Průvodce státem
Etiopie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Etiopii

Etiopská kuchyně

Etiopská kuchyně, to je vyváženost a pestrost koření, luštěnin a masa. Pokud jste typ člověka, který nepepří, nesolí a nepoužívá skoro žádné koření, zřejmě umřete hlady. 

Národní jídlo je injera. Placka vyráběná z tefu, který se nechá nakvasit. Na placku se dá dát prakticky cokoli: od zeleniny po kozí maso (tedy kromě vepřového, to je v Etiopii zakázáno).

Injera

Jak se stravovat jako místní

Místní jedí hlavně injeru, a to ve všech různých kombinacích. Již před cestou začněte jíst hodně kořeněných jídel, aby vás místní kuchyně nezaskočila. Stravujte se po stáncích na ulicích. Nejen, že ušetříte, ale budete jako místní.

Jednou z nejoblíbenějších variant pojídání injery je kombinace této placky s kousky masa zvanými tibbs. Jednoduše si pak utrhnete kousek injery, do něj ručně naberete pár kousků tibbs a celé to ještě namočíte do připraveného koření. Boule za ušima budou zaručeny.

Dobré jídlo je vhodné zapít dobrým pitím. K tomuto účelu může posloužit chutné etiopské pivo, avšak pravý kumšt představuje tradiční medové víno zvané Tej. To se většinou vyrábí podomácku, takže ho téměř vždy dostane v neoriginální lahvi (populární je k tomuto účelu především Johnny Walker). Jinak se však není důvod Teje bát, snad jen dejte pozor, ať to s ním nepřeženete – je silnější, než se zdá.

Nedílnou součástí etiopské kuchyně pak je již dříve zmiňovaná bunna (káva). Etiopané si tuto pochoutku dopřávají během prakticky všech posezení.

Pokud byste již měli etiopské kuchyně dost a chtěli zavzpomínat na tu evropskou, můžete si dát skvělou pizzu nebo pastu. Tato gastronomická anomálie je možná kvůli krátkému období italské okupace.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou velmi příznivé. Za jedno hlavní jídlo zaplatíte v průměru okolo 40 ETB

Levnější variantou jsou stánky na ulicích s cenou okolo 10 ETB. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, ostatně pokud se budete stravovat u stánků, připravte se na tlačenice, ale budete si připadat jako místní.

Nutno dodat, že výše zmíněné ceny platí především pro venkov. V hlavním městě počítejte, že za večeři utratíte několikanásobně více.

Nejen kolébka lidstva

Etiopie (Aethiopia – je řeckého původu a znamená země opálených lidí) se nachází na východě Afriky, kde sousedí s pěti dalšími státy. Na východě se Somálskem a Džibutskem, na severu s Eritreou, na západě se Súdánem a Jižním Súdánem a na jihu s Keňou. 

Od roku 1991, kdy se od Etiopie odtrhla Eritrea, se Etiopie stala vnitrozemním státem bez přímého kontaktu s mořem.

Etiopie, to není pouze historie a vývoj lidstva. Etiopie je překrásnou zemí, která je nejen historicky, ale i přírodně jednou z nejzajímavějších ze všech zemí afrického kontinentu. Obecně bychom doporučili severní část země, která skrývá nejen poutavé pohledy z hor Etiopské vrchoviny a kde v Simienských horách naleznete Ras Dašen (nejvyšší vrchol Etiopie vyčnívají do výšky přes 4.500 m), ale zároveň Danakilskou proláklinu, jež je jedním z nejníže položených míst světa se stále aktivní vulkanickou činností. 

Etiopie je zemí mnoha hor, proláklin, údolí, řek, jezer a endemických rostlin a živočichů. Též je to země s bohatou a zajímavou historií, která nebyla ovlivněna kolonizací Afriky. Každý, kdo se vydá do této pozoruhodné země, si najde to své, to co doopravdy hledá a chce najít. 

Průvodce pro tebe napsali Solna , Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem nebo online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - listopad, březen - květen
V létě hodně zmokneš, v zimě je zem vyprahlá.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu