Cestování Covid-19

Turistické cesty na Tahiti a všechny další ostrovy Francouzské Polynésie jsou možné ze všech států světa po předložení negativního PCR testu ne staršího než 72 hodin. Dále před nástupem do letadla musíte vyplnit online formulář.

Po návratu do ČR je třeba znovu absolvovat testování na koronavirus.

Historie v kostce

První obyvatelé se zde objevili 1.000 let před Kristem a nejspíše pocházeli z Asie, později se sem dostali mořeplavci z Nového Zélandu. Polynésii objevil v roce 1521 Fernão de Magalhães. Přesto, že pod nadvládou Francie je Polynésie již od první poloviny 19. století, teprve od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v podstatě součástí Evropské unie. Ve druhé polovině 20. století zde byly testovány atomové zbraně.

Lidé

V Polynésii žije přibližně 260.000 obyvatel, z toho převažují potomci původního obyvatelstva, dále Evropané (hlavně Francouzi) a Číňani. Polynésané jsou věřící, z toho 55 % tvoří protestanti, 30 % katolíci a zbytek ostatní. Lidé jsou zde vstřícní a usměvaví. Pokud je to v jejich silách, jsou ochotní pomoci.

Polynésany většinou uvidíte s květy za uchem. Nejde pouze o ozdobu vlasů, ale tyto květiny mají i jiný význam. Pokud mají květinu za levým uchem, znamená to, že jsou zadaní, pokud za pravým uchem, jsou k mání, květina otočená dozadu za pravým uchem značí člověka k mání ihned a květina na obou stranách hlavy znamená zadaný, ale přesto k dispozici …

Svátky

Vzhledem k příslušnosti ostrovů jsou státní svátky stejné jako ve Francii: 1. leden, Velikonoční pondělí, Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích), 1. a 8. květen, 14. červenec, 15. srpen, 1. a 11. listopad, 25. prosinec.

Nejvýznamnějším místním svátkem je červencový festival HeivaNui. Také zde slaví čínský nový rok na přelomu ledna a února.

Kultura

Pro Polynésii je typická tradiční hudba a tanec otea, který připomíná známý havajský tanec a určitě stojí za zhlédnutí. Polynésané dříve praktikovali hodně náboženských rituálů a zvyklostí, na některých ostrovech se dodržují dodnes. Dříve zde původní obyvatelé praktikovali kanibalismus, který už je sice v dnešní době minulostí, ale v roce 2011 se spekulovalo o zmizení německého turisty. 

Jazyk

Na ostrovech se mluví tahitštinou, která je užívána více v mluvené než psané formě. Na různých ostrovech má řadu dialektů. Úředním jazykem je francouzština, v turistických oblastech a službách se lze domluvit anglicky.

Minislovníček:

 • Maeva – Vítejte
 • IaOrana – Dobrý den
 • Maitai? – Jak se máte?
 • Nana – Na shledanou
 • Aita – Ne
 • E – Ano
 • Mauruuru – Děkuji
 • Fare – Dům
 • Marae – Svaté místo
 • Tiki – Kamenná socha
 • Motu – Ostrůvek, atol
 • Tiare – Národní květina a symbol Polynésie
 • FenuaTcheka (fenuačeka) – Česká republika

Turismus

Větší a známější ostrovy jsou na turisty dobře připravené, zejména hlavní město Tahiti, Papeete. Zde najdete i turistické informace. Pokud nevyrazíte v hlavní sezoně, v červenci a srpnu, nenajdete přelidněné pláže ani na nejpopulárnějších ostrovech (vzhledem k vzdálenosti destinace a místním cenám). 

Geografie

Společenské ostrovy se skládají z ostrovů Tahiti, Bora Bora, Moorea, Huahine, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Mehetia, Tetiaroa, Maiao, Tupai, Mopelia, Manuae a Motu One. Společenské ostrovy jsou ze všech souostroví nejteplejší.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Marcela Janečková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu