Průvodce městem
Energická Accra
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Accře

Jak se dostat do Accry

Do Accry se nejlépe dopravíte letecky. Létá sem několik evropských společností (např. KLM, Turkish Airlines či British Airlines), jejichž ceny začínají na 13.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (v závislosti na aerolince nejčastěji v Amsterdamu, Istanbulu či Londýně).

Doba letu se většinou pohybuje kolem 12 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Accře přiletíte na Kotoka International Airport, odkud můžete pokračovat levnými vnitrostátními lety do dalších koutů země.

Výrazně levněji vyjdou letenky z Berlína či Mnichova s leteckou společností TAP s přestupem v Lisabonu. V akci můžete sehnat již od 8.500 Kč, byť bez odbaveného zavazadla v ceně.

Jak cestovat pak Accře

Pro dopravu v rámci Accry využívejte místní autobusy zvané trotro, klasické taxíky na čtyřech kolech nebo dvoukolé moto taxíky.

Autobusy (Trotro)

Trotra jsou ze všech nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci jízdních řádů a vyznačených zastávek však musíte přesně vědět, odkud a kam dané trotro jezdí. Takovou informaci vám ochotně podá většina místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Trotro sice jezdí nepravidelně, ale na druhou stranu je jich tolik, že nějaké přijede každou chvíli.

Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít aktuální cenu za danou linku (od 2 do 35 Kč). Nelekejte se, pokud mu dáte velkou bankovku, on si ji vezme a už se nevrací. Většinou si jen potřebuje rozměnit a za chvíli se za vámi vrátí. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno. Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak trotro nezastaví.

Centrálními stanicemi pro městská trotra jsou Tema station, Nkrumah circle a 37 circle. Průvodčí většiny troter láká za jízdy další pasažéry křičením cílové stanice. Ve většině případů ho uslyšíte vykřikovat „krakrakrakra“, což je zkrácená a opakovaná verze slova Accra, čímž je míněna stanice Tema station. Pro příměstské cesty využijte Obetsebi-Lamptey Circle station (pro cesty na západ a sever) a Tudu station (pro cesty na východ).

Specifikem jízdy v trotru jsou pouliční prodavači, kteří neváhají využít každé příležitosti, kdy váš autobus zastaví, a skrze okýnka vám nabízejí ke koupi jídlo, pití či noviny. Celý proces využívání troter vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho doporučovali všem vyzkoušet.

Mototaxi

Další variantou jsou mototaxíky. Ty fungují jako klasická motorka, která společně s řidičem pobere ještě jednoho člověka (v některých případech může vzít i dva pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Motorka je díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami nejrychlejším dopravním prostředkem.

Taxi

Nejdražším způsobem dopravy po městech jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.

Půjčení auta

Doprava v Accře je z evropského pohledu příliš chaotická a hustá, což často vede k dopravním nehodám. V takovém případě je turista (ať už nehodu zavinil, či ne) vždy v nevýhodě. Vyvarujte se tedy řízení auta a spoléhejte výhradně na hromadnou dopravu.

Doprava obecně

V turistických průvodcích se často dočtete, že se nedoporučuje využívat jakýkoli druh hromadné dopravy ve večerních a nočních hodinách, speciálně pak v méně obydlených oblastech. Z našeho pohledu není žádný důvod bát se v noci jezdit trotrem, jelikož v něm nikdy nejste sami. Určité riziko by v nočních hodinách mohlo hrozit v dopravních prostředcích, kde jste jen vy a řidič, avšak to se dá zdárně eliminovat využíváním solidně vypadajících taxi společností či již známých taxikářů – pokud se vám přes den jelo s nějakým řidičem dobře, vezměte si na něj telefonní číslo, abyste mu mohli zavolat kdykoli ho budete znovu potřebovat.

Při opakovaném využívání jednoho řidiče se vám bude také lépe smlouvat o ceně. Pokud nastoupíte do taxíku a nejste si jisti jeho věrohodností, zkuste hned po usazení otevřít dveře – pokud půjdou otevřít, máte téměř 100% jistotu, že s vámi řidič nemá zlé úmysly.

Co tady objevíš?

Accra je hlavní město Ghany a žije v ní přes 2 miliony obyvatel, kteří vás zanedlouho pohltí svou energií. Accra představuje typické africké velkoměsto, připravte se tedy na rušné ulice plné aut, všudypřítomné stánkaře a grilovanou rybu s vodou v sáčku na každém rohu. Turisté nejezdí do Accry cíleně, město většinou slouží jen jako výchozí bod k cestě do národních parků nebo k rozlehlým plážím. Přesto je vhodné se o něm něco dozvědět. Accra určitě není pro každého, ale jakmile seberete dost odvahy se tam vypravit, nebudete litovat.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
2-3 dny
Pokud jedete do Ghany třeba na 2 týdny, vyhraďte si na poznání Accry alespoň 2 dny.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Prosinec - duben
Během zimy je nejmenší pravděpodobnost deště, teplo je po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Běžná cena letenky z Prahy. Z Německa může být o třetinu levnější.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu