Francouzská Polynésie
Francouzská Polynésie

Doprava ve Francouzské Polynésii

Jak do Francouzské Polynésie

Cesta do Polynésie vede přes Faaa – mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména  Air France a místní Air Tahiti Nui, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Qantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Let ze střední Evropy trvá nejméně 24 hodin u levnějších letenek i déle. Letenky lze s předstihem sehnat okolo 35.000 Kč za osobu, běžné ceny však můžou atakovat i hranici 50.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Vnitrostátní lety

Mezi jednotlivými ostrovy lze cestovat letecky. Pokud budete cestovat na více ostrovů, lze zakoupit takzvaný letecký multiostrovní pas, s nímž vykonáte více letů a můžete ušetřit až 30 % nákladů. Pozor však na váhový limit zavazadel, který bývá nižší než u mezinárodních letů. Vnitrostátní lety zajišťuje společnost Air Tahiti (jiná než mezinárodní Air Tahiti Nui).

Lodí

Levnější variantou je pravidelná lodní doprava mezi ostrovy, více na webu aremiti.net. Na vzdálenější ostrovy je však určitě vhodnější využít letadlo. Lodě totiž nezřídka plují i celou noc a ani frekvence spojů není příliš častá.

Autem

V Polynésii se jezdí vpravo. Na větších ostrovech jsou kvalitní a dobře značené silnice. Menší ostrovy mají některé cesty pouze zpevněné, ale lze na nich autem i na kole cestovat bez větších problémů. Na vzdálenějších ostrovech mohou být i nezpevněné cesty, kde se bez vozu s náhonem čtyř kol neobejdete.

Na větších ostrovech si lze pronajmout auto. Za malé auto se cena včetně pojištění pohybuje mezi 1.500–2.000 Kč za den. Ceny benzinu jsou vyšší než v Evropě, ale vzhledem k velikosti ostrovů ho nebude až tolik potřebovat. V půjčovnách si můžete pronajmout také malé motocykly a kola. Cena za pronájem kola je 250–350 Kč na den.

Hromadná doprava

Taxi je dosti drahá záležitost, zvláště pokud cestujete sami. Ceny se pohybují kolem 600 Kč na 5 km. Někdy se dá cena domluvit předem. Na větších ostrovech funguje hromadný dopravní prostředek Le Truck, což je něco mezi nákladním vozem a autobusem. Jedna cesta vyjde na asi 50 Kč. Ale kromě hlavního ostrova neexistuje jízdní řád.

Další možností je autostop, kdy vám místní většinou zastaví. Zde je však na místě opatrnost, jako ostatně kdekoli jinde při tomto způsobu přepravy.

Poslední možností je půjčení kola, které se stává stále více oblábeným, a to především na ostrově Bora Bora. Je však vždy nutné dbát na přísné dodržování pitného režimu vzhledem k vysokým teplotám.

Chystáš se do Francouzské Polynésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Marcela Janečková
naposledy aktualizováno 25. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.