Francouzská Polynésie

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Křišťálově čisté tyrkysové moře, bělostné pláže, kokosové palmy, banány, mango, papája, vůně vanilky, místní krásky s květinami kolem krku a ve vlasech, luxusní apartmány, o jakých se vám ani nesnilo, na mnoha místech nedotčená příroda, korálové útesy a neskutečný podmořský život. Jedním slovem prostě nádhera. Kdo neviděl, neuvěří. Francouzská Polynésie je opravdový ráj na zemi.

Francouzská Polynésie je zámořská správní korporace Francie nacházející se v Oceánii. Je tvořena 118 ostrovy, z toho je 67 ostrovů osídlených, a rozkládá se na celkem 4.167 km2. Ostrovy jsou seskupeny do pěti souostroví: Společenské ostrovy (dělí se na Návětrné a Závětrné), Markézy, Tuamotu – Gambierovy ostrovy a Jižní ostrovy (součástí jsou i Bassovy ostrovy). Všechny ostrovy jsou velmi krásné svojí přírodou, flórou a faunou, která je na každém ostrově trochu jiná. Téměř všude najdete kokosové palmy, banány nebo třeba vanilku, samozřejmostí jsou všudypřítomné tropické květiny: http://www.tahiti-tourisme.com/.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Tahiti

Největší ostrov Tahiti je současně i nejlidnatějším. Hlavním městem je Papeete, které je současně hlavním městem celé Francouzské Polynésie.Tento hornatý ostrov pokrývá deštný prales. Zvláštností ostrova jsou, na rozdíl od ostatních ostrovů, černé pláže, které jsou vulkanického původu.

Ostrov se skládá ze dvou kruhových částí, kde středem každé z nich je sopečná hora. Tyto dvě části jsou spojeny krátkou pevninskou šíjí, která je pojmenována po malém městě Taravao, které se tam nachází. Severozápadní část je známá jako Tahiti Nui (velké Tahiti) a jihovýchodní část, mnohem menší, je známá jako Tahiti Iti (malé Tahiti). Tahiti Nui je celkem hustě obydleno (zejména kolem města Papeete) a má lepší infrastrukturu. Hlavní silnice v Tahiti Iti vede po obvodu ostrova mezi horami a pobřežím. Cesta také míjí mnohé citrusové plantáže a je zde typický výhled na celkové panorama ostrova.

Zavřít
Ikona pinu

Moorea

Na ostrov ve tvaru srdce, Moorea, se z Tahiti dostanete lodí za 35 minut a letecky za 15 minut. Moorea je jeden z vysokých ostrovů, vévodí mu krásné hory, zejména hora Rotui. Najdete zde několik turistických tras, které vyhoví svou rozdílnou náročností všem. Nejkrásnější pohledy nabízí vyhlídka Belvedere. Ostrov je ideální pro šnorchlování a potápění a je známý svými ananasovými plantážemi. Na ostrově se nachází také golfové hřiště.

Zavřít
Ikona pinu

Bora Bora

Na Bora Bora se dostanete 45 minutovým letem z Tahiti. Levnější alternativou je lodní doprava, kde operují dvě kargo lodě (Vaeanu a HawaikiNui), které mají i pasažérské kabiny. Cestování ale není příliš pohodlné a je zdlouhavé. Lodě jezdí asi 3x týdně. Z Papeete většinou vyplují ve 4 odpoledne, v nočních hodinách jsou na ostrově Huahine a další den na ostatních ostrovech a končí na Bora Bora.

Bora Bora bývá mnohými považován za nejkrásnější ostrov na světě, je jako stvořený pro šnorchlování a potápění, ideální je hlavně oblast laguny. Oblíbenou zábavou nejen na tomto ostrově je také plavání se žraloky a rejnoky a jejich krmení.

Velmi zajímavý je resort St. Regis, který leží na uměle vytvořeném ostrově v severní části laguny. Při návštěvě ostrova si určitě nenechte ujít možnost panoramatického výletu kolem ostrova s prohlídkou zbytků svatyň Marae a spoustou panoramatických výhledů. Na ostrově se nachází slavná restaurace Bloody Mary's, kterou navštívila spousta známých osobností.

Zavřít
Ikona pinu

Huahine

Huahine je tvořen dvěma hlavními ostrovy, spojenými mosty. Můžete zde vidět největší komplex svatyní Mara Maeva v celé Polynésii. Zajímavé je také krmení posvátných úhořů.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 30 °C 30 °C 30 °C 29 °C 28 °C 26 °C 26 °C 26 °C 26 °C 27 °C 29 °C 29 °C
Hlavní sezóna

Počasí

Ve Francouzské Polynésii panuje tropické klima po celý rok. Tropické deště se taktéž mohou objevit během celého roku. Vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 80 procent, teplota vzduchu mezi 27–30 stupni Celsia a teplota vody v lagunách kolem 26–28 stupňů Celsia. Od listopadu do dubna je období dešťů, kdy se můžete setkat s krátkými vydatnými srážkami. Od května do října je zde zimní období, méně srážek a noční teploty kolem 20 stupňů Celsia. Vzhledem k rozmanité poloze všech ostrovů se teplota na jednotlivých ostrovech mírně liší.  Jižní ostrovy mohou být mírně chladnější v zimním období. Markézy jsou naopak blíže rovníku a teplota a vlhkost vzduchu je zde také o poznání vyšší. Nejvíce srážek se zde vyskytuje v červnu až srpnu, tedy přesně naopak od ostatních souostroví Polynésie: www.meteo.pf.

Kdy vyrazit

Lze cestovat celoročně, počasí je příznivé po celý rok a v podstatě neexistuje špatná roční doba na návštěvu Francouzské Polynésie. Nejlepší počasí – příjemné a suché – je v červenci a srpnu, ale tyto měsíce jsou turisticky nejvíce vyhledávané. Červenec kvůli tradičnímu festivalu HeivaNui a srpen je měsíc, kdy většina obyvatel Papeete odjíždí na dovolenou na okolní ostrovy. Nejlepší doba na cestování tak může být květen, červen, září a říjen.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce První obyvatelé se zde objevili 1.000 let před Kristem a nejspíše pocházeli z Asie, později se sem dostali mořeplavci z Nového Zélandu. Polynésii objevil v roce 1521 Fernão de Magalhães. Přesto, že pod nadvládou Francie je Polynésie již od první poloviny 19. století, teprve od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v…

Jak ušetříš

Francouzský pacifický frank Ve Francouzské Polynésii se platí francouzským pacifickým frankem. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a bankovky v hodnotách 500, 1.000, 5.000, 10.000. [imageFill 8920] Směnárny a platba kartou Banky najdete hlavně na větších ostrovech, především na Tahiti, v hustěji zalidněných oblastech. Otevírací doba je obvykle od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin. Pobočky na letišti bývají otevřeny déle. Předem se…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Francouzské Polynésie Cesta do Polynésie vede přes Faaa – mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména  Air France a místní Air Tahiti Nui, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Qantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Let ze střední Evropy trvá nejméně 24 hodin u levnějších letenek i déle. Letenky lze s předstihem sehnat…

Co ochutnáš

Tahitská kuchyně V místní kuchyni převažují pokrmy z ryb a mořských plodů. Typická specialita je poissoncru, která se dělá ze syrové ryby marinované v limetkové šťávě a soli, zelenině, kokosovém mléce a dužině. Jako příloha se podává rýže. Tradiční jídlo se připravuje zabalené v banánovém listí v jámě v zemi. Ochutnejte také tropické ovoce, jako je mango, ananas, banány, rambutan, grep, pomelo, papája. Vše lze koupit na…

Jaké výlety podnikneš

Treky  Na ostrovech Markézy, Tahiti a Moorea lze podniknout mnoho výšlapů k vodopádům a vrcholkům hor. Na některé je lepší vyrazit s průvodcem, zejména na trek lávovými tunely s možným kaňoningem. Na menších ostrovech vzhledem k jejich rozloze průvodce není potřeba, cesta na vrcholky s krásnými výhledy lze najít intuitivně. Více informací. Ferraty, stěny, horolezectví Hory v Polynésii nejsou příliš vysoké, ovšem, ač…

Na co si dej pozor

Zdraví Voda z kohoutku je pitná pouze ve městě Papeete a na ostrově Bora Bora. Na ostatních ostrovech je potřeba se informovat. V přírodě téměř nehrozí žádné nebezpečí, v celé oblasti nejsou hadi, jedovatí pavouci či šelmy. Počítat je samozřejmě potřeba s hmyzem, hlavně ve vnitrozemí, a to především v deštivém období. Kriminalita Kriminalita je vyšší v hlavním městě Papeete, kde je lepší být obezřetní, stejně jako v každém velkém městě.…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Občané ČR nepotřebují vízum pro pobyt do 90 dnů. Další dokumenty Cestovní pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců po návratu, zpáteční letenka nebo letenka do další země, dostatek finančních prostředků Očkování Není požadováno žádné povinné očkování. Pouze osoby, které do Francouzské Polynésie přijíždí z oblastí s endemickým výskytem žluté zimnice, se musejí povinně prokázat dokladem stvrzujícím očkování proti této nemoci. K němu navíc…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

První obyvatelé se zde objevili 1.000 let před Kristem a nejspíše pocházeli z Asie, později se sem dostali mořeplavci z Nového Zélandu. Polynésii objevil v roce 1521 Fernão de Magalhães. Přesto, že pod nadvládou Francie je Polynésie již od první poloviny 19. století, teprve od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v podstatě součástí Evropské unie. Ve druhé polovině 20. století zde byly testovány atomové zbraně.

Lidé

V Polynésii žije přibližně 260.000 obyvatel, z toho převažují potomci původního obyvatelstva, dále Evropané (hlavně Francouzi) a Číňani. Polynésané jsou věřící, z toho 55 % tvoří protestanti, 30 % katolíci a zbytek ostatní. Lidé jsou zde vstřícní a usměvaví. Pokud je to v jejich silách, jsou ochotní pomoci.

Polynésany většinou uvidíte s květy za uchem. Nejde pouze o ozdobu vlasů, ale tyto květiny mají i jiný význam. Pokud mají květinu za levým uchem, znamená to, že jsou zadaní, pokud za pravým uchem, jsou k mání, květina otočená dozadu za pravým uchem značí člověka k mání ihned a květina na obou stranách hlavy znamená zadaný, ale přesto k dispozici …

Svátky

Vzhledem k příslušnosti ostrovů jsou státní svátky stejné jako ve Francii: 1. leden, Velikonoční pondělí, Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích), 1. a 8. květen, 14. červenec, 15. srpen, 1. a 11. listopad, 25. prosinec.

Nejvýznamnějším místním svátkem je červencový festival HeivaNui. Také zde slaví čínský nový rok na přelomu ledna a února.

Kultura

Pro Polynésii je typická tradiční hudba a tanec otea, který připomíná známý havajský tanec a určitě stojí za zhlédnutí. Polynésané dříve praktikovali hodně náboženských rituálů a zvyklostí, na některých ostrovech se dodržují dodnes. Dříve zde původní obyvatelé praktikovali kanibalismus, který už je sice v dnešní době minulostí, ale v roce 2011 se spekulovalo o zmizení německého turisty.

Socha Polynésie

Jazyk

Na ostrovech se mluví tahitštinou, která je užívána více v mluvené než psané formě. Na různých ostrovech má řadu dialektů. Úředním jazykem je francouzština, v turistických oblastech a službách se lze domluvit anglicky.

Minislovníček:

 • Maeva – Vítejte
 • IaOrana – Dobrý den
 • Maitai? – Jak se máte?
 • Nana – Na shledanou
 • Aita – Ne
 • E – Ano
 • Mauruuru – Děkuji
 • Fare – Dům
 • Marae – Svaté místo
 • Tiki – Kamenná socha
 • Motu – Ostrůvek, atol
 • Tiare – Národní květina a symbol Polynésie
 • FenuaTcheka (fenuačeka) – Česká republika

Turismus

Větší a známější ostrovy jsou na turisty dobře připravené, zejména hlavní město Tahiti, Papeete. Zde najdete i turistické informace. Pokud nevyrazíte v hlavní sezoně, v červenci a srpnu, nenajdete přelidněné pláže ani na nejpopulárnějších ostrovech (vzhledem k vzdálenosti destinace a místním cenám).

Geografie

Společenské ostrovy se skládají z ostrovů Tahiti, Bora Bora, Moorea, Huahine, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Mehetia, Tetiaroa, Maiao, Tupai, Mopelia, Manuae a Motu One. Společenské ostrovy jsou ze všech souostroví nejteplejší.

Zavřít

Jak ušetříš

Francouzský pacifický frank

Ve Francouzské Polynésii se platí francouzským pacifickým frankem. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a bankovky v hodnotách 500, 1.000, 5.000, 10.000.

Polynéský frank

Směnárny a platba kartou

Banky najdete hlavně na větších ostrovech, především na Tahiti, v hustěji zalidněných oblastech. Otevírací doba je obvykle od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin. Pobočky na letišti bývají otevřeny déle. Předem se informujte o poplatcích, které mohou být ve výši 5–8 %. Peníze lze vyměnit i na některých poštách.

Bankomaty jsou na letišti a v obchodních centrech na Tahiti, na ostatních ostrovech jen zřídka. I tady je potřeba počítat s poplatkem až 150 Kč za transakci. Většina hotelů a obchodních center akceptuje platební karty. Běžně je také možné platit eury či dolary.

Kolik co stojí

Ve Francouzské Polynésii je poměrně draho, počítejte tedy s cenami několikanásobně vyššími než u nás. V obchodě koupíte chléb za asi 70 Kč, croissant za 40 Kč, máslo za 55 Kč, 1,5 l Coca-Coly za 100 Kč, 1,5 l vody za 20 Kč, džus za 50 Kč, místní pivo 0,3 l za 70 Kč. Na různých ostrovech se mohou ceny lišit. Poměrně levné jsou čerstvé ryby a místní ovoce.

Spropitné a smlouvání

V Polynésii není při placení vyžadováno spropitné a ani lidé ve službách ho prvotně neočekávají, rozhodnete-li se i tak tuto pozornost poskytnout, bude přijata s díky.

Smlouvání není v této kultuře běžné, je však možné požádat o slevu při koupi cennějších suvenýrů, jako jsou například černé perly.

Jak ušetřit

Ušetřit lze především na ubytování. Ubytovat se lze v luxusních hotelových komplexech, kde se cena pokoje může vyšplhat až na desítky tisíc korun za noc.

Další alternativou jsou bungalovy a pokoje, které si můžete pronajmout od místních rodin. Mohou vám také poskytnout domácí stravování. Nejlevnějším ubytováním je potom stanování. Kemping zde není tolik rozšířený, ale pár kempů lze na větších ostrovech najít. Většina rodin vám za poplatek dovolí stanovat na své zahradě.

Ušetříte také, pokud budete cestovat mimo sezónu a zaměříte se na méně známé ostrovy.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Francouzské Polynésie

Cesta do Polynésie vede přes Faaa – mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména Air France a místní Air Tahiti Nui, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Qantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Let ze střední Evropy trvá nejméně 24 hodin u levnějších letenek i déle. Letenky lze s předstihem sehnat okolo 35.000 Kč za osobu, běžné ceny však můžou atakovat i hranici 50.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Vnitrostátní lety

Mezi jednotlivými ostrovy lze cestovat letecky. Pokud budete cestovat na více ostrovů, lze zakoupit takzvaný letecký multiostrovní pas, s nímž vykonáte více letů a můžete ušetřit až 30 % nákladů. Pozor však na váhový limit zavazadel, který bývá nižší než u mezinárodních letů. Vnitrostátní lety zajišťuje společnost Air Tahiti (jiná než mezinárodní Air Tahiti Nui).

Lodí

Levnější variantou je pravidelná lodní doprava mezi ostrovy, více na webu aremiti.net. Na vzdálenější ostrovy je však určitě vhodnější využít letadlo. Lodě totiž nezřídka plují i celou noc a ani frekvence spojů není příliš častá.

Autem

V Polynésii se jezdí vpravo. Na větších ostrovech jsou kvalitní a dobře značené silnice. Menší ostrovy mají některé cesty pouze zpevněné, ale lze na nich autem i na kole cestovat bez větších problémů. Na vzdálenějších ostrovech mohou být i nezpevněné cesty, kde se bez vozu s náhonem čtyř kol neobejdete.

Na větších ostrovech si lze pronajmout auto. Za malé auto se cena včetně pojištění pohybuje mezi 1.500–2.000 Kč za den. Ceny benzinu jsou vyšší než v Evropě, ale vzhledem k velikosti ostrovů ho nebude až tolik potřebovat. V půjčovnách si můžete pronajmout také malé motocykly a kola. Cena za pronájem kola je 250–350 Kč na den.

Hromadná doprava

Taxi je dosti drahá záležitost, zvláště pokud cestujete sami. Ceny se pohybují kolem 600 Kč na 5 km. Někdy se dá cena domluvit předem. Na větších ostrovech funguje hromadný dopravní prostředek Le Truck, což je něco mezi nákladním vozem a autobusem. Jedna cesta vyjde na asi 50 Kč. Ale kromě hlavního ostrova neexistuje jízdní řád.

Další možností je autostop, kdy vám místní většinou zastaví. Zde je však na místě opatrnost, jako ostatně kdekoli jinde při tomto způsobu přepravy.

Poslední možností je půjčení kola, které se stává stále více oblábeným, a to především na ostrově Bora Bora. Je však vždy nutné dbát na přísné dodržování pitného režimu vzhledem k vysokým teplotám.

Bor Bora na kole

Zavřít

Co ochutnáš

Tahitská kuchyně

V místní kuchyni převažují pokrmy z ryb a mořských plodů. Typická specialita je poissoncru, která se dělá ze syrové ryby marinované v limetkové šťávě a soli, zelenině, kokosovém mléce a dužině. Jako příloha se podává rýže. Tradiční jídlo se připravuje zabalené v banánovém listí v jámě v zemi. Ochutnejte také tropické ovoce, jako je mango, ananas, banány, rambutan, grep, pomelo, papája. Vše lze koupit na místních tržnicích.

Poissoncru

Jak se stravovat jako místní

Na Tahiti se místní stravují v pojízdných stáncích s občerstvením, zvaných roulottes. Tyto pojízdné stánky se sjedou kolem šesté hodiny každý večer na promenádu v blízkosti přístavu v Papeete. Rozhodně platí, že nejvíce si pochutnáte, tam kde nenajdete turisty, ale pouze místní obyvatele.

Obvyklé ceny v restauracích

Stravování v restauracích také není levná záležitost, ale záleží ostrov od ostrova. Například na Bora Bora v rychlém občerstvení stojí 2 pizzy a 3 plechovky nealka zhruba 1.500 Kč. Levnější jídlo pro dva v restauraci se pohybuje od 1.800 Kč výše bez pití. V hotelovém resortu může stát plechovka piva 200 Kč a koktejl 400 Kč. Na jiném ostrově se cena oběda pohybuje okolo 600 Kč, malé čepované pivo kolem 80 Kč.

V Papeete v již zmiňovaných roulottes dostanete velkou pizzu za asi 250 Kč, steak s hranolky za 210 Kč, velké tuna sashimi za 315 Kč a poissoncru za 340 Kč. Na mnoha místech lze koupit bagety od 50 do 120 Kč.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Na ostrovech Markézy, Tahiti a Moorea lze podniknout mnoho výšlapů k vodopádům a vrcholkům hor. Na některé je lepší vyrazit s průvodcem, zejména na trek lávovými tunely s možným kaňoningem. Na menších ostrovech vzhledem k jejich rozloze průvodce není potřeba, cesta na vrcholky s krásnými výhledy lze najít intuitivně. Více informací.

Ferraty, stěny, horolezectví

Hory v Polynésii nejsou příliš vysoké, ovšem, ač se to nezdá, mohou být těžko přístupné a kluzké vhledem k častým dešťovým přeháňkám. Více informací.

Mount Rotui

Surfování

Francouzská Polynésie je pro surfing (kitesurfing, windsurfing) výborná, nabízí konzistentní a silné vlny. Najdete zde místa vhodná jak pro začátečníky, tak pro zkušené surfaře. Na Vairao a Teahupoo na Tahiti najdete nejrychlejší vlny na světě. Od května do listopadu jsou na Tahiti nejlepší vlny na severu ostrova a v ostatních měsících roku na jižním pobřeží. Výborná je také Tema na ostrově Moorea. Další místa můžete najít na ostrovech Markézy a Tuamotu. Více informací.

Potápění, šnorchlování

V Polynésii je mnoho příležitostí a míst jak k potápění, tak ke šnorchlování. Naleznete zde barevné korálové útesy, velké množství tropických ryb, rejnoků, delfínů a několik druhů žraloků.

Tahiti, vrak – V laguně Faa v hloubce 18 metrů leží trosky lodi z 2. světové války a nedaleko odsud je potopené letadlo.

Moorea, růžová zahrada – Korálový útes pokrytý korály montipora, které vypadají jako květiny. Často jsou zde přítomni žraloci.

Moorea, Tiki – Velice populární místo, kde je velké množství ryb. Běžně můžete vidět žraloka citronového, šedého a černoploutvého. Občas je možné zahlédnout delfíny či velryby.

Bora Bora, Tupitipiti – Jedno z nejlepších míst v regionu, s hloubkou od 6 do 45 metrů. Korálový útes s jeskyněmi, místy k proplouvání a dramatickým sestupem.

Bora Bora, Anau – S hloubkou do 30 metrů je toto místo známé především výskytem mant obrovských. Nejlepší čas pro jejich výskyt je od května do prosince.

Tetiaroa, kaňony – V asi 20 metrové hloubce se nachází několik kaňonů a jeskyní. Žije zde například pyskoun obrovský, žralok běloploutvý a perutýn ohnivý.

Rangiroa, TiputaPass – Výborná viditelnost, silný proud a mnoho žraloků kladivounů a mant obrovských. Lze je spatřit především od prosince do března.

Tikehau, Tuheiva Pass – S hloubkou do 30 metrů a silným proudem je domovem barakud, tuňáků, mant obrovských, citronových a šedých žraloků. Více informací.

Na několika ostrovech je možné šnorchlovat se žraloky, rejnoky, delfíny či velrybami.

Pláže

Leží u hotelových resortů, jsou soukromé (lze vstoupit za poplatek), ale naleznete zde také spoustu veřejně přístupných pláží. Nejznámější pláž na Bora Bora je Matira, úzká, ale 2 km dlouhá pláž, kde si každý najde soukromí. Za jednu z nejhezčích pláží na ostrově Moorea je považována Temae Plage Publique s krásným výhledem na Tahiti. Další hezkou pláží je Mareto Plage Publique. Hotel Sofitel MooreaIa Ora má také krásnou pláž, ale je nutné zaplatit nemalý poplatek za vstup do resortu. Na Tahiti považují za nejlepší pláž La Plage de Maui. Z ostrovu Rangiroa se můžete loďkou nechat přepravit na pláž s růžovým pískem Les Sables Rose (asi hodinová cesta).

Památky

Na ostrovech je spousta takzvaných Marae. Jsou to posvátná místa, která sloužila k náboženským a společenským obřadům. Při rekonstrukci Taputapuāteamarae na ostrově Raiatea v roce 1994 byly objeveny lidské ostatky, které byly pravděpodobně obětovány Polynéskému bohu Oro. Marae jsou volně přístupné.

Kultura

Na Tahiti můžete navštívit Musée de Tahiti et des Iles – Te FareManaha, které je etnografickým, přírodovědeckým a uměleckým muzeem Tahiti a ostatních ostrovů. Na Tahiti se nachází také Paul Gauguin Museum zasvěcené životu a práci Paula Gauguina na Tahiti. Obsahuje originální dokumenty, fotografie, sochy a také léta neviděné Gauguinovy skeče a náčrty. Muzeum má dva vstupy, z nedalekého plážového parku a ze sousední botanické zahrady. Muzeum je již 4 roky zavřené kvůli rekonstrukci, před návštěvou se tedy raději informujte. V Papeete můžete navštívit Muzeum černých perel, které je jako jediná instituce na světě zasvěcené pouze černým perlám. Je zde k vidění největší černá perla na světě.

V červenci můžete v Papeete navštívit festival HeivaNui, tradiční taneční soutěž. V listopadu můžete být na ostrovech Huahine, Raiatea, Tahaa a Bora Bora svědky tradičního závodu kánoí Hawaiki Nui Va'. Více festivalů naleznete na tahiti-tourisme.com.

Nakupování

V Papeete stojí za zhlédnutí kryté tržiště, kde jsou k prodeji čerstvé ryby, ovoce, zelenina a tradiční výrobky. Můžete zde koupit třeba ručně barvené pareo, havajskou sukni či podprsenku z kokosových ořechů.

Na většině ostrovů lze zakoupit pověstné černé perly. Ceny jsou různorodé dle kvality, tvaru a barvy perel. V obchodech s perlami se dají koupit opravdu drahé skvosty, ale můžete koupit i levné perly u stánku se suvenýry, zde lze koupit i zajímavé šperky vyrobené z mušlí.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Voda z kohoutku je pitná pouze ve městě Papeete a na ostrově Bora Bora. Na ostatních ostrovech je potřeba se informovat.

V přírodě téměř nehrozí žádné nebezpečí, v celé oblasti nejsou hadi, jedovatí pavouci či šelmy. Počítat je samozřejmě potřeba s hmyzem, hlavně ve vnitrozemí, a to především v deštivém období.

Kriminalita

Kriminalita je vyšší v hlavním městě Papeete, kde je lepší být obezřetní, stejně jako v každém velkém městě. Všeobecně jde o bezpečnou zemi.

Riziko katastrof

Ostrovy se nachází na okraji pásu hurikánů, bouře se mohou objevit mezi listopadem a březnem. Hurikány postihují Polynésii zřídka, a když už, tak v mírné formě.

Internet a elektřina

Elektrické napětí je 220 V. Používají se zde dva typy zásuvek, se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky. Internet je k dispozici ve většině hotelů a restaurací.

Důležité kontakty

 • Mezinárodní předvolba – +689
 • Pohotovost – 15
 • Námořní pomoc – 16
 • Policie – 17
 • Hasiči – 18
 • S.O.S lékař – 42.34.56
 • Lékař a lékárna mající pohotovost – 47.01.47
 • Nemocnice (Mamao) – 42.01.01
 • Turistické informace Papeete – tel. 50 57 00

Nejbližší velvyslanectví je v Austrálii – Embassyofthe Czech Republic, 8 CulgoaCircuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, www.mzv.cz/canberra

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané ČR nepotřebují vízum pro pobyt do 90 dnů.

Další dokumenty

Cestovní pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců po návratu, zpáteční letenka nebo letenka do další země, dostatek finančních prostředků

Očkování

Není požadováno žádné povinné očkování. Pouze osoby, které do Francouzské Polynésie přijíždí z oblastí s endemickým výskytem žluté zimnice, se musejí povinně prokázat dokladem stvrzujícím očkování proti této nemoci. K němu navíc musí dojít s předstihem minimálně deseti dní. Malárie se v této oblasti nevyskytuje.

Doporučené očkování – hepatitida A a B, břišní tyfus.

Celní předpisy

Celní předpisy jsou standardní. Zákaz dovozu ovoce, rostlin, živočichů a perel pocházejících z jiných oblastí než z Polynésie. Lze dovézt 200 kusů cigaret, 100 doutníků, 50 g parfému, 500 g kávy, 100 g čaje, 2 litry alkoholu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Francouzské Polynésie.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu ve Francouzské Polynésii.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou ve Francouzské Polynésii s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Francouzské Polynésie

Cesta kolem světa s Air New Zealand z Londýna
-46 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi ve Francouzské Polynésii?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili