Francouzská Polynésie
Francouzská Polynésie

Peníze a ceny ve Francouzské Polynésii

Francouzský pacifický frank

Ve Francouzské Polynésii se platí francouzským pacifickým frankem. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a bankovky v hodnotách 500, 1.000, 5.000, 10.000.

Směnárny a platba kartou

Banky najdete hlavně na větších ostrovech, především na Tahiti, v hustěji zalidněných oblastech. Otevírací doba je obvykle od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin. Pobočky na letišti bývají otevřeny déle. Předem se informujte o poplatcích, které mohou být ve výši 5–8 %. Peníze lze vyměnit i na některých poštách.

Bankomaty jsou na letišti a v obchodních centrech na Tahiti, na ostatních ostrovech jen zřídka. I tady je potřeba počítat s poplatkem až 150 Kč za transakci. Většina hotelů a obchodních center akceptuje platební karty. Běžně je také možné platit eury či dolary.

Kolik co stojí

Ve Francouzské Polynésii je poměrně draho, počítejte tedy s cenami několikanásobně vyššími než u nás. V obchodě koupíte chléb za asi 70 Kč, croissant za 40 Kč, máslo za 55 Kč, 1,5 l Coca-Coly za 100 Kč, 1,5 l vody za 20 Kč, džus za 50 Kč, místní pivo 0,3 l za 70 Kč. Na různých ostrovech se mohou ceny lišit. Poměrně levné jsou čerstvé ryby a místní ovoce.

Spropitné a smlouvání

V Polynésii není při placení vyžadováno spropitné a ani lidé ve službách ho prvotně neočekávají, rozhodnete-li se i tak tuto pozornost poskytnout, bude přijata s díky.

Smlouvání není v této kultuře běžné, je však možné požádat o slevu při koupi cennějších suvenýrů, jako jsou například černé perly.

Jak ušetřit

Ušetřit lze především na ubytování. Ubytovat se lze v luxusních hotelových komplexech, kde se cena pokoje může vyšplhat až na desítky tisíc korun za noc.

Další alternativou jsou bungalovy a pokoje, které si můžete pronajmout od místních rodin. Mohou vám také poskytnout domácí stravování. Nejlevnějším ubytováním je potom stanování. Kemping zde není tolik rozšířený, ale pár kempů lze na větších ostrovech najít. Většina rodin vám za poplatek dovolí stanovat na své zahradě.

Ušetříte také, pokud budete cestovat mimo sezónu a zaměříte se na méně známé ostrovy.

Chystáš se do Francouzské Polynésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Marcela Janečková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.