Nejen kolébka lidstva

Etiopie (Aethiopia – je řeckého původu a znamená země opálených lidí) se nachází na východě Afriky, kde sousedí s pěti dalšími státy. Na východě se Somálskem a Džibutskem, na severu s Eritreou, na západě se Súdánem a Jižním Súdánem a na jihu s Keňou. 

Od roku 1991, kdy se od Etiopie odtrhla Eritrea, se Etiopie stala vnitrozemním státem bez přímého kontaktu s mořem.

Etiopie, to není pouze historie a vývoj lidstva. Etiopie je překrásnou zemí, která je nejen historicky, ale i přírodně jednou z nejzajímavějších ze všech zemí afrického kontinentu. Obecně bychom doporučili severní část země, která skrývá nejen poutavé pohledy z hor Etiopské vrchoviny a kde v Simienských horách naleznete Ras Dašen (nejvyšší vrchol Etiopie vyčnívají do výšky přes 4.500 m), ale zároveň Danakilskou proláklinu, jež je jedním z nejníže položených míst světa se stále aktivní vulkanickou činností. 

Etiopie je zemí mnoha hor, proláklin, údolí, řek, jezer a endemických rostlin a živočichů. Též je to země s bohatou a zajímavou historií, která nebyla ovlivněna kolonizací Afriky. Každý, kdo se vydá do této pozoruhodné země, si najde to své, to co doopravdy hledá a chce najít. 

Průvodce pro tebe napsali Solna , Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem nebo online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - listopad, březen - květen
V létě hodně zmokneš, v zimě je zem vyprahlá.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Etiopie

Co vidět a navštívit v Etiopii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Etiopii

Zavřít boční panel

Lalibela

Pokud do Etiopie míříte na kratší dobu, rozhodně nevynechejte Lalibelu. Městečko ležící asi 340 km od Addis Abeby. Nejzajímavější jsou kostely vytesané do skály. Je jich rovných 13 a jejich monumentalita doopravdy nadchne.

Není náhodou, že Lalibela je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Etiopie. Přes půl století staré kostely vytesané do skály jsou světovým unikátem. Bohužel to přináší i negativní důsledek v podobě přemrštěného vstupného za 50 dolarů. Zároveň počítejte s tím, že většinu kostelů částečně zakrývá nově vybudovaná střešní konstrukce, která poněkud kazí výhled. Jediným kostelem bez střechy zůstává St. George’s church. Návštěvu Lalibely by si však žádný cestovatel neměl nechat ujít.

Zavřít boční panel

Bahir Dar

Město neslouží jen jako základna k cestě na populární Blue Nile Falls, ale nabízí i příjemné procházky podél moderních promenád a břehů jezera Tana. Po hladině největšího etiopského jezera si můžete udělat výlet na loďce (je nutné tvrdě vyjednávat o ceně), která vás zaveze např. k laguně plné hrochů, ústí Modrého Nilu či k jednomu ze stovek ostrovů s malými kostelíky. Večer pak lze strávit v jedné z místních vynikajících restaurací. 

Zavřít boční panel

Gonder

Město vzdálené 4 hodiny autobusem od Bahir Daru (na etiopské poměry velmi krátká vzdálenost) má 3 dominanty. První představuje Debre Berhan Selassie church – stovky let starý dřevěný kostel, jehož nástěnné malby vás nadchnou. Druhou dominantou je Fasil Ghebbi castle – na první pohled zachovalý, a hlavně rozlehlý hradní komplex. A v neposlední řadě byste neměli minout ani Fasiladas Bath Timket – starý lázeňský komplex, který dnes impozantním způsobem pohlcují kořeny stromů. Všechny 3 dominanty zvládnete poklidným tempem projít během jednoho dne.

Zavřít boční panel

Harar

Starobylé město Harar se nachází pouhých 150 km od hranic se Somálskem, tudíž si před cestou vždy zjistěte, jaká je aktuální bezpečnostní situace. Pokud bude vše v pořádku, můžete se těšit na v Etiopii ojedinělou arabskou architekturu, úzké uličky starého města, rozlehlá tržiště či zajímavá muzea. Velká část turistů však do Hararu jezdí díky jinému zážitku – za pouhých 100 birrů (plus drobné pro taxikáře) se můžete těsně po setmění zúčastnit venkovního krmení divokých hyen. Místní hyena man vám nejdříve ukáže, jak zvířata krmí on, načež dá zájemcům maso na špejli a nechá je, aby si hyeny také nakrmili. Největší odvážlivci si poté mohou jednu z volně žijících šelem nechat vyskočit na záda.

Zavřít boční panel

Addis Abeba

Hlavní město Etiopie sice nepatří mezi turisticky nejzajímavější, avšak nějaký čas v něm pravděpodobně stejně strávíte, tudíž je dobré vědět něco i o něm. Mezi největší lákadla patří dvě muzea – národní a etnologické. Zatímco to první vám za pouhých 10 birrů představí 3,2 milionu let starou kostru Lucy, etnologické muzeum nabízí komplexnější a dražší (100 birrů) sbírky zaměřené na všechny aspekty dnešního i dřívějšího života v Etiopii.

Dalším lákadlem v Addis Abebě jsou pestře zdobené kostely a katedrály – doporučujeme především Medhane Alem cathedral a Holy Trinity cathedral.

Jakmile budete mít zaprášených ulic Addis Abeby dost, vypravte se na okraj města, kde se nachází rekreační oblast Entoto hill. Nejenže tam uvidíte v Addisu věc nevídanou – stromy – ale užijete si i pěknou procházku s výhledy na celé město. Nahoře na vás navíc jako bonus čeká několik tradičních kostelů.  

Zavřít boční panel

Simien Mountains

Nejvyšší etiopské pohoří dosahuje v maximálním bodu výšky 4.550 m, díky čemuž se jedná o jedno z mála míst v Africe, kde lze spatřit sníh. Především však turisté do těchto končin jezdí díky krásným trekům přes vysoké náhorní plošiny přecházející v rozlehlá údolí. Když budete mít štěstí, můžete spatřit vzácné paviány dželada či vlčky etiopské. Simien Mountains jsou poměrně odlehlé a abyste se k nim dostali, musíte letět buď do Aksúmu, nebo Gondaru a odtud pokračovat po zemi. Na samotný trek je vhodné najmout si průvodce.

Zavřít boční panel

Danakil Desert

Místo pro opravdové fajnšmekry. Danakilská poušť (nebo také Danakilská proláklina) je odlehlé místo na severu Etiopie kousek od hranic s Eritreou, na němž se stýkají tři tektonické desky. Zároveň se celá oblast nachází pod úrovní hladiny moře a je tektonicky aktivní. Díky tomu tamní krajina působí jako na Marsu. K nejznámější aktivní sopce Erta Ale si můžete naplánovat trek s průvodcem a s asistencí zkušeného doprovodu byste měli počítat i při objevování zbylých částí prolákliny. Nejbližší letiště najdete v Aksúmu. 

Zavřít boční panel

NP Nechisar

Etiopie neoplývá velkým množstvím národních parků s ikonickými africkými zvířaty. Výjimku představuje park Nechisar nacházející se na jihozápadě země. Těšit se můžete na zebry, gazely, africká prasata, paviány či šakaly. Jednou z největších atrakcí pak je jezero Chamo, kde se pravidelně sluní tamní velká populace krokodýlů. Nechisar nabízí kompletní turistické zázemí, počítejte však s vyššími cenami a zdlouhavým přesunem z Addis Abeby.

Zavřít boční panel

NP Omo

Národní park Omo využívá své odlehlé lokality a nabízí návštěvníkům pohled na tradiční africká etnika tak, jak je známe z cestopisných dokumentů. Nejznámější skupinou žijící v národním parku Omo jsou Mursiové. Ti prosluli především díky výrazným talířům vloženým do rtů. Velká část Mursiů již však v dnešní době tyto tradice dodržuje jen kvůli turistům. Národní park Omo se nachází u hranic s Jižním Súdánem, tudíž počítejte s extrémně dlouhou a nekvalitní cestou a velmi jednoduchou turistickou infrastrukturou.

Zavřít boční panel

NP Bale

Tento národní park je jednou z největších oblastí afro-alpského přírodního prostředí. Během stoupání k vrcholům, budete procházet jak lesy, tak i vysokohorskými loukami. Největší úbočí Harenna rozděluje tento park na dvě části: severní a jižní. Pokud se vydáte po severní části, budete se procházet ve výšce okolo 4.000 m n. m. a poznáte rozmanité vulkanické horniny, uvidíte mnoho říček, které se buď vlévají do jezer, či padají vodopádem po skalách. 

Jižní část tohoto parku pokrývají převážně lesy. Ze začátku velmi strmě klesá nadmořská výška, až k pozvolnému svažování terénu na úplném jihu parku, kde se ocitnete 1.500 m n. m. Zde naopak místo krásných pohledů severní strany očekávejte mnoho zvířat. Nejzajímavější jsou stáda velbloudů, která se pasou na loukách. 

Zavřít boční panel

Aksum

Dnes již ruiny starověkého hlavního města Aksumské říše se nachází na severu země. Tyto ruiny pocházejí z období mezi 10 stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l. I přes moderní pokrok je současný Aksum duchovním místem. V ruinách můžete nalézt mnoho kostelů, chrámů, paláců. Nicméně neustále se čeká na odhalení celého starověkého města, které určitě skrývá mnohé další historické památky. 

Zavřít boční panel

Blue Nile Falls

Nedaleko ústí Modrého Nilu do jezera Tana se nachází Tiss Isat (jsou více než 400 m široké a přes 50 m vysoké). Doporučujeme se k nim vydat přes poledne, kdy vás vodní páry nejen příjemně ochladí, ale vykouzlí i nádhernou duhu.

Z Bahir Daru vás k vodopádům dopraví kdejaká cestovní agentura, avšak pokud chcete ušetřit a nepřipravit se o autentické zážitky, doporučujeme jet místním autobusem. Ten vyjíždí každou hodinu z bahirdarského nádraží a za pár birrů vás dopraví do vesnice Tiss Isat. Odtud už se můžete vydat pěšky k vodopádům. Jednou z mnoha výhod nádherné procházky je, že můžete jít jednou cestou tam a odlišnou zpátky. Celý výlet vám zabere půl dne a s vlastní organizací zaplatíte zlomek ceny v porovnání s místními agenturami.

Počasí a sezóny v Etiopii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Etiopie
Podobné počasí v celé zemi

23 °C

24 °C

25 °C

24 °C

25 °C

23 °C

20 °C

20 °C

21 °C

22 °C

23 °C

22 °C

Počasí

Rozdělme si Etiopii na východ a zbytek země. Na východě očekávejte v zimě příjemných cca 28–30 °C, přes léto se dočkáte nepřijatelných téměř 40 °C ve stínu. Charakteristická jsou 2 dešťová období. Po přesunu do hornatého zbytku země vás čeká roční průměr okolo 17 °C.

V horských oblastech přes 4.000 m n. m je teplota okolo 14 °C. Oproti východu zde čekejte více srážek. Hlavní období dešťů je od června do září. 

Sezóny a kdy vyrazit

Oblíbené období pro cesty je náš podzim v rozmezí od začátku října do konce listopadu, případně na jaře od začátku března do konce května. Nicméně pokud se vyhnete hlavnímu období dešťů, je Etiopie nádherná v každém měsíci. A pokud vám nevadí doopravdy hodně promoknout, tak vyrazte přes léto, kdy se vám zejména fauna odvděčí za vaši odvahu. Přes léto se vyhněte hlavně východu země, a to zejména kvůli výše zmíněné teplotě.

Skvělé akce do Etiopie

ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu