Lyon

Doprava v Lyonu

Lyon sice rozlohou nezaujímá přední příčky evropských měst, ale je natolik velký, že se nejspíš nevyhnete kontaktu s veřejnou dopravou.

Jak na jízdenky? Kolik zaplatíte za metro a tramvaje? Dočtete se v této kapitole.

Pěšky

Hromadné dopravě se sice zřejmě úplně nevyhnete, ale určitě se po městě také nachodíte. Rozhodně se vyplatí se ztratit v ulicích ve čtvrti Vieux Lyon a Croix Rousse, které jsou jedny z nejhezčích, i když vedou trochu do kopce.

Pokud budete ve městě více než 2 dny, je lepší si město rozdělit na několik částí a ty postupně projít pěšky, čímž nejlépe poznáte život ve městě.

Ideální jsou také procházky po nábřežích obou řek: Rhône a Saône.

Jízdenky na MHD: ceny a platba

Lyonskou dopravu zaštiťuje dopravní podnik TCL. Detailní a aktuální informace najdete vždy na oficiálním webu: www.tcl.fr/en.

Na jednu jízdenku se svezete metrem, tramvají, autobusy i dvojicí kolejových lanovek.

Vlastní platební karta

Nejpohodlnější variantou je placení jízdného vlastní platební kartou/mobilem/hodinkami. Jednoduše přiložíte k červené čtečce po nástupu do tramvaje či autobusu nebo před vstupem na nástupiště metra a lanovek.

Kartu přikládáte ke čtečce pouze při nástupu.

Více informací o placení kartou: www.tcl.fr/en/tcl-carte-bancaire

Klasické jízdenky

K dispozici jsou samozřejmě i klasické papírové jízdenky, které zakoupíte v automatech v každé stanici metra, na všech zastávkách tramvaje i významných autobusových zastávkách. 

Jízdenky koupíte také v trafikách, informačních kancelářích TCL či obchodech se suvenýry. Zde je mapa všech prodejních míst.

Lístek označíte přiložením ke stejné červené čtečce jako u platební karty. Opět pouze při nástupu/vstupu do stanice metra.

Kolik stojí jízdenky v Lyonu?

K dispozici je několik variant jízdného, všechny varianty uvidíte na webu dopravního podniku: www.tcl.fr/en/fares. Všechny jízdenky platí ve všech dopravních prostředcích, tedy i na lanovkách.

  • 2 EUR – jízdenka na 1 hodinu (papírová forma i platba kartou)
  • 6,50 EUR – jízdenka na 24 hodin (papírová forma i platba kartou). Při platbě kartou existuje denní limit právě ve výši 6,50 €. Více peněz v rozmezí 24 hodin se z karty nestrhne, ať už budete jezdit jakkoliv často.
  • 12,50 EUR – jízdenka na 48 hodin (pouze papírová forma)
  • 17 EUR – jízdenka na 72 hodin (pouze papírová forma)

Jízdní řády a vyhledávač spojení

Vyhledávač spojení mezi jednotlivými zastávkami přehledně poskytne oficiální web dopravního podniku: tcl.fr/en/journey-planner/route-finder.

Na této stránce si pak můžete pročíst detailní jízdní řády jednotlivých linek.

Vše výše uvedené najdete také ve velmi přehledné mobilní aplikaci (Google Play / App Store).

Pozemní lanovky

Jelikož se ve městě nachází 2 kopce, jsou zde zavedeny 2 pozemní kolejové lanovky. Původně jich bylo 5 a nejstarší jsou z doby 1862. Dnes fungují pouze 2 na kopec Fourvière.

Obě lanovky začínají ve stejném výchozím bodě vedle katedrály sv. Jana Křtitele, kde jsou spojeny se stanicí metra linky D Vieux Lyon-Cathédrale Saint Jean.

Lanovka označená F1 vede na stanici Saint Just, která se nachází kousek za římským divadlem Odeon. Má jednu mezizastávku u římských divadel a jejich muzea a stanice se jmenuje Théatres romains.

Druhá lanovka F2 vede na vrchol kopce Fourvière, podle něhož se jmenuje jeho konečná a jediná stanice. Dopraví vás tak rychle k bazilice Notre-Dame, odkud se můžete kochat výhledy, aniž byste se zapotili výšlapem do kopce. 

Lanovky jsou otevřené každý den, ale v jiném rozmezí. Linka F1 v čase 5:30–21:30 hod. s intervaly 7–15 minut. Linka F2 v čase 6:00–0:00 hod. s intervaly 5 minut. Vztahují se na ně jízdenky na běžnou městskou hromadnou dopravu.

Metro

V Lyonu je nejrychlejší dopravní prostředek metro. Jsou zde pouze 4 linky označené barevně a písmeny A, B, C a D.

Celkově intervaly vlaků jsou mezi 2–10 minutami a na každé stanici najdete informační tabule s jejich příjezdy. Nejfrekventovanější linka je trasa zelená trasa D.

Nemusíte se jím bát jezdit, vlaky i stanice jsou čisté a bezpečné. Metro je výhodným dopravním prostředkem, protože vás zaveze na většinu strategických míst v centru.

Lyonské metro jezdí cca od 4:45 do půlnoci, v pátek a sobotu až do cca 1:45.

Tramvaj

Tramvajová doprava zde není tolik rozšířená, má pouze 5 linek označených písmenem T a číslovkou 1–5. V centru nejsou tolik využívány, protože vedou spíše do okolních oblastí a čtvrtí. V podstatě rozšiřují síť metra do rozsáhlých obytných čtvrtí zejména v západní polovině města. Některé linky však zasahují i do centra města a lze je využít i pro pohyb mezi hlavními památkami.

Jsou velmi pohodlné, moderní, čisté, rychlé a bezpečné.

Tramvaje v Lyonu jezdí běžně v intervalu 5 až 7 minut cca od 4:45 do 0:30.

Všechny zastávky jsou vybaveny automatem na jízdenky. Lístek (nebo platební kartu) označíte až po nástupu do tramvaje u červené čtečky, a to pouze při nástupu. 

Autobusy a trolejbusy

Jedním z hlavním přepravních prostředků jsou v Lyonu autobusy a trolejbusy, které mají celkem přes 140 linek a 4 noční linky, které jezdí v čase 1:00–4:00 hod. Ostatní spoje jsou v provozu od 4:00 do 1:00 hod.

Oba spoje jsou označovány písmenem C a číslem (páteřní linky s intervalem max. 7 minut) nebo pouze číslem. Doprava je spolehlivá a bezpečná, ale někdy mívají zpoždění v časech dopravních zácp, tak si na to dávejte pozor.

Automaty na jízdenky nejsou úplně na všech zastávkách, ale na těch významných ano. Lístek (nebo platební kartu) označíte až v autobuse přiložením k červené čtečce, a to pouze při nástupu.

Kolo

Město poskytuje veřejná kola od roku 2005 a jmenují se Vélo'v. Po celém městě najdete přes 300 míst, kde si je můžete vypůjčit nebo je vrátit. Nutná je registrace vaší karty v automatu a můžete si půjčit kolo, které má typickou červenou barvu.

Dostupná je také mobilní aplikace Vélo, která vám se vším pomůže.

Vélo'v funguje tak, že si zvolíte jeden ze dvou platebních plánů:

  • 1,80 EUR - obsahuje 30minutovou jízdu, následně se za další půlhodinu počítá 0,05 EUR za každou minutu, za opětovnou půlhodinu pak 0,10 EUR.
  • 4 EUR - plán na 24 hodin, kdy lze využít neomezený počet jízd na 30 minut bez dalšího poplatku. Přesáhnete-li 30 minut, počítá se cena za každou minutu viz výše.

Oficiální informace a registrace na webu: velov.grandlyon.com.

Půjčení auta / motorky

Pro pohyb v Lyonu se moc nedoporučuje cestovat autem. Doprava zde je velká a rušná, často se zácpami. Míst pro parkování se nabízí hodně, ale často jsou zpoplatněné a není to nejlevnější záležitost. Velmi časté je i zpoplatněné parkování na ulici, tak si na to dávejte pozor. Pokud si budete chtít půjčit auto, musí vám být více jak 21 let a často se platí poplatek pro mladé řidiče (do 25 let).

Autopůjčovny se nacházejí na lyonském letišti. Celkově se auto vyplatí půjčit pouze v případě, že se chcete vydat mimo město.

Chystáš se do Lyonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 03. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.