Dominikánská republika

Co dělat v Punta Caně

Pláže a koupání

Punta Cana je především plážovou destinací a patří beze sporu k perlám Karibské oblasti. Po celém širokém okolí najdete hned několik větších i menších letovisek, které se všechny pyšní překrásnými dlouhými plážemi s jemným bílým pískem a idylickými háji vysokých štíhlých kokosových palem. Ty rostou doslova všude a poskytnou tak příjemný stín i skvělé kulisy pro parádní fotky.

Nejlepší letoviska v okolí Punta Cana

Všechna městečka i pláže mají velmi podobné rysy. Punta Cana je moderní letovisko, které vzniklo teprve v polovině 20. století, takže v letoviscích čekejte spíš hotely a nízkou zástavbu apartmánů.

  • Playa Bávaro – největší letovisko v Dominikánské republice poskytne zábavu, klidná zákoutí, restaurace, hotely i nákupní centra. Pláže jsou živé se spoustou nabídek vodních aktivit
  • Uvero Alto – o něco klidnější, ale stále živé letovisko nabízející veškeré zázemí včetně obřího casina a menšího akvaparku
  • Cap Cana – jediné větší letovisko na karibské straně je mixem luxusních golfových resortů a pláží s velmi uvolněno bohémskou atmosférou
  • Playa Macao – klidnější letovisko s krásnou pláží, na které se vždy najde dostatek míst a soukromí. Má spíš přírodní ráz a okolí je zastavěné jen velmi decentně

Je lepší Karibik nebo Atlantik?

Punta Cana se rozprostírá na východním mysu Dominikánské republiky, tím pádem je z jihu omývána Karibským mořem, zatímco ze severu Atlantským oceánem.

Co se týče podoby pobřeží, teploty vody i rozmanitosti podmořského života, jsou obě strany prakticky shodné.

Řasy na plážích

V mnoha recenzích hotelů či zájezdů se dočtete, že se na plážích často ve velkém množství objevují naplavené řasy a mořská tráva.

Řasy se mohou objevit kdykoliv roce, hlavně po nočních bouřkách nebo silném větru. Často zanesou i několik stovek metrů pláží, ale jen výjimečně celé pobřeží. Většinou tak stačí jen popojít na druhý konec letoviska a pláž bude rázem bez řas.

Pracovníci hotelových resortů navíc řasy pravidelně odklízí.

Jak velké jsou vlny v Punta Caně?

Karibská strana (Cap Cana) a největší letovisko Playa Bávaro má po většinu roku velmi klidné vody. Vlny se objevují spíš dál od moře a nebývají nijak nebezpečné.

Směrem na sever od pláže Macao pak vlny sílí a vytvářejí ideální podmínky pro surfaře.

Jsou v Punta Caně žraloci?

Žraloci jsou na plážích Punta Cany, ale obecně celé Dominikánské republiky extrémně raritním jevem. Prakticky celé pobřeží obklopují korálové útesy, které žralokům poskytují přehršel potravy i přirozeného prostředí dostatečně daleko od pláží.

Jaké jsou ceny lehátek a slunečníků?

Snad na žádné veřejné pláži v Punta Caně nejsou k dispozici půjčovny lehátek a slunečníků pro veřejnost. Na druhou stranu ale všechny hotely v blízkosti pláže poskytují pro své hosty lehátka se slunečníky ve většině případů zdarma po celý pobyt.

Šnorchlování a potápění

Teplé vody a bohaté korálové útesy obklopující prakticky celé pobřeží Dominikánské republiky lákají na exkurzi do pestrobarevného podmořského světa.

Šnorchlování

Šnorchlování pro úplné začátečníky i potápění pro experty v Punta Caně rozhodně neurazí. V Karibské oblasti jistě narazíte na bohatší podmořský život, ale třeba evropská moře se vodám kolem Punta Cany ani zdaleka nemůžou rovnat.

Každopádně však platí, že objevování světa pod hladinou je v Punta Caně spíš doplňkovou aktivitou.

Nejlepší místa pro šnorchlování bez nutnosti využití organizovaných výletů najdete v lokalitě Cabeza de Toro, což je nejvýchodnější část Playa Bávaro.

Nejoblíbenější formou šnorchlování jsou však právě půldenní organizované výlety, které vás zavezou k ostrovů Saona či Catalina. Obvykle takové výlety trvají 5 hodin a obsahují 3 zastávky, kdy se budete potápět z katamaránu. Ceny se pohybují kolem 100 USD na osobu.

Šnorchlovací výlety snadno domluvíte i přes cestovní kancelář formou fakultativního výletu. V závislosti na hotelu očekávejte ceny mezi 1 700 a 2 500 Kč na osobu.

Potápění

Chcete-li poznat hlubiny do detailu, bude potřeba se ponořit trochu hlouběji než jen na délku šnorchlu. Jak jsme už několikrát popisovali, celé pobřeží Punta Cany je obklopenou korálovými útesy, na kterých jsou nejlepší podmínky pro potápění, a to zejména na karibské straně kolem ostrovů Saona, Catalina a okolo letoviska Bayahibe.

Potápěčské (i šnorchlovací) agentury najdete doslova na každém rohu v letoviscích Playa Bávaro či Uvero Alto. Ceny potápění se pohybují kolem 170 USD za 2 ponory pro zkušené. Jste-li úplní začátečníci, je třeba podstoupit kurz potápění, jehož ceny se pohybují mezi 300 USD a 550 USD.

Adrenalin na čtyřkolkách a buggynách

Vyjížďky na čtyřkolkách, buggynách nebo motorkách do buše a džungle jsou v Punta Caně mimořádně populární a patří k nejoblíbenější turistické aktivity.

Vyměňte 3 hodinky válení u moře za adrenalinovou zábavu na čtyř (nebo dvou) kolech a užijte si vzrušující půlden divokou jízdou terénem.

Buggy-tours opět není třeba rezervovat dopředu. V Playa Bávaro či Uvero Alto se stačí projít po hlavních ulicích a narazíte na mnoho agentur nabízejících tyto výlety. Očekávejte ceny mezi 50 USD a 85 USD za 3-4 hodiny.

Některé agentury mají zahrnutou i jízdu na zip-line nebo návštěvu opičí zoo Monkeyland.

Noční život

Letoviska Punta Cana žijí ve dne poklidným plážovým životem a vodními sporty a v noci se proměňují na barevná města plná barů, restaurací a diskoték otevřených až do časných ranních hodin.

Nejživější z letovisek je jednoznačně Playa Bávaro, zejména pak centrální část kolem pláží Playa del Cortecito a Playa del Corralito. Užijete si tu hlavně zábavu v barech a menších nočních klubech.

V klidnějším letovisku Uvero Alto pak najdou zábavu milovníci casin, protože právě zde narazíte na jedno z největších v celé Dominikánské republice.

A opravdoví "pařmeni" pak samozřejmě nemůžou vynechat návštěvu slavného klubu s diskotékou Coco Bongo. Jen pozor, vstupenku je nutné rezervovat online dopředu.

Výlet do historického Santo Dominga

Punta Cana je poměrně chudé místo na historické památky, takže pokud se vám zachce výletu za historií, budete muset vyrazit dál do hloubi Dominikánské republiky.

Nejčastěji turisté míří do hlavního města Santo Domingo, jejíž katedrály a starobylé takřka 500 let staré historické centrum a množství jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO. Protože Santo Domingo je od Punta Cany vzdálené 200 km, výlet zabere minimálně celý den.

Fakultativní výlet přes cestovku: snad všechny cestovky celodenní fakultativní výlety se zajištěnou dopravou a průvodcem do Santo Dominga pořádají. Odjíždí se většinou kolem 6. hodiny ranní a vrací se mezi 20:00 a 21:00. Ceny se pohybují mezi 2 000 a 2 500 Kč.

Na vlastní pěst: z Punta Cany jezdí moderní klimatizované autobusy 7x denně (jízdní řád). Cesta trvá asi 3 hodiny a stojí okolo 400 DOP jednosměrně. Výrazně častěji (jednou za půl hodiny) pak jezdí autobusy stejné společnosti z města Higüey, kam se dostanete z Bávara i místní dopravou či taxíkem. Mapy autobusových stanovišť najdete na webu společnosti.

Výlet nejen za velrybami na poloostrov Samaná

Pohádkový poloostrov Samaná na severu Dominikánské republiky láká k jedno- či vícedenním výletům i turisty pobývající v Punta Caně. Kromě rajských pláží je místní Samanský záliv útočištěm pářících se keporkaků, kteří sem každoročně migrují až z Grónska.

Největší šanci na spatření velryb u poloostrova Samaná máte zhruba mezi polovinou ledna a koncem března, někdy se ale kytovci objeví už v prosinci a zmizí až v dubnu.

I Samaná je v nabídce fakultativních výletů všech cestovek. Výlety je vždy celodenní a obsahuje transfer, průvodce a také plavbu lodí po zálivu s možností pozorování velryb. Výlety na Samaná patří k nejdražším a zaplatíte za ně kolem 4 000 Kč.

Na vlastní pěst se z Punta Cany na otočku bez auta dojet nedá. Vždy je třeba přestupovat v Santo Domingu.

Chystáš se do Punta Cany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 13. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.