Průvodce státem

Fidži

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tropický ráj uprostřed Pacifiku

Fidži (anglicky Fiji, fidžijsky Matanit ko Viti) naleznete 2.600 kilometrů východně od Austrálie a asi 1.800 kilometrů od Nového Zélandu. Nejbližším sousedem je ostrov Samoa ležící asi 700 kilometrů severovýchodním směrem.

Pacifický ráj jménem Fidži si získá srdce všech cestovatelů svými nádhernými souostrovími s nekonečně dlouhými bílými plážemi, azurově modrou vodou, barevnými korály a panenskou přírodou. Na slunečných plážích lemovaných kokosovými palmami potkáte srdečné místní obyvatele, kteří mají úsměv stále na tváři a rozhodně nikam nespěchají.

Průvodce pro tebe napsal monika1.vitaskova
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Na Fidži se jezdí celý rok, ale od ledna do března častěji prší.
Více o počasí
Letenky od
30 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Fidži

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První obyvatelé se dostali na Fidži ze Šalamounových ostrovů a nedalekého souostroví Vanuatu. Od 17. století začali souostroví objevovat evropské výpravy, ale až do 19. století zde nebylo trvalé obyvatelstvo. Do poloviny 19. století se zde praktikoval kanibalismus, který byl nedílnou součástí domorodého života.

Roku 1847 se ostrovy staly britskou kolonií trvající až do roku 1970, kdy Fidži získalo nezávislost. Od převratu roku 2006 zemi vládne vojenská junta, díky čemuž je v zemi poměrně bezpečno.

Lidé

Obyvatelstvo tvoří převážně Fidžijci (54,3 %) a Indofidžijci, dále pak ekonomicky nevýznamné skupinky Evropanů, Číňanů a dalších menšin.

Více než polovina místních vyznává křesťanství, na druhém místě je pak hinduismus.

Fidžijský muž

Svátky

 • Leden – Nový rok
 • Duben – Velikonoce
 • 2. červen – Narozeniny britské královny
 • 30. červen – Národní den sportu a wellness
 • 7. září – Den ústavy
 • 10. září – Den Fidži
 • 19. říjen – Diwali (svátek světel)
 • 4. prosinec – Narozeniny Proroka Muhammada
 • 25. prosinec – 1. svátek vánoční
 • 26. prosinec – 2. svátek vánoční

Díky křesťanské víře jsou večery cca od 19:00 věnované kostelům. To samé platí i pro neděle, kdy jsou obchody zavřené a doprava funguje velice omezeně. Neděle patří rodině, kostelu a odpočinku.

Kultura

Život na ostrovech má svoje tempo, takzvaný „Fiji time“, takže nikam nespěchejte a nechte se pohltit místní atmosférou. Obyvatelé jsou velice milí, usměvaví a ochotní.

Díky převážnému křesťanskému vyznání obyvatelstva jsou tak večery a hlavně neděle věnovány návštěvám kostela.

Jazyk

Ústavou ustanoveny tři úřední jazyky:

 • angličtina – zavedena zákony britské kolonie
 • fidžijština – jazyk etnických Fidžijců
 • hindština – jazyk indických přistěhovalců

Minislovníček:

 • Bula [mbula] – Pozdrav
 • Yadra [jandra] – Dobré ráno
 • Moce [mo-they] – Na shledanou
 • Vinaka – Děkuji
 • Vinaka Vakalevu – Děkuji mnohokrát
 • Kerekere [kery-kery] – Prosím
 • Io [í-jo] – Ano
 • Sega [senga] – Ne
 • E vica [éh-ví-tha] – Kolik
 • Vuke! – Pomoc
 • Výslovnost:
 • b = [mb]
 • d=[nd]
 • q=[ng]
 • g=[ng]
 • c=[th]

Turismus

Turismus je nejlepší a nejrychleji rostoucí aktivitou na ostrově od roku 1980, který se svými 666.000 turisty ročně významně přispívá fidžijské ekonomice.

Fidžijské ostrovy se těší velké oblibě turistů především z USA, Austrálie a Nového Zélandu.

Geografie

Fidži je souostroví 322 ostrovů v tropickém pásmu Tichého oceánu ve východní Melanésii. 45 % plochy rozlohy této krásně země je stále zalesněno.

Do souostroví patří čtyři velké hlavní ostrovy (Viti Levu, Vanua Levu, Tavenui a Kadavu) sopečného původu a malé ostrovy původu korálového. Mále ostrovy jsou rozděleny na ostrovní skupiny Lomaiviti, Lau, Moala, Yasawa, Mamanuca a Rotuma.

Čtyři hlavní velké ostrovy

Viti Levu

Hlavní a zároveň největší ostrov zabírající více než polovinu celkové rozlohy Fidži. Nachází se zde hlavní město Suva a mezinárodní letiště v městech Nadi a Nausori, které jsou jednou z hlavních leteckých křižovatek v Tichomoří. Mezinárodní přístavy najdete ve městech Lautoka a Suva.

Ostrov je převážně hornatý, nížiny jsou pouze na pobřeží a v jihovýchodní části ostrova. Ostrov můžete objet po jedné hlavní silnici s pevným povrchem celý dokola. Jižní silnice ostrova se jmenuje King´s Road, severní Queen´s Road.

Vanua Levu

Druhý největší ostrov Fidži obklopený korálovými útesy, jehož středem se táhne pohoří, se nachází 64 km severně od hlavního ostrova. Destinace dříve známá jako Santalový ostrov, díky těžbě santalového dřeva v zátoce Bua, které bylo roku 1815 zcela vytěženo, si stále uchovává své přírodní krásy.

Tavenui

Třetí největší ostrov severozápadně od hlavního ostrova s členitým pobřežím vzniklým díky bouřlivé sopečné činnosti. Je oblíbenou turistickou destinací díky své bohaté flóře nejen na souši, ale i pod mořskou hladinou.

Kadavu

Posledním čtvrtým velkým ostrovem souostroví je ostrov Kadavu. vyznačuje se drsným hornatým terénem ze 75 % pokrytým původním deštným pralesem. Na severu se táhne Astolábový útes, Velký bariérový útes, jeden z nejvýznamnějších fidžijských potápěčských středisek.

Ostrovní skupiny

Souostroví Lomaiviti

Souostroví tvořené sedmi hlavními ostrovy s prvním fidžijským moderním městem Levuka. Levuka bylo první koloniální správní centrum britské kolonie v 19. století, a proto se řadí mezi oblíbená turistická města díky své historii a zachovalosti budov z tohoto období.

Souostroví Lau

Řetězec asi stovky vulkanických a korálových ostrůvků, z nichž je jich asi třicet obydleno.

Souostroví Moala

Moala patří k podskupině souostroví Lau skládající se pouze ze tří ostrovů – Moala, Matuku a Totoya. Leží západně od souostroví Lau.

Souostroví Yasawa

Skupina přibližně 20 vulkanických ostrovů v západní části Fidži. Skládá se ze šesti hlavních ostrovů a řady menších. Nachází se zde Želví ostrov, Nanuya Levu, jeden z nejznámějších ostrovů Fidži.

Souostroví Mamanuca

Oblíbená turistická oblast ležící západně od Nadi a jižně od souostroví Yasawa. Skládá se přibližně z dvaceti ostrůvků, přičemž sedm z nich je vždy při přílivu schováno pod hladinu. Společně se souostrovím Yasawa se řadí mezi turisticky populární destinace Fidži.

Souostroví Rotuma

Hlavní ostrov souostroví Rotuma a přilehlé ostrůvky Hatana, Hofliua, Solkope, Solnohu a Uea se nachází severně od hlavního ostrova Fidži. Pouze ostrov Rotuma je jediným trvale obydleným ostrovem této oblasti. Administrativně je ostrov plně připojen k Fidži, avšak díky místní správě má velkou míru nezávislosti než ostatní fidžijské oblasti.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Fidžijský dolar

Zákonným platidlem je fidžijský dolar (FJD), dělí se na 100 centů. Mince jsou v hodnotě 5, 10, 20 a 50 centů, 1 a 2 dolary. Bankovky jsou v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Fidžijská měna

Směnárny a platby kartou

Eura a dolary lze směnit bez problému na hlavním ostrově. Směnárny a bankomaty jsou ve větších městech na velkých ostrovech dostupné. Na malé ostrovy si vyberte hotovost, zde žádné bankomaty nenajdete, platba kartou není na malých ostrovech vždy možná – pokud ano, tak s přirážkou.

Kolik co stojí

 • Potraviny – na tržišti 2–5 FJD, např. 6 ks rajčat 2 FJD, trs banánů 3 FJD
 • V supermarketu jsou srovnatelné ceny s Českem, např. 1,30 FJD velká voda, pivo 5 FJD
 • Jídlo v restauraci – od 15 FJD, na malých ostrovech od 25 FJD, jídlo už bývá v ceně ubytování
 • Jídlo na ulici – okolo 5 FJD v lokálních bufetech
 • Vstupné na památky – většinou 5–10 FJD
 • Lokální doprava po městě – 0,75–1 FJD/jedna jízda; taxi z centra na okraj Nadi 15 FJD,
 • Doprava mezi městy záleží na vzdálenosti, např. z Nadi do Suvy 15 FJD, z Korolevu do Suvy 6 FJD, z Nadi do Lautoky 2,40 FJD

Spropitné a smlouvání

Spropitnému se na Fidži příliš neholduje. Pokud budete chtít dát v lepší restauraci spropitné, mělo by být kolem deseti procent z ceny.

Jak ušetřit

Velké ostrovy

Pokud chcete snížit výdaje na vaší dovolené, určitě se snažte stravovat lokální cestou – místní bufety a nákup ovoce a zeleniny na trzích.

Za ubytování na velkých ostrovech se dá velice dobře ušetřit při využití coachsurfingu, což znamená, že budete bydlet přímo u místních lidí doma. Jako bonus poznáte fidžijskou kulturu zblízka a peníze budou ubývat pomaleji. Nejen že ušetříte za ubytování, ale můžete využít i kuchyň, která v resortech nebývá. Většina místních, které najdete na coachsurfingu, se zároveň živí jako cestovní agenti, takže i u nich můžete domluvit rovnou lepší cenu za ubytování a dopravu na ostrovy, viz další odstavec.

Dopravujte se jako místní. Využívejte lokální autobusy.

Malé ostrovy

Cenu pobytu na malých ostrovech můžete snížit díky nabídce některého z místních cestovních agentů, kteří vám udělají nabídku asi o 20 % nižší, než je v katalogu od Awesome Adventures. V ceně bude zahrnuta doprava lodí na všechny ostrovy, kam se budete chtít vydat, a ubytování dle vašeho výběru. Většina ubytování zahrnuje i stravu během pobytu, pečlivě si však přečtěte informace v katalogu.

Na ostrovy si s sebou určitě nezapomeňte přivézt balenou vodu, jejíž cena zde bude nebezpečně vysoká. Také se vyplatí přibalit si nějaké sušenky, chipsy či krekry, které na ostrovech buď vůbec nepořídíte, nebo opět s přemrštěnou cenou.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel

Hlavní ostrov – pro nízkonákladové cestování se ubytujeme u lokální rodiny, budeme si buď vařit, nebo se budeme stravovat v místních bufetech a na dopravu použijeme lokální autobusovou dopravu, v tom případě se mohou naše minimální denní náklady za osobu dostat na 30 FJD = 370 Kč.

Malé ostrovy – vybereme si nejlevnější ubytování zařízené od lokálního cestovního agenta se spaním ve sdílené ložnici, kdy je jídlo zahrnuto v ceně ubytování za 120 FJD za noc a láhev dovezené vody na den. Cena za den na osobu na pacifickém ostrově vyjde na zhruba 122 FJD = 1.500 Kč. (Bez započítání dopravy na ostrov)

Zlatá střední cesta

Hlavní ostrov – ubytování v pěkném hotelu se snídaní v ceně, stravovat se budeme v místních bufetech, občas navštívíme lepší restauraci. Zapůjčíme si levnější auto pro dopravu po ostrově, které vyjde na 76 FJD na den + spotřeba benzinu. Za noc utratíme 47 FJD a jídlo nás vyjde o něco více než v předchozím rozpočtu. Minimální denní rozpočet na osobu se tedy bude pohybovat okolo 150 FJD = 1.850 Kč.

Malé ostrovy – na ostrovech se ubytujeme v lepším jednolůžkovém pokoji, kde bude v ceně i strava, a vodu si budeme kupovat přímo v resortu. Jedna noc vyjde na 200 FJD, dvě vody za 10 FJD. Minimální denní rozpočet se tedy na osobu vyšplhá na 210 FJD = 2.580 Kč. (Bez započítání dopravy na ostrov)

Fidži luxus

Luxusní dovolená na Fidži bude situována na jeden z mnoha malých ostrůvků, kde se najde množství luxusních resortů. Cena za noc se bude pohybovat na osobu od 12.000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Fidži

Na Fidži se dopravíte letecky, a to buď přímo z Čech, nebo z okolních letišť. Ceny letenek z Čech se pohybují okolo 30.000 Kč, po cestě vás čeká jeden až dva přesupy, nejčastěji v Hong Kongu či Soulu.

Fidži patří mezi hlavní letecké křižovatky v Pacifickém oceánu. Mezinárodní letiště v Nadi, kam směřuje 90 % letů, je největším a nejvytíženějším letištěm v celém Jižním Pacifiku (nepočítaje Nový Zéland), další mezinárodní letiště je v hlavním městě Suva – Nausori.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Fidži se stejně jako v mnohých pacifických ostrovech jezdí vlevo. Provoz není nijak extrémní, a proto doprava místní veřejnou dopravou není nic složitého a je to také nejlevnější možnost dopravy. Expresní linky jezdí z města do města, zastaví vám téměř kdekoli budete potřebovat.

Autobusy

Nejlevnější variantou dopravy po hlavním ostrově i na ostatních velkých ostrovech je autobusová doprava. Městská doprava je levná a spolehlivá, doprava po městě Nadi stojí 0,75–1 FJD. Nečekejte žádný luxus, autobusy jsou staršího data výroby, skla v oknech nehledejte, ale určitě je to pěkný zážitek, na který se nezapomene.

Mezi městy jezdí o něco lepší autobusy, záleží, do jakého města se vydáte. Autobusy se pohodlně dopravíte po celém ostrově dokola. Například cesta z Nadi do Suvy vyjde na 15 FJD.

Jízdní řády na autobusových zastávkách nenajdete, stačí se zeptat na recepci hotelu nebo přímo místních a ti vám ochotně vysvětlí, kdy a kam autobus jede. Platíte hned při nástupu řidiči, jízdenku však nedostanete. Autobus vám zastaví téměř kdekoli na požádání, zamávání nebo zazvonění zvonečku.

Městské taxi stojí téměř na každém rohu, mají taxametry, ale při dlouhých cestách je lepší si cenu jízdy předem domluvit. Cena se pohybuje okolo 1 FJD za kilometr.

Lodní doprava

Pokud cestujete v souostroví Yasawa a Mamanuca, je lodní doprava jasnou volbou. Dopravíte se sem z přístavu Port Denarau, odkud jezdí lodě v častých intervalech.

Společnost Awesome Adventures nabízí ke koupi Bula Pass s platností od 5 do 21 dní, který můžete využít na cestování mezi ostrůvky. V nabídce je také Bula Combo Pass, který zahrnuje jízdenku na lodě i ubytování. Katalog společnosti dostanete všude ve městě Nadi.

Lodí na Fidži

Vnitrostátní lety

Lety v rámci Fidži provozuje národní společnost Fiji Airways, se kterou se z Viti Levu dostanete na okolní ostrovy – Vanua Levu, Tavenui, Rotumu nebo Kadavu a další ostrůvky. Zatímco mezinárodní lety startují z většího letiště Nadi, ty vnitrostátní obvykle z letiště Nausori poblíž hlavního města Suva.

Půjčení auta

Pokud chcete Fidži procestovat ve větším luxusu, tedy v autě, je možné si zde auto zapůjčit. Ve velkých městech najdete autopůjčovny, kde si můžete vůz zapůjčit přímo na místě, nebo můžete provést rezervaci online s dostatečným časovým předstihem, což se hodí především v hlavní turistické sezoně. Pro řízení budete potřebovat náš i mezinárodní řidičský průkaz.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Fidžijská kuchyně

K základním složkám fidžijské kuchyně patří čtyři hlavní složky: kokosové ořechy, mořské plody, hlízy (sladké brambory, maniok, taro) a zelenina. Oproti této tradiční kuchyni naleznete na Fidži velké množství indických pokrmů, které potkáte téměř na každém rohu díky indickým přistěhovalcům.

Oblíbené pokrmy:

 • Kokoda – ryba marinovaná ve směsi z kokosového mléka, limetky a cibule,
 • Lovo – dušené maso a zelenina na banánovém listu připravené v hliněné peci,
 • Kasava – neboli maniok, nejčastěji vařená a podávána s rybou vařenou v kokosovém mléce a se špenátem,
 • Duruka – pokrm z vařené zeleniny nazývaný „fidžijský asparágus“.

Po celý rok můžete ochutnat mnoho druhů tropického ovoce: ananasy, banán, sezónně mango, citrusy, guáve, jackfruit melouny a mnoho dalších.

Kokoda

Kava

Kava je tradiční nápoj pocházející z pacifických ostrovů, který s kávou nemá rozhodně nic společného. Tento tradiční nápoj se připravuje z rozdrceného kořene pepřovníku, prášek se umístí do látkového sáčku a poté se vylouhuje ve vodě. Vznikne tak zakalený nápoj, který se pije z kokosových skořápek. Pití kavy je spojeno s obřadem vítajícím nově příchozí, prý má halucinogenní účinky.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, určitě se nebojte zeptat, kam místní chodí na jídlo. Budou to malé lokální restaurace, bufety, kde na mnoho turistů nenarazíte. Ve velkých městech narazíte v hojném počtu na levná indická jídla, v menších vesničkách potom můžete objevovat tradiční fidžijskou kuchyni. Například v Sabeto Mud Pools dostanete výborný lokální oběd za 8 FJD, oběd v lokálním indickém bufetu v Nadi za 5 FJD.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud nechcete jít lokální cestou, naleznete množství restaurací s podstatně dražšími položkami. Ceny se budou pohybovat přibližně od 15 FJD. Jídlo v indické restauraci v centru Nadi vás vyjde na 18 FJD a litrové pivo za 22 FJD. Také můžete narazit na fast foody jako McDonald´s nebo Burger King, za dvě menu v McDonald´s zaplatíte 38 FJD.

Na malých ostrůvkách je výhodou, že jídlo je ve většinou započítané v ceně ubytování. V některých resortech se podává jídlo formou bufetu nebo jsou jídla servírována. Ceny jídel v restauracích jsou o mnoho dražší než na velkých ostrovech.

Pokud cestujete na některé z malých ostrůvků, určitě si dovezte balenou vodu, protože její cena je tam velice přemrštěná. Nebojte se vzít si na loď celé balení vody, dělá to tak mnoho cestovatelů, značně tím ušetříte. Voda není pitná z kohoutku ani na velkých ostrovech.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Na hlavním ostrově velice často najdete pláže špinavé, stejně tak jako moře. Bílé pláže a azurově modré moře s korály plnými rybiček a dalšího mořského života tedy hledejte na některém z malých ostrovů.

Pláž na Fiji

Šnorchlování a potápění

Mořský život u pacifických ostrovů je krásně barevný a rozmanitý, proto se dá bezvadně šnorchlovat téměř na každé pláži na malých ostrovech. Korálové zahrady naleznete hned několik metrů od pláže, nemusíte se nikam složitě dopravovat lodí. Šnorchlovací vybavení bývá k dispozici ve většině resortů, někde za poplatek, někde zcela zdarma.

Velice populární je šnorchlování nebo potápění se žraloky a obřími mantami. Na šnorchlování s mantami je nejlepší čas od května do října, kdy tito obři každý den proplouvají kanálem mezi ostrovy Nanuya Balavu a Drawaqa. Nás tento výlet vyšel na 100 FJD/osoba z ostrova Waya.

Nejlepší lokality pro potápění

 • Tavenui,
 • Rainbow Reef,
 • Samosomb Strait,
 • Kadavu (nejlepší tvrdé korály na Fidži),
 • Coral Coast,
 • Beqa Lagoon.

Kajaking

Díky kajaku můžete objevovat krásy Pacifiku přímo z vody. Téměř skoro každý resort nabízí zapůjčení kajaku. Jízda kajakem okolo ostrova je velice pěkný zážitek, kterým můžete zpestřit svou dovolenou.

Surfování

Fidži se řadí k destinacím s nejlepšími celoročními vlnami na světě.

Paddleboarding

Surfování na longboardu, kdy pro pohyb vpřed používáte dlouhé pádlo, má u turistů velkou oblibu. Zapůjčení longboardu je opět možné v mnoha resortech na ostrovech.

Pro romantiky

Pokud vás omrzí lenošení na pláži a pozorování západů slunce, můžete vyrazit na výlet lodí na ostrov Robinsona Crusoa ležící jen 40 minut lodí od Nadi. Navštívíte pláže ostrova a večer zažijete pravou fidžijskou ohňovou show.

Nebo se vyrazte podívat na ostrov, kde se natáčel slavný film Trosečník s Tomem Hanksem – Monuriki, nacházející se v souostroví Mamanuca.

Národní parky

Koroyanitu National Heritage Park

Jeden ze šesti národních parků Fidži ležící v Abaca Lautoka na hlavním ostrově je ideální pro turistiku a horská kola. Naleznete zde deštný prales, vodopády i kopce porostlé zelení.

Sigatoka Sand Dunes National Park

Národní park skrývající písečné duny 3 kilometry od města Sigatoka. Unikátní ekosystém pokrývající 650 hektarů, kde naleznete nejen písečné duny, ale také bohatou faunu a flóru. Písečné duny jsou zároveň archeologickým nalezištěm.

Bouma National Heritage Park

Národní park nacházející se na ostrově Tavenui, který je také nazývaný jako Zahradní ostrov. Naleznete zde původní deštný prales rozkládající se na 15.000 hektarech a tři vodopády, kde se můžete vykoupat.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Očkování na Fidži není nutné. Pozornost věnujte především konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně opracovaného jídla, ledu v pití a vodu pijte pouze balenou. Voda z kohoutku není na Fidži pitná.

Kriminalita

Na ostrovech je relativně bezpečno, občas dochází ve velkých městech ke krádežím. Pozor si dejte hlavně v hlavním městě Suva, které je kapesními krádežemi známé.

Internet a elektřina

Elektřina

Napětí v síti má hodnotu 220V/50 Hz. Zásuvky se používají typu "I", tedy jako v Austrálii nebo na Novém Zélandu, adaptér proto budete potřebovat (seženete i v ČR).

Internet

Veřejné wifi připojení najdete zatím jen ve větších sídlech na hlavních ostrovech a v ubytovacích zařízeních, kvalita a rychlost však značně kolísá.

Důležité kontakty

Telefonní čísla pro nouzové volání:

 • 911 – nouzové volání (hasiči, ambulance a policie)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Turistické vízum obdržíte automaticky zdarma na mezinárodním letišti, kde odevzdáte vyplněný imigrační formulář. Turistická víza platí na max. 4 měsíce. Prodloužení víza až na 6 měsíců je možné na místě.

Další dokumenty

Cestovní pas musí mít platnost minimálně 3 měsíce od data odjezdu ze země. Na letišti také předkládáte zpáteční letenku.

Očkování

Při cestách na Fidži není nutné žádné očkování.

Celní předpisy

Bezcelně sem můžete dovézt:

 • Alkohol – 2 litry,
 • Víno – 4 litry,
 • Pivo – 4 litry,
 • Tabák – 500 ks cigaret nebo kombinace tabákových výrobků nepřesahující 500 g čisté váhy,
 • Zboží podléhající dani, které nepřesáhne hodnotu 400 FJD,
 • Věci pro osobní potřebu, pokud nebudou použity jako dar nebo k prodeji,
 • Každý turista je povinen zaplatit odletovou daň ve výši 30 FJD (neplatí pro děti mladší 12 let).

Co vidět a navštívit na Fidži

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Fidži

Zavřít boční panel

Garden of The Sleeping Giant

Zahrada spícího obra rozkládající se na úpatí Nausori Highlands nedaleko města Nadi, kam se dopravíte lokálním autobusem za 1 FJD. V zahradě najdete stovky druhů orchidejí a projdete se původním pralesem až na vrchol kopce s úžasným výhledem na krajinu. Vstupné je 18 FJD i s welcome drinkem.

Necelé 3 kilometry od Garden of Sleeping Giant se nachází relaxační místo s bahenní lázní. Za 20 FJD zde můžete strávit klidně celý den válením se v bahně a následném odpočívání ve vyhřátých termálních bazéncích. V nabídce je také výborný lokální oběd za 8 FJD.

Zavřít boční panel

Sri Siva Subramanaiya Swami

Největší hinduistický chrám jižní polokoule nacházející se na Viti Levu v městě Nadi.

Zavřít boční panel

Fiji National Museum

Muzeum historie Fidži nacházející se v hlavním městě Suva uprostřed botanické zahrady Thurston Gardens. Vstupné FJD 10.

Zavřít boční panel

Colo-I-Suva Forest Park

Přírodní rezervace 12 kilometrů za hlavním městem v kopcích. Relaxační místo, kde najdete potůčky, jezírka a vodopády uprostřed džungle. Vstupné činí 5 FJD.

Zavřít boční panel

Waya Island

Malý ostrůvek v souostroví Yasawa, odkud se můžete vydat na šnorchlování se žraloky nebo s obřími mantami. Na ostrov se dostanete z přístavu Denarau v Nadi.

Zavřít boční panel

Beachcomber

Pokud jste příznivcem nočního života a párty, určitě vyrazte na tento ostrov nacházející se 19 kilometrů od Nadi v ostrovní skupině Mamanuca. Můžete sem vyrazit i na jednodenní výlet z přístavu Denarau, který vás vyjde na 156 FJD.

Zavřít boční panel

Nanuya Island

Želví ostrov proslavený díky natáčení filmu Modrá Laguna v souostroví Yasawa.

Počasí a sezóny na Fidži

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Suva
Fidži je malé a tak jsou regionální rozdíly minimální

29 °C

29 °C

29 °C

29 °C

28 °C

27 °C

26 °C

26 °C

27 °C

27 °C

28 °C

29 °C

Počasí

Díky umístění v oblasti tropického vlhkého podnebí na jižní polokouli v tropickém pásmu je zde stéle teplé počasí. Celoroční teploty jsou v průměru okolo 25 °C. Období dešťů trvá obvykle od listopadu do dubna, kdy se mohou vyskytovat cyklony a tropické bouře. Nejteplejším měsícem je leden, nechladnějším červenec.

Sezóny a kdy vyrazit

Fidži lze navštěvovat celoročně, ale s ohledem na období dešťů je nejlepší doba od dubna do poloviny června a od září do začátku listopadu.

Hlavní sezona je v červenci, srpnu a o Vánocích, ceny v tuto dobu letí nahoru.

Skvělé akce na Fidži

ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Avatar uživatele monika1.vitaskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu