Průvodce státem
Etiopie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Etiopii

Zdraví

Při cestě do Etiopie není povinné mít speciální očkování, nicméně musíte mít u sebe očkovací průkaz. Pokud budete cestovat ze země, kde se vyskytuje žluté zimnice, musíte být proti ní očkováni a mít záznam v očkovacím průkazu. 

Doporučujeme se nechat naočkovat proti žloutenkám, tyfu a tetanu, případně si nechat zkontrolovat, zda je vaše očkování stále platné. Dále doporučujeme očkování proti průjmům a choleře. Rozhodně pijte pouze balenou vodu a dbejte zvýšené osobní hygieny. 

Kriminalita

Kriminalita je všudypřítomná, zejména ve velkých městech. Mějte oči na pozoru před kapsáři. Ti k získání peněz od turistů využívají dva rozšířené triky – plivání a prodej kapesníků. Sofistikovanější je první trik; náhodný kolemjdoucí na vás nejdříve „omylem“ plivne nějakou hmotu, kterou zrovna žvýkal, načež se vám omlouvá a pomocí ubrousků začne plivanec z vašeho oblečení utírat. Zatímco vy berete celou událost jako nehodu, kapsář vám jednou rukou utírá plivanec a druhou krade peněženku. Jednoduchá rada tedy zní – jakmile na vás někdo „omylem“ plivne, okamžitě z místa odejděte, a hlavně na sebe nenechte sahat.

Druhým hojně využívaným kapsářským trikem je na první pohled nevinný pouliční prodej kapesníků. Hlavním aktérem je většinou skupina malých dětí, kteří k vám přistoupí a začnou nabízet papírové kapesníky. Přestože je pravděpodobně odmítnete, děti budou ve své snaze vytrvalé, začnou vás prosit, sahat na vás, ale zhruba v tu chvíli vám jeden ze členů skupiny vybere kapsu nebo batoh. Opět tedy doporučujeme nenechat na sebe zbytečně sahat, přičemž jakmile vám někdo začne vnucovat kapesníky, rychle odejděte.

Na venkově se tolik bát nemusíte. Vyhněte se pouze hraničním oblastem s Eritreou, Súdánem, Somálskem a Keňou. Jsou to místa výskytu ozbrojených konfliktů. V Etiopii se mění všechna nařízení velmi rychle. Je možné, že se ze dne na den zvýší bezpečnostní opatření země. Rozhodně se řiďte nařízeními úřadů a policie, jinak riskujete tvrdý postih. Vyhněte se fotografování citlivých objektů, jako jsou: letiště, mosty a armáda – je to přísně zakázáno a můžete se dostat do opravdu velkých i několik měsíců trvajících problémů.

Kvůli nestálé bezpečností situaci je nanejvýš vhodné se před cestou zaregistrovat do systému Drozd (https://drozd.mzv.cz/). Pracovníci české ambasády vám poté v případě nutnosti pošlou upozornění, do kterých oblastí aktuálně není vhodné jezdit.

Internet a elektřina

S internetem a elektřinou je to v Etiopii problematické. Poměrně často vás mohou zastihnout výpadky nejen internetu, ale i elektřiny.

Telefonní spojení se v posledních letech velmi zlepšilo na základě čínských investic. Na většině míst tak chytíte nejen mobilní signál, ale dokonce 3G síť pro případné internetové připojení. K tomuto účelu se vyplatí nákup simkarty jediného místního operátora Ethiotelecom. Za pořízení simky zaplatíte 30 birrů, minuta volání stojí 0,5 birru, smska 0,2 birru a např. 1 GB internetu na týden 80 birrů. Jen si všechno nezapomeňte vyřídit již v Addis Abebě, na venkově už to může být obtížnější.

Zásuvky nejsou stejné jako u nás, ale pokud nemáte na nabíječce zemnící kolík, tak redukci nebudete potřebovat. Napětí v síti je 220 V a 50 Hz.

Důležité kontakty

  • Policie: 991
  • Záchranná služba a hasiči: 911

V Addis Abebě najdete velvyslanectví ČR. V případě nesnází volejte na nouzovou linku: +251/911222401.

Nejen kolébka lidstva

Etiopie (Aethiopia – je řeckého původu a znamená země opálených lidí) se nachází na východě Afriky, kde sousedí s pěti dalšími státy. Na východě se Somálskem a Džibutskem, na severu s Eritreou, na západě se Súdánem a Jižním Súdánem a na jihu s Keňou. 

Od roku 1991, kdy se od Etiopie odtrhla Eritrea, se Etiopie stala vnitrozemním státem bez přímého kontaktu s mořem.

Etiopie, to není pouze historie a vývoj lidstva. Etiopie je překrásnou zemí, která je nejen historicky, ale i přírodně jednou z nejzajímavějších ze všech zemí afrického kontinentu. Obecně bychom doporučili severní část země, která skrývá nejen poutavé pohledy z hor Etiopské vrchoviny a kde v Simienských horách naleznete Ras Dašen (nejvyšší vrchol Etiopie vyčnívají do výšky přes 4.500 m), ale zároveň Danakilskou proláklinu, jež je jedním z nejníže položených míst světa se stále aktivní vulkanickou činností. 

Etiopie je zemí mnoha hor, proláklin, údolí, řek, jezer a endemických rostlin a živočichů. Též je to země s bohatou a zajímavou historií, která nebyla ovlivněna kolonizací Afriky. Každý, kdo se vydá do této pozoruhodné země, si najde to své, to co doopravdy hledá a chce najít. 

Průvodce pro tebe napsali Solna , Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem nebo online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - listopad, březen - květen
V létě hodně zmokneš, v zimě je zem vyprahlá.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu