Co tady objevíš?

Starobylé město na řece Kura vás obohatí jak z pohledu historického desítkami klášterů v čele s Katedrálou Nejsvětější Trojice, tak i gastronomického v restauraci Machakhela ve starém městě Dzveli. V neposlední řadě také ze zdravotního hlediska díky tradičním sirným lázním ve čtvrti Abanotubani.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 dny
Samotné město prozkoumáte během jednoho až dvou dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
V létě na procházky po parcích, v zimě za revitalizací do sirných lázní.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Přímé lety z Prahy a Bratislavy pořídíte okolo 5.000 korun.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Katedrála Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice, v gruzínštině běžně označovaná jako Sameba, je relativně moderní budova vystavěná teprve v roce 2004. Zajímavostí je, že se svými 86 metry se jedná o třetí nejvyšší ortodoxní katedrálu na světě po těch v Moskvě a Petrohradu.

Jaro a Sameba

Nachází se na levém břehu řeky Mtkvari a lze sem dojít pěšky při mírném stoupání silnice. Cestou minete Prezidentský palác.

Z místa je pak výhled na město Tbilisi.

Zavřít boční panel

Pevnost Narikala

Pevnost, jejíž historie sahá do 4. století, kdy byla vystavěna Peršany, je v současné době rozpadající se ruinou. Nabídne však zajímavé výhledy na Tbilisi a určitě stojí za návštěvu.

Dojít sem můžete pěšky, ale mnohem lepší variantou je využití lanové dráhy z protějšího břehu řeky Mtkvari. Lanovka začíná v parku Rike a jízdné stojí 2 lari.

Zavřít boční panel

Socha Matky Gruzie

Na kopci Sololaki vedle pevnosti Narikala vznešeně vzhlíží k městu Tblisi socha Matky Gruzie často nazývána také jako Kartlis Deda.

Vystavěna byla roku 1958 k 1500. výročí státu.

Dvacetimetrová hliníková socha symbolizuje národní charakter, kdy v jedné ruce drží kalich s vínem pro přivítání těch, kteří sem přicházejí v míru, a v ruce druhé meč pro ty, kdož chtějí vstoupit s nepřátelskými úmysly.

Zavřít boční panel

Náměstí Svobody

Dříve jako Leninovo náměstí se stalo symbolem svobody roku 1918 po rozpadu ruské říše. Dnes jej místní nazývají Tavisuplebis moedani, zkráceně také jako Erivan.

Najdete zde menší prostor s kašnou a bustou Alexandra Puškina, Radnici či bývalou centrálu Bank of Georgia.

Za sovětského období se na náměstí tyčila socha Lenina, která byla rozbita v srpnu 1991 a 23. listopadu se na stejném místě odhalil Památník Svobody zobrazujícího sv. Jiřího. 

Zavřít boční panel

Rustaveli

Nejdůležitější ulice celého Tbilisi je 1,5 kilometru dlouhá avenue Rustaveli. Bulvár lemovaný vládními budovami, kostely, divadly či muzei, z nichž nejdůležitější jsou:

  • Budova gruzínského Parlamentu,
  • Národní opera,
  • Státní akademické divadlo Rustaveli,
  • Gruzínská akademie věd,
  • Kostel Kashveti,
  • Národní muzeum,
  • Luxusní hotel Biltmore.
Zavřít boční panel

Rike park

Park na pravém břehu řeky je spojen s centrem Tbilisi Mostem míru a představuje novodobý styl městské zeleně. Zavinuté cesty vás zavedou napříč parkem plného kašen a bazénků.

Najdete zde také lanovku na kopec Sololaki k soše Matky Gruzie a pevnosti Narikala.

Zavřít boční panel

Vake park

Jeden z největších parků Tbilisi se nachází na konci ulice Chavchavadze Avenue. Rozlehlá plocha zeleně nabídne prostor k odpočinku i sportovním aktivitám.

Vystavěn tu byl i památník ke 2. světové válce.

Zavřít boční panel

Želví jezero

Jezero Kus Tba, jak jej místní nazývají, leží v kopci nad čtvrtí Vake. V místních vodách spatříte, jak název napovídá, želvy.

Místní sem míří k rekreaci po pracovním dni a relativně často je jezero místem konání nejrůznějších akcí a koncertů.

Dostanete se sem lanovkou od parku Vake.

Zavřít boční panel

Most míru

Bridge of Peace je skleněným mostem pro pěší nad řekou Kura. Je to ten most, který každý večer nádherně svítí a doplňuje světelnou show města Tbilisi.

Díky svému modernímu stylu byl během výstav terčem mnoha kritiků. S čímž můžeme jen souhlasit, neboť do jinak historického města tento výdobytek moderní architektury prostě nepatří.

Zavřít boční panel

Národní botanická zahrada

Tbiliská botanická zahrada se rozprostírá na rozloze 161 hektarů v předhůří Sololaki a poskytuje útočiště pro 4.500 taxonomických skupin.

Vstupné činí 3 lari a je otevřeno denně od 9 do 19 hodin.

Zavřít boční panel

Sirný vodopád

Uprostřed starého města Dzveli se nachází kousek přírody v podobě sirného vodopádu zásobující místní lázně sirnou minerální vodou. Dzveli Tbilisi Sulphur Waterfall.

Zákoutí nabídne přes den oddech v chládku, přes noc kousek romantiky, alespoň do té chvíle, kdy vám zápach síry nedělá problém.

Zavřít boční panel

Mešita

Jediná dosud stojící a zachovaná mešita v Tbilisi po čistkách uskutečněných v 30. letech. Poznáte ji v zástavbě dle červených cihel.

Zujte si boty a nakoukněte dovnitř. 

