Průvodce státem
Etiopie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Etiopii

Aktuální kurz 1 Kč = 1.25

Etiopský birr

Měna v Etiopii není volně směnitelná. Místní měnou je etiopský birr (ETB), který se dělí na 100 centů a je vázán na americký dolar. K mezinárodnímu styku se používá pouze dolar. Kurz místní měny poměrně hodně kolísá. 1 ETB se dá koupit v přepočtu na Kč v rozmezí mezi 0,7 Kč a 1,3 Kč. 

Doporučujeme mít u sebe menší obnos drobných, neboť jak jistě většina z vás zná z Egypta a dalších afrických zemí, za vše se platí a tzv. bakšiš je vyžadován prakticky za cokoli. Hodnoty ETB: bankovky mají hodnoty 1, 5, 10, 50 a 100 birrů, mince se vyskytují v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů. 

Birr

Směnárny a platba kartou

Osobně doporučujeme letět do Etiopie s hotovostí, kterou si rozměníte buď na letišti, anebo v bankách. Platební kartu využijete v lepších hotelech a velkých sítích marketů v Addis Abebě. Mimo velká města je vám platební karta maximálně na okrasu. Vždy směňujte dolary a vždy je směňujte na oficiálních místech. Jak jsme psali výše, birr není volně směnitelný a mohli byste se dostat do tahanic s policií za vyvážení místní měny.

Kolik co stojí

 • Etiopie je vcelku levnou zemí, ale jak to tak bývá, jak na co: 
 • Pitná voda – 15 ETB
 • Mléko – 19 ETB 
 • Chléb – 3 ETB
 • Ubytování v levnějším hotelu – od 60 ETB
 • Ubytování v lepším hotelu – od 800 ETB 
 • Půjčení auta na den s řidičem (pokud nemáte místní řidičský průkaz) – od 1.800 ETB
 • Hlavní chod v průměrné restauraci – od 30 ETB

Uvedené ceny platí spíše na venkově, v hlavním městě mohou být až několikanásobně vyšší.

Spropitné a smlouvání

Většina restaurací má přímo v menu jasně napsáno, jestli bude spropitné automaticky započítáno do konečné ceny nebo ne.

Připravte se a hlavně se obrňte trpělivostí ohledně smlouvání. Pokud už nějakou cenu usmlouváte (třeba za půjčení auta), zaplaťte hned na začátku polovinu ceny a zbytek po vrácení. Je velmi pravděpodobné, že po celém dni drncání v autě majitel půjčovny zapomene na částku a bude se vás snažit „natáhnout“. Takže zpátky na začátek a smlouvat, smlouvat, smlouvat. 

Jak ušetřit 

Řekli bychom, že Etiopii teprve čeká turistický boom a kastování a „rejžování“ turistů. Platí zde zejména toto pravidlo: na Addis Abebu si vyčleňte tak půl dne a rychle pryč. Jakmile se dostanete do míst, kde nejsou velká města, řetězce potravin a restaurací, ušetříte. Nikdo po vás nebude chtít nic víc než to, co od místních. Za chléb najednou zaplatíte o více jak polovinu méně než v Addis Abebě. Další doporučení je nechodit do velkých řetězců, ale soustředit se na místní obchůdky. Jakmile je nějaký obchod nazdoben neony a svíticími výlohami, znamená to, že ceny jsou vyšší. 

Denní rozpočty

Pokud se vydáte do Etiopie a budete chtít být neustále nízkorozpočtovým cestovatelem a zvládnete přežívat o vodě a chlebu, vaše náklady na 1 den se dostanou na nějakých 200 Kč bez přesunů po různých částech země, na ty si připravte další 100–600 Kč v závislosti na místech, kam se budete chtít dostat.   

Budete-li chtít prožít vaši dovolenou trochu v luxusu, připravte se na rozpočet okolo 800 Kč a připočtěte si letenky pro přesuny. 

Pro ilustraci přikládáme náš poslední rozpočet: 

 • Celkem 17 nocí v celkem slušných hotelech – 6.800 Kč
 • 2 přesuny letecky z Addis Abeby do Aksumu a z Gonderu do Addis Abeby – 5.300 Kč
 • 1 přesun autobusem – 200 Kč
 • Půjčovné auta s řidičem 2x – 3.200 Kč
 • Jídlo za celou dobu pobytu – cca 2.800 Kč 
 • Ostatní výdaje – cca 4.000 Kč

Nejen kolébka lidstva

Etiopie (Aethiopia – je řeckého původu a znamená země opálených lidí) se nachází na východě Afriky, kde sousedí s pěti dalšími státy. Na východě se Somálskem a Džibutskem, na severu s Eritreou, na západě se Súdánem a Jižním Súdánem a na jihu s Keňou. 

Od roku 1991, kdy se od Etiopie odtrhla Eritrea, se Etiopie stala vnitrozemním státem bez přímého kontaktu s mořem.

Etiopie, to není pouze historie a vývoj lidstva. Etiopie je překrásnou zemí, která je nejen historicky, ale i přírodně jednou z nejzajímavějších ze všech zemí afrického kontinentu. Obecně bychom doporučili severní část země, která skrývá nejen poutavé pohledy z hor Etiopské vrchoviny a kde v Simienských horách naleznete Ras Dašen (nejvyšší vrchol Etiopie vyčnívají do výšky přes 4.500 m), ale zároveň Danakilskou proláklinu, jež je jedním z nejníže položených míst světa se stále aktivní vulkanickou činností. 

Etiopie je zemí mnoha hor, proláklin, údolí, řek, jezer a endemických rostlin a živočichů. Též je to země s bohatou a zajímavou historií, která nebyla ovlivněna kolonizací Afriky. Každý, kdo se vydá do této pozoruhodné země, si najde to své, to co doopravdy hledá a chce najít. 

Průvodce pro tebe napsali Solna , Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu s platným pasem nebo online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - listopad, březen - květen
V létě hodně zmokneš, v zimě je zem vyprahlá.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 40 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Solna
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu