Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Francouzské Polynésii

Aktuální kurz 1 € = 25.52 Kč

Francouzský pacifický frank

Ve Francouzské Polynésii se platí francouzským pacifickým frankem. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a bankovky v hodnotách 500, 1.000, 5.000, 10.000.

Polynéský frank

Směnárny a platba kartou

Banky najdete hlavně na větších ostrovech, především na Tahiti, v hustěji zalidněných oblastech. Otevírací doba je obvykle od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin. Pobočky na letišti bývají otevřeny déle. Předem se informujte o poplatcích, které mohou být ve výši 5–8 %. Peníze lze vyměnit i na některých poštách.

Bankomaty jsou na letišti a v obchodních centrech na Tahiti, na ostatních ostrovech jen zřídka. I tady je potřeba počítat s poplatkem až 150 Kč za transakci. Většina hotelů a obchodních center akceptuje platební karty. Běžně je také možné platit eury či dolary.

Kolik co stojí

Ve Francouzské Polynésii je poměrně draho, počítejte tedy s cenami několikanásobně vyššími než u nás. V obchodě koupíte chléb za asi 70 Kč, croissant za 40 Kč, máslo za 55 Kč, 1,5 l Coca-Coly za 100 Kč, 1,5 l vody za 20 Kč, džus za 50 Kč, místní pivo 0,3 l za 70 Kč. Na různých ostrovech se mohou ceny lišit. Poměrně levné jsou čerstvé ryby a místní ovoce.

Spropitné a smlouvání

V Polynésii není při placení vyžadováno spropitné a ani lidé ve službách ho prvotně neočekávají, rozhodnete-li se i tak tuto pozornost poskytnout, bude přijata s díky.

Smlouvání není v této kultuře běžné, je však možné požádat o slevu při koupi cennějších suvenýrů, jako jsou například černé perly.

Jak ušetřit

Ušetřit lze především na ubytování. Ubytovat se lze v luxusních hotelových komplexech, kde se cena pokoje může vyšplhat až na desítky tisíc korun za noc.

Další alternativou jsou bungalovy a pokoje, které si můžete pronajmout od místních rodin. Mohou vám také poskytnout domácí stravování. Nejlevnějším ubytováním je potom stanování. Kemping zde není tolik rozšířený, ale pár kempů lze na větších ostrovech najít. Většina rodin vám za poplatek dovolí stanovat na své zahradě.

Ušetříte také, pokud budete cestovat mimo sezónu a zaměříte se na méně známé ostrovy.

Křišťálově čisté tyrkysové moře, bělostné pláže, kokosové palmy, banány, mango, papája, vůně vanilky, místní krásky s květinami kolem krku a ve vlasech, luxusní apartmány, o jakých se vám ani nesnilo, na mnoha místech nedotčená příroda, korálové útesy a neskutečný podmořský život. Jedním slovem prostě nádhera. Kdo neviděl, neuvěří. Francouzská Polynésie je opravdový ráj na zemi.

Francouzská Polynésie je zámořská správní korporace Francie nacházející se v Oceánii. Je tvořena 118 ostrovy, z toho je 67 ostrovů osídlených, a rozkládá se na celkem 4.167 km2. Ostrovy jsou seskupeny do pěti souostroví: Společenské ostrovy (dělí se na Návětrné a Závětrné), Markézy, Tuamotu – Gambierovy ostrovy a Jižní ostrovy (součástí jsou i Bassovy ostrovy). Všechny ostrovy jsou velmi krásné svojí přírodou, flórou a faunou, která je na každém ostrově trochu jiná. Téměř všude najdete kokosové palmy, banány nebo třeba vanilku, samozřejmostí jsou všudypřítomné tropické květiny: http://www.tahiti-tourisme.com/.

Průvodce pro tebe napsal Marcela Janečková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Polynésii.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Tropický ráj tu najdeš vždy, počasí je stálé a nejméně prší v létě.
Více o počasí
Letenky od
38 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Polynésie

Avatar uživatele Marcela Janečková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu