Faerské ostrovy
Faerské ostrovy

Doprava na Faerských ostrovech

Jak se dostat na Faerské ostrovy

Ze střední Evropy se dá na ostrovy dostat dvojím způsobem, a to buď to letecky, nebo trajektem.

Letecky

V podstatě nepřetržitě můžete na ostrovy létat například z dánské Kodaně. Na Faerské ostrovy létají dvě letecké společnosti, a to Atlantic Airways a Scandinavian Airways. Lety z Prahy do Kodaně a z Kodaně do Vágaru na sebe často přímo nenavazují a můžete si na letišti pěkně dlouho počkat! Zpáteční letenky z Prahy se běžně pohybují kolem 8.500 Kč, akce se objeví maximálně 1-2x do roka a nemůžete počítat s cenou nižší než 5.500 Kč.

Kromě Kodaně mají Faery přímé lety z norského Bergenu, dánského Billundu nebo skotského Edinburghu.

Trajektem

Plavba na Faerské ostrovy je možná trajektem z dánské Kodaně a z Islandu. Jediná společnost, která tyto plavby uskutečňuje, je Smyril Line. Ovšem plavba trvá přes 30 hodin a není tedy vhodná pro každého. Pokud si i přes to zvolíte tuto možnost, tak stačí dojet autem do dánského přístavu Hirtshals, odkud vyráží 1–2x týdně podle sezony loď na Faerské ostrovy do přístavu Tórshavn a následně pluje dále na Island. Cena závisí na tom, jestli cestujete s autem a ještě s jakým, jaké chcete jídlo či ubytování – zda společnou kajutu pro více lidí, pokoj bez okna, pokoj s oknem, ale také záleží na sezoně.

Jak se nejlépe dopravovat

Většina ostrovů je propojena infrastrukturou silnic, mostů a podzemních tunelů. Všechny hlavní silnice jsou asfaltové, ale ty menší zejména na vesnicích jsou stále štěrkové a mnoho cest, které vedou právě do vesnic, může být i velmi úzkých. Proto jsou tyto silnice vybaveny rozšiřujícími úseky, aby nedocházelo k problémům s plynulostí provozu. Tyto odstavné úseky nesmějí být používány pro parkování. Maximální povolená rychlost je ve městě 50 km/h a mimo město 80 km/h. V místních informačních centrech si můžete pořídit i cestovní mapu pro řidiče.

Parkování v Klaksvíku, Tórshavnu, Runavíku a na letišti Vágar je časově omezeno. Parkovací lístky musí být umístěny v pravém dolním rohu čelního skla a musí ukazovat dobu parkování vašeho vozu. Tyto lístky jsou k dispozici bezplatně v bankách a regionálních turistických centrech v celé zemi. Porušením parkovacích pravidel může být uložena pokuta až ve výši 200 DKK. Pokud si auto půjčujete, tak rovnou dostanete i parkovací hodiny/lístek.

Čerpací stanice jsou umístěny na většině ostrovů, ale vzdálenost mezi nimi může být různá, takže se ujistěte, že máte dostatek paliva, abyste dojeli k další čerpací stanici. Platit můžete klasicky uvnitř čerpací stanice a pokud je po skončení otevírací doby, tak je většinou i možnost platit kartou přímo na stojanu. Veškeré čerpací stanice zakreslené na mapě podle jednotlivých ostrovů najdete například na webových stránkách: www.gas-station.info.

Na ostrovech najdete 2 podmořské tunely. První podmořský tunel (Vágatunnilin) ​​spojuje západní ostrov Vágar, kde se nachází letiště, s ostrovem Streymoy, kde leží hlavní město Tórshavn. Tento tunel měří 4,9 kilometrů.

Druhý podmořský tunel (Norðoyatunnilin) ​​spojuje severní ostrov Borðoy, kde se nachází město Klaksvík, s ostrovem Eysturoy, kde najdeme město Leirvík. Je dlouhý 6,2 kilometrů.

Podmořské tunely jsou otevřené 24 hodin denně a 365 dní v roce. Jsou uzavřeny jen opravdu výjimečně a z vážných důvodů. Například kvůli práci v tunelech a opravám. V tunelech nenajdete žádné platební terminály. Můžete zaplatit na jedné z čerpacích stanic. Platba musí být provedena do 3 dnů, jinak je účet neprodleně zaslán majiteli vozidla. Druhá možnost platby je na kontaktní adrese, kterou najdete na níže uvedené webové stránce.

Čerpací stanice, na nichž můžete poplatek zaplatit:

 • Effo – Kollafjørður
 • Effo – Gundadalur
 • Effo – Klaksvík
 • Magn – Klaksvík
 • Magn – Gøtudalur
 • Effo – Leirvík
 • Magn – Miðvágur

Poplatky: Vozidla do 3,5 tuny a do 6 metrů platí 100 DKK a vozidla mezi 6– 12,5 metry platí 300 DKK. Cena je uvedena i za zpáteční cestu.

Kontaktní informace: www.tunnil.fo

Půjčení auta

Jedním z nejlepších a nejvíce doporučených způsobů, jak si užít Faerské ostrovy, je prozkoumat je autem. Silniční infrastruktura na ostrovech je vynikající, takže je snadné a pohodlné se všude dostat. Na Faerských ostrovech funguje několik agentur, které poskytují pronájem automobilů. Automobily je možné si rezervovat dopředu prostřednictvím webových stránek dané agentury, cestovní kanceláře nebo přímo při příjezdu na letiště ve městě Vágar.

Můžete například využít služby autopůjčoven (viz níže). Na jejich webových stránkách najdete, jaké druhy aut si lze půjčit a za jakých podmínek. Většina z nich má pobočku v hlavním městě a na letišti ve Vágaru.

Rental Cars

Webové stránky – www.rentalcars.fo (srovnávač cen všech hlavních autopůjčoven)

Unicar

Webové stránky – www.unicar.fo

62ºN

Webové stránky – www.62n.fo

Veřejná doprava

Veřejná doprava autobusy a loděmi je rozlehlá po celém souostroví, na méně frekventovaných místech nejezdí sice často, ale alespoň každý den.
Dopravu zajišťuje firma Strandfaraskip Landsins (SSL), která nabízí i cestovní kartu na 4–7 dní, s níž se dá cestovat všemi autobusy i trajekty po celém území. Cesta na ostrov Mikynes není bohužel v této kartě zahrnuta!

Ceny za cestovní kartu:

 • 4denní karta pro dospělého – 500 DKK
 • 4denní karta zlevněná – 250 DKK
 • 7denní karta pro dospělého – 700 DKK
 • 7denní karta zlevněná – 350 DKK

Jízdní řády jsou k dispozici v turistických informačních střediscích nebo na webových stránkách společnosti. Děti do 7 let cestují zdarma, mládež od 7 do 15 let platí poloviční cenu, studenti a důchodci mohou po předložení průkazu studenta či průkazu totožnosti uplatnit slevu 20 % na jízdné. Pokud chcete cestovat autobusem, většinou musíte být na zastávce viditelní a dát řidiči znamení. Běžné jízdenky lze zakoupit přímo při vstupu do autobusu či na loď. Místa nelze dopředu rezervovat!  Rezervace 2 dny dopředu je možná a nutná pouze v případě skupin nad 10 osob nebo v případě nadměrného vozidla delšího 7 metrů či širšího 1,9 metru.

Kontaktní informace SSL: www.ssl.fo

Od roku 2007 je veřejná doprava autobusy uvnitř hlavního města Tórshavnu zcela zdarma. Autobusy jezdí po 4 trasách, které dosahují téměř po celé oblasti města. Tyto autobusy jsou červené a jejich jízdní řády naleznete na webových stránkách: www.torshavn.fo . Mapy a plány tras lze zakoupit i na hlavním autobusovém nádraží v Tórshavnu nebo v informačních centrech.

Taxi

Můžete také využít služby taxi, ale počítejte s vyššími cenami. Na Faerských ostrovech poskytují taxislužby například tyto firmy:

Půjčení kola

V centru hlavního města Tórshavnu je možnost si zapůjčit městské i sportovní kolo a projet si tak město, jeho památky i jeho blízké okolí.

Orientační ceny podle doby zapůjčení (ceny se mohou lišit podle typu kola a podle jednotlivých půjčoven):

 • 1 den – 150 DKK
 • 2 dny – 290 DKK
 • 3 dny – 415 DKK
 • 4 dny – 525 DKK
 • 5 dní – 620 DKK
 • 6 dní – 675 DKK

Kolo si můžete půjčit zde: www.rentabike.fo

Chystáš se na Faerské ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.