Lyon

Co dělat v Lyonu

Kultura a festivaly

Jedním z menších, ale významných festivalů pro místní, je Festival světel (Fête des Lumières), podobný našemu Signal festivalu v Praze. Pořádá se každý rok na začátku prosince, kdy jsou osvětleny významné budovy a hlavní tradicí je zapalování svíček po celém městě. Pokud ho budete chtít vidět, rozhodně si dopředu zarezervujte ubytování. V období léta se ve 2 římských divadlech pořádá kulturní festival Nuits de Fourvière. Uvidíte zde divadelní představení, koncerty různého druhu, taneční představení a mnoho dalšího. 

Pokud máte raději běžné divadelní představení, na výběr máte mnoho divadel jako historické divadlo Théâtre des Célestins nebo Théâtre de la Croix-Rousse. Jiným soudkem jsou malá divadelní představení v kavárnách, která jsou zde velmi populární. Mezi nejznámější patří Complexe du Rire nebo Espace Gerson. Pokud máte rádi operu a orchestr, tak navštivte Operu Nouvel nebo Auditorium. 

Muzea a umění

I když je Lyon známé spíše jako průmyslové město, najdete zde řadu dobrých a zajímavých muzeí. Sídlí zde jedna z největších uměleckých galerií Musée des beaux-arts de Lyon, která se nachází v krásných prostorách bývalého kláštera. Jste-li obdivovatelé starověkého Říma, vydejte se do muzea Musée gallo-romain de Fourvière, kde najdete sbírky z archeologických vykopávek Lyonu z dob Římské říše, kdy bylo založeno. Jiným soudkem je zase muzeum Confluence, které vás zaujme svou zvláštní budovou a najdete tu výstavy k vývoji člověk a jeho činností až po zvířata a vědu. Tak trochu zvláštním muzeem je Musée des Tissus et des Arts décoratifs, které má jednu z největších sbírek textilií od starověku po současnost. 

Pokud vás zajímá pouliční umění a malby, přijdete si zde také na své. Po celém Lyonu je rozmístěno několik maleb, které ho zdobí, proto se stačí jen kolem sebe pozorně dívat. 

Archeologické a jiné památky

Jelikož bylo město původně založeno dávnými Římany a neslo název Lugdunum, tak zde budete mít hodně co objevovat. Mezi nejznámější atrakce patří římská divadla na kopci Fourvière a jeho muzeum zasvěcené právě tomuto období. Ve městě najdete ale i další římská divadla (Tří Gaulů) a tzv. archeologickou zahradu (Jardin Archéologique) vedle lyonské katedrály sv. Jana Křtitele. Směrem na jih od centra můžete například najít 10 římských hrobek, mezi nejznámějšími Tombeau de Turpio (Turpiovo mauzoelum), které lemovaly původní římskou cestu z města. Kousek odtud se nachází pozůstatky římského akvaduktu Aqueduc du Gier. Celkově ve městě najdete nespočet různých kostelů a bazilik všech slohových tvarů z různých období. Velkou historickou součástí města jsou bývalé paláce bohatých rodin. 

Okolí Lyonu

Jestli budete v Lyonu více dní, rozhodně se vydejte alespoň na jeden výlet do jeho okolí. Nachází se zde mnoho různých zajímavostí a aktivit. Objevovat můžete okolní architekturu a historii jako například klášter v La Tourette, historické centrum města Vienne nebo Mâcon. 

Znalci vína si zde přijdou na své. V okolí se nachází několik známých vinic jako Beaujolais, Burgundy nebo Rhone Valley. Proto neváhejte a vydejte se ochutnávat víno přímo u zdroje. Často jsou nabízeny místními agenturami a turistickým centrem jednodenní výlety z města za poznáváním a ochutnáváním vína. Více informací například zde: https://www.visiterlyon.com/excursion-decouverte-vignoble.html.

Příznivci přírody se mohou vydat do nedaleké přírodní rezervace Parc Naturel Régional du Pilat. Aktivit je zde mnoho, od poznávání přírody na nohou nebo na kole, až po ochutnávání místních surovin (sýry, víno). Více informací: https://www.pilat-tourisme.fr/. O trochu dále se nachází další přírodní rezervace Parc Naturel Régional du Massf de Chartreuse, která leží na úpatí Alp a je plná nádherných hor, a proto je vhodná pro turistiku. Více informací: https://chartreuse-tourisme.com/

Podél obou řek pěšky, na lodi nebo na kole 

V létě jsou velmi příjemným prostředím procházky po promenádách podél obou řek. Nejlepší trasou je pravý břeh řeky Rhôny. Začít můžete u soutoku se řekou Saône v parku Parc de Gerland a odtud pokračujte na sever podél řeky. Po cestě uvidíte přes řeku řadu zajímavostí, např. muzeum Confluences nebo Hotel Dieu Lyon. Cesta vede skrz celé město podél parku Parc de la Tête d´Or až na samotný konec města, kde najdete největší lyonský pakr Grand Parc Miribel Jonage. Pokud to vezmete po pobřeží druhé řeky Saône, uvidíte po cestě také řadu památek. Začít můžete již na zmíněném soutoku řek u muzea Confluences, po cestě se vám naskytne krásný výhled na kopec Fourvière s katedrálou Notre-Dame a Kovovou věží, ale také uvidíte mnoho věží různých kostelů. Cesta vede opět daleko na okraj města, kde se pokocháte spíše přírodou než domy.   

Oblíbenou turistickou atrakcí jsou vyhlídkové plavby na lodích po obou řekách. Můžete si vybrat pouze plavbu nebo si k tomu přidat oběd či večeři. Vyhlídkové plavby se pohybují cenově okolo 13 EUR, za plavby s jídlem si připlatíte a cenově se pohybují mezi 50–70 EUR. Více informací: https://www.lesbateauxlyonnais.com/

Na řekách také kotví řada lodí, kde se můžete občerstvit v různých kavárnách a restauracích. Stezky jsou vhodné i pro cyklisty, takže se můžete svézt na svém kole nebo si je třeba na jeden půjčit ve městě. 

Gastronomické město

Čím je Lyon známý, kromě svého průmyslu a historie, je gastronomie. Často bývá označován jako jedno z hlavních gastronomických měst. Místními je velmi oblíbená krytá tržnice Halles de Lyon Paul Bocuse, ale v celém městě se pořádá několik dalších trhů, a to i venkovních. Nejtypičtějším místem je však restaurace typu bouchon, která se zrodila v Lyonu a jeho okolí (celkově se oblast nazývá Lyonnais). Čím je odlišná? Bouchon je druh restaurace, kde se podávají místní speciality, které jsou kombinací kuchyně ze severní Francie (typické je máslo, smetana a maso) s kuchyní středomořskou (hlavně čerstvá zelenina a olivový olej). Ochutnat byste tak měli alespoň jedno z jídel, kterými jsou Salade Lyonnaise (salát se slaninou a vejcem), Saucisson Chaud (vařená klobása, někdy ve víně), Quenelle de Brochet (knedlík plněný rybou s omáčkou z raků), Tablier de Sapeur (marinované maso smažené jako řízek), Gratin Dauphinois (tradiční příloha pečené brambory se smetanou) nebo Cervelle de Canut (čerstvý sýr s česnekem a bylinkami). Na výběr je toho opravdu hodně a rozhodně si pochutná každý. 

Pokud by vás více zajímala místní kuchyně, můžete si zaplatit jednu z prohlídek a ochutnávek ve městě. Na výběr máte mnoho možností od historie, přes ochutnávky, po kompletní luxusní večeře. Ceny se tak pohybují v rozmezí 13–90 EUR. Více informací: https://en.visiterlyon.com/visites-gourmandes.html.

Procházky čtvrtěmi s tzv. traboules 

Co jsou to ty traboules? Jelikož bylo ve městě dříve více rovnoběžných ulic, které nebyly spolu moc propojeny, musely se vytvořit tzv. traboules. Jedná se vlastně o nenápadné průchody přes domy a jejich dvory, které spojují kolmo dvě různé ulice. Díky nim můžete vidět město z jiného úhlu a k vidění jsou uvnitř nádherná schodiště a pavlače nebo balkóny. Pro traboules jsou známé hlavně 2 čtvrti města, a to nádherná renesanční čtvrť Vieux Lyon a čtvrť z 19. století La Croix Rousse. Obě se nachází ve svahu kopce a doléhají k břehu řeky Saône. Můžete je probádat sami a inspirací se vám může stát stránka s jejich seznamem: http://www.lyontraboules.net/. Pokud se bojíte, že byste se mohli někde ztratit, tak pro vás jsou vhodné prohlídky s průvodcem. Ve městě najdete řadu průvodců nejen po traboules. Jednoho z největších nabízí samo město Lyon, kde si sami vyberete dopředu, jaká prohlídka vás zajímá. Ceny prohlídek se pohybují přibližně v rozmezí 7–15 EUR. Více informací: https://www.visiterlyon.com/

Výlet ke klášteru Panny Marie v La Tourette

Mezi významné památky moderního umění, která je od roku 2016 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, patří právě klášter v La Tourette. Postaven byl mezi lety 1953 a 1961 a jeho architektem byl známý Le Corbusier. Proč se měl stavět moderní klášter? Má sloužit k duchovnímu probuzení lidí v okolí, ale i z celého světa. Jeho hlavní dominantou totiž není přeplácaný interiér malbami a jinými doplňky, ale důležitou roli zde hraje světlo prostupující do prostoru kláštera a jeho jednoduchost. I když zde dodnes žijí mniši, je klášter brán jako poutní místo pro studenty architektury, kteří sem jezdí studovat. Pokud budete mít cestu okolo nebo volný den, rozhodně stojí za návštěvu, protože tu každý najde klid pro svou duši. 

Klášter je možné navštívit pouze v rámci prohlídek s průvodcem, které se konají mimo sezonu v neděli, přes léto častěji (přesné datum a čas se dozvíte na internetových stránkách). Vstupné je pro dospělého 8 EUR, studenti pod 25 let 5 EUR a děti pod 12 let zdarma. Více informací: couventdelatourette.fr.

La Tourette se nachází vedle městečka L´Arbresle, asi 25 km severozápadně od Lyonu. Dostanete se sem nejlépe autem a parkoviště najdete vedle kláštera. Další možností je vlak jedoucí z Lyon-Gorge de Loup nebo z Lyon-Part Dieu na stanici L´Arbresle, kde vystoupíte. Odtud je to asi 30 minut chůze ke klášteru. 

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 9 měs

Lyon je skutečně gastronomické město a najíte se tu báječně. Pokud nechcete moc utrácet a přesto mít super jídlo, zajděte na oběd sem:
https://www.jidlonacestach.cz/re...roir-lyon/
Má to ocenění Michelin Bib, tříchodové obědové menu vyšlo na 25 EUR, skvělá vína tam byla od 20 EUR za láhev. Rezervace předem nutná.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 9 měs

Milovníci vína ať se z Lyonu vydají do městečka Tain-l’Hermitage
https://www.jidlonacestach.cz/na...hermitage/
Je velmi snadno dostupné vlakem a přijedete přímo doprostřed vinic. Vždy je otevřeno několik sklepů s degustací vína. Ceny rozumné.