Fidži
Fidži

Peníze a ceny na Fidži

Fidžijský dolar

Zákonným platidlem je fidžijský dolar (FJD), dělí se na 100 centů. Mince jsou v hodnotě 5, 10, 20 a 50 centů, 1 a 2 dolary. Bankovky jsou v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Směnárny a platby kartou

Eura a dolary lze směnit bez problému na hlavním ostrově. Směnárny a bankomaty jsou ve větších městech na velkých ostrovech dostupné. Na malé ostrovy si vyberte hotovost, zde žádné bankomaty nenajdete, platba kartou není na malých ostrovech vždy možná – pokud ano, tak s přirážkou.

Kolik co stojí

  • Potraviny – na tržišti 2–5 FJD, např. 6 ks rajčat 2 FJD, trs banánů 3 FJD
  • V supermarketu jsou srovnatelné ceny s Českem, např. 1,30 FJD velká voda, pivo 5 FJD
  • Jídlo v restauraci – od 15 FJD, na malých ostrovech od 25 FJD, jídlo už bývá v ceně ubytování
  • Jídlo na ulici – okolo 5 FJD v lokálních bufetech
  • Vstupné na památky – většinou 5–10 FJD
  • Lokální doprava po městě – 0,75–1 FJD/jedna jízda; taxi z centra na okraj Nadi 15 FJD,
  • Doprava mezi městy záleží na vzdálenosti, např. z Nadi do Suvy 15 FJD, z Korolevu do Suvy 6 FJD, z Nadi do Lautoky 2,40 FJD

Spropitné a smlouvání

Spropitnému se na Fidži příliš neholduje. Pokud budete chtít dát v lepší restauraci spropitné, mělo by být kolem deseti procent z ceny. 

Jak ušetřit

Velké ostrovy

Pokud chcete snížit výdaje na vaší dovolené, určitě se snažte stravovat lokální cestou – místní bufety a nákup ovoce a zeleniny na trzích. 

Za ubytování na velkých ostrovech se dá velice dobře ušetřit při využití coachsurfingu, což znamená, že budete bydlet přímo u místních lidí doma. Jako bonus poznáte fidžijskou kulturu zblízka a peníze budou ubývat pomaleji. Nejen že ušetříte za ubytování, ale můžete využít i kuchyň, která v resortech nebývá. Většina místních, které najdete na coachsurfingu, se zároveň živí jako cestovní agenti, takže i u nich můžete domluvit rovnou lepší cenu za ubytování a dopravu na ostrovy, viz další odstavec. 

Dopravujte se jako místní. Využívejte lokální autobusy.

Malé ostrovy

Cenu pobytu na malých ostrovech můžete snížit díky nabídce některého z místních cestovních agentů, kteří vám udělají nabídku asi o 20 % nižší, než je v katalogu od Awesome Adventures. V ceně bude zahrnuta doprava lodí na všechny ostrovy, kam se budete chtít vydat, a ubytování dle vašeho výběru. Většina ubytování zahrnuje i stravu během pobytu, pečlivě si však přečtěte informace v katalogu.

Na ostrovy si s sebou určitě nezapomeňte přivézt balenou vodu, jejíž cena zde bude nebezpečně vysoká. Také se vyplatí přibalit si nějaké sušenky, chipsy či krekry, které na ostrovech buď vůbec nepořídíte, nebo opět s přemrštěnou cenou. 

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel

Hlavní ostrov – pro nízkonákladové cestování se ubytujeme u lokální rodiny, budeme si buď vařit, nebo se budeme stravovat v místních bufetech a na dopravu použijeme lokální autobusovou dopravu, v tom případě se mohou naše minimální denní náklady za osobu dostat na 30 FJD = 370 Kč.

Malé ostrovy – vybereme si nejlevnější ubytování zařízené od lokálního cestovního agenta se spaním ve sdílené ložnici, kdy je jídlo zahrnuto v ceně ubytování za 120 FJD za noc a láhev dovezené vody na den. Cena za den na osobu na pacifickém ostrově vyjde na zhruba 122 FJD = 1.500 Kč. (Bez započítání dopravy na ostrov)

Zlatá střední cesta

Hlavní ostrov – ubytování v pěkném hotelu se snídaní v ceně, stravovat se budeme v místních bufetech, občas navštívíme lepší restauraci. Zapůjčíme si levnější auto pro dopravu po ostrově, které vyjde na 76 FJD na den + spotřeba benzinu. Za noc utratíme 47 FJD a jídlo nás vyjde o něco více než v předchozím rozpočtu. Minimální denní rozpočet na osobu se tedy bude pohybovat okolo 150 FJD = 1.850 Kč.

Malé ostrovy – na ostrovech se ubytujeme v lepším jednolůžkovém pokoji, kde bude v ceně i strava, a vodu si budeme kupovat přímo v resortu. Jedna noc vyjde na 200 FJD, dvě vody za 10 FJD. Minimální denní rozpočet se tedy na osobu vyšplhá na 210 FJD = 2.580 Kč. (Bez započítání dopravy na ostrov)

Fidži luxus

Luxusní dovolená na Fidži bude situována na jeden z mnoha malých ostrůvků, kde se najde množství luxusních resortů. Cena za noc se bude pohybovat na osobu od 12.000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační.

Chystáš se na Fidži?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele monika1.vitaskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.