Země galského kohouta

Francie se nachází v západní Evropě. Sousedí se Španělskem, Itálií, Švýcarskem, Německem, Lucemburskem a Belgií. Pobřeží Francie omývá na severu průliv La Manche, na západě Atlantský oceán a na jihu Středozemní moře. 

Francie vám může nabídnout vše, po čem vaše srdce cestovatele může toužit. Je libo přírodní parky s divokou nedotčenou přírodou, nádherné dlouhé pláže, útesy či největší písečnou dunu v Evropě? To vše zde najdete. A nejen to. Pro náročnější zde existuje možnost výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, odkud získáte dechberoucí výhled do okolní krajiny. Milovníci historie si naopak přijdou na své při pohledu na okouzlující středověké hrady a prehistorické památky. A všichni pak zajisté ocení skvělou francouzskou kuchyni, která vám zaručí pravý gastronomický zážitek.

Průvodce pro tebe napsal Lucie Gablasová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře na venkov, v létě k moři, na podzim do měst.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Francie

Co vidět a navštívit ve Francii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Francii

Zavřít boční panel

Nice

Centrum a největší město Azurového pobřeží navštivte pro krásné výhledy z kopcovitého okolí, živé centrum i procházky po slavné Anglické promenádě. Nice navíc bude ideálním výchozím bodem po celé oblasti Cote d'Azur.

Průvodce městem Nice

Zavřít boční panel

Paříž

Při návštěvě Francie jistě nesmíte vynechat Paříž. Toto romantické hlavní město nabízí nepřeberné množství aktivit a historických památek. Určitě si nenechte ujít dechberoucí výhled z Eiffelovky, okouzlující Montmartre s bazilikou Sacré Coeur nebo například katedrálu Notre-Dame.

Určitě nezapomeňte ani na velkolepý zámek Versailles, který se nachází kousek jižně od Paříže. Není nad to odpočinout si v nádherných rozsáhlých zahradách s výhledem na přepychové sídlo Ludvíka XIV.

Versailles

Zavřít boční panel

Zámky na Loiře

Podél nejdelší francouzské řeky Loiry bylo vybudováno přes 120 zámků v gotickém, renesančním a barokním stylu. Mezi ty nejznámější zajisté patří Angers, Chambord, Chenonceau, Amboisse nebo Villandry. Asi nejlepšími výchozími městy pro toulky po Loiře budou Tours nebo Orleans.

Zavřít boční panel

Mont Saint Michel

Mont Saint-Michel se rozprostírá uprostřed mořské zátoky na hranicích Bretaně s Normandií. Při přílivu je okolí tohoto ostrova zcela zaplaveno mořem. Dominantou celého ostrůvku je monumentální gotický klášter.

Zavřít boční panel

Mont Blanc

Nejvyšší hora Alp je všeobecně uznávaná zároveň jako nejvyšší hora Evropy, i když kvůli nejednotné metodice v určování hranice Evropy bývá toto prvenství často přisuzováno hoře Elbrus v Kavkazu. Mont Blanc se tyčí do výšky 4.810 m n.m.

Nejbližším místem vrcholu, kam se moho dostat i nehorolezci je štít Aiguille du Midi, kam za Chamonix vede kabinová lanovka s největším převýšením na světě.

Zavřít boční panel

Most Millau

Neuvěřitelnou a ikonickou stavbou je dálniční most Millau v pohoří Cévennes na dálnici A75 vedoucí z Paříže do Montpellier. Jedná se o nejvyšší most v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Nejvyšší pilíř P2 se tyčí do výšky 343 metrů nad terénem a o 19 metrů tak převyšuje Eiffelovu věž.

Zavřít boční panel

Lurdy

Malé městečko v podpyrenejí mezi Biarritzem a Toulouse se v roce 1858, kdy se místní Bernadettě Soubirousové zjevila Panna Maria, stalo jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst na světě. Nejlevnější cesta vede v současnosti přímou linkou Ryanairu z Krakova přímo na letiště v Lurdách.

Průvodce městem Lurdy

Zavřít boční panel

Honfleur

Nádherné přístavní město Honfleur je charakteristické vysokými úzkými domy na nábřeží a malebnými uličkami. Toto půvabné místo u ústí Seiny vás jistě okouzlí svým nezapomenutelným šarmem.

Zavřít boční panel

Normandie

Normandii máme snad všichni spjatou s druhou světovou válkou a dnem D. Pláže, které byly místem vylodění spojenců, zbytky bunkrů, muzea věnovaná tomuto období a mnohé jiné vás čeká v tomto krásném regionu Francie.

Zavřít boční panel

Dune du Pilat

Dune du Pilat je největší písečná duna v Evropě. Písek na určitých místech dosahuje až do výšky 110 metrů nad mořem. Místo je snadno dostupné z blízkého Bordeaux, přímo k hlavnímu parkovišti jezdí i autobusy MHD, konkrétně linka L1 od nádraží ve městečku Arcachon, kam se pohodlně dostanete vlakem právě z Bordeaux.

Zavřít boční panel

Carcassonne

Nejzachovalejší středověké město v Evropě láká návštěvníky na romantickou procházku svými úzkými uličkami. Vynechat byste při své návštěvě ale určitě neměli ani místní katedrálu a hrad.

Zavřít boční panel

Nîmes

Toto město, nacházející se v jižní části Francie, vás jistě ohromí svou dlouhou historií. Dodnes zde můžete obdivovat různé starověké památky, z nichž nejznámější je jistě Amfiteátr (Arènes de Nîmes).

Zavřít boční panel

Štrasburk

Hlavní město Alsaska je známo pro své historické jádro s hrázděnými domy a katedrálu Notre-Dame de Strasbourg, která byla vystavěna z červeného pískovce. Sídlí zde i Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soud pro lidská práva.

Zavřít boční panel

Korsika

Tento půvabný ostrov, ležící ve Středozemním moři, nabízí spoustu krás. Turisté sem jezdí obdivovat nejen nedotčenou přírodu, nepřístupné hory ale i skalnaté pobřeží s malebnými opuštěnými plážemi. Na Korsice si přijdou na své především vyznavači pěších nebo cyklistických túr, ale i milovníci divokého pobřeží a teplého moře. 

Průvodce městem Korsika

Počasí a sezóny ve Francii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Paříž a střední Francie
Na městskou turistiku nebo vyjížďky na kole jako stvořené

6 °C

7 °C

10 °C

14 °C

19 °C

21 °C

22 °C

24 °C

20 °C

15 °C

10 °C

6 °C
Francouzská riviéra
Po celý rok teplo, na koupání ale jen v létě

11 °C

12 °C

15 °C

17 °C

22 °C

26 °C

29 °C

29 °C

25 °C

20 °C

15 °C

12 °C
Chamonix
Alpy jsou zaslíbené lyžařům

-2 °C

0 °C

2 °C

10 °C

16 °C

21 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

5 °C

0 °C

Počasí

Počasí se v různých koutech Francie velmi liší. Sever Francie je charakteristický velkým počtem srážek, určitě si tedy přibalte nějaký ten deštník nebo pláštěnku. Léta jsou zde poměrně chladná a zimy na naše poměry teplé. Oblast na východě Francie více připomíná naše podnebí. Zimy jsou zde mrazivé a léta horká. Pokud se vydáte na jih Francie, určitě si s sebou vezměte opalovací krém. V létě je zde počasí velmi horké a v zimě dosahují teploty okolo 10–15 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Francie se můžete vydat v jakoukoli roční dobu. Tato země má totiž vždy co nabídnout. V zimě vás okouzlí zasněžené Alpy, v létě pak prosluněné pláže na jihu. Výlet do Paříže či jiného francouzského města je pak vždy dobrý nápad.

Pokud se však chcete vyhnout velkým davům turistů, vyrazte na vaši cestu mimo letní sezonu, tedy na jaro nebo na podzim. Navíc se vám díky tomu podaří i něco málo ušetřit (přinejmenším za ubytování).

Plánujete-li cestu na jih Francie, dejte si pozor na místní jarní a podzimní prázdniny. Prakticky celá Francie se v tuto dobu vydává do Provence.

Skvělé akce do Francie

ušetříš až 70%
Tam jsi vždycky chtěl!
ušetříš až 42%
To bude jízda!
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 77%
Akce starší 2 týdnů
160 starších akcí
Avatar uživatele Lucie Gablasová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu