Etiopie
Etiopie

Jídlo v Etiopii

Etiopská kuchyně

Etiopská kuchyně, to je vyváženost a pestrost koření, luštěnin a masa. Pokud jste typ člověka, který nepepří, nesolí a nepoužívá skoro žádné koření, zřejmě umřete hlady. 

Národní jídlo je injera. Placka vyráběná z tefu, který se nechá nakvasit. Na placku se dá dát prakticky cokoli: od zeleniny po kozí maso (tedy kromě vepřového, to je v Etiopii zakázáno).

Jak se stravovat jako místní

Místní jedí hlavně injeru, a to ve všech různých kombinacích. Již před cestou začněte jíst hodně kořeněných jídel, aby vás místní kuchyně nezaskočila. Stravujte se po stáncích na ulicích. Nejen, že ušetříte, ale budete jako místní.

Jednou z nejoblíbenějších variant pojídání injery je kombinace této placky s kousky masa zvanými tibbs. Jednoduše si pak utrhnete kousek injery, do něj ručně naberete pár kousků tibbs a celé to ještě namočíte do připraveného koření. Boule za ušima budou zaručeny.

Dobré jídlo je vhodné zapít dobrým pitím. K tomuto účelu může posloužit chutné etiopské pivo, avšak pravý kumšt představuje tradiční medové víno zvané Tej. To se většinou vyrábí podomácku, takže ho téměř vždy dostane v neoriginální lahvi (populární je k tomuto účelu především Johnny Walker). Jinak se však není důvod Teje bát, snad jen dejte pozor, ať to s ním nepřeženete – je silnější, než se zdá.

Nedílnou součástí etiopské kuchyně pak je již dříve zmiňovaná bunna (káva). Etiopané si tuto pochoutku dopřávají během prakticky všech posezení.

Pokud byste již měli etiopské kuchyně dost a chtěli zavzpomínat na tu evropskou, můžete si dát skvělou pizzu nebo pastu. Tato gastronomická anomálie je možná kvůli krátkému období italské okupace.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou velmi příznivé. Za jedno hlavní jídlo zaplatíte v průměru okolo 40 ETB

Levnější variantou jsou stánky na ulicích s cenou okolo 10 ETB. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, ostatně pokud se budete stravovat u stánků, připravte se na tlačenice, ale budete si připadat jako místní.

Nutno dodat, že výše zmíněné ceny platí především pro venkov. V hlavním městě počítejte, že za večeři utratíte několikanásobně více.

Chystáš se do Etiopie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.