Průvodce státem

Ghana

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Perla západní Afriky 

Ghana se nachází v západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu. Na severu sousedí s Burkinou Faso, na západě s Pobřežím Slonoviny a na východě s Togem. 

Turisté se v Ghaně mohou setkat jak s klasickými turistickými lákadly, jako jsou safari či výlety do tradičních vesniček, tak i s lidmi kráčejícími v západních oblecích po širokých bulvárech hlavního města Accry. Ghana tak představuje ideální kombinaci mezi Afrikou známou z televizních dokumentů a moderního rychle rozvíjejícího se státu. 

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 1 500 Kč
Turistická víza získáš na ambasádě v Praze.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Během zimy je nejmenší šance na déšť, teplo je po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy. Z Německa může být i o třetinu levnější.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ghany

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Dnešní hranice Ghany (stejně jako většiny ostatních afrických států) byly uměle vytvořeny Evropany na konci 19. století, v důsledku čehož žije v rámci jednoho státu několik desítek etnických skupin. Britští kolonizátoři od té doby přebrali kontrolu nad územím, kterou vykonávali až do roku 1957, kdy Ghana vyhlásila nezávislost. Od té doby si stát prošel poměrně turbulentním obdobím, jehož výsledkem je však obstojně fungující a stabilní demokratický systém.

Lidé

Jak již bylo zmíněno výše, v Ghaně žije velké množství různých etnických skupin. Jednoznačně pozitivní však je, že k etnickým konfliktům dochází jen minimálně – a když už, tak nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé, jako například rwandská genocida. Většina obyvatel vyznává křesťanskou víru, výjimkou je severní Ghana, která je považována za muslimské centrum země.

Jednotliví lidé jsou pak v drtivé většině případů neuvěřitelně přátelští, nápomocní a komunikativní – a to bez ohledu na jejich etnikum či náboženství. Ať už jdete po ulicích hlavního města Accry nebo procházíte polorozpadlou vesničkou někde ve vnitrozemí, budou vás místní často zastavovat, jen aby vám mohli potřást rukou a zeptat se, jak se dnes máte, kam máte namířeno, odkud pocházíte, apod.

Mimochodem jakmile Ghaňanům prozradíte, odkud pocházíte, buďte připraveni na hromadu přátelských posměšků poukazujících na prohru našeho fotbalového národního týmu proti Ghaně na mistrovství světa 2006. Ghaňané jsou fotbalový národ a takové zápasy nezapomínají.

Přestože se většina pouličních setkání odehrává v čistě přátelském duchu, nezapomeňte na selský rozum a nechoďte s cizími lidmi na neznámá místa. Zároveň se nedoporučuje dávat cizím lidem vaše telefonní číslo či email – pokud tak uděláte, buďte připraveni na velké množství nežádoucího spamu.

Ghaňanů je asi 2,5x více než Čechů.

Ghanská žena

Svátky

Ghanské státní svátky se zakládají buď na tradicích křesťanství (Velikonoce, Vánoce), islámu (konec ramadánu) či oslavují státnost (Den nezávislosti či Den republiky).

Největší oslavy můžete začít při celostátních svátcích, které nejsou založené na náboženské či etnické příslušnosti. Pokud tedy budete v Ghaně například 6. března, kdy se slaví Den nezávislosti, počítejte s tím, že se celá země promění v jednu velkou párty. Jelikož však lidem nestačí na křepčení v ulicích pouze jeden den, nepracují většinou i den či dva před i po Dni nezávislosti, čímž se z něho neoficiálně stává několikadenní svátek. Podobný průběh mají oslavy i u dalších celonárodních svátků.

Ghaňané (stejně jako celý zbytek Afriky) milují fotbal. Proto pokud jejich národní tým vyhraje nějaký zápas, vyráží většina lidí do ulic, kde vydrží slavit klidně i několik dní.

Úplnou specialitou jsou pak ghanské pohřby, které v závislosti na společenském postavení nebožtíka a tradic jeho etnika, mohou trvat klidně až týden.

Kultura

Asi největší kulturní zajímavostí je pro evropského turistu neznalého afrických poměrů celková otevřenost a přátelskost místních obyvatel. Nebuďte překvapení, když si vás například budou úplně cizí lidé zvát k sobě domů na večeři – prostě se jen chtějí doma pochlubit, že si udělali bílé kamarády.

Tím, že je většina země křesťanská, dodržují místní lidé podobné zvyky a tradice jako Evropané. O něco jiná situace je pak na muslimském severu, který je poněkud konzervativnější – avšak stále není důvod bát se tam jezdit. Navíc platí, že když se zeptáte místních, kým se cítí být, odpoví vám, že Ghaňany. Jestli jsou křesťané nebo muslimové, to vám řeknou teprve, když se jich zeptáte přímo na jejich náboženství.

Jazyk

V Ghaně se lze setkat až s osmdesáti více či méně odlišnými jazyky. Tím jediným oficiálním je však angličtina, s níž se tak bez problémů dorozumíte téměř všude (výjimkou jsou většinou jen starší lidé v odlehlých oblastech). Nejrozšířenějším původním jazykem je twi, jenž používají především lidé z etnika Akanů. Druhým místním jazykem, který stojí za zmínku, je ga, který je masivně rozšířený především v Accře.

Pokud chcete udělat velmi dobrý dojem hned při prvním setkání, nabízí se naučit alespoň následující slovíčka a fráze z jazyka twi:

Minislovníček:

 • Eti sen? – Jak se máš?
 • Eh ya – Mám se dobře
 • Ahoj – nepoužívá se, místo toho se rovnou ptáte „jak se máš?“
 • Maa chi/ha/jo – Dobré ráno/odpoledne/večer
 • Mee da si – Děkuji
 • Koo se – Pardon
 • Dabi – Ne
 • Aane – Ano
 • Obroni (slovíčko, které na vás místní budou neustále pokřikovat na ulici – neznamená však nic negativního, spíše jde o pozdrav cizinci) – Běloch
 • Obibini (vhodné použít jakmile na vás Ghaňan zakřičí „Obroni“) – Černoch
 • Wa ye sen? – Kolik to stojí?
 • Menii sika (velmi užitečné jako odpověď žebrákům) – Nemám peníze
 • Trotro – Autobus

Turismus

Ghana má turistům co nabídnout. V každém městečku či místě poblíž přírodních rezervací nebo jiných turistických atrakcí na vás čeká dostatek hotelů, restaurací či obchodů různých úrovní. Na své si tak přijdou jak baťůžkáři, tak lidé toužící po luxusu.

Především lidé hlídající si svůj rozpočet mohou mít problém s hledáním levnějšího ubytování na internetu; pokud chcete doopravdy ušetřit, poptejte se místních lidí, kde je v jejich městě levný hotel, a oni vám dost možná ukážou místo, které byste na internetu nenašli.

Stejná situace pak platí i pro restaurace. Naplánovat si večeři v luxusní restauraci není problém, ale pokud chcete vyzkoušet něco z místní cenově dostupné kuchyně, vyrazte do města naslepo a zeptejte se místních, jestli by vám doporučili jejich oblíbenou restauraci.

Nutno dodat, že vzhledem ke slabé střední třídě není v Ghaně příliš hotelů a restaurací střední úrovně. Často si tak budete nuceni vybrat pouze mezi low-costem a luxusem. Alternativou v ubytování mohou být vícelůžkové hostely, často využívané místními na dalekých cestách.

Geografie

Ghana leží v regionu západní Afriky, který je z velké části charakteristický svým tropickým podnebím, velkou vlhkostí vzduchu a střídáním období sucha a dešťů. Konkrétně Ghana je pak specifická velkými rozdíly mezi severem a jihem. Čím více budete na severu, počítejte s většími teplotami a vlhkostí vzduchu a naopak méně pestrou faunou a florou.

Z geografického hlediska je tak Ghana ideální pro lidi, kteří si užívají vysoké teploty a kteří rádi objevují ne příliš známé přírodní krásy.

Z bezpečnostního hlediska je doporučena o něco vyšší obezřetnost na severu země, především pak poblíž hranic s Burkinou Faso. Pokud se však budete držet v okolí turistických atrakcí (např. Národní park Mole), není se čeho bát. Stejně tak se nemusíte bát udělat si procházku po městě Tamale, které je považováno za metropoli severu.

Rozlohou by se Česko vyšlo do Ghany skoro přesně 3x.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Cedi

Ghanská měna se jmenuje cedi. 1 cedi se skládá ze 100 pesewas. Při placení se používají drobné mince o hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 pesewas a bankovky o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 cedi.

Ghanský Cedi

Směnárny a platba kartou

Ghanské směnárny a banky přijímají k výměně velké množství měn, ale nejběžnější stále zůstává americký dolar, který tedy bývá doporučován pro směnu na ghanský cedi.

Na banky a směnárny narazíte především v centrech velkých měst. S o něco horší dostupností pak počítejte na okrajích aglomerací a vyloženě špatná je pak situace v menších městech a na venkově. Nejlépe tak uděláte, pokud si vyměníte dostatečné množství peněz hned při příjezdu do Accry.

Rozšířenost bankomatů je podobná jako v případě bank a směnáren, jen s tím rozdílem, že na bankomaty občas narazíte i v menších městech. Před výběrem je dobré si zjistit, jaké maximální množství bankovek daný bankomat vydává. Běžně totiž narazíte na automat, který vydává maximálně 20 bankovek najednou, což při snaze ušetřit za jednotlivé výběry není výhodné.

Pokud se ocitnete ve finanční nouzi v oblasti, kde není žádná banka ani bankomat, lze využít i služby neoficiálních překupníků, jejichž kurz není o tolik horší než v oficiálních směnárnách a s vyloženými podvodníky se setkáte jen výjimečně.

Kolik co stojí

Je těžké obecně říct, jestli je v Ghaně dráž nebo levněji než u nás. Velmi totiž záleží, jestli jste šetřiví turisté nebo si rádi užíváte luxusu. Výhodou je, že Ghana nabízí pro každého něco.

Pokud si tedy hlídáte svůj rozpočet, choďte do místních restaurací, nakupujte v malých pouličních obchůdcích a stáncích, spěte v obyčejných hotelech pro místní a dopravujte se místní hromadnou dopravou – v takovém případě pro vás budou ghanské ceny několikanásobně nižší než ty české. Nutno také podotknout, že takový nízkorozpočtový pobyt není žádné nebezpečné bláznovství – pokud jste alespoň trochu zkušený cestovatel a umíte využívat selský rozum, nic se vám nemůže stát.

Pokud si však chcete užívat, budete pravděpodobně chodit do luxusních restaurací pro Evropany, nakupovat v moderních supermarketech, spát v hotelových komplexech a dopravovat se taxíkem – v takovém případě počítejte, že pro vás budou ghanské ceny o něco vyšší než u nás (avšak stále nízké na to, za jak luxusní služby platíte).

Příklad cen:

 • Lístek na autobus – od 50p do 8 cedi (určuje se nejen podle vzdálenosti, ale i podle aktuálních cen benzinu)
 • Auto taxi – 10–60 cedi (ale velmi záleží na smlouvání)
 • Mototaxi – ve špičce podobné ceny jako taxi, mimo špičku levnější (ale opět záleží na smlouvání)
 • Noc v hotelu pro místní – od 30 cedi za pokoj
 • Noc v hotelu pro turisty – od 150 cedi za pokoj
 • Voda – 20 p za 0,5 l pytlíček nebo 2 cedi za 2 l láhev
 • Bochník chleba – 4 cedi
 • Kobliha bez náplně – 50 p
 • Sýr nebo šunka (100 g) – 10–15 cedi (dovážené, takže drahé), případně 20 cedi za šišku tvrdého salámu nebo 35 cedi za hermelín
 • 1 kus místního ovoce (podle sezóny) – 3 cedi za jablka, víno, 50 p za mango, pomeranč, 2 cedi za 1 kg banánů
 • Pivo v obchodě – 5 cedi
 • Pivo v restauraci – velké lahvové 7 cedi, malé točené 10 cedi
 • Jídlo ve stáncích na ulici – do 5 cedi za celý den
 • Jídlo v supermarketu (např. teplé kuřecí stehno s rýží) – 5–6 cedi
 • Jídlo v místní restauraci – 5–7 cedi za plnohodnotný oběd
 • Jídlo v turistické restauraci – 15–20 cedi za klasickou večeři

Spropitné a smlouvání

Dávání spropitného není v Ghaně běžné. V levnějších restauracích na vás budou v případě snahy o dání dýška nechápavě zírat, s taxikářem si zase vyjednáte přesnou cenu předem. Naopak spropitné se od vás očekává v dražších restauracích evropského typu.

Smlouvání je naprosto běžnou součástí ghanského obchodu. Smlouvá se především o cenách za taxi, o jakémkoli zboží prodávaném na ulici či suvenýrech pro turisty (s výjimkou těch prodávaných v hotelech či luxusních obchodech). Naopak se nesmlouvá v kamenných obchodech (supermarketech), v restauracích či o cenách za hromadnou dopravu.

Základní tip pro smlouvání: zamyslete se, kolik byste byli ochotni za danou věc zaplatit a vždy prodejci navrhněte výrazně nižší částku. On naopak nadhodí o dost vyšší a po pár minutách vyjednávání se dohodnete na kompromisu, který odpovídá původní částce, kterou jste byli ochotni zaplatit.

Tip pro profesionální smlouvání: pokud se v Ghaně chystáte na safari nebo na jakýkoli jiný organizovaný výlet, který nelze podniknout na vlastní pěst, nenechte si od prodejců nikdy vnutit rádoby výhodné cenové balíčky. Vždy je výhodnější si itinerář daného výletu sestavit ve spolupráci s prodejci krok po kroku sám, tak abyste neplatili za položky, které reálně nevyužijete.

Jak ušetřit

Jednoduše řečeno nejlépe ušetříte, pokud budete žít jako běžný Ghaňan a ne jako západní turista. Tím se po vás samozřejmě nechce, abyste žili v hliněných chýších a jedli akorát fazole na kari – stačí místo taxíku využívat místní autobusy, místo turistických hotelů spát v těch pro místní a místo restaurací evropského stylu chodit do klasických ghanských. Pokud vyloženě nejedete do Ghany kvůli luxusu, nebudete zaručeně nikterak strádat, a naopak budete mít možnost poznat Ghanu nesrovnatelně autentičtěji než lidé zavření v hotelových resortech.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel spí v obyčejných hotelech pro místní nebo guesthousech, které může sehnat za 200 korun za lůžko/noc. Stravovat se bude jídlem koupeným v pouličních stáncích nebo si bude vařit sám. V takovém případě nedá za jídlo více než 50 korun denně. Dopravovat se pak bude hromadnou dopravou, která ho například v Accře vyjde průměrně na 20 korun za jednu jízdu. Nejnižší denní náklady budou činit zhruba 300 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta je, pokud se ubytujete v solidním místním hotelu (ale stále ne turistickém resortu), kde vás jedno lůžko vyjde na 600 korun za noc. Stravovat se potom budete v místních restauracích, kde za jedno jídlo a pití zaplatíte dohromady kolem padesátikoruny. K dopravě po městě budete využívat místní mototaxi (klasická motorka pro dva, která funguje stejně jako klasický taxík), které si v závislosti na vzdálenosti a denní době naúčtuje v průměru 80 korun za středně dlouhou jízdu. Průměrné denní náklady budou činit kolem 800 Kč osoba/ den.

Cestovatelé toužící po luxusu se ubytují v jednom z luxusních turistických resortů, kde noc pro jednoho vyjde v přepočtu na 6.000 korun. Stravovat se pak budou v restauracích evropského typu, kde za jedno jídlo dají kolem 150 korun. A nakonec k dopravě budou využívat klasické taxíky, které vyjdou v průměru na 200 korun za středně dlouhou jízdu. Celkově budou náklady člověka toužícího po luxusu činit zhruba 6.500 Kč osoba/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Ghany

Do Ghany se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik evropských společností (například KLM, Turkish Airlines či British Airlines), jejichž ceny začínají na 12.000 Kč. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (v závislosti na aerolince nejčastěji v Amsterdamu, Istanbulu či Londýně).

Doba letu se většinou pohybuje kolem 12 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Ghaně přiletíte do Accry na Kotoka International Airport, odkud můžete pokračovat levnými vnitrostátními lety do dalších koutů země.

Jak se nejlépe dopravovat

Přestože je Ghana bývalá britská kolonie, jezdí se tam vpravo (systém jízdy vlevo byl zrušen v roce 1974). Během řízení počítejte s neuvěřitelně hustou a zmatečnou dopravou plnou řidičů nerespektujících základní pravidla silničního provozu, na úkor jichž je často využíváno přednostní právo silnějšího či většího auta s hlasitějším klaksonem. Situace je ještě o něco složitější v noci, kdy často nefunguje pouliční osvětlení. Důrazně bychom tedy doporučovali využívat výhradně služeb místní hromadné dopravy, popřípadě taxíků.

Půjčení auta

Pro řidiče zvyklého na relativně klidné evropské silnice je ghanská silniční džungle příliš velkým oříškem, tudíž bychom půjčení auta nedoporučovali.

Trotro (dodávky)

Pro dopravu v rámci měst využívejte buď místní autobusy zvané trotro, klasické taxíky na čtyřech kolech nebo dvoukolé mototaxíky.

Trotra jsou ze všech nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci jízdních řádů a vyznačených zastávek však musíte přesně vědět odkud a kam dané trotro jezdí. Takovou informaci vám ochotně podá většina místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Trotro sice jezdí nepravidelně, ale na druhou stranu je jich tolik, že nějaké přijede každou chvíli. Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít aktuální cenu za danou linku (od 50 p do 8 cedi). Nelekejte se, pokud mu dáte velkou bankovku, on si ji vezme a už se nevrací. To je jenom jejich hra, díky níž se chvilku cítí důležitě – dříve či později vám peníze vrátí. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno.

Trotro

Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak trotro nezastaví. Specifikem jízdy v trotru jsou pouliční prodavači, kteří neváhají využít každé příležitosti, kdy vás autobus zastaví, a skrze okýnka vám nabízí ke koupi jídlo, pití či noviny. Celý proces využívání troter vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho každopádně doporučovali vyzkoušet všem.

Taxi a mototaxi

Další variantou jsou mototaxíky. Ty fungují jako klasická motorka, která společně s řidičem pobere ještě jednoho člověka (v některých případech může vzít i dva pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Motorka je díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami nejrychlejším dopravním prostředkem.

Nejdražším způsobem dopravy po městech jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.

V turistických průvodcích se často dočtete, že se nedoporučuje využívat jakýkoli druh hromadné dopravy ve večerních a nočních hodinách, zvláště pak v méně obydlených oblastech. Z našeho pohledu není absolutně žádný důvod bát se v noci jezdit trotrem, jelikož v něm nikdy nejste sami.

Určité riziko by v nočních hodinách mohlo hrozit v dopravních prostředcích, kde jste jen vy a řidič, avšak to se dá zdárně eliminovat využíváním solidně vypadajících taxi společností či již známých taxikářů – pokud se vám přes den jelo s nějakým řidičem dobře, vezměte si na něj telefonní číslo, abyste mu mohli zavolat kdykoli ho budete znovu potřebovat. Při opakovaném využívání jednoho řidiče se vám bude také lépe smlouvat o ceně. Pokud nastoupíte do taxíku a nejste si jisti jeho věrohodností, zkuste hned po usazení otevřít dveře – pokud půjdou otevřít, máte téměř 100% jistotu, že s vámi řidič nemá zlé úmysly.

Autobusy

Dálková doprava funguje v Ghaně celkem obstojně. Využívat můžete buď autobusuy, nebo vnitrostátní letadla.

Dálkové autobusy se nápadně podobají městským trotrům, přičemž většinou platí, že čím větší vzdálenost jedete, tím kvalitnější autobus budete mít. Na klasických meziměstských spojích tedy počítejte se stejnými vozítky jako ve městech, při delší cestě (například z jihu Ghany na sever) pojedete stejným autem, ale s méně sedačkami a většinou až při mezistátních spojích z jednoho hlavního města do druhého se můžete těšit na klasický evropský autobus. Obecně platí zásada, že čím větším a obyčejnějším autobusem pojedete, tím menší jsou bezpečnostní rizika. Celkově se však nemusíte ghanských autobusů bát. Další specialitou je, že na většině linek si jízdenky nelze zabookovat předem. Jedinou známou výjimkou je společnost STC, která využívá většinou klasické moderní autobusy.

Vnitrostátní lety

Značně dražší a rychlejší alternativou pak jsou vnitrostátní lety využívané především mezi metropolemi jihu a severu Accrou a Tamale. Mezi těmito dvěma městy se přepravíte s aerolinkami Starbow či Africa World Airlines. Doba letu trvá 1 hodinu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Ghanská kuchyně

Ghanská kuchyně je založená na místních plodinách jako jsou maniok, yam či různé druhy luštěnin a ovoce.

Typickými přílohami jsou kromě již zmíněného manioku a yamu ještě kukuřice, fazole, sladké brambory či rýže. Jako hlavní část jídla pak většinou poslouží dušené hovězí (či na severu země kozí) maso. Celé jídlo pak bývá dochuceno pestrou směsí koření.

Typickými ghanskými pokrmy, které najdete v restauracích pro místní, jsou pak jollof (ochucená rýže), fufu (stlučený maniok a speciální odrůda banánu na vaření), red red (směs fazolí a masa servírovaná s ghanskými banány či avokádem), kuřecí křidýlka v pálivé omáčce či grilovaná tilápie podávaná většinou s maniokem (připravte se na to, že ryba většinou nebude jakkoli naporcovaná a dostanete jí vcelku).

Jollof

Stravovat se lze i na ulici. V takovém případě na vás čekají opečené měkké banány, vařený kukuřičný klas, sušené banány připomínající naše brambůrky, vajíčka natvrdo, párky napíchnuté na špejli či ghanská verze kebabu. Na ulici lze kromě hotových jídel koupit i čerstvé ovoce jako banány, manga, pomeranče či kukuřici. Další alternativou pouličního jídla pak je pečivo – kobliha bez náplně nebo sladký chléb vypadající jako náš toustový chleba (lze koupit i v kombinaci s vajíčkem, zeleninou a kořením).

Každý dobrý pokrm je pak důležité zapít pivem. Nejpopulárnější ghanskou značkou je Club, pít se dá i konkurenční Star. V podnicích pro místní dostanete pivo lahvové, na točené budete muset zajít do luxusnějších restaurací. Obyčejnou vodu (v lahvích či sáčcích) pak seženete doslova na každém rohu.

Jak se stravovat jako místní

K snídani si kupte na ulici jeden z mnoha druhů čerstvého ovoce, ghanskou koblihu bez náplně či sladký chléb.

K obědu pak zajděte do jedné z místních jednoduchých restaurací, v níž si dejte např. jollof, tilápii či dušené maso.

Pokud vám přes den vyhládne, můžete si jako svačinu dát na ulici prodávané opečené či sušené banány, vařenou kukuřici či vajíčko nebo opět jakékoli ovoce.

K večeři si opět v místní restauraci můžete dát fufu, red red či pikantní kuřecí křidýlka. Pouliční alternativou pak může být chleba s vajíčkem, zeleninou a chilli nebo pepřem.

Pokud večer vyrazíte za zábavou a časem vám vyhládne, vyjděte ven na ulici, kde na vás budou stále čekat stánkaři, u nichž si v nočních hodinách můžete dát například párek na špejli či speciální ghanský kebab. Alternativou pro odvážlivce pak je kuřecí srdce napíchnuté na špejli.

Obvyklé ceny v místních restauracích

Za ovoce na ulici zaplatíte podle sezony od 50 pesewas do 2 cedi. Kobliha vyjde na 50 p.

Za oběd zaplatíte 1 c za jednu naběračku jollofu, 3–7 c za tilápii (podle velikosti) nebo 2 c za porci dušeného masa.

Svačina vás vyjde na 50 p za různé formy banánů či 1 c za vařené vajíčko.

Za večeři v místní restauraci zaplatíte 3–6 c za fufu a red red (podle velikosti porce) či 1 c za jedno kuřecí křidélko. Pouliční chleba s vajíčkem a zeleninou stojí většinou 3,5 c.

Noční jídlo ve stánku vás vyjde na 2 c za kebab, párek či srdce na špejli.

Celkově vás tak jídlo na celý den nevyjde na víc než 18 cedi (v přepočtu zhruba 120 korun).

Sluší se však připomenout, že uvedené ceny platí ve stáncích a restauracích pro místní – v těch turistických mohou být i několikanásobně vyšší.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Parky a rezervace

Jedním z nejlepších ghanských národních parků je Kakum. Ten kromě své výhodné polohy na jihu země nabízí několik velmi vzácných druhů zvířat (například kočkodan dianin), k nimž se přidávají ikonické druhy jako například slon africký. NP Kakum je tropický prales, tudíž můžete počítat i s dostatečně bohatou florou. Nejznámější neživou atrakcí je pak ikonický 350 metrů vysoký visutý most.

Dalším známým národní parkem je Bia. Ten se nachází na jihozápadě Ghany poblíž hranic s Pobřežím Slonoviny a typický je především pro velké množství různých druhů savců a ptáků. Speciálním lákadlem jsou pak jedny z nejvyšších západoafrických stromů, které se v parku nachází. Samozřejmostí jsou také sloni.

Pokud máte rádi kombinaci přírody a vody, zavítejte do národního parku Digya nacházejícího na březích jezera Volta. Kromě klasických slonů a primátů tam můžete spatřit i krokodýly, vydry a další vodní živočichy.

Jedním z největších ghanských národních parků je Mole. Tento park je kromě velikosti výjimečný také svou polohou na severu země, díky níž je jeho fauna a flora odlišná od ostatních ghanských parků. Spatřit tam lze například hrochy, bizony, slony, leopardy, lvy, antilopy nebo africká divoká prasata. Výjimečným zážitkem je možnost pěšího safari, během něhož se můžete na pár metrů přiblížit k početným skupinám slonů.

Zbylými národní parky v Ghaně jsou Nini Suhien (sloni, primáti, ptáci), Bui (hroši, antilopy, primáti, ptáci) a Kyabobo (sloni, bizoni, leopardi, primáti, ptáci).

Při plánování výletu na safari nedoporučujeme využívat rádoby výhodné turistické balíčky. Mnohem výhodnější je naplánovat si cestu krok za krokem sami (cesta, strava, ubytování, průvodce).

Orientační mapu Ghany s vyznačenými národními parky naleznete například na ghanaweb.com.

Vodní radovánky

Kromě největšího lákadla v podobě safari nabízí Ghana i nespočet zajímavých pláží. Pokud nechcete cestovat příliš daleko z hlavního města, můžete zajít na Labadi beach nacházející se na západním okraji Accry. Díky své centrální poloze na ní najdete vše potřebné – bary, restaurace, sprchy, převlékárny, atd. Nevýhodou je naopak nutnost zaplatit vstupné a smířit se s velkým počtem lidí kolem vás. Alternativou může být nepříliš vzdálená Krokrobite beach.

O něco větší klid naleznete na Adafoa beach nacházející se zhruba 100 km východně od Accry. Tato pláž je zajímavá tím, že se nachází poblíž ústí slavné řeky Volta. Nabízí dlouhé písčité pláže, po nichž pobíhají ptáci a želvy. Na své si díky přítomnosti přístavu přijdou i milovníci jachtingu.

Ghanská pláž

Pokud máte rádi noční život, zavítejte do města Cape Coast, respektive na Elmina beach. 150 km východně od Accry na vás čekají široké pláže s dostatečným turistickým zázemím všeho druhu (od slaměných chatek za 100 Kč na noc po luxusní hotely). Můžete si být jisti, že tady to v noci žije. Návštěvu navíc můžete spojit s cestou na slavnou pevnost Elmina.

Úplně speciálním místem je pak Busua beach. Pláž se nenachází příliš daleko od Accry (zhruba 250 km), avšak díky absenci kvalitních cest v posledních 50 km si můžete být téměř jisti, že vás při opalování nebude nikdo rušit. Busua beach nabízí kilometry písčitých pláží lemovaných palmami, kde jen výjimečně narazíte na skromné ubytování ve slaměných chatkách nebo místní restauraci. Jedná se tak o ideální místo pro lidi hledající absolutní klid a krásy nedotčené přírody. Zároveň však nutno dodat, že se tam po několika dnech pravděpodobně začnete nudit.

Městský život

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně přiletíte do Accry, stojí za to si ghanské hlavní město projít. Na to vám bude stačit kratší časový úsek v řádu jednotek dnů. Přeci jen tam příliš historických památek nenajdete, přesto má však své kouzlo nasát atmosféru afrického velkoměsta.

Za zhlédnutí stojí například park s pomníkem a mauzoleem prvního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha. Toto místo musíte navštívit speciálně v době nějakého státního svátku, kdy se stává centrem veškerých oslav. Ze stejného důvodu se doporučuje navštívit i Indepedence square, které toho však kromě své monumentálnosti nemá mimo doby oslav příliš co nabídnout.

Pro kulturní nadšence bude rozhodně zajímavá návštěva národního divadla, do něhož čas od času přijíždějí hrát i evropské soubory. Milovníci filmů mohou zajít například do multikina v obchodním centru Accra Mall. Hudební nadšenci by pak měli vyzkoušet hudební kluby Afrikiko nebo Chez Afrique, které většinou v pátek nabízí venkovní posezení a živá vystoupení místních kapel. Další alternativou jsou pak klasické hudební kluby, které najdete v každé větší ulici.

K nákupům můžete využít buď nepřeberné množství obchodních center evropského typu, nebo zajít na jedno z místních tržiští. Pokud sháníte suvenýry, doporučujeme tržiště Accra Arts Center (občas nazýváno také Centre for National Culture). Pokud pak chcete vyrazit na pořádné ghanské nákupy, musíte navštívit Makola Market.

Ve zbytku Ghany nenajdete moc zajímavých měst. Kromě Accry a dříve zmíněného Cape Coast stojí za návštěvu snad již jen Kumasi. Město se nachází 250 km severně od Accry a navštívit tam můžete například tamní pevnost spojenou s muzeem ghanské armády. Kumasi je zároveň centrem Ašantského království, tudíž tam můžete s trochou štěstí spatřit královský průvod, který pro Evropana představuje jedinečný zážitek.

Pokud při svých cestách necílíte na památky, ale spíše na poznávání lidí a jejich odlišných kultur, můžete si udělat výlet do Tamale, jenž se nachází na severu Ghany. Toto město je považováno za muslimské centrum země, díky čemuž se tam můžete setkat s odlišnou kulturou v porovnání s jihem Ghany. Tamale zároveň může posloužit jako výchozí bod pro cestu do NP Mole.

Pokud vyhledáváte noční život, nejlépe vám poslouží Accra a Cape Coast. Narazit na jakýkoli bar, hospodu nebo klub není v těchto městech žádný problém. Kvůli vysokým teplotám se většinou sedí venku a pije se lahvové pivo. Zlatavý mok je o něco dražší než u nás, ale chuťově k tomu českému nemá daleko. Dalším specifikem je všudypřítomná hlasitá hudba, kterou mají Ghaňané rádi.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V běžných cestovních průvodcích se většinou dočtete o nespočtu zdravotních rizik, které na vás v Ghaně čekají, a tudíž byste raději měli celou dobu zůstat v hotelu a přilehlém bazénu, aby se vám něco nestalo. Jakkoli byste však zdravotní rizika neměli podceňovat, není situace ani zdaleka tak dramatická, jak by se mohlo zdát.

Základem je nepodcenit očkování. Při cestách do Ghany je povinná pouze vakcína proti žluté zimnici, avšak doporučuje se i očkování proti žloutence A i B, břišními tyfu, tetanu a v případě cest na venkov i vzteklině. Ačkoliv očkování může být finančně nákladné, výhodou je, že vám vakcíny v těle vydrží několik let, tudíž je můžete využít i při dalších cestách. Výběr konkrétních vakcín pak vždy s dostatečným předstihem konzultujte se specialistou na cestovní medicínu.

Po řádném naočkování zůstávají nejběžnějším zdravotním rizikem střevní potíže způsobené většinou konzumací špatně upraveného jídla nebo nekvalitní vody. Ačkoli se těmto problémům nedá 100% zabránit, lze riziko alespoň snížit důsledným výběrem jídla. Především se vyhněte na ulicích připravovanému masu, jako jsou ryby nebo kusy hovězího, ty většinou celý den leží na přímém slunci bez jakéhokoliv chlazení. Obecně lze doporučit si každé místo před nákupem jídla prohlédnout, abyste viděli, v jakých podmínkách se tam připravuje.

Pokud chcete mít 100% jistotu, co se týče vody, pijte jen balenou. I u té je však nutné zachovat obezřetnost a pokud možno si předem zkontrolovat, že prodávané lahve nebo sáčky neleží celý den na přímém slunci, čímž se do nich mohou snadno dostat bakterie.

Dalším typickým strašákem při cestách do Ghany bývá malárie. Jak známo, proti této nemoci neexistuje možnost očkování, pouze můžete preventivně brát prášky jako například Malarone. O jejich vhodnosti se však vedou diskuze, jelikož nejen že vás neochrání absolutně, ale jejich užívání je navíc doprovázeno mnoha nežádoucími účinky. Užívání Malarone se tedy nedoporučuje na období delší než dva týdny. Alternativně lze neužívat žádnou prevenci a spoléhat se výhradně na silný repelent určený pro tropické oblasti. Krabičku Malarone s sebou případně můžete mít připravenou a začít jí užívat až v případě potíží. Další variantou v případě podezření nákazy jsou ghanské léky, které jsou uzpůsobené speciálně tamnímu prostředí a často vás tak ochrání lépe než ty evropské. Nutno také poznamenat, že když už byste malárii dostali, neohrozí vám v případě včasného vyhledání lékařské péče žádná rizika. Průběh nemoci navíc bývá velmi rychlý, takže už po pár nepříjemných dnech v posteli můžete pokračovat v dovolené.

Za pověry lze považovat doporučení typu „v žádném případě nejezte jakékoli pouliční jídlo“, „nechoďte do levných restaurací pro místní“, „necestujte mimo turistické oblasti“, „malárie je smrtelně nebezpečná nemoc“, apod. Opět opakujeme doporučení konzultovat jakékoli zdravotní otázky se specialistou na cestovní medicínu, ideálně pak s takovým, který má vlastní zkušenosti s cestami do subsaharské Afriky.

Závěrem se sluší poznamenat, že úroveň lékařské péče v Ghaně je značně rozmanitá. Obecně však platí, že v čím větším městě se nacházíte, tím kvalitnější péče tam bude. Zároveň si v případě nutnosti ošetření zjistěte, která z nemocnic v daném městě je nejkvalitnější a do ní se pak vydejte – rozdíly jsou obrovské (v Accře jsou nejkvalitnější nemocnice Health Care Center & Clinic of Cantonments, Airport Residential Area Hospital a University of Ghana Hospital, v Kumasi pak lze doporučit tamní Military Hospital). Kvalitní cestovní pojištění vám pokryje veškeré náklady, přestože je daná nemocnice dražší než jiné.

Úplně nejlepší je v Accře nemocnice WARA (West African Rescue Association), dobrá je taky poliklinika Akai House Clinic a na testy na malárii je vhodné testovací centrum Medlab. U všech center platí, že jsou na tamní poměry dost drahé, ale to cestovatele s kvalitním pojištěním nemusí trápit.

Kriminalita

Velká kriminalita je dalším z faktorů, které turisty od cest do Ghany odrazují. V běžných cestovních průvodcích se dočtete, že speciálně ve velkých městech je riziko přepadení obrovské, tudíž byste raději nikde neměli chodit sami, zvláště pak v noci.

Pojďme si tyto informace uvést na pravou míru. Ano, riziko přepadení speciálně ve velkých městech existuje, ale dodržováním jednoduchých zásad se dá jednoduše minimalizovat. Především si s sebou do Ghany vůbec neberte viditelné cennosti jako šperky či hodinky – abyste nelákali zloděje, musíte vypadat jako obyčejní lidé. Zároveň si s sebou na procházky berte jen nejnutnější hotovost a pas – nic jiného reálně nepotřebujete. Dále se vyhýbejte prázdným temným uličkám – čím víc lidí kolem vás, tím menší pravděpodobnost, že si na vás někdo troufne.

Naopak se nemusíte bát využívat místní hromadnou dopravu – většina Ghaňanů vás bude považovat za atrakci, tudíž se s vámi mnohem pravděpodobněji dají do řeči, než že by se vás pokusili okrást. Navíc platí, že když už by si na vás někdo začal vyskakovat, zbylé osazenstvo autobusu se vás kolegiálně zastane.

Riziko terorismu je v Ghaně poměrně nízké, ale přece existuje. Západoafrické teroristické skupiny operující především v Pobřeží Slonoviny, Burkině Faso a Mali několikrát hrozily útoky i v Ghaně. Za posledních několik let se však žádný atak v Ghaně neodehrál.

Dalším často zmiňovaným rizikem jsou noční toulky městem. Je tedy znovu nutné připomenout zásady zdravého rozumu zmíněné výše, díky nimž můžete riziko přepadení minimalizovat. Pro jistotu však ještě jednou připomínám doporučení kontrolovat otevírání dveří u taxíků. A pokud si chcete být ještě jistější, udělejte si v Ghaně kamarády (což vůbec není těžké) a vyrážejte na večerní toulky s nimi. Jakmile jste viděni v jedné skupince s místními, jste už taky považováni za místní a nikdo si na vás netroufne.

V neposlední řadě bývají ve výčtu bezpečnostních hrozeb zmíněna masová shromáždění. Zde je však nutno rozlišit, o jaký druh shromáždění se jedná. Pokud jde o jakoukoli formu politické či jiné demonstrace, určitě se jí co největším obloukem vyhněte. Pokud se však jedná například o oslavu fotbalového vítězství, klidně se zapojte a slavte s místními – nezapomenutelné zážitky jsou garantovány.

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof je v Ghaně poměrně malé. Podle statistik nejvíce lidí zemře na následky povodní a ve značně menší míře zemětřesení. Oba tyto fenomény se však vyskytují především v odlehlých venkovských oblastech. Riziko, že vás v Ghaně postihne nějaká přírodní katastrofa, je tedy naprosto minimální.

Internet a elektřina

Wifi: Překvapivě i v Africe už mají internet. Jeho kvalita a spolehlivost je však značně proměnlivá. Pokud se nacházíte ve velkých hotelových resortech nebo turistických restauracích, není se čeho bát. V levnějších hotelech a jídelnách už však s internetem nepočítejte. Pokrytí wifi bývá výjimečné i v obchodních centrech a kavárnách. Po celé Accře je jen pár vyloženě internetových kaváren, které však bývají značně přetížené.

Pokud byste se snad v Ghaně chtěli usadit dlouhodobě nebo šli na návštěvu k někomu z bohatších místních, je situace o něco příjemnější, jelikož domácí sítě fungují v bohatších oblastech spolehlivě.

Data na sim: Ghaňané jsou posedlí internetovými daty. Zatímco na počítači tam pracuje málokdo, mobilním internetem denně brouzdají skoro všichni.

Místní simkartu zakoupíte v malých pouličních stáncích nacházejících se doslova na každém rohu. Primárně se využívá systém dobíjení pomocí stíracích karet, takže nemusíte řešit žádné tarify.

Nejrozšířenějšími mobilními operátory jsou Airtel, Tigo, MTN a Vodafone. Pokud chcete především telefonovat domů, vyplatí se vám nejvíce simkarta Tigo, se kterou můžete volat domů za pár haléřů za minutu (pro srovnání minuta hovoru domů s Vodafonem vyjde na 300 korun). Pokud vám jde především o kvalitní internetové připojení, je pro vás nejvýhodnější operátor MTN, který nabízí nejlepší ceny i pokrytí (například za 800 MB internetu na měsíc zaplatíte necelou stokorunu). Alternativou pro mobilní data může být i Airtel. Naopak v ničem výhodný není ghanský Vodafone.

Zásuvky: Jako v každé bývalé britské kolonii, i v Ghaně počítejte s nutností používání redukce na zásuvky. Ty však bez problémů seženete ve většině českých elektrocenter. Pokud chcete ušetřit, můžete redukci koupit i v jakémkoli pouličním prodeji podél ghanských ulic.

Pokud s sebou vezete větší počet elektrospotřebičů, je výhodné přivézt si také českou rozdvojku nebo prodlužovačku, díky nimž vám jedna redukce poslouží pro více zařízení.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • Policie: 191
 • Hasiči: 192
 • Záchranáři: 193
 • Velvyslanectví ČR v Accře: +233(0) 30 2 223 540, 30 2 247 282
 • Nouzová linka českého velvyslanectví: +233 (0) 247 011 428
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do Ghany potřebujete vízum. Pro klasický pobyt vám bude stačit turistické, které si obstaráte na ghanské ambasádě v Praze-Bubenči. Jeho platnost od vystavení je 30 dní (nutné do této doby vstoupit na území Ghany). Pražské velvyslanectví je i nejbližším zastupitelským úřadem pro Slováky.

Délka platnosti víz není explicitně uvedena a bude vztažena k délce plánovaného pobytu v Ghaně.

Za podání žádosti zaplatíte nevratný poplatek 1 500 Kč. Vyřízení trvá minimálně 10 dní. Turistické vízum se dá jednou prodloužit o další 3 měsíce. V případě delších (například pracovních nebo studijních) pobytů je vyžadován jiný typ víza.

Další dokumenty

K žádosti o vízum musíte přiložit následující dokumenty: cestovní pas, jemuž nekončí platnost v následujících šesti měsících, čtyřikrát vyplněný formulář (podrobně, čitelně, anglicky), čtyři fotografie pasového formátu, rezervaci letenky, výpis z vlastního bankovního účtu, kopie očkovacího průkazu s vakcinací proti žluté zimnici, u služebních víz zvací dopis od ghanské partnerské firmy s razítkem a vysílací dopis od svého zaměstnavatele, turisté musí dodat kopii rezervace hotelu (kontakt na hotel je nutné uvést v dotazníku), pokud jedete na návštěvu, je nutné doložit zvací dopis od známých a kopie jejich pasů.

Očkování

Při vstupu do země vám může být zkontrolován mezinárodní očkovací průkaz, v němž musíte mít záznam o očkování proti žluté zimnici. Ostatní vakcíny a dispozice antimalariky jsou již dobrovolné.

Celní předpisy

Předměty pro osobní použití mohou být dovezeny bezcelně. Pro soukromé účely je povoleno dovézt 375 ml lihovin, 750 ml vína, a ne více než 5 kg tabákových výrobků. Cizí měna může být dovezena v neomezeném množství. Pokud by měla být znovu vyvezena, musí být při příjezdu deklarována. Ghanská měna smí být vyvážena pouze do výše 5 cedi. Vývozní povolení je mimo jiné potřebné pro starožitnosti, drahé kovy a předměty pocházející z divoké zvěře.

Co vidět a navštívit v Ghaně

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ghaně

Zavřít boční panel

Accra

Hlavní město Ghany neoplývá historickými památkami, ale zato na vás dýchne jedinečnou atmosférou afrického velkoměsta. Za návštěvu pak stojí především park s pomníkem a mauzoleem prvního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha.

Zavřít boční panel

Kumasi

Druhé největší ghanské město představuje zajímavou alternativu k Accře především kvůli tomu, že se jedná o hlavní město historického Ašantského království. S trochou štěstí tak můžete na ulici potkat honosný královský průvod.

Poblíž města najdete navíc překrásné jezero Bosomtwi, kde na vás dýchne klid africké přírody.

Zavřít boční panel

Cape Coast

Asi 150 km východně od Accry na vás čeká město známé pro své široké pláže a bohatý noční život

Návštěvu navíc můžete spojit s cestou na slavnou pevnost Elmina, proslavenou obchodem s otroky.

Zavřít boční panel

Busua Beach

Pláž pro fajnšmekry nacházející se doslova uprostřed ničeho. Jediné, co na vás čeká, jsou kilometry pláží s bílým pískem a ubytování v romantických dřevěných chatkách. Nejbližším velkým městem je přístav Takoradi asi 20 km na východ.

Naopak na západ od Busua Beach najdete další více turistické pláže s veškerým zázemím, restauracemi nebo surfařskou školou.

Zavřít boční panel

NP Kakum

Na jihu země nacházející se park nabízí známá zvířata jako například slon africký. Jedná se o tropický prales, tudíž můžete počítat i s dostatečně bohatou florou. Nejznámější neživou atrakcí je pak ikonický 350 metrů vysoký vsutý most.

Zavřít boční panel

NP Digya

Park pro milovníky vodních zvířat se nachází příhodně na březích jezera Volta. Typickými zvířaty jsou krokodýli a vydry. Na své si však přijdou i fanoušci slonů či primátů.

Zavřít boční panel

NP Bia

Park je typický především pro velké množství různých druhů savců a ptáků. Speciálním lákadlem jsou pak jedny znejvyšších západoafrických stromů. Samozřejmostí jsou také sloni.

Zavřít boční panel

NP Mole

Rozlehlý park nabízí díky své poloze odlišnou faunu a floru. Spatřit tam lze například hrochy, bizony, slony, leopardy, lvi, antilopy nebo africká divoká prasata. Výjimečným zážitkem je možnost pěšího safari. Nejbližsím velkým městem je Tamale.

Počasí a sezóny v Ghaně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Ghana
Počasí se regionálně neliší

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

29 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Jak již bylo zmíněno výše, Ghana je co se týče počasí typický africký stát, tudíž počítejte s tropickými teplotami. Ty se v hlavní sezóně (leden–březen) šplhají ke 30 °C ve stínu, na sluníčku pak počítejte se čtyřicítkami. O něco příjemnější teploty můžete očekávat v ghanské zimě (červen–září), kdy se rtuť teploměru šplhá „pouze“ k 25 °C. 

Specifikem ghanského počasí je střídání období dešťů a sucha. S deštěm počítejte od dubna až května do listopadu, se suchem ve zbývajících měsících. 

Nutno také počítat s rozdíly mezi ghanským severem a jihem. Na severu je za prvé o něco nižší pocitová teplota (i když statistiky říkají opak) a za druhé tam období dešťů trvá déle než na jihu.

Sezóny a kdy vyrazit

Z předcházejících řádků tedy vyplývá, že nejlepšími měsíci pro cestu do Ghany jsou především leden, únor a březen, kdy jsou nejvyšší teploty a nejméně deště. Alternativní variantou pak může být cesta v prosinci či dubnu.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu