Průvodce státem

Francie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země galského kohouta

Francie se nachází v západní Evropě. Sousedí se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Německem, Lucemburskem a Belgií. Pobřeží Francie omývá na severu průliv La Manche, na západě Atlantský oceán a na jihu Středozemní moře. 

Francie vám může nabídnout vše, po čem vaše srdce cestovatele může toužit. Je libo přírodní parky s divokou nedotčenou přírodou, nádherné dlouhé pláže, útesy či největší písečnou dunu v Evropě? To vše zde najdete. A nejen to. Pro náročnější zde existuje možnost výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, odkud získáte dechberoucí výhled do okolní krajiny. Milovníci historie si naopak přijdou na své při pohledu na okouzlující středověké hrady a prehistorické památky. A všichni pak zajisté ocení skvělou francouzskou kuchyni, která vám zaručí pravý gastronomický zážitek.

Průvodce pro tebe napsal Lucie Gablasová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře na venkov, v létě k moři, na podzim do měst.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Důležitou událostí ve francouzských dějinách byla zajisté stoletá válka vedená s Anglií. Tato válka se vlekla od roku 1337 až do roku 1453, tedy více než říká její pojmenování. Celá válka skončila tím, že Anglie ztratila všechna francouzská území kromě přístavu Calais. Osobností této doby byla zajisté Johanka z Arku. Ta byla upálena na hranici za kacířství. Později byla však označena za mučednici a svatořečena.

Významným mezníkem byla v historii Francie Velká francouzská revoluce. Francouzský lid, který nebyl spokojen se současným stavem země, se vzbouřil proti svému králi Ludvíkovi XVI. a 14. července 1789 dobyl Bastilu, symbol královského útlaku. Tento akt nastartoval léta strachu, utrpení, poprav a krveprolití. Nakonec byl popraven i samotný král a jeho manželka Marie Antoinetta. Situace naprostého chaosu využil Napoleon, který usedl na francouzský trůn. Brzy byl vyhnán na ostrov Svatá Helena, kde také později zemřel.

Další významnou událostí dějin, která ovlivnila nejen historii Francie ale i celé Evropy a světa, byla bitva o Normandii. Tato největší operace druhé světové války začala vyloděním spojenců na plážích v Normandii 6. června 1944. Spojenecká armáda zde začala zpět dobývat Němci obsazené území.

V průběhu dějin kolonizovala Francie nespočet zemí po celém světě. Obrovská koloniální říše se ale začala během druhé světové války a hlavně po ní rychle rozpadat. Vyhlášena byla nezávislost Vietnamu, Alžírska a jiných zemí. Některé země souhlasily s francouzskou nadvládou a staly se zámořským územím. Díky svým koloniím se Francie stala multikulturní zemí, kde vedle sebe dodnes žije několik národů.

Lidé

Ve Francii žije něco přes 67 milionů lidí. Francie je tak jednou z nejlidnatějších zemí Evropy. Současné obyvatelstvo tvoří z většiny (okolo 93 %) Francouzi. Zbytek pak představují menšiny Evropanů (Němci, Španělé, Italové), přistěhovalci z bývalých francouzských kolonií a obyvatelé Afriky (zejména Tunisané, Alžířané a Maročané).

Podle výzkumu CIA World Factbook z roku 2015 se 63–66 % Francouzů hlásí ke křesťanství (v drtivé většině k římskému katolictví), 23–28 % je bez vyznání, 7–9 % vyznává islám a asi 1 % Francouzů jsou židé.

Svátky

Většina francouzských svátků kopírují ty naše – Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek práce či Den vítězství. Francie má však i své vlastní svátky jako například Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích) či svátek všech svatých (1. listopadu).

Nejdůležitějším francouzským svátkem je jistě 14. červenec. Tento den je dnem dobytí Bastily, tedy dnem zahájení Velké francouzské revoluce. Každoročně je 14. červenec velmi oslavován. Ve větších francouzských městech jsou pořádány ohňostroje. V Paříži je kromě obřího ohňostroje k vidění i vojenská přehlídka, přelety letadel a stíhaček.

