Zapomenutá krása uprostřed Atlantiku

Tento krásný a zapomenutý kout světa najdeme v severním Atlantickém oceánu na jihozápadním okraji s Norským mořem. Pro lepší představu leží severně od Skotska někde na půli cesty mezi Norskem a Islandem.

Není náhodou, že časopis National Geographic vyhodnotil toto souostroví jako nejkrásnější na světě, i když jeho krásy ocení asi spíše milovníci chladnějšího počasí, severských zemí a nedotčené přírody. Souostroví vypadá už na první pohled pohádkově, najdeme zde mohutné skály, z nichž často tečou vodopády, zelené ostrůvky a malebné vesničky. Všude se potulují papuchalci a také ovce, které daly ostrovům jejich název – faerské totiž znamená v překladu ovčí. Ještě aby ne, když jich tu žije více, než lidí!

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Heřmanová
Víza
Na občanku
Na Faerské ostrovy ti bude stačit pouze občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
V tomto období bude nejtepleji a nejméně srážek.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 39 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Faerské ostrovy

Co vidět a navštívit na Faerských ostrovech

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Faerských ostrovech

Zavřít boční panel

Mykines

Vesnice Mykines je jedinou osadou na stejnojmenném ostrově. Na ostrov je možné se dostat trajektem/lodí z přístavu Sørvágur. Od května do konce srpna jezdí trajekty na ostrov každý den dvakrát denně. Mimo sezonu jezdí nepravidelně. Plavbu tam i zpět si musíte vždy dopředu rezervovat na webových stránkách uvedených níže. Na stejném místě se při rezervaci dozvíte i to, kolik je na trajektu volných míst. Na ostrově Mikynes žijí tisícovky mořských ptáků a najdete zde největší kolonie Papuchalků. Na západ od ostrova se nachází ostrůvek Mykinshólm, který je spojen s ostrovem 40 m dlouhou lávkou. Uvidíte zde i starý maják z roku 1909. Zajímavostí na ostrově Mykines je i kamenný les, což je 55 metrů vysoká čedičová skála, která připomíná zkamenělé stromy.

Doba plavby trvá 45 minut. Jednosměrná jízdenka na Mykines stojí pro dospělého 60 DKK, studenti a důchodci zaplatí 30 DKK a děti do 6 let cestují zdarma.

Pokud máte v plánu cestovat po ostrově i mimo vesničku Mikynes (to zahrnuje i ostrůvek Mykinsholm s majákem) je mezi 1. 5.–31. 8. přístup na ostrov zpoplatněn. Poplatek se platí prostřednictvím webové stránky: www.hiking.fo. Od 11:00 do 17:00 hod. je oblast přístupná bez průvodce, mimo tuto dobu se zde turisté mohou pohybovat pouze a bez výjimky s průvodcem. Cena pro dospělého za vstup činí 100 DKK, pro děti 50 DKK a děti do 6 let mají vstup zdarma. Peníze jsou vyčleněny na zachování ptačích kolonií a přírody na ostrově.

Zavřít boční panel

Jezero Sørvágsvatn a vodopád Bøsdalafossur

Největším a zároveň i nejhlubším jezerem Faerských ostrovů je původně ledovcové jezero Sørvágsvatn, někdy nazývané také Leitisvatn, které se nachází v jižní části ostrova Vágar a sousedí těsně s Atlantským oceánem, do něhož odtéká 32 metrů vysoký vodopád Bøsdalafossur. Rozloha jezera činí 3,43 kilometrů čtverečních.

Na obou stranách jezera těsně vede turistická stezka, která je nenáročná a zvládnou jí bez problému i menší děti. Organizují se zde i jezdecké výlety na koních. Jezero je bohaté na ryby, a proto je velmi atraktivní i pro rybáře. Každý rok od dubna do září se pořádají i plavby po jezeře.

Zavřít boční panel

Vestmanna

Vestmanna je nejslavnější pro své velkolepé výlety lodí na Ptačí útesy a jeskyně, kde hnízdí zdejší ptáci. Od května do září se denně koná několik prohlídek, většinou 4x za den. Z lodi jsou vidět 700 metrů vysoké strmé útesy, které stoupají od oceánu. Prohlídka lodí se uskutečňuje s průvodcem a trvá přibližně 2 hodiny. Je doporučeno vzít si teplé oblečení a včas si udělat rezervaci předem. Tu můžete provést na webu: www.puffin.fo tím, že přímo kliknete v rezervačním kalendáři na vybrané datum a zobrazí se vám volné dny a časy odjezdů. Cena pro dospělého stojí 295 DKK, pro dítě 165 DKK a děti do 6 let jsou zdarma. Lodě vyplouvají z přístavu hned vedle Turistického centra, které je zmíněno výše.

Zavřít boční panel

Vesnice Gjógv

Vesnice je pojmenována po 200 metrů dlouhé mořské soutěsce, která vede z vesnice až do oceánu. Najdeme zde turistické a pěší stezky, které nabízí výhledy na okolní okouzlující krajinu a vedou do hor severně a západně od vesnice. Ve vesničce žije pouze 50 stálých obyvatel a najdeme zde kostel z roku 1929, čajovnu, školu z roku 1884, kterou pro zajímavost navštěvují pouze 3 děti, či taneční sál, jenž se stal centrem vesnice. Gjógv je zapomenutým koutem na zemi, ale má ten nejhezčí přírodní přístav na ostrovech. Stáří vesnice se odhaduje na 400 let a patří mezi nejvýznamnější památky souostroví.

Zavřít boční panel

Nejvyšší hora Slættaratindur

Měří 880 metrů a najdeme ji v severní části ostrova Eysturoy mezi vesnicemi Eiði, Gjógv a Funningur. Její název ve faerštině znamená „Plochý vrch“ a při dobrém počasí je z vrcholu vidět celé souostroví. Trasa na vrchol měří pouze 2 kilometry a její stoupání se dá zvládnout pod 2 hodiny. Ideální je výšlap od května do září, v zimě zde leží sníh, led a cesta je velmi náročná a vhodná pouze pro zkušené.

Zavřít boční panel

Obr a čarodějnice

Tak se nazývá známé a turisticky vyhledávané místo. Jedná se o skalní útvary, které vyčuhují z Norského moře na severním cípu ostrova Eysturoy. Místo se nachází asi 2 kilometry od faerské vesničky Eiði. Obr je vysoký 71 metrů a čarodějnice 68 metrů. Legenda praví, že jde o obra a čarodějnici, kteří chtěli ostrovy odtáhnout k Islandu, ale do rána to nestihli, a tak zkameněli. Útvary jsou vidět přímo z vesničky.

Zavřít boční panel

Klaksvík

Klaksvík je druhým největším městem na Faerských ostrovech. Leží na ostrově Borðoy, který je největším ostrovem na severu. Město se nachází v údolí u malého fjordu mezi dramatickými horami. Jednou z nejvýznamnějších památek ve městě je kostel Christianskirkjan s volně stojící zvonicí a přibližně 4.000 let starou křtitelnicí. Nedaleko kostela se nachází i muzeum či škola s reliéfem. Vyhledávaný je také les na jihovýchodě města, který má rozlohu 3,3 hektarů. Les zasahuje až k nádherným vodopádům, kde se člověk může i vykoupat. Pořádá se zde každoročně i hudební festival, který láká tisíce lidí.

Zavřít boční panel

Tórshavn

Aktivit v Tórshavnu je dostatek a většina turistů začíná prohlídku na nábřeží v přístavu, kde jsou stovky jachet a malých člunů houpajících se na Atlantiku. V přístavu najdete různé trhy s místními specialitami a kavárny, odkud můžete venkovní ruch i pozorovat. Pokud plánujete nákupy, tak hlavní nákupní ulicí je Niels Finsens gøta. Nachází se zde turistická informační kancelář, místní obchody, suvenýry či restaurace.

Za návštěvu stojí také staré město, které se skládá ze 2 částí, a to z Reyni a Undir Ryggi. Staré město tvoří úzké uličky a dvě desítky malých dřevěných domků s býlími okny a travnatými střechami, které pochází ze 14.století. Ve městě najdete také spousty galerií, divadlo či několik muzeí, například historické muzeum již ze 14.století, nebo národní muzeum. Nordic House je velmi známé centrum pro severské a faerské umění. Pořádají se zde hlavně koncerty, taneční a divadelní představení či umělecké výstavy. Flexibilní architektura domu nabízí široké uplatnění i pro kongresy a meetingy.

Faerský parlament, Tinganes, je působivá tmavě červená budova ležící ve starém městě. Jedná se o nejstarší místo parlamentních setkání na světě a určitě stojí za zmínku. Známou stavbou je také katedrála Tórshavn, jde o bílou budovu s hodinovou věží z roku 1788, je 2. nejstarším kostelem na ostrovech.

Další za zmínku stojí pevnost Skansin s majákem, která byla vybudována už v roce 1580 a sloužila například během 2. světové války jako velitelství Britů. Ačkoli dnes z pevnosti již moc nezbylo, tak nabízí krásné výhledy na moře a sousední ostrov.

Počasí a sezóny na Faerských ostrovech

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Faerské ostrovy
Teploty během roku

5 °C

5 °C

6 °C

9 °C

11 °C

13 °C

15 °C

15 °C

14 °C

11 °C

7 °C

6 °C

Počasí

Na ostrovech panuje přímořské a opravdu velmi proměnlivé klima. Hlavní ráz počasí ovlivňuje Golfský proud, proto zde zažijeme mírné zimy a přístavy nikdy nezamrzají. Teplota se v zimě pohybuje okolo 5 °C. Počasí po celý rok převažuje pochmurné, deštivé, ale často se zde objevuje i mlha. Průměrně proprší až 300 dní v roce. Co se týče letního období, tak i to je velmi mírné a průměrné teploty se pohybují okolo 12 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

V zimě jsou zde velmi krátké dny a lze při trošce štěstí pozorovat polární záři. Letní období, tedy období od května do září, je ideální dobou pro návštěvu a prozkoumání ostrovů, jelikož zde spadne méně srážek než po zbytek roku a je otevřena většina památek.

Skvělé akce na Faerské ostrovy

ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 26%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu