Tbilisi

Co dělat v Tbilisi

Kromě typické městské turistiky můžeme doporučit následující aktivity.

Koupel v sirných lázních

Jedna z nejlepších možností, jak se po celodenním chození dát do pořádku, je koupel v sirných lázních.

Koupel v sirných sulfanových minerálních vodách má příznivé účinky na léčbu kožních, cévních a nervových onemocněních, ale především pomáhá při nemocech pohybového aparátu, jako jsou například kyčle a klouby.

Přírodní pramen vyvěrající v oblasti Starého města pod pevností Narikala zajišťuje provoz několika sirných lázní, soukromých i veřejných. Poznáte je díky typické architektuře svých kopulí, odkud během zimy stoupá mohutná pára z vyhřátých vod.

Veřejné lázně Abanotubani nabídnou oddělené bazény pro muže a ženy a vstupné by mělo být méně jak 5 lari na osobu.

Oproti tomu soukromé lázně nabídnou malý bazének o rozměru 2x2 metry s možností pronájmu na 1 hodinu za 60–100 lari dle zvolených lázní. Možné je si připlatit za peeling či masáž po koupeli.

Tip: V případě, že je na vás voda v bazénku příliš horká, můžete ji naředit vodou studenou. Vtip spočívá v tom, že studená voda bývá označena červeným kohoutkem.

Zábava v parku Mtatsminda

Celoročně otevřený zábavní park Mtatsminda se nachází na kopci nad Starým městem. Dojedete sem buďto maršrutkou, nebo lanovkou.

Kromě mnoha atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy se v hořejší stanici lanovky nachází úžasná restaurace nabízející výhled na celé Tbilisi. Doporučujeme jak pro odpolední svačinu, tak i večeři během západu slunce. Ceny jsou naprosto běžné, určitě nic nepřeplatíte. 

Po stopách gastronomie

Ochutnávejte a vychutnávejte. Gruzínská kuchyně je naprosto výtečná.

Pokud byste rádi ochutnali co nejvíce, dejte si tradiční jídlo v restauraci Machakhela ve Starém městě, kde si můžete objednat studený a teplý tác plný menších porcí gruzínských pokrmů.

Výlet do Mcchtety

Mcchteta je bývalé hlavní město Gruzie. Najdete tu dva významné kláštery a hezké historické centrum tohoto městečka. Dostanete se sem maršrutkou z Didube za 1 lari. Odjíždí několikrát za hodinu.

Klášter Jvari (chrám Kříže) se tyčí nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi a městem Mccheta. Dodnes zůstává jednou z nejdůležitějších symbolů a nejeden Gruzínec, kdykoliv budovu spatří, se pokřižuje.

Také jako Katedrála životodárných sloupů je druhou nejvyšší katedrálou v Gruzii po Nejsvětější Trojici a je umístěna uprostřed malého městečka Mccheta. Sveticchoveli společně s městem byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO roku 1996.

Celodenní výlet do Gori a Uplistsikhe

Návštěva Gori, rodiště Stalina, se doporučuje zvolit jako jednodenní výlet z Tbilisi. Maršrutky jezdí každou chvíli z nádraží Didube. Stačí se nechat navigovat od místních naháněčů a ti vás zavedou ke správnému vozu. Nebojte se, nic po vás chtít nebudou.

V Gori, kromě samotného domku Stalina, navštivte jemu věnované muzeum a vlak, jímž za dob éry SSSR cestoval. Dominantou města však zůstává pevnost Gori.

Nedaleko města se nachází ještě jeden unikát – prehistorické skalní město Uplistsikhe s historií sahající do doby několik set let před Kristem.

Chystáš se do Tbilisi?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.