Oslavy v Paříži

Pokud máte naplánován výlet do Paříže právě v tento den, raději váš nápad přehodnoťte. Vyhnete se tak naprostému chaosu, uzavírkám některých ulic a stanic metra a hlavně obrovskému davu turistů.

V době státních svátků je ve Francii prakticky vše zavřeno. Ojediněle narazíte na obchodní centrum nebo menší supermarket, který zůstal i přes státní svátek otevřený. Všechny obchody jsou zavřeny i v neděli. Otevřené najdete pouze supermarkety a ty jen dopoledne.

Kultura

Během roku se ve Francii odehrává velká spousta kulturních událostí. Města žijí hudbou, tancem a divadlem. Nechybí ani nejrůznější výstavy umění, expozice fotografií či veletrhy. Mezi jeden z nejznámějších veletrhů patří automobilový veletrh, který se pořádá v Paříži na podzim (tento rok 1.– 16. října). Každý ročník odhalí nejnovější inovace ve světě automobilů, na které se přijíždí podívat lidé z celého světa.

Druhý a třetí týden v květnu jsou v jihofrancouzském městečku Cannes věnovány filmovému festivalu. Sjíždějí se sem (nejen) filmové hvězdy z celého světa. Není se čemu divit, tento festival je považován za jeden z nejprestižnějších.

V měsíci červenci si pak na své přijdou milovníci sportu, a to zejména cyklistiky. Nejstarší cyklistický závod Tour de France se jede po celé Francii. Závěrečná etapa tohoto věhlasného závodu končí na Champs-Elysées v Paříži.

Tour de France

Na podzim se na velkém území Francie vše točí okolo vinobraní. V některých vinařských oblastech jsou pořádány i velkolepé slavnosti vína, které byste při své cestě jistě neměli opomenout.

Jazyk

Oficiálním jazykem Francie je francouzština. Francouzi však většinou ovládají i angličtinu.

Minislovníček:

 • Bonjour /bonžur/ – Dobrý den
 • Ça va? /sa va?/ – Jak se máš?
 • Au revoir /o revuar/ – Na shledanou
 • Merci /mersi/ – Děkuji
 • S´il vous plaît /sil vu ple/ – Prosím vás
 • Non /no/ – Ne
 • Oui – Ano
 • Où se trouve…? /u se truv….?/ – Kde se nachází…?
 • Ça coûte combien? /sa kut kombjan?/ – Kolik to stojí?

Turismus

Francie je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších zemí světa. Prakticky v každém větším městě najdete informační centrum, v němž vám poskytnou rady a tipy nejen pro dané konkrétní město, ale i pro celý region.

Restaurace ve Štrasburku

Geografie

Francie je momentálně rozdělena na 18 regionů. Třináct regionů leží v evropské části Francie a pět regionů je zámořských. Mezi těchto pět zámořských regionů patří Guadeloupe, Guyana, Martinique, Mayotte a Réunion. Tyto země jsou plně integrovanou součástí Francie.

Pod správu Francie patří i tzv. zámořské společenství, tedy Francouzská Polynésie, Saint-Pierre a Miquelon, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Wallis a Futuna. O něco volnější vztah pak má Francie s Novou Kaledonií, která je stále pod její správou.

Francie je velmi rozmanitá a každý region má co nabídnout. Chcete-li si vychutnat krásnou zelenou přírodu a magické megality, vydejte se do Bretaně. Tento mýty a legendami opředený region vás určitě dostane. Když už budete mít dost procházek po divokém pobřeží s útesy, můžete se vydat obdivovat sakrální stavby či památky do hlavního města Bretaně, do Rennes.

Jako jeden z francouzských regionů je brána i okouzlující Korsika. Tento ostrov láká nejen svou úchvatnou přírodou, ale i nádhernými plážemi.

Turisticky nejatraktivnější jsou zajisté regiony Ile-de-France (Paříž) a Provence-Alpes-Côte-d´Azur (tedy námi známá Provence). Tyto regiony také patří mezi nejdražší oblasti celé Francie. Přes léto jsou tyto oblasti přeplněné lidmi a ceny se pohybují hodně vysoko.

Celkově je Francie třetí největší zemí Evropy podle rozlohy a je 7x větší než Česká republika.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Ve Francii se jako ve většině evropských zemí platí eurem.

Euro

Směnárna a platby kartou

Platby kartou jsou ve Francii možné prakticky kdekoli. Kartou zaplatíte v obchodě, na benzince či v restauraci. Někde může být stanoven minimální limit pro tento typ platby. Většinou je platba kartou naprosto bezproblémová.

Bankomaty a směnárny najdete na každém rohu, zejména pak v centrech měst.

Kolik co stojí

V porovnání s Českou republikou je ve Francii rozhodně dráž. Nejvíce si připlatíte za jídlo a veškeré služby. Naopak pokud vyrážíte do Francie za nákupy, oblečení zde vychází cenově stejně.

 • Voda – 30 centů
 • Bageta – 50 centů–1,50 €
 • Pain au chocolat, croissant – 1 €
 • Lístek na autobus, metro – 1,50–2 €
 • 1 l benzínu – 1,20–1,70 €
 • 1 l nafty – 1–1,50 €

Spropitné a smlouvání

Spropitné se ve Francii běžně nedává. Ze zákona je totiž již zahrnuto v ceně (10-15 %).

Smlouvání můžete vyzkoušet na trzích nebo v obchůdcích se suvenýry v Paříži či jiném městě. Obecně se ve Francii nesmlouvá.

Jak ušetřit

Jako všude i ve Francii se na spoustě věcí dá ušetřit. Pokud zrovna nechcete jezdit drahými vlaky TGV či si půjčovat auto, využijte možnosti spolujízdy. Internetové stránky blablacar.fr jsou sice ve francouzštině, nicméně odkud kam a cenu pochopí snad každý a s řidičem pak už můžete zkusit komunikovat v angličtině.

I na ubytování se dá ušetřit. Nehledáte zrovna drahé hotely? Zkuste se tedy raději podívat na stránku airbnb.com, kde najdete spoustu krásných ubytování za ještě krásnější ceny. Většinou se jedná o celé byty, případně pokoj, který vám jeho majitel na určitou dobu pronajme. Stránky jsou i v češtině, komunikace s hostitelem se odehrává už v cizím jazyce.

Na jídle se pak dá ušetřit nákupem vašeho oběda či večeře v místním supermarketu.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Pokud máte pro svou cestu vyhrazen malý rozpočet, poohlédněte se po noclehu v levných hostelech, které vychází okolo 20 € (560 Kč) za noc. Pro přepravu zvolte místní hromadnou dopravu. Celodenní lístek vás vyjde asi na 5 € (140 Kč). Nákup jídla v supermarketu a jedno teplé jídlo ve fast foodu vás bude stát 16 € (448 Kč). Denní rozpočet vás tak vyjde v přepočtu na 1.150 Kč osoba/den.

Je-li váš rozpočet o něco vyšší, můžete se ubytovat v klidném rodinném hotelu, kde vás jedna noc vyjde na 40 € (1.120 Kč). Jako dopravní prostředek tentokrát zvolíme auto. Za půjčovné na jeden den a benzin utratíte přibližně 50 € (1.400 Kč). Výdaje za jídlo (snídaně, voda, oběd a večeře v restauraci) činí 45 € (1.260 Kč). Výše celodenních nákladů se tak šplhá v přepočtu k 3.780 Kč osoba/den.

I vyznavači luxusu si přijdou na své. Za přepychový čtyřhvězdičkový hotel můžete utratit okolo 200 € (5.600 Kč). Útrata v luxusních restauracích za oběd a večeři se sklenkou vína vás vyjde na 100 € (2.800 Kč). A nakonec půjčení limuzíny s řidičem na celý den stojí 320 € (8.960 Kč.). Útrata za celý den se tak vyšplhá na 17.360 Kč/osoba. A to je samozřejmě jen základní verze luxusu. Jde to i mnohem dráž.

Dvoudenní autobusové zájezdy do Francie se pohybují mezi 2.000–3.500 Kč, letecké pak od 6.500 Kč výš. Nabídka zájezdů do Francie.

Všechny uvedené příklady jsou pouze orientační.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Francie

Do Francie se dá dostat mnoha způsoby. Tím nejpohodlnějším způsobem je zajisté letadlo. V Paříži jsou hned dvě letiště – letiště Charles de Gaulle a letiště Orly. Kousek od Paříže se pak nachází třetí letiště Paris Beauvais. Letiště samozřejmě najdete i po celé Francii. Přímým letem z Prahy lze letět do Marseille, Bordeaux, Nantes, Lyonu, Štrasburku a Nice.

V případě, že se chystáte na sever Francie, je dobré zvážit i bruselské letiště a letiště Charleroi, které se nachází v blízkosti Bruselu. Odsud se pak do Francie dostanete například vlakem TGV nebo autobusy, které mají své zastávky přímo před letištěm. Cesta autem z Bruselu do Lille trvá okolo jedné hodiny.

Francie se nenachází až tak daleko od České republiky, takže se klidně můžete vydat i autem. Nezapomeňte se však vybavit alkoholtestrem, který je součástí povinné výbavy francouzských řidičů.

Ti nejodvážnější se mohou vydat i autobusem. Do Francie od nás jezdí linky společnosti Eurolines a Regiojet. Je to však nepohodlný způsob, který zabere spoustu času. Navíc se ceny mnohdy vyrovnávají cenám letenek nízkonákladových společností. Cesta autobusem je však výhodná, pokud převážíte větší množství kufrů (dva jsou zdarma).

Jak se nejlépe dopravovat

Obecně lze říci, že auto není nutné, pokud neplánujeme cestovat výhradně po venkovských oblastech. Veřejná doprava je kvalitní, jezdí často a při rezervaci v předstihu přes internet lze koupit i za poměrně výhodné ceny. Tedy na západoevropské poměry.

Železnice

Rychlovlaky TGV jsou poměrně drahé, nicméně při rezervaci dostatečně dopředu přes web francouzských železnic lze dosáhnout i cen kolem 25 €. Zaručují rychlou přepravu napříč celou Francií. Chystáte-li se cestovat těmito vlaky, musíte si dopředu udělat rezervaci. Jízda TGV ve Francii je takřka nutností, jedná se o národní chloubu a první pravý rychlovlak na území Evropy.

I běžné lokální vlaky však jezdí často, rychle a jsou moderní. Není nutná rezervace předem, ale pokud tak učiníte, musíte jet konkrétním spojem, na který jste si jízdenku rezervovali. Obvykle jsou lístky přes internet ve zhruba měsíčním předstihu až o polovinu levnější, než jízdenky na pokladně.

TGV

Autobusy

Mnohem výhodnější vzhledem k ceně jsou zajisté autobusy (nejčastěji Flixbus nebo Ouibus), případně cestování spolujízdou přes internetové stránky blablacar.fr, která je ve Francii velice oblíbená. Především jízdenku u Flixbusu na vzdálenosti cca do 400 km jdou pořídit i za v přepočtu 125 Kč, opět je však nutná rezervace delší dobu před cestou.

Regionální autobusy většinou vyjíždějí od železničních stanic a do každé obce zajíždějí alespoň 2x denně. Jízdenky se na tyto spoje běžně kupují u řidiče. Autobusy nezastavují na každé zastávce. Před vaší cílovou stanicí musíte zmáčknout signální tlačítko pro zastavení. Pokud naopak stojíte na zastávce a čekáte na autobus, je lepší na něj mávnout. Máte tak jistotu, že jen neprojede kolem vás.

Městská doprava

Nechcete se ve městech přepravovat hromadnou dopravou s dalším milionem turistů? Půjčete si kola a vydejte se poznat město z trochu netradičního pohledu. Ve Francii je tento způsob přepravy zcela běžný a infrastruktura uzpůsobená i ve velkých městech.

Jinak funguje MHD ve Francii podobně jako u nás, většinou autobusy, ve větších městech i tramvaje a v Paříži především metro.

 • Vyhledavač MHD spojení Paříž RATP: ratp.fr.
Půjčení auta/kola

Francie je velmi turistická země, s nalezením autopůjčovny tak zajisté nebudete mít žádné problémy. Dbejte na dodržování omezení rychlosti, zejména na dálnicích – radary jsou všude.

Ve městech naopak doporučujeme půjčení jízdního kola. Stojany naleznete na všech turisty navštěvovaných místech.

Jízdní kolo v Bordeaux

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Francouzská kuchyně

Francie je právem označována jako gastronomický ráj. Při pomyšlení na francouzskou kuchyni se snad každému vybaví kvalitní vína, dobré sýry nebo dijonská hořčice.

Francouzské sýry

Každý region Francie má své vlastní speciality. Mezi nejznámější francouzská jídla jistě patří quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), boeuf bourguignon (hovězí dušené na červeném víně), galettes (něco na způsob slaných omelet) nebo šneci plnění česnekovým máslem. Velkou pochoutkou pro Francouze jsou i foie gras, tedy husí játra. Z jihu Francie pak pochází rybí polévka bouillabaisse nebo ratatouille, zeleninové jídlo ochucené provensálskými bylinkami.

Opomenout nesmíme ani francouzské pečivo. Není nad čerstvou bagetu, croissant, pain au chocolat (prakticky stejné těsto jako croissant ale s čokoládou) nebo brioche (něco na způsob naší vánočky).

Croissant

Co se týče nápojů, je Francie známá hlavně svými víny a šampaňským. Tato romantická země je největším producentem vína na světě. Odrůdy jako Cabernet Sauvignon (Bordeaux), Chardonnay (Burgundsko, Champagne), Merlot (Bordeaux) nebo Pignot noir (Burgundsko) jsou proslavené po celém světě. Kromě vín Francouzi rádi popíjí i nejrůznější likéry jako například vinný likér Cognac, anýzový likér Pastis nebo Crème de cassis, který se vyrábí z černého rybízu. Výtečná je i jablečná brandy Calvados, známá už za dob Velké francouzské revoluce.

Jak se stravovat jako místní

Klasický oběd nebo večeře Francouze se skládá z předkrmu, hlavního chodu, desertu a sýru. Samotnému jídlu pak může předcházet aperitiv.

Rozhodnete-li se potěšit vaše chuťové buňky a zajít do restaurace, můžete zde požádat o karafu vody, která je podávána zdarma. V některých restauracích vám dokonce nabídnou salát či bagetu, vše opět zdarma. A pokud vám na vašem talířku něco zbude, můžete požádat o zabalení.

Kouření je ve francouzských restauracích zakázáno. Většina francouzských restaurací je otevřena pouze v době obědu přibližně od 11 do 14 hodin a poté až večer od 19 do 22 hodin. Otvírací doba je o něco prodloužena o víkendu.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídla:

 • Menu kebab (kebab, hranolky, nápojj) – 5–10 €
 • Menu ve fastfoodu (restaurace typu MC, Burger King) – 7–10 €
 • Menu v restauraci (Courtepaille, Buffalo grill,…) – 13–25 €
 • Menu tradiční francouzská kuchyně, speciality – 25–40 €

Nápoje:

 • Voda 0,5 l – 1–2,50 €
 • Coca Cola 0,33 cl – 1,50–2,50 €
 • Pivo 0,33 cl – 1,50–3 €

Restaurace v Bordeaux

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Přírodní krásy

Francie nabízí nepřeberné množství nejrůznějších památek, ale i přírodních parků a rezervací. Jeden z těch nejkrásnějších se nachází v jižní Francii. Přírodní park Camargue je domovem divokých býků a koní, kteří zde žijí již přes sto let. Camargue je také jedním z mála míst v Evropě, kde se ve volné přírodě vyskytují plameňáci. Pro zpestření vašeho dne se zde můžete vydat i na romantickou projížďku na koni okolo solných jezer a mokřadů.

Plameňáci v Camargue

Za zmínku jistě stojí i Grand canyon du Verdon, jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, který vám doslova vezme dech. Vápencové skály okolo řeky Verdon vytváří naprosto úchvatná panoramata. Určitě se vydejte poznat krásy tohoto místa po tzv. Martelově stezce. Túra je dlouhá 14 kilometrů a zabere vám asi 6 hodin.

Podél řeky Ardèche se rozkládá stejně krásný kaňon Gorges d´Ardèche se skalním mostem Pont d´Arc. Pohled do tohoto ohromujícího kaňonu vám umožní hned několik vyhlídek u silnice D290. Pokud se však rozhodnete vydat na túru, nebude to zrovna jednoduché. Cesta je docela obtížná a někdy dokonce i nebezpečná. Příjemným způsobem, jak poznat Gorges d´Ardèche, jsou kánoe a kajaky.

Zimní sporty

Francouzské Alpy každý rok přilákají spousty nadšenců do zimních sportů, kteří sem vyráží za kilometry kvalitně upravených sjezdovek, moderními lanovkami a perfektním servisem. Sezona zde začíná v pozdních podzimních měsících a končí začátkem května. Pro lyžaře a vyznavače snowboardingu jsou zde připraveny liduprázdné sjezdovky různých úrovní. Stačí si jen vybrat. Pokud však nejste milovníkem lyžování nebo snowboardingu, můžete zvolit jinou zimní aktivitu. Bobové dráhy, výlety na sněžnicích nebo návštěva ledové jeskyně, to vše může zpestřit váš pobyt na horách. A když už budete unaveni, stačí si jen sednout do jedné z místních restaurací a ochutnat výtečnou francouzskou kuchyni.

Francouzské Alpy

Trocha romantiky

Chcete si dopřát trochu romantiky? Stačí se jen pohodlně usadit na jedné z pařížských výletních lodiček a nechat se unášet krásou tohoto kouzelného města. Vybrat si můžete jednoduchou plavbu či plavbu s večeří při svíčkách. Je to jen na vás.

Zábavní parky

Pro odvážné jedince je v blízkosti Paříže přichystána nálož adrenalinu v podobě zábavních parků. V parku Asterix na vás kromě Asterixe a Obelixe čeká 39 atrakcí. Vyznavači horských drah, při kterých tuhne krev v žilách, si zde jistě přijdou na své. Do pohádky se naopak můžete přenést v Disneylandu. Nádherné dekorace a všudypřítomné postavičky z disneyovek vám jistě vytvoří úsměv na tváři.

Nakupování

Pokud už máte dost turistických památek, můžete se vydat nakupovat. Ne nadarmo je totiž Francie považována za zemi módy. Mnoho světově známých značek jako Chanel, Chloé, Louis Vuitton, Dior, Lacoste nebo Louboutin pochází právě odtud.

Dvakrát za rok se ve Francii konají velké výprodeje (soldes), při nichž můžete velmi výhodně nakoupit. Slevy najdete prakticky v každém obchodě. Na obrovské výprodeje se můžete těšit na začátku roku (půlka ledna–konec února) a na začátku léta (konec června– začátek srpna). Zimní výprodeje nás v roce 2017 čekají od 11. ledna do 21. února.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Co se týče zdraví a nemocí, je Francie standardní evropskou zemí. Nemusíte se tak před vaší cestou nijak zvláště očkovat.

S sebou si jistě vezměte svůj evropský průkaz zdravotního pojištění, díky němuž budete moci být ve Francii ošetřeni. Při lékařském ošetření pro vás ale platí stejná pravidla a hlavně ceny jako pro Francouze. Určitě si tak nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění, které vám tyto náklady zpětně proplatí.

Kriminalita

Kriminalita je ve Francii poměrně nízká. Pozor si určitě dejte na kapsáře v turisticky vyhledávaných destinacích, zejména pak v Paříži.

Od 13. listopadu platí v zemi nouzový stav kvůli hrozbě teroristických útoků. Přijata byla nejrůznější bezpečnostní opatření. Na letiště se proto určitě vydejte s časovým předstihem. Přísnějším bezpečnostním kontrolám se nevyhnete ani na nádražích či při vstupu do nejrůznějších památek. Prohlídka vašich tašek je vyžadována například i při vstupu do některých obchodů, kin a sportovních areálů. Pro vaši bezpečnost je doporučováno vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a nenechávat vaše zavazadla a věci samotné a bez dozoru.

Riziko katastrof

Nehrozí zde žádné velké přírodní katastrofy.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou hodit při cestě do Francie:

 • První pomoc: 15
 • Policie: 17
 • Hasiči: 18
 • Evropské číslo pohotovostní služby: 112
 • Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze: 251 171 711
 • Ambasáda České republiky v Paříži: +331/406 513 00
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup a pobyt na území Francie není potřeba vízum.

Další dokumenty

V rámci Evropské Unie mohou občané České republiky vstupovat na území Francie s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Pokud na cestu berete svého domácího mazlíčka (psa, kočku nebo fretku), nesmíte zapomenout ani na jeho pas. Kromě jiného musí mít mikročip a být očkovaný proti vzteklině.

Očkování

Před cestou do Francie se není potřeba nijak speciálně očkovat.

Celní předpisy

Celním předpisům nepodléhá žádný neobchodní dovoz.

Při překročení hranic u sebe můžete mít v hotovosti maximálně 10.000 € (jinak podléháte oznamovací povinnosti). Tento limit platí pro osobu, která překračuje hranice sama, nebo pro skupinu lidí, kteří cestují společně.

Pro vlastní potřebu si můžete z České republiky přivézt maximálně 200 ks cigaret, 250 gramů tabáku a 50 doutníků. Pro vývoz z Francie pak platí čtyřnásobky uvedených množství. Dovézt si můžete 2 l vína a 2 l jiných lihovin s obsahem alkoholu menším než 22 %, případně 1 l lihovin s obsahem alkoholu nad 22 %.

Plánujete ušetřit za benzin? Kanystrů s benzinem si můžete vzít až 10 litrů.

Zakázán je dovoz výbušnin, vystřelovacích nožů, drog a narkotik, padělků a antiradarů. Dovoz a vývoz zvířat, rostlin, léků (kromě osobní potřeby), zbraní a uměleckých předmětů se řídí zvláštními předpisy. Potřebné informace získáte u zastupitelského úřadu Francie v Praze.

Co vidět a navštívit ve Francii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Francii

Zavřít boční panel

Paříž

Při návštěvě Francie jistě nesmíte vynechat Paříž. Toto romantické hlavní město nabízí nepřeberné množství aktivit a historických památek. Určitě si nenechte ujít dechberoucí výhled z Eiffelovky, okouzlující Montmartre s bazilikou Sacré Coeur nebo například katedrálu Notre-Dame.

Určitě nezapomeňte ani na velkolepý zámek Versailles, který se nachází kousek jižně od Paříže. Není nad to odpočinout si v nádherných rozsáhlých zahradách s výhledem na přepychové sídlo Ludvíka XIV.

Versailles

Zavřít boční panel

Zámky na Loiře

Podél nejdelší francouzské řeky Loiry bylo vybudováno přes 120 zámků v gotickém, renesančním a barokním stylu. Mezi ty nejznámější zajisté patří Angers, Chambord, Chenonceau, Amboisse nebo Villandry. Asi nejlepšími výchozími městy pro toulky po Loiře budou Tours nebo Orleans.

Zavřít boční panel

Mont Saint Michel

Mont Saint-Michel se rozprostírá uprostřed mořské zátoky na hranicích Bretaně s Normandií. Při přílivu je okolí tohoto ostrova zcela zaplaveno mořem. Dominantou celého ostrůvku je monumentální gotický klášter.

Zavřít boční panel

Mont Blanc

Nejvyšší hora Alp je všeobecně uznávaná zároveň jako nejvyšší hora Evropy, i když kvůli nejednotné metodice v určování hranice Evropy bývá toto prvenství často přisuzováno hoře Elbrus v Kavkazu. Mont Blanc se tyčí do výšky 4.810 m n.m.

Nejbližším místem vrcholu, kam se moho dostat i nehorolezci je štít Aiguille du Midi, kam za Chamonix vede kabinová lanovka s největším převýšením na světě.

Zavřít boční panel

Most Millau

Neuvěřitelnou a ikonickou stavbou je dálniční most Millau v pohoří Cévennes na dálnici A75 vedoucí z Paříže do Montpellier. Jedná se o nejvyšší most v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Nejvyšší pilíř P2 se tyčí do výšky 343 metrů nad terénem a o 19 metrů tak převyšuje Eiffelovu věž.

Zavřít boční panel

Lurdy

Malé městečko v podpyrenejí mezi Biarritzem a Toulouse se v roce 1858, kdy se místní Bernadettě Soubirousové zjevila Panna Maria, stalo jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě. Nejlevnější cesta vede v současnosti přímou linkou Ryanairu z Krakova přímo na letiště v Lurdách.

Zavřít boční panel

Honfleur

Nádherné přístavní město Honfleur je charakteristické vysokými úzkými domy na nábřeží a malebnými uličkami. Toto půvabné místo u ústí Seiny vás jistě okouzlí svým nezapomenutelným šarmem.

Zavřít boční panel

Normandie

Normandii máme snad všichni spjatou s druhou světovou válkou a dnem D. Pláže, které byly místem vylodění spojenců, zbytky bunkrů, muzea věnovaná tomuto období a mnohé jiné vás čeká v tomto krásném regionu Francie.

Zavřít boční panel

Dune du Pilat

Dune du Pilat je největší písečná duna v Evropě. Písek na určitých místech dosahuje až do výšky 110 metrů nad mořem. Místo je snadno dostupné z blízkého Bordeaux, přímo k hlavnímu parkovišti jezdí i autobusy MHD, konkrétně linka L1 od nádraží ve městečku Arcachon, kam se pohodlně dostanete vlakem právě z Bordeaux.

Zavřít boční panel

Carcassonne

Nejzachovalejší středověké město v Evropě láká návštěvníky na romantickou procházku svými úzkými uličkami. Vynechat byste při své návštěvě ale určitě neměli ani místní katedrálu a hrad.

Zavřít boční panel

Nîmes

Toto město, nacházející se v jižní části Francie, vás jistě ohromí svou dlouhou historií. Dodnes zde můžete obdivovat různé starověké památky, z nichž nejznámější je jistě Amfiteátr (Arènes de Nîmes).

Zavřít boční panel

Štrasburk

Hlavní město Alsaska je známo pro své historické jádro s hrázděnými domy a katedrálu Notre-Dame de Strasbourg, která byla vystavěna z červeného pískovce. Sídlí zde i Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soud pro lidská práva.

Zavřít boční panel

Korsika

Tento půvabný ostrov, ležící ve Středozemním moři, nabízí spoustu krás. Turisté sem jezdí obdivovat nejen nedotčenou přírodu, nepřístupné hory ale i skalnaté pobřeží s malebnými opuštěnými plážemi. Na Korsice si přijdou na své především vyznavači pěších nebo cyklistických túr, ale i milovníci divokého pobřeží a teplého moře.

Počasí a sezóny ve Francii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Paříž a střední Francie
Na městskou turistiku nebo vyjížďky na kole jako stvořené

6 °C

7 °C

10 °C

14 °C

19 °C

21 °C

22 °C

24 °C

20 °C

15 °C

10 °C

6 °C
Francouzská riviéra
Po celý rok teplo, na koupání ale jen v létě

11 °C

12 °C

15 °C

17 °C

22 °C

26 °C

29 °C

29 °C

25 °C

20 °C

15 °C

12 °C
Chamonix
Alpy jsou zaslíbené lyžařům

-2 °C

0 °C

2 °C

10 °C

16 °C

21 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

5 °C

0 °C

Počasí

Počasí se v různých koutech Francie velmi liší. Sever Francie je charakteristický velkým počtem srážek, určitě si tedy přibalte nějaký ten deštník nebo pláštěnku. Léta jsou zde poměrně chladná a zimy na naše poměry teplé. Oblast na východě Francie více připomíná naše podnebí. Zimy jsou zde mrazivé a léta horká. Pokud se vydáte na jih Francie, určitě si s sebou vezměte opalovací krém. V létě je zde počasí velmi horké a v zimě dosahují teploty okolo 10–15 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Francie se můžete vydat v jakoukoli roční dobu. Tato země má totiž vždy co nabídnout. V zimě vás okouzlí zasněžené Alpy, v létě pak prosluněné pláže na jihu. Výlet do Paříže či jiného francouzského města je pak vždy dobrý nápad.

Pokud se však chcete vyhnout velkým davům turistů, vyrazte na vaši cestu mimo letní sezonu, tedy na jaro nebo na podzim. Navíc se vám díky tomu podaří i něco málo ušetřit (přinejmenším za ubytování).

Plánujete-li cestu na jih Francie, dejte si pozor na místní jarní a podzimní prázdniny. Prakticky celá Francie se v tuto dobu vydává do Provence.

Skvělé akce do Francie

ušetříš až 64%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
116 starších akcí
Avatar uživatele Lucie Gablasová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu