Etiopie
Etiopie

Doprava v Etiopii

Jak do Etiopie

Nejjednodušší, a asi jediná schůdná cesta, je do Etiopie doletět. Asi by se dalo do Etiopie dostat po zemi a vodě, ale to už musíte být doopravdy „dobrodruzi“. Cesta z Prahy do Addis Abeby trvá cca 14 hodin podle přestupů a s cenou okolo 14.000 Kč za nejlevnější lety.

Přestože destinace nepatří k nejlevnějším, výrazně doporučujeme využít k cestě do Etiopie národní aerolinku Ethiopian Airlines. Nejenže na vás čeká pohodlný let z nedaleké Vídně, ale především získáte nárok na výraznou slevu pro vnitrostátní lety. 

Jak se dopravovat

Letecky

Rozhodně doporučujeme cestovat letecky. Alespoň do center vaší cesty. Etiopian Airlines nabízí poměrně levné vnitrostátní lety.

Na příznivé ceny vnitrostátních letů však získáte nárok, pouze pokud do země přiletíte právě s Ethiopian Airlines. Systém je nastavený tak, že například za jednosměrnou letenku z Addis Abeby do Lalibely zaplatíte 3.900 birrů. Existuje však speciální sleva, na niž mají nárok etiopští občané, rezidenti, diplomaté, ale především i turisté, kteří přiletěli s Ethiopian Airlines. Sleva v případě výše zmíněné cesty představuje úsporu z 3.900 na 1.300 birrů, tedy přesně 66 %. Pokud tedy chcete vidět z Etiopie co nejvíce a zároveň neutratit horentní sumy za vnitrostátní dopravu, připlaťte si raději nějaké drobné za přílet s Ethiopian – tato investice se vám velmi rychle vrátí.

Samotný nákup zlevněné letenky probíhá standardně v rezervačním systému Ethiopian. Na stránkách https://www.ethiopianairlines.com/ si zadáte odkud, kam a jaký den chcete letět, kliknete na „search flight“, načež se vás systém zeptá, jestli disponujete jedním z dokumentů, které vás opravňují k získání slevy (např. mezinárodní letenka s Ethiopian). Vy pak jednoduše kliknete na „Yes, I hold one of the documents“ a následně na „Continue booking“. Ceny už se vám od této chvíle budou zobrazovat se slevou a vy pokračujete v bookingu, jak jste zvyklí. Samotnou mezinárodní letenku do systému nahrávat nemusíte, pouze ji u sebe mějte připravenou při nástupu do vnitrostátního letadla, můžete být vyzváni k jejímu předložení.

Pokud jste si již koupili letenku s jiným dopravcem (třeba proto, že chcete využít nějaké neodolatelné slevy), existuje ještě jedna varianta, jak ušetřit na vnitrostátních letech. Výše zmíněné pravidlo doslova říká, že k získání nároku na danou vnitrostátní slevu je potřeba vlastnit jakoukoli mezistátní letenku s Ethiopian Airlines. Pokud tedy přiletíte s jinou aerolinkou, lze situaci vyřešit nákupem letenek z Etiopie například do sousedního Džibutska (nebo kamkoli jinam) s datem odletu až po uskutečnění kýženého vnitrostátního letu. Samotný nákup mezinárodní letenky vás opravňuje k uplatnění dané slevy, kterou tedy následně zcela legálně využijete, načež (a v tom je ten vtip) stornujete koupenou mezinárodní letenku. Za to sice zaplatíte storno poplatek 50 USD, ale celková úspora tuto částku jednoznačně převýší – speciálně, když na jednu zrušenou mezinárodní letenku můžete zlevněných vnitrostátních letů podniknout neomezeně.

Autobusem

Pokud se rozhodnete cestovat autobusem, nedejbože vlakem, čeká vás kodrcání po vymletých silnicích, případně absolutně přeplněné vlaky. Proto je lepší doletět například do Aksumu a odtud teprve cestovat autobusem. Drkotání se nevyhnete, ale autobus už nebude tak plný a cesta bude celkem utíkat.

Pokud se už pro cestu po zemi rozhodnete, zvolte například autobusovou společnost Selam Bus, která jezdí novějšími klimatizovanými autobusy. Ne každá autobusová společnost však jezdí do všech destinací, tudíž v závislosti na cíli cesty budete muset využít i jiné dopravce. Kromě Selam Bus nabízí obstojné služby i Sky Bus a nejnovější společností s nejmodernějšími autobusy je Walya Bus. Důležité je také zmínit, že kvůli obrovským vzdálenostem a nejistým bezpečnostním podmínkám vyjíždí všechny dálkové spoje pouze brzy ráno (většinou v 6:00 východoafrického času). Zároveň počítejte s tím, že předem avizovaný celkový čas cesty je pouze orientační a v závislosti na hustotě dopravy, klimatických podmínkách a poruchách autobusu můžete dorazit i o několik hodin později.

Pokud využijete půjčovnu aut, tak se připravte na vysoké ceny a nekvalitní silnice. Auto využívejte spíše pro dostání se do míst, kam se nelze dostat jinak než koňským povozem. Vždy chtějte 4x4, nám se například stalo, že jeep s pohonem na přední nápravu zapadl a museli pro nás poslat jiné auto.

Ve městě

Ve městech funguje klasický rikša tuk–tuk, městské minibusy, taxíky, ale i supermoderní nadzemka. Jako turisté budete pravděpodobně nejvíce využívat modrobílé taxíky značky Lada, které i přes jejich stáří fungují bezproblémově. Jen se nezapomeňte předem dohodnout na ceně a buďte připraveni vyjednávat (např. cenu za odvoz z letiště lze po vyjednávání snížit až na čtvrtinu).

Novinkou v systému etiopské městské dopravy je aplikace Zay Ride fungující na stejném principu jako nám známý Uber. Po stažení aplikace a zaregistrování si tedy můžete přivolat řidiče jednoduše pomocí telefonu, přičemž předem víte, s kým pojedete (i jaké má hodnocení) a zároveň za jakou cenu (která bývá zpravidla nižší než u klasického taxi). V současné době Zay Ride funguje pouze v hlavním městě.

Úplně nejlevnější variantou jsou městské minibusy. Za cenu nepřesahující 5 birrů se s nimi dostanete do libovolné části města. Jen musíte být připraveni na to, že autobusy jsou špatně značeny, takže je většinou nutné ptát se místních, kam který spoj jede.

Žhavou novinkou v systému etiopské (ale i Africké) městské dopravy je nedávno vybudovaná nadzemka. Tu byste měli vyzkoušet už jenom proto, že se jedná o jedinou městskou nadzemku v celé subsaharské Africe. Za pouhé 2 birry se vám kromě svezení dostane i vzrušujících výhledů na celou Addis Abebu. Jedinou nevýhodou je, že trasa zatím obsluhuje pouze malou část města. 

Alternativou především pro menší města jsou pak rikši tuk-tuk fungující na stejném principu jako klasické taxíky.

Chystáš se do Etiopie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.