Etiopie
Etiopie

Bezpečnost v Etiopii

Zdraví

Při cestě do Etiopie není povinné mít speciální očkování, nicméně musíte mít u sebe očkovací průkaz. Pokud budete cestovat ze země, kde se vyskytuje žluté zimnice, musíte být proti ní očkováni a mít záznam v očkovacím průkazu. 

Doporučujeme se nechat naočkovat proti žloutenkám, tyfu a tetanu, případně si nechat zkontrolovat, zda je vaše očkování stále platné. Dále doporučujeme očkování proti průjmům a choleře. Rozhodně pijte pouze balenou vodu a dbejte zvýšené osobní hygieny. 

Kriminalita

Kriminalita je všudypřítomná, zejména ve velkých městech. Mějte oči na pozoru před kapsáři. Ti k získání peněz od turistů využívají dva rozšířené triky – plivání a prodej kapesníků. Sofistikovanější je první trik; náhodný kolemjdoucí na vás nejdříve „omylem“ plivne nějakou hmotu, kterou zrovna žvýkal, načež se vám omlouvá a pomocí ubrousků začne plivanec z vašeho oblečení utírat. Zatímco vy berete celou událost jako nehodu, kapsář vám jednou rukou utírá plivanec a druhou krade peněženku. Jednoduchá rada tedy zní – jakmile na vás někdo „omylem“ plivne, okamžitě z místa odejděte, a hlavně na sebe nenechte sahat.

Druhým hojně využívaným kapsářským trikem je na první pohled nevinný pouliční prodej kapesníků. Hlavním aktérem je většinou skupina malých dětí, kteří k vám přistoupí a začnou nabízet papírové kapesníky. Přestože je pravděpodobně odmítnete, děti budou ve své snaze vytrvalé, začnou vás prosit, sahat na vás, ale zhruba v tu chvíli vám jeden ze členů skupiny vybere kapsu nebo batoh. Opět tedy doporučujeme nenechat na sebe zbytečně sahat, přičemž jakmile vám někdo začne vnucovat kapesníky, rychle odejděte.

Na venkově se tolik bát nemusíte. Vyhněte se pouze hraničním oblastem s Eritreou, Súdánem, Somálskem a Keňou. Jsou to místa výskytu ozbrojených konfliktů. V Etiopii se mění všechna nařízení velmi rychle. Je možné, že se ze dne na den zvýší bezpečnostní opatření země. Rozhodně se řiďte nařízeními úřadů a policie, jinak riskujete tvrdý postih. Vyhněte se fotografování citlivých objektů, jako jsou: letiště, mosty a armáda – je to přísně zakázáno a můžete se dostat do opravdu velkých i několik měsíců trvajících problémů.

Kvůli nestálé bezpečností situaci je nanejvýš vhodné se před cestou zaregistrovat do systému Drozd (https://drozd.mzv.cz/). Pracovníci české ambasády vám poté v případě nutnosti pošlou upozornění, do kterých oblastí aktuálně není vhodné jezdit.

Internet a elektřina

S internetem a elektřinou je to v Etiopii problematické. Poměrně často vás mohou zastihnout výpadky nejen internetu, ale i elektřiny.

Telefonní spojení se v posledních letech velmi zlepšilo na základě čínských investic. Na většině míst tak chytíte nejen mobilní signál, ale dokonce 3G síť pro případné internetové připojení. K tomuto účelu se vyplatí nákup simkarty jediného místního operátora Ethiotelecom. Za pořízení simky zaplatíte 30 birrů, minuta volání stojí 0,5 birru, smska 0,2 birru a např. 1 GB internetu na týden 80 birrů. Jen si všechno nezapomeňte vyřídit již v Addis Abebě, na venkově už to může být obtížnější.

Zásuvky nejsou stejné jako u nás, ale pokud nemáte na nabíječce zemnící kolík, tak redukci nebudete potřebovat. Napětí v síti je 220 V a 50 Hz.

Důležité kontakty

  • Policie: 991
  • Záchranná služba a hasiči: 911

V Addis Abebě najdete velvyslanectví ČR. V případě nesnází volejte na nouzovou linku: +251/911222401.

Chystáš se do Etiopie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.