Průvodce státem
Francouzská Polynésie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé ve Francouzské Polynésii

Historie v kostce

První obyvatelé se zde objevili 1.000 let před Kristem a nejspíše pocházeli z Asie, později se sem dostali mořeplavci z Nového Zélandu. Polynésii objevil v roce 1521 Fernão de Magalhães. Přesto, že pod nadvládou Francie je Polynésie již od první poloviny 19. století, teprve od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v podstatě součástí Evropské unie. Ve druhé polovině 20. století zde byly testovány atomové zbraně.

Lidé

V Polynésii žije přibližně 260.000 obyvatel, z toho převažují potomci původního obyvatelstva, dále Evropané (hlavně Francouzi) a Číňani. Polynésané jsou věřící, z toho 55 % tvoří protestanti, 30 % katolíci a zbytek ostatní. Lidé jsou zde vstřícní a usměvaví. Pokud je to v jejich silách, jsou ochotní pomoci.

Polynésany většinou uvidíte s květy za uchem. Nejde pouze o ozdobu vlasů, ale tyto květiny mají i jiný význam. Pokud mají květinu za levým uchem, znamená to, že jsou zadaní, pokud za pravým uchem, jsou k mání, květina otočená dozadu za pravým uchem značí člověka k mání ihned a květina na obou stranách hlavy znamená zadaný, ale přesto k dispozici …

Svátky

Vzhledem k příslušnosti ostrovů jsou státní svátky stejné jako ve Francii: 1. leden, Velikonoční pondělí, Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích), 1. a 8. květen, 14. červenec, 15. srpen, 1. a 11. listopad, 25. prosinec.

Nejvýznamnějším místním svátkem je červencový festival HeivaNui. Také zde slaví čínský nový rok na přelomu ledna a února.

Kultura

Pro Polynésii je typická tradiční hudba a tanec otea, který připomíná známý havajský tanec a určitě stojí za zhlédnutí. Polynésané dříve praktikovali hodně náboženských rituálů a zvyklostí, na některých ostrovech se dodržují dodnes. Dříve zde původní obyvatelé praktikovali kanibalismus, který už je sice v dnešní době minulostí, ale v roce 2011 se spekulovalo o zmizení německého turisty. 

Socha Polynésie

Jazyk

Na ostrovech se mluví tahitštinou, která je užívána více v mluvené než psané formě. Na různých ostrovech má řadu dialektů. Úředním jazykem je francouzština, v turistických oblastech a službách se lze domluvit anglicky.

Minislovníček:

 • Maeva – Vítejte
 • IaOrana – Dobrý den
 • Maitai? – Jak se máte?
 • Nana – Na shledanou
 • Aita – Ne
 • E – Ano
 • Mauruuru – Děkuji
 • Fare – Dům
 • Marae – Svaté místo
 • Tiki – Kamenná socha
 • Motu – Ostrůvek, atol
 • Tiare – Národní květina a symbol Polynésie
 • FenuaTcheka (fenuačeka) – Česká republika

Turismus

Větší a známější ostrovy jsou na turisty dobře připravené, zejména hlavní město Tahiti, Papeete. Zde najdete i turistické informace. Pokud nevyrazíte v hlavní sezoně, v červenci a srpnu, nenajdete přelidněné pláže ani na nejpopulárnějších ostrovech (vzhledem k vzdálenosti destinace a místním cenám). 

Geografie

Společenské ostrovy se skládají z ostrovů Tahiti, Bora Bora, Moorea, Huahine, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Mehetia, Tetiaroa, Maiao, Tupai, Mopelia, Manuae a Motu One. Společenské ostrovy jsou ze všech souostroví nejteplejší.

Křišťálově čisté tyrkysové moře, bělostné pláže, kokosové palmy, banány, mango, papája, vůně vanilky, místní krásky s květinami kolem krku a ve vlasech, luxusní apartmány, o jakých se vám ani nesnilo, na mnoha místech nedotčená příroda, korálové útesy a neskutečný podmořský život. Jedním slovem prostě nádhera. Kdo neviděl, neuvěří. Francouzská Polynésie je opravdový ráj na zemi.

Francouzská Polynésie je zámořská správní korporace Francie nacházející se v Oceánii. Je tvořena 118 ostrovy, z toho je 67 ostrovů osídlených, a rozkládá se na celkem 4.167 km2. Ostrovy jsou seskupeny do pěti souostroví: Společenské ostrovy (dělí se na Návětrné a Závětrné), Markézy, Tuamotu – Gambierovy ostrovy a Jižní ostrovy (součástí jsou i Bassovy ostrovy). Všechny ostrovy jsou velmi krásné svojí přírodou, flórou a faunou, která je na každém ostrově trochu jiná. Téměř všude najdete kokosové palmy, banány nebo třeba vanilku, samozřejmostí jsou všudypřítomné tropické květiny: http://www.tahiti-tourisme.com/.

Průvodce pro tebe napsal Marcela Janečková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Polynésii.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Tropický ráj tu najdeš vždy, počasí je stálé a nejméně prší v létě.
Více o počasí
Letenky od
38 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Francouzské Polynésie

Avatar uživatele Marcela Janečková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu