Průvodce městem

Tbilisi

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Starobylé město na řece Kura vás obohatí jak z pohledu historického desítkami klášterů v čele s Katedrálou Nejsvětější Trojice, tak i gastronomického v restauraci Machakhela ve starém městě Dzveli. V neposlední řadě také ze zdravotního hlediska díky tradičním sirným lázním ve čtvrti Abanotubani.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 dny
Samotné město prozkoumáte během jednoho až dvou dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V létě na procházky po parcích, v zimě za revitalizací do sirných lázní.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Přímé lety z Prahy a Bratislavy pořídíte okolo 5.000 korun.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tbilisi

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Gruzie

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat do Tbilisi

Do Tbilisi nejčastěji přiletíme s přestupem z Turecka, případně ze zemí bývalého východního bloku. Během letního letového řádu jsou také operovány přímé letecké linky z Prahy a Bratislavy, které má na starost aerolinie Georgian Airways.

Zpáteční letenky do Tbilisi se velmi často pohybují na úrovni 5–6.000 korun. Z letiště Tbilisi pak do centra dojedete autobusem či taxíkem.

Díky nízkonákladovým aerolinkám Wizz Air však mnohdy do Gruzie přiletíte spíše na letiště Kutaisi. Odtud jezdí maršrutky buďto přímo od terminálu letiště do centra Tbilisi, nebo to můžete vzít s pauzou v Kutaisi, odkud pojedete do Tbilisi na nádraží Didube, kde se střetávají veškeré linky z celé Gruzie.

Jak se dopravovat po Tbilisi

Pěšky

Budete-li bydlet v centru města, vystačíte si s vlastníma nohama. Pěšky se dá relativně dobře za jeden den obejít vše podstatné.

Metrem

Na delší vzdálenosti či k cestě na autobusové nádraží Didube využijte místní metro.

U vstupu si zakoupíte kartičku „Metromoney“ za 2 lari a nabijete určitou sumou, kterou hodláte projezdit. Kartička je přenosná, postačí vám proto pouze jedna pro celou skupinu osob. Kartu lze také vrátit za předpokladu, že nebude poničená a budete mít uschovanou účtenku – doba k vrácení činí 30 dní od prodeje.

Standardní cena za jízdu metrem, ale i dalšími dopravními prostředky, je 0,50 lari. Lístek platí 1,5 hodiny.

Maršrutkou

Pro Gruzii tolik typické minibusy zvané maršrutky jezdí městem křížem krážem. Jejich mapu najdete zde – http://ttc.com.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=143.

Jízdenka se platí v automatu uvnitř maršrutky za pomocí drobných (automat nevrací) nebo v novějších žlutých vozech kartou Metromoney přiložením k automatu. Následně vám vyjedete lístek, který si uschováte. Jízda stojí 0,80 lari.

V případě přestupu, je nutné znovu přiložit kartičku a nechat si vytisknout nový lístek s nulovým poplatkem v rámci 1,5 hodinového intervalu.

Lanovkou

V Tbilisi najdeme 2 lanové dráhy provozované dopravním podnikem. Jedna jezdí z parku Rike k pevnosti Narikala nad Starým městem a druhá od parku Vake k Želvímu jezeru „Turtle Lake“.

Jízda na lanovce Rike – Narikala stojí 2,5 lari a na Vake–Turtle 1 lari.

Lanovka k Narikala

Mimo tyto lanovky se lze svézt ještě jednou, a to tzv. Tbilisi Funicular jezdící do zábavního parku Mtatsminda, kde se nachází taktéž výtečná restaurace s výhledem na město.

Taxi

Při využívání taxi dbejte na to, abyste si stanovili cestu předem. Jízda po městě by neměla stát více jak 15 lari.

Chcete-li se vyhnout zbytečným dohadům s taxikáři, využijte mobilní aplikaci Taxify, kde se jízdné dozvíte předem bez zbytečných průtahů.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

Největší koncentraci hotelů, rodinných hotýlků, apartmánů i hostelů najdeme na západním břehu řeky Kura podél dvou hlavních ulic Rustaveli Avenue a Pekini Avenue.

Chcete-li omezit čas v dopravních prostředcích, hledejte ubytování v jižní části Rustaveli v tzv. Dzveli Tbilisi, tedy Starém městě. Počítejte ale s o něco vyššími cenami.

Jako ideální lokalita se pak jeví naopak severní část Rustaveli směrem k parku Vake. Do Dzveli Tbilisi se stále dá dojít pěšky nebo se přiblížit pomocí metra. My zvolili např. tento rodinný hotel Victoria Royal s rozumnou cenou 550 Kč za noc.

Ceny

Zatímco menší rodinné guesthousy nabídnou ubytování v původních zástavbách města mezi 500–800 Kč za pokoj, moderní hotely budou stát od 1 500 Kč více.

Rozmanitost je velká, a to jak v kvalitě, tak i ubytování. Není proto na škodu přečíst alespoň pár recenzí k vámi vybranému ubytování.

Tbilisi je město kontrastu, kdy vedle nejlevnějších hostelů se budou tyčit moderní budovy nadnárodních hotelových řetězců Marriott, Radisson Blu, Ramada, Best Western nebo Mercure, kdy ceny za noc skáčou mezi 3–5.000 Kč.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Kromě typické městské turistiky můžeme doporučit následující aktivity.

Koupel v sirných lázních

Jedna z nejlepších možností, jak se po celodenním chození dát do pořádku, je koupel v sirných lázních.

Koupel v sirných sulfanových minerálních vodách má příznivé účinky na léčbu kožních, cévních a nervových onemocněních, ale především pomáhá při nemocech pohybového aparátu, jako jsou například kyčle a klouby.

Přírodní pramen vyvěrající v oblasti Starého města pod pevností Narikala zajišťuje provoz několika sirných lázní, soukromých i veřejných. Poznáte je díky typické architektuře svých kopulí, odkud během zimy stoupá mohutná pára z vyhřátých vod.

Veřejné lázně Abanotubani nabídnou oddělené bazény pro muže a ženy a vstupné by mělo být méně jak 5 lari na osobu.

Oproti tomu soukromé lázně nabídnou malý bazének o rozměru 2x2 metry s možností pronájmu na 1 hodinu za 60–100 lari dle zvolených lázní. Možné je si připlatit za peeling či masáž po koupeli.

Sirné lázně

Tip: V případě, že je na vás voda v bazénku příliš horká, můžete ji naředit vodou studenou. Vtip spočívá v tom, že studená voda bývá označena červeným kohoutkem.

Zábava v parku Mtatsminda

Celoročně otevřený zábavní park Mtatsminda se nachází na kopci nad Starým městem. Dojedete sem buďto maršrutkou, nebo lanovkou.

Kromě mnoha atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy se v hořejší stanici lanovky nachází úžasná restaurace nabízející výhled na celé Tbilisi. Doporučujeme jak pro odpolední svačinu, tak i večeři během západu slunce. Ceny jsou naprosto běžné, určitě nic nepřeplatíte.

Mtatsminda a horská dráha

Po stopách gastronomie

Ochutnávejte a vychutnávejte. Gruzínská kuchyně je naprosto výtečná.

Pokud byste rádi ochutnali co nejvíce, dejte si tradiční jídlo v restauraci Machakhela ve Starém městě, kde si můžete objednat studený a teplý tác plný menších porcí gruzínských pokrmů.

Pokrm v Machakhela

Výlet do Mcchtety

Mcchteta je bývalé hlavní město Gruzie. Najdete tu dva významné kláštery a hezké historické centrum tohoto městečka. Dostanete se sem maršrutkou z Didube za 1 lari. Odjíždí několikrát za hodinu.

Klášter Jvari (chrám Kříže) se tyčí nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi a městem Mccheta. Dodnes zůstává jednou z nejdůležitějších symbolů a nejeden Gruzínec, kdykoliv budovu spatří, se pokřižuje.

Také jako Katedrála životodárných sloupů je druhou nejvyšší katedrálou v Gruzii po Nejsvětější Trojici a je umístěna uprostřed malého městečka Mccheta. Sveticchoveli společně s městem byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO roku 1996.

Celodenní výlet do Gori a Uplistsikhe

Návštěva Gori, rodiště Stalina, se doporučuje zvolit jako jednodenní výlet z Tbilisi. Maršrutky jezdí každou chvíli z nádraží Didube. Stačí se nechat navigovat od místních naháněčů a ti vás zavedou ke správnému vozu. Nebojte se, nic po vás chtít nebudou.

V Gori, kromě samotného domku Stalina, navštivte jemu věnované muzeum a vlak, jímž za dob éry SSSR cestoval. Dominantou města však zůstává pevnost Gori.

Nedaleko města se nachází ještě jeden unikát – prehistorické skalní město Uplistsikhe s historií sahající do doby několik set let před Kristem.

Uplistsikhe

Co vidět a navštívit v Tbilisi

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Tbilisi

Zavřít boční panel

Katedrála Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice, v gruzínštině běžně označovaná jako Sameba, je relativně moderní budova vystavěná teprve v roce 2004. Zajímavostí je, že se svými 86 metry se jedná o třetí nejvyšší ortodoxní katedrálu na světě po těch v Moskvě a Petrohradu.

Jaro a Sameba

Nachází se na levém břehu řeky Mtkvari a lze sem dojít pěšky při mírném stoupání silnice. Cestou minete Prezidentský palác.

Z místa je pak výhled na město Tbilisi.

Zavřít boční panel

Pevnost Narikala

Pevnost, jejíž historie sahá do 4. století, kdy byla vystavěna Peršany, je v současné době rozpadající se ruinou. Nabídne však zajímavé výhledy na Tbilisi a určitě stojí za návštěvu.

Dojít sem můžete pěšky, ale mnohem lepší variantou je využití lanové dráhy z protějšího břehu řeky Mtkvari. Lanovka začíná v parku Rike a jízdné stojí 2 lari.

Zavřít boční panel

Socha Matky Gruzie

Na kopci Sololaki vedle pevnosti Narikala vznešeně vzhlíží k městu Tblisi socha Matky Gruzie často nazývána také jako Kartlis Deda.

Vystavěna byla roku 1958 k 1500. výročí státu.

Dvacetimetrová hliníková socha symbolizuje národní charakter, kdy v jedné ruce drží kalich s vínem pro přivítání těch, kteří sem přicházejí v míru, a v ruce druhé meč pro ty, kdož chtějí vstoupit s nepřátelskými úmysly.

Zavřít boční panel

Náměstí Svobody

Dříve jako Leninovo náměstí se stalo symbolem svobody roku 1918 po rozpadu ruské říše. Dnes jej místní nazývají Tavisuplebis moedani, zkráceně také jako Erivan.

Najdete zde menší prostor s kašnou a bustou Alexandra Puškina, Radnici či bývalou centrálu Bank of Georgia.

Za sovětského období se na náměstí tyčila socha Lenina, která byla rozbita v srpnu 1991 a 23. listopadu se na stejném místě odhalil Památník Svobody zobrazujícího sv. Jiřího.

Zavřít boční panel

Rustaveli

Nejdůležitější ulice celého Tbilisi je 1,5 kilometru dlouhá avenue Rustaveli. Bulvár lemovaný vládními budovami, kostely, divadly či muzei, z nichž nejdůležitější jsou:

  • Budova gruzínského Parlamentu,
  • Národní opera,
  • Státní akademické divadlo Rustaveli,
  • Gruzínská akademie věd,
  • Kostel Kashveti,
  • Národní muzeum,
  • Luxusní hotel Biltmore.
Zavřít boční panel

Rike park

Park na pravém břehu řeky je spojen s centrem Tbilisi Mostem míru a představuje novodobý styl městské zeleně. Zavinuté cesty vás zavedou napříč parkem plného kašen a bazénků.

Najdete zde také lanovku na kopec Sololaki k soše Matky Gruzie a pevnosti Narikala.

Zavřít boční panel

Vake park

Jeden z největších parků Tbilisi se nachází na konci ulice Chavchavadze Avenue. Rozlehlá plocha zeleně nabídne prostor k odpočinku i sportovním aktivitám.

Vystavěn tu byl i památník ke 2. světové válce.

Zavřít boční panel

Želví jezero

Jezero Kus Tba, jak jej místní nazývají, leží v kopci nad čtvrtí Vake. V místních vodách spatříte, jak název napovídá, želvy.

Místní sem míří k rekreaci po pracovním dni a relativně často je jezero místem konání nejrůznějších akcí a koncertů.

Dostanete se sem lanovkou od parku Vake.

Zavřít boční panel

Most míru

Bridge of Peace je skleněným mostem pro pěší nad řekou Kura. Je to ten most, který každý večer nádherně svítí a doplňuje světelnou show města Tbilisi.

Díky svému modernímu stylu byl během výstav terčem mnoha kritiků. S čímž můžeme jen souhlasit, neboť do jinak historického města tento výdobytek moderní architektury prostě nepatří.

Zavřít boční panel

Národní botanická zahrada

Tbiliská botanická zahrada se rozprostírá na rozloze 161 hektarů v předhůří Sololaki a poskytuje útočiště pro 4.500 taxonomických skupin.

Vstupné činí 3 lari a je otevřeno denně od 9 do 19 hodin.

Zavřít boční panel

Sirný vodopád

Uprostřed starého města Dzveli se nachází kousek přírody v podobě sirného vodopádu zásobující místní lázně sirnou minerální vodou. Dzveli Tbilisi Sulphur Waterfall.

Zákoutí nabídne přes den oddech v chládku, přes noc kousek romantiky, alespoň do té chvíle, kdy vám zápach síry nedělá problém.

Zavřít boční panel

Mešita

Jediná dosud stojící a zachovaná mešita v Tbilisi po čistkách uskutečněných v 30. letech. Poznáte ji v zástavbě dle červených cihel.

Zujte si boty a nakoukněte dovnitř.

Zavřít boční panel

Sirné lázně

Typické kupolovité střechy vyčnívající nad povrchem silnice vám prozradí, kde si právě někdo s největší pravděpodobností dopřává odpočinek a pomáhá zdraví koupelí v sirných minerálních vodách.

Neváhejte a navštivte je také – k dispozici jsou jak veřejné, tak i privátní koupele.

Zavřít boční panel

Park Mtatsminda

Místo zábavy a romantických chvil u večeře s výhledem na Tbilisi.

V místním parku osedlejte jednu z atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy a po zábavě se usaďte v restauraci, která nabízí smažené koblížky i tradiční gruzínské pokrmy za neturistické ceny.

Ceny v Mtatsminda

Dostanete se sem maršrutkou nebo lanovkou.

Počasí a sezóny v Tbilisi

Počasí

Tbilisi se nachází ve vlhkém subtropickém pásu, který má na svědomí horká léta a mírné zimy. Díky poloze uprostřed hor a kopců, které tak Tbilisi chrání před studeným vzduchem z Ruska, zde bývá podstatně tepleji než na území jiných měst v podobné zeměpisné šířce.

Teploty mají celoroční průměr 13 °C, z čehož nejchladnější bývá leden s 2 °C a naopak nejteplejším měsícem je červenec s 25 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Jelikož není Tbilisi úplně hlavní cílovou destinací, kterou v Gruzii navštívíte, dá se sem prakticky vyrazit kdykoli v průběhu roku v závislosti na dalších plánech během vaší výpravy. Ideální pro město je samozřejmě období jara a podzimu.

Skvělé akce do Tbilisi

ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
3 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu