Lyon

Lyon v kostce

Lyon je město ležící strategicky na soutoku 2 řek – Rhône a Saône ve středovýchodní Francii v regionu Rhone-Alpes. Že je to strategické místo, věděli už starověcí Římané, kteří ho založili v roce 43 př. n. l. a pojmenovali Lugdunum. Dodnes je proto zde mnoho římských památek. Největší rozkvět města však přišel od 15. století a hlavně v 19. století, kdy se stalo město hlavním střediskem pro výrobu hedvábí v Evropě, což mu dalo jeho typickou podobu s průchody, tzv. traboules.

Tyčí se zde 2 kopce, které mají své přezdívky. Fourvière je přezdíván „kopec modlících se“, protože se na něm nachází hlavní katedrála. Protější Croix Rousse je nazýván „kopec pracujících“, protože právě zde se nejvíce koncentrovali tkalci a výroba hedvábí. 

Každý si tu najde kousek svého. Objevovat zde můžete historické město s památkami z různých období, které je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. V teplejším obdobím jsou vhodné procházky podél řek nebo návštěvy místních trhů s lokálními potravinami.

Čím je Lyon nejvíce známý, to je jeho gastronomie. Lyon je vyhlášený jako gastronomické hlavní město nejen ve Francii. Mísí se zde masitá strava ze severu se středomořskou lehkou kuchyní. V okolí Lyonu se také nachází světově známé vinice ve Francii, jako jsou například Beaujolais, Burgundy nebo Rhone Valley.

  • Stát: Francie
  • Počet obyvatel: 523 000 (3. největší ve Francii)
  • Název francouzsky i anglicky: Lyon
IATA Kód
LYS
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
05:02
Vzdálenost z ČR
838 km

Jedinečné cestopisy z Francie

Opravdové zážitky z cest psané cestovateli jako jsi ty

robson.06
2024-04-01T21:15:05+02:00
Francie 2024
3 denní Nice & Monaco
🙏 Praktické

Mohli by tě zajímat i tito průvodci

Podívejte se i na další místa v Lyonu, která stojí za to vidět a navštívit