Průvodce státem

Etiopie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nejen kolébka lidstva

Etiopie (Aethiopia – je řeckého původu a znamená země opálených lidí) se nachází na východě Afriky, kde sousedí s pěti dalšími státy. Na východě se Somálskem a Džibuti, na severu s Eritreou, na západě se Súdánem a na jihu s Keňou. 

Od roku 1991, kdy se od Etiopie odtrhla Eritrea, se Etiopie stala vnitrozemním státem bez přímého kontaktu s mořem.

Etiopie, to není pouze historie a vývoj lidstva. Etiopie je překrásnou zemí, která je nejen historicky, ale i přírodně jednou z nejzajímavějších ze všech zemí afrického kontinentu. Obecně bychom doporučili severní část země, která skrývá nejen poutavé pohledy z hor Etiopské vrchoviny a kde v Simienských horách naleznete Ras Dašen (nejvyšší vrchol Etiopie vyčnívají do výšky přes 4.500 m), ale zároveň Danakislkou proláklinu, jež je jedním z nejníže položených míst světa se stále aktivní vulkanickou činností. 

Etiopie je zemí mnoha hor, proláklin, údolí, řek, jezer a endemických rostlin a živočichů. Též je to země s bohatou a zajímavou historií, která nebyla ovlivněna kolonizací Afriky. Každý, kdo se vydá do této pozoruhodné země, si najde to své, to co doopravdy hledá a chce najít. 

Průvodce pro tebe napsal Solna
Víza
Vízum za 46 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - listopad, březen - květen
V létě hodně zmokneš, v zimě je zem vyprahlá.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Etiopie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie v kostce je velmi sebevědomý výraz. Historie této země sahá dál než historie jakékoli jiné země naší planety. Začněme na úplném začátku a vraťme se asi tři a půl milionu let zpět v čase. To je období, kdy se začíná psát historie celého lidstva. Je to období Lucy, jednoho z nejstarších homiditů, který byl kdy objeven (kostra Lucy je vystavena v Národním muzeu v Addis Abebě). Souvislé obydlení je archeology datováno do období jednoho milionu let před naším letopočtem.

Pravá, nejzajímavější, ale zároveň nejkomplikovanější etapa, je datována do období před 4.800 lety, kdy je zaznamenána první historická zpráva o daném území. Tato zmínka pochází od egyptských faraonů, pro něž byla tato oblast známá jako Punt a místní obyvatelé byli pojmenováni Habasha (jedná se o předzvěst Habeše).

První zmínka o etiopském království jako takovém pochází z 1.–2. století n. l. od obchodního námořníka řeckého původu. Etiopie byla jak královstvím, tak císařstvím. Dějiny země jsou postaveny na základech dědictví s Izraelem, konkrétně s králem Šalamounem. Docházelo k obchodním stykům s Egyptem i Sábejci.

Křesťansví je oficiálním náboženstvím od dob, kdy na našem území stanul kupec Sámo. Islám se zde objevuje ještě za života proroka Muhameda. O Etiopii se zmiňuje i Homér.

Země byla postihnuta i tvrdými válkami, a to zejména v období kolonializace Afriky. V této době si ji nárokovali Italové. I přes těžké boje Etiopie obhájila svou suverenitu a nikdy se nestala kolonií evropských států, na což je doopravdy hrdá. Na druhé straně tento faktor hrál roli při vývoji v moderní době.

Dnes se Etiopie rozvíjí a pozvedá, ale neustále je na spodních příčkách zemí, co se bohatství týče.

Lidé

Počet obyvatel Etiopie neustále roste. V roce 2011 žilo v Etiopii přes 85 milionů lidí, tedy asi 8x více než v ČR. Tato země je jednou z nejstarších křesťanských zemí na světě. Za císaře Haile Selassie byla ortodoxní církev považována za státní náboženství.

V současnosti v Etiopii žije asi 45 % křesťanů, ale neustále roste vliv islámu, který vyznává asi 30 % obyvatel. Dále je v Etiopii zastoupen protestantismus, a také původní náboženství kmenů, jež má podíl okolo 3 %.

Etiopan

Svátky

Jednou ze složitostí současné Etiopie je její kalendář. Jedná se o kombinaci staroegyptského a juliánského kalendáře. Z tohoto důvodu je Etiopie vůči ostatním zemím ve zpoždění o sedm let a osm měsíců. Nový rok vychází na 11. září.

K Etiopii neodmyslitelně patří náboženské svátky. Mezi ty nejdůležitější se řadí Meskel (27. nebo 28. září), jenž oslavuje nalezení pravého kříže z hory Tábor císařovnou Helenou. Ve městech a na vesnicích se staví hranice, kolem nichž kněží a obyvatelé v krojích tančí a zpívají své písně. Dalším klíčovým svátkem je Timket, ten oslavuje zjevení Páně a připadá na 19. ledna. Den před tímto svátkem je vynesena z chrámů replika Archy úmluvy a v den svátku kněží pokropí svěcenou vodou všechny křesťany, kteří se okolo Archy sešli. Etiopské Vánoce se slaví 7. ledna. Kněží chodí v průvodu specifickou chůzí za zpěvu náboženských písní. Velikonoce se slaví v Etiopii okolo 23.– 27. dubna. Samotný svátek Velikonoc, v Etiopii známý jako Fasika, se slaví až po 55 dnech půstu a hladovění. Je zakázáno jíst maso a mléčné produkty, což je i důvodem, proč jsou den po Fasice ulice zaplavené krví dobytka.

Kultura

Kultura země je dána zejména její historií a původními kmeny. Zde bychom odkázali na předchozí odstavec věnovaný svátkům. Za zmínku rozhodně stojí tzv. Bunna ceremony aneb kávový obřad. Spočívá v tom, že zelená zrna kávy se propláchnou vodou a očistí. Následně se na malá kamínka s dřevěným uhlím položí plechová pánvička a začne se pražit. S upraženou kávou se zpravidla obchází všichni hosté, to proto, aby si vychutnali vůni čerstvě upražených zrn. Poté se káva rozdrtí a vloží do nádoby (džabeny) a zalije se horkou vodou. Následně se nechá vzkypět, nejlépe třikrát, a poté se na chvíli odloží, aby se usadil lógr. Káva se nalévá pomalu do malých hrnečků, aby se ochladila. Během celého obřadu je zapáleno kadidlo a po zemi je rozsypaná zelená tráva či listí, symbol štěstí.

Jazyk

Úřední řečí je amharština, kterou mluví na 30 % populace. Jelikož je země bohatá na mnoho etnických skupin a náboženství, není zde dominantní pouze jeden jazyk. V Etiopii se vyskytuje přes 80 různých jazyků a přes 200 dialektů. To nás může nechat zcela chladnými, protože se v etiopských městech pohodlně domluvíme anglicky (řekli bychom, že lépe než v Česku), neboť děti mají ve školách angličtinu povinnou od první třídy. Na vesnicích a se staršími lidmi to není tak úplně jednoduché, nicméně vždy se někdo, kdo mluví plynule anglicky, najde. I přesto se vždy pár základních slovíček hodí.

Minislovníček:

 • Selam – Ahoj (běžný pozdrav)
 • Indemin walatchu – Dobrý den
 • Dehna ideru – Dobrou noc
 • Dehna hunu – Nashledanou
 • Aw – Ano
 • Aj – Ne
 • Minin Ajdel – Prosím
 • Ameseginalew – Děkuji

Lepší je komunikovat v angličtině, tu v Etiopii ovládá více lidí než amharštinu.

Turismus

Etiopie není nejvyhledávanější turistickou zemí. I když v poslední době ji navštěvuje stále více a více cestovatelů a dobrodruhů. I přes tento fakt najdete téměř po celé zemi průměrné až nadprůměrné hotely.

Důvodů, proč vyrazit do této země, je několik. Vedle překrásných pohoří, řek a jezer, zde najdeme mnoho endemických druhů rostlin a živočichů. Ale pokud jste typ člověka, který se rád „plácne“ na pláž a nic nedělá, není pro vás Etiopie místo zaslíbené.

Rozhodnete-li se pro cestu do Etiopie, zabalte si sebou velké množství energie a vody. Nečekejte dovolenou na plážích, ty zde nenajdete. Co rozhodně musíte vidět, je například Národní park Bale, Aksum nebo vodopády Tiss Isat. Vřele doporučujeme se vydat do Lalibela, kde se nachází 13 kostelů, které jsou vytesány do skály.

Geografie

Etiopie se nachází na východní straně afrického kontinentu. Etiopii bychom rozdělili na 2 části. Východní část a zbytek Etiopie. Na východě země se nachází převážně poušť a terén je poměrně rovný, zbytek je značně členitý. Nejvíce měst leží právě v hornatých částech, z nichž nejvýznamnější je Etiopská vrchovina, která je se svou průměrnou výškou přes 2.000 m n. m. nazývána střechou Afriky.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Etiopský birr

Měna v Etiopii není volně směnitelná. Místní měnou je etiopský birr (ETB), který se dělí na 100 centů a je vázán na americký dolar. K mezinárodnímu styku se používá pouze dolar. Kurz místní měny poměrně hodně kolísá. 1 ETB se dá koupit v přepočtu na Kč v rozmezí mezi 0,7 Kč a 1,3 Kč.

Doporučujeme mít u sebe menší obnos drobných, neboť jak jistě většina z vás zná z Egypta a dalších afrických zemí, za vše se platí a tzv. bakšiš je vyžadován prakticky za cokoli. Hodnoty ETB: bankovky mají hodnoty 1, 5, 10, 50 a 100 birrů, mince se vyskytují v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů.

Birr

Směnárny a platba kartou

Osobně doporučujeme letět do Etiopie s hotovostí, kterou si rozměníte buď na letišti, anebo v bankách. Platební kartu využijete v lepších hotelech a velkých sítích marketů v Addis Abebě. Mimo velká města je vám platební karta maximálně na okrasu. Vždy směňujte dolary a vždy je směňujte na oficiálních místech. Jak jsme psali výše, birr není volně směnitelný a mohli byste se dostat do tahanic s policií za vyvážení místní měny.

Kolik co stojí

 • Etiopie je vcelku levnou zemí, ale jak to tak bývá, jak na co:
 • Pitná voda – 15 ETB
 • Mléko – 19 ETB
 • Chléb – 3 ETB
 • Ubytování v levnějším hotelu – od 60 ETB
 • Ubytování v lepším hotelu – od 800 ETB
 • Půjčení auta na den s řidičem (pokud nemáte místní řidičský průkaz) – od 1.800 ETB
 • Hlavní chod v průměrné restauraci – od 30 ETB

Spropitné a smlouvání

Spropitné není jasně definované, ale slušností je dát spropitné v restauracích cca 10 %, za ostatní služby alespoň nějaký bakšiš.

Připravte se a hlavně se obrňte trpělivostí ohledně smlouvání. Pokud už nějakou cenu usmlouváte (třeba za půjčení auta), zaplaťte hned na začátku polovinu ceny a zbytek po vrácení. Je velmi pravděpodobné, že po celém dni drncání v autě majitel půjčovny zapomene na částku a bude se vás snažit „natáhnout“. Takže zpátky na začátek a smlouvat, smlouvat, smlouvat.

Jak ušetřit

Řekli bychom, že Etiopii teprve čeká turistický boom a kastování a „rejžování“ turistů. Platí zde zejména toto pravidlo: na Addis Abebu si vyčleňte tak půl dne a rychle pryč. Jakmile se dostanete do míst, kde nejsou velká města, řetězce potravin a restaurací, ušetříte. Nikdo po vás nebude chtít nic víc než to, co od místních. Za chléb najednou zaplatíte o více jak polovinu méně než v Addis Abebě. Další doporučení je nechodit do velkých řetězců, ale soustředit se na místní obchůdky. Jakmile je nějaký obchod nazdoben neony a svíticími výlohami, znamená to, že ceny jsou vyšší.

Denní rozpočty

Pokud se vydáte do Etiopie a budete chtít být neustále nízkorozpočtovým cestovatelem a zvládnete přežívat o vodě a chlebu, vaše náklady na 1 den se dostanou na nějakých 200 Kč bez přesunů po různých částech země, na ty si připravte další 100–600 Kč v závislosti na místech, kam se budete chtít dostat.

Budete-li chtít prožít vaši dovolenou trochu v luxusu, připravte se na rozpočet okolo 800 Kč a připočtěte si letenky pro přesuny.

Pro ilustraci přikládáme náš poslední rozpočet:

 • Celkem 17 nocí v celkem slušných hotelech – 6.800 Kč
 • 2 přesuny letecky z Addis Abeby do Aksumu a z Gonderu do Addis Abeby – 5.300 Kč
 • 1 přesun autobusem – 200 Kč
 • Půjčovné auta s řidičem 2x – 3.200 Kč
 • Jídlo za celou dobu pobytu – cca 2.800 Kč
 • Ostatní výdaje – cca 4.000 Kč
Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Etiopie

Nejjednodušší, a asi jediná schůdná cesta, je do Etiopie doletět. Asi by se dalo do Etiopie dostat po zemi a vodě, ale to už musíte být doopravdy „dobrodruzi“. Cesta z Prahy do Addis Abeby trvá cca 14 hodin podle přestupů a s cenou okolo 14.000 Kč za nejlevnější lety.

Jak se dopravovat

Rozhodně doporučujeme cestovat letecky. Alespoň do center vaší cesty. Etiopian Airlines nabízí poměrně levné vnitrostátní lety.

Pokud se rozhodnete cestovat autobusem, nedejbože vlakem, čeká vás kodrcání po vymletých silnicích, případně absolutně přeplněné vlaky. Proto je lepší doletět například do Aksumu a odtud teprve cestovat autobusem. Drkotání se nevyhnete, ale autobus už nebude tak plný a cesta bude celkem utíkat.

Pokud se už pro cestu po zemi rozhodnete, zvolte například autobusovou společnost Selam Bus, která jezdí novějšími klimatizovanými autobusy.

Pokud využijete půjčovnu aut, tak se připravte na vysoké ceny a nekvalitní silnice. Auto využívejte spíše pro dostání se do míst, kam se nelze dostat jinak než koňským povozem. Vždy chtějte 4x4, nám se například stalo, že jeep s pohonem na přední nápravu zapadl a museli pro nás poslat jiné auto.

Ve městech funguje klasický rikša tuk–tuk.

Rikša (tuk-tuk) v Etiopii

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Etiopská kuchyně

Etiopská kuchyně, to je vyváženost a pestrost koření, luštěnin a masa. Pokud jste typ člověka, který nepepří, nesolí a nepoužívá skoro žádné koření, zřejmě umřete hlady.

Národní jídlo je injera. Placka vyráběná z tefu, který se nachá nakvasit. Na placku se dá dát prakticky cokoli: od zeleniny po kozí maso (tedy kromě vepřového, to je v Etiopii zakázáno).

Injera

Jak se stravovat jako místní

Místní jedí hlavně infaru, a to ve všech různých kombinacích. Již před cestou začněte jíst hodně kořeněných jídel, aby vás místní kuchyně nezaskočila. Stravujte se po stáncích na ulicích. Nejen, že ušetříte, ale budete jako místní.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou velmi příznivé. Za jedno hlavní jídlo zaplatíte v průměru okolo 40 ETB. Nehledejte ale různé typy kuchyní. Spíše očekávejte kuchyni místní.

Levnější variantou jsou stánky na ulicích s cenou okolo 10 ETB. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, ostatně pokud se budete stravovat u stánků, připravte se na tlačenice, ale budete si připadat jako místní.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Rozhodnete-li se pro cestu do Etiopie, zabalte si sebou velké množství energie a vody. Nečekejte dovolenou na plážích, ty zde nenajdete. Co rozhodně musíte vidět, je například Národní park Bale, Aksum nebo vodopády Tiss Isat. Vřele doporučujeme se vydat do Lalibela, kde se nachází 13 kostelů, které jsou vytesány do skály. V Etiopii je mnoho míst, kam se vydat.

Lalibela

Detailní místa jsou popsána v sekci Co navštívit.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Při cestě do Etiopie není povinné mít speciální očkování, nicméně musíte mít u sebe očkovací průkaz. Pokud budete cestovat ze země, kde se vyskytuje žluté zimnice, musíte být proti ní očkováni a mít záznam v očkovacím průkazu.

Doporučujeme se nechat naočkovat proti žloutenkám, tyfu a tetanu, případně si nechat zkontrolovat, zda je vaše očkování stále platné. Dále doporučujeme očkování proti průjmům a choleře. Rozhodně pijte pouze balenou vodu a dbejte zvýšené osobní hygieny.

Kriminalita

Kriminalita je všudypřítomná, zejména ve velkých městech. Mějte oči na pozoru před kapsáři. Na venkově se tolik bát nemusíte. Vyhněte se pouze hraničním oblastem s Eritreou, Súdánem, Somálskem a Keňou. Jsou to místa výskytu ozbrojených konfliktů. V Etiopii se mění všechna nařízení velmi rychle. Je možné, že se ze dne na den zvýší bezpečnostní opatření země. Rozhodně se řiďte nařízeními úřadů a policie, jinak riskujete tvrdý postih. Vyhněte se fotografování citlivých objektů, jako jsou: letiště, mosty a armáda – je to přísně zakázáno a můžete se dostat do opravdu velkých i několik měsíců trvajících problémů.

Internet a elektřina

S internetem a elektřinou je to v Etiopii problematické. Poměrně často vás mohou zastihnout výpadky nejen internetu, ale i elektřiny.

Telefonní spojení se v posledních letech velmi zlepšilo na základě čínských investic. Po většinu míst tak chytíte nejen mobilní signál, ale dokonce 3G síť pro případné internetové připojení.

Zásuvky nejsou stejné jako u nás, ale pokud nemáte na nabíječce zemnící kolík, tak redukci nebudete potřebovat. Napětí v síti je 220 V a 50 Hz.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza a dokumenty

Pro vstup do země potřebujete mít platný cestovní pas alespoň 6 měsíců po skončení vaší cesty. Vízum zakoupíte po příletu do země za 50 dolarů. Dále budete potřebovat očkovací průkaz.

Celní předpisy

Při příjezdu do země můžete mít u sebe maximálně 2 kartony cigaret, 2 l alkoholu, případně 250 g tabáku. Veškerou elektroniku si nechte při příletu registrovat na celní správě.

Při odjezdu ze země nesmíte mít u sebe více jak 200 ETB. Dále se nesmí vyvážet prakticky vše, co souvisí s historií země. Od historických artefaktů přes umělecká díla po církevní artefakty. Pokud si chcete přivést nějaký suvenýr, vždy jej kupujte v kamenné prodejně a mějte u sebe vždy doklad o koupi.

Důležité kontakty

Policie: 991

Záchranná služba a hasiči: 911

V Addis Abebě najdete velvyslanectví ČR. V případě nesnází volejte na nouzovou linku: +251/911222401.

Co vidět a navštívit v Etiopii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Etiopii

Zavřít boční panel

Lalibela

Pokud do Etiopie míříte na kratší dobu, rozhodně nevynechejte Lalibelu. Městečko ležící asi 340 km od Addis Abeby. Nejzajímavější jsou kostely vytesané do skály. Je jich rovných 13 a jejich monumentalita doopravdy nadchne.

Zavřít boční panel

NP Bale

Tento národní park je jednou z největších oblastí afro-alpského přírodního prostředí. Během stoupání k vrcholům, budete procházet jak lesy, tak i vysokohorskými loukami. Největší úbočí Harenna rozděluje tento park na dvě části: severní a jižní. Pokud se vydáte po severní části, budete se procházet ve výšce okolo 4.000 m n.m a poznáte rozmanité vulkanické horniny, uvidíte mnoho říček, které se buď vlévají do jezer, či padají vodopádem po skalách.

Jižní část tohoto parku pokrývají převážně lesy. Ze začátku velmi strmě klesá nadmořská výška, až k pozvolnému svažování terénu na úplném jihu parku, kde se ocitnete 1.500 m n. m. Zde naopak místo krásných pohledů severní strany očekávejte mnoho zvířat. Nejzajímavější jsou stáda velbloudů, která se pasou na loukách.

Zavřít boční panel

Aksum

Dnes již ruiny starověkého hlavního města Aksumské říše se nachází na severu země. Tyto ruiny pocházejí z období mezi 10 stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l. I přes moderní pokrok je současný Aksum duchovním místem. V ruinách můžete nalézt mnoho kostelů, chrámů, paláců. Nicméně neustále se čeká na odhalení celého starověkého města, které určitě skrývá mnohé další historické památky.

Zavřít boční panel

Tiss Isat

Přesuňme se k městu Bahir Dar. Nedaleko ústí Modrého Nilu do jezera Tana se nachází Tiss Isat, což jsou druhé největší vodopády v Africe (jsou více než 400 m široké a přes 50 m vysoké). Doporučujeme se k nim vydat přes poledne, kdy vás vodní páry nejen příjemně ochladí, ale vykouzlí i nádhernou duhu.

Počasí a sezóny v Etiopii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Etiopie
Podobné počasí v celé zemi

23 °C

24 °C

25 °C

24 °C

25 °C

23 °C

20 °C

20 °C

21 °C

22 °C

23 °C

22 °C

Počasí

Rozdělme si Etiopii na východ a zbytek země. Na východě očekávejte v zimě příjemných cca 28–30 °C, přes léto se dočkáte nepřijatelných téměř 40 °C ve stínu. Charakteristická jsou 2 dešťová období. Po přesunu do hornatého zbytku země vás čeká roční průměr okolo 17 °C.

V horských oblastech přes 4.000 m n. m je teplota okolo 14 °C. Oproti východu zde čekejte více srážek. Hlavní období dešťů je od června do září. 

Sezóny a kdy vyrazit

Oblíbené období pro cesty je náš podzim v rozmezí od začátku října do konce listopadu, případně na jaře od začátku března do konce května. Nicméně pokud se vyhnete hlavnímu období dešťů, je Etiopie nádherná v každém měsíci. A pokud vám nevadí doopravdy hodně promoknout, tak vyrazte přes léto, kdy se vám zejména fauna odvděčí za vaši odvahu. Přes léto se vyhněte hlavně východu země, a to zejména kvůli výše zmíněné teplotě.

Skvělé akce do Etiopie

3 starší akcí
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu