Zavřít boční panel

Aktivity v Tbilisi

Kromě typické městské turistiky můžeme doporučit následující aktivity.

Koupel v sirných lázních

Jedna z nejlepších možností, jak se po celodenním chození dát do pořádku, je koupel v sirných lázních.

Koupel v sirných sulfanových minerálních vodách má příznivé účinky na léčbu kožních, cévních a nervových onemocněních, ale především pomáhá při nemocech pohybového aparátu, jako jsou například kyčle a klouby.

Přírodní pramen vyvěrající v oblasti Starého města pod pevností Narikala zajišťuje provoz několika sirných lázní, soukromých i veřejných. Poznáte je díky typické architektuře svých kopulí, odkud během zimy stoupá mohutná pára z vyhřátých vod.

Veřejné lázně Abanotubani nabídnou oddělené bazény pro muže a ženy a vstupné by mělo být méně jak 5 lari na osobu.

Oproti tomu soukromé lázně nabídnou malý bazének o rozměru 2x2 metry s možností pronájmu na 1 hodinu za 60–100 lari dle zvolených lázní. Možné je si připlatit za peeling či masáž po koupeli.

Sirné lázně

Tip: V případě, že je na vás voda v bazénku příliš horká, můžete ji naředit vodou studenou. Vtip spočívá v tom, že studená voda bývá označena červeným kohoutkem.

Zábava v parku Mtatsminda

Celoročně otevřený zábavní park Mtatsminda se nachází na kopci nad Starým městem. Dojedete sem buďto maršrutkou, nebo lanovkou.

Kromě mnoha atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy se v hořejší stanici lanovky nachází úžasná restaurace nabízející výhled na celé Tbilisi. Doporučujeme jak pro odpolední svačinu, tak i večeři během západu slunce. Ceny jsou naprosto běžné, určitě nic nepřeplatíte. 

Mtatsminda a horská dráha

Po stopách gastronomie

Ochutnávejte a vychutnávejte. Gruzínská kuchyně je naprosto výtečná.

Pokud byste rádi ochutnali co nejvíce, dejte si tradiční jídlo v restauraci Machakhela ve Starém městě, kde si můžete objednat studený a teplý tác plný menších porcí gruzínských pokrmů.

Pokrm v Machakhela

Výlet do Mcchtety

Mcchteta je bývalé hlavní město Gruzie. Najdete tu dva významné kláštery a hezké historické centrum tohoto městečka. Dostanete se sem maršrutkou z Didube za 1 lari. Odjíždí několikrát za hodinu.

Klášter Jvari (chrám Kříže) se tyčí nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi a městem Mccheta. Dodnes zůstává jednou z nejdůležitějších symbolů a nejeden Gruzínec, kdykoliv budovu spatří, se pokřižuje.

Také jako Katedrála životodárných sloupů je druhou nejvyšší katedrálou v Gruzii po Nejsvětější Trojici a je umístěna uprostřed malého městečka Mccheta. Sveticchoveli společně s městem byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO roku 1996.

Celodenní výlet do Gori a Uplistsikhe

Návštěva Gori, rodiště Stalina, se doporučuje zvolit jako jednodenní výlet z Tbilisi. Maršrutky jezdí každou chvíli z nádraží Didube. Stačí se nechat navigovat od místních naháněčů a ti vás zavedou ke správnému vozu. Nebojte se, nic po vás chtít nebudou.

V Gori, kromě samotného domku Stalina, navštivte jemu věnované muzeum a vlak, jímž za dob éry SSSR cestoval. Dominantou města však zůstává pevnost Gori.

Nedaleko města se nachází ještě jeden unikát – prehistorické skalní město Uplistsikhe s historií sahající do doby několik set let před Kristem.

Uplistsikhe

Co tady objevíš?

Starobylé město na řece Kura vás obohatí jak z pohledu historického desítkami klášterů v čele s Katedrálou Nejsvětější Trojice, tak i gastronomického v restauraci Machakhela ve starém městě Dzveli. V neposlední řadě také ze zdravotního hlediska díky tradičním sirným lázním ve čtvrti Abanotubani.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 dny
Samotné město prozkoumáte během jednoho až dvou dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V létě na procházky po parcích, v zimě za revitalizací do sirných lázní.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Přímé lety z Prahy a Bratislavy pořídíte okolo 5.000 korun.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu