Fidži
Fidži

Jídlo na Fidži

Fidžijská kuchyně

K základním složkám fidžijské kuchyně patří čtyři hlavní složky: kokosové ořechy, mořské plody, hlízy (sladké brambory, maniok, taro) a zelenina. Oproti této tradiční kuchyni naleznete na Fidži velké množství indických pokrmů, které potkáte téměř na každém rohu díky indickým přistěhovalcům.  

Oblíbené pokrmy:

  • Kokoda – ryba marinovaná ve směsi z kokosového mléka, limetky a cibule,
  • Lovo – dušené maso a zelenina na banánovém listu připravené v hliněné peci,
  • Kasava – neboli maniok, nejčastěji vařená a podávána s rybou vařenou v kokosovém mléce a se špenátem,
  • Duruka – pokrm z vařené zeleniny nazývaný „fidžijský asparágus“.

Po celý rok můžete ochutnat mnoho druhů tropického ovoce: ananasy, banán, sezónně mango, citrusy, guáve, jackfruit melouny a mnoho dalších.

Kava

Kava je tradiční nápoj pocházející z pacifických ostrovů, který s kávou nemá rozhodně nic společného. Tento tradiční nápoj se připravuje z rozdrceného kořene pepřovníku, prášek se umístí do látkového sáčku a poté se vylouhuje ve vodě. Vznikne tak zakalený nápoj, který se pije z kokosových skořápek. Pití kavy je spojeno s obřadem vítajícím nově příchozí, prý má halucinogenní účinky.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, určitě se nebojte zeptat, kam místní chodí na jídlo. Budou to malé lokální restaurace, bufety, kde na mnoho turistů nenarazíte. Ve velkých městech narazíte v hojném počtu na levná indická jídla, v menších vesničkách potom můžete objevovat tradiční fidžijskou kuchyni. Například v Sabeto Mud Pools dostanete výborný lokální oběd za 8 FJD, oběd v lokálním indickém bufetu v Nadi za 5 FJD.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud nechcete jít lokální cestou, naleznete množství restaurací s podstatně dražšími položkami. Ceny se budou pohybovat přibližně od 15 FJD. Jídlo v indické restauraci v centru Nadi vás vyjde na 18 FJD a litrové pivo za 22 FJD. Také můžete narazit na fast foody jako McDonald´s nebo Burger King, za dvě menu v McDonald´s zaplatíte 38 FJD.

Na malých ostrůvkách je výhodou, že jídlo je ve většinou započítané v ceně ubytování. V některých resortech se podává jídlo formou bufetu nebo jsou jídla servírována. Ceny jídel v restauracích jsou o mnoho dražší než na velkých ostrovech.  

Pokud cestujete na některé z malých ostrůvků, určitě si dovezte balenou vodu, protože její cena je tam velice přemrštěná. Nebojte se vzít si na loď celé balení vody, dělá to tak mnoho cestovatelů, značně tím ušetříte. Voda není pitná z kohoutku ani na velkých ostrovech.

Chystáš se na Fidži?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele monika1.vitaskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.