Pěšky

Hromadné dopravě se zřejmě úplně nevyhnete, ale určitě se po městě také nachodíte. Rozhodně se vyplatí se ztratit v ulicích ve čtvrti Vieux Lyon a Croix Rousse, které jsou jedny z nejhezčích, i když vedou trochu do kopce. Pokud budete ve městě více než 2 dny, je lepší si město rozdělit na několik částí a ty postupně projít pěšky, čímž nejlépe poznáte život ve městě. 

Pozemní lanovka

Jelikož se ve městě nachází 2 kopce, zavedli také systém pozemní lanovky, podobné té naší na Petříně. Původně jich bylo 5 a nejstarší jsou z doby 1862. Dnes fungují pouze 2 na kopec Fourvière. Obě lanovky začínají ve stejném výchozím bodě vedle katedrály sv. Jana Křtitele, kde jsou spojeny se stanicí metra Vieux Lyon-Cathédrale Saint Jean. Lanovka označená F1 vede na stanici Saint Just, která se nachází kousek za římským divadlem Odeon. Má jednu mezizastávku u římských divadel a jejich muzea a stanice se jmenuje Théatres romains. Druhá lanovka F2 vede na vrchol kopce Fourvière, podle něhož se jmenuje jeho konečná a jediná stanice. Dopraví vás tak rychle k bazilice Notre-Dame, odkud se můžete kochat výhledy, aniž byste se zapotili výšlapem do kopce. 

Lanovky jsou otevřené každý den, ale v jiném rozmezí. Linka F1 v čase 5:00–24:00 hod. s intervaly 5–10 minut. Linka F2 v čase 6:00–22:00 hod. s intervaly 5–10 minut. Vztahují se na ně jízdenky na běžnou městskou hromadnou dopravu. 

Kolo

Město poskytuje veřejná kola od roku 2005 a jmenují se Vélo'v. Po celém městě najdete přes 300 míst, kde si je můžete vypůjčit nebo je vrátit. Nutná je registrace vaší karty v automatu a můžete si půjčit kolo, které má typickou červenou barvu. Dostupná je také mobilní aplikace Vélo, která vám se vším pomůže. Je to levná záležitost, kdy za 30–60 minut zaplatíte 1 EUR a pak za každou další půlhodinu 2 EUR.

Metro

V Lyonu se nachází metro, ale nebojte se, nemá nekonečno linek jako Paříž nebo Londýn. Jsou zde pouze 4 linky označené barevně jako u nás a písmeny A, B, C a D. Celkově intervaly vlaků jsou mezi 2–10 minutami a na každé stanici najdete informační tabule s jejich příjezdy. Nemusíte se jím bát jezdit, vlaky i stanice jsou čisté a bezpečné. Metro je výhodným dopravním prostředkem, protože vás zaveze na většinu strategických míst v centru. 

Tramvaj

Tramvajová doprava zde není tolik rozšířená, má pouze 5 linek označených písmenem T a číslovkou 1–5. V centru nejsou tolik využívány, protože vedou spíše do okolních oblastí a čtvrtí. V podstatě rozšiřují síť metra. Jsou ale velmi pohodlné, čisté, rychlé a bezpečné. 

Autobusy a trolejbusy

Jedním z hlavním přepravních prostředků jsou v Lyonu autobusy a trolejbusy, které mají celkem přes 140 linek a 4 noční linky, které jezdí v čase 1:00–4:00 hod. Ostatní spoje jsou v provozu od 4:00 do 1:00 hod. Oba spoje jsou označovány písmenem C a číslem nebo pouze číslem. Doprava je spolehlivá a bezpečná, ale někdy mívají zpoždění v časech dopravních zácp, tak si na to dávejte pozor. 

Jízdenky na MHD

Jízdenky na MHD se dají zakoupit u řidiče (jsou však o něco dražší), ale na většině zastávek nebo u vchodu do metra najdete automaty, které přijímají pouze mince a karty (často se stává, že nepřijímají zahraniční karty). Ještě máte možnost koupit jízdenky v trafikách jako u nás, ale musí mít ceduli s nápisem TCL (dopravce), že je prodávají. 

Možností máte několik. Jedna obyčejná jízda stojí 1,9 EUR na 1 hodinu od jejího označení (můžete však přestupovat, jak chcete). Pokud víte, že jich budete potřebovat více, vhodnou možností je tzv. carnet, kde získáte 10 těchto jízdenek za 16,2 EUR. Celodenní jízdenka poté stojí 5,8 EUR. Více informací k MHD a jízdenkám: https://www.tcl.fr/.

Pokud hodláte po městě hodně využívat hromadnou dopravu a určitě chcete navštívit nějakou památku nebo muzeum, bude se vám hodit lyonská městská karta. V ceně je zahrnut vstup skoro do všech památek, muzeí či galerií a také neomezené cestování městskou hromadnou dopravou. Nemusíte si tak s ničím dělat starosti, ale nepatří k nejlevnějším záležitostem, proto dobře zvažte, kolik budete mít času a co všechno budete chtít navštívit. Cena na 1 den činí 22 EUR, na 2 dny 32 EUR, na 3 dny 42 EUR (ceny pro děti 13,5 EUR, 18,5 EUR a 23,5 EUR). Zakoupit si ji můžete v turistickém centru na Náměstí Bellecour nebo ji nabízí některé hotely. Více informací: https://www.lyoncitycard.com/.

Půjčení auta / motorky

Pro pohyb v Lyonu se moc nedoporučuje cestovat autem. Doprava zde je velká a rušná, často se zácpami. Míst pro parkování se nabízí hodně, ale často jsou zpoplatněné a není to nejlevnější záležitost. Velmi časté je i zpoplatněné parkování na ulici, tak si na to dávejte pozor. Pokud si budete chtít půjčit auto, musí vám být více jak 21 let a často se platí poplatek pro mladé řidiče (do 25 let). 

Autopůjčovny se nacházejí na lyonském letišti, pokud si chcete půjčit auto ve městě, nejvíce autopůjčoven najdete u nádraží Part Dieu a Perreche. Celkově se auto vyplatí půjčit pouze v případě, že se chcete vydat mimo město.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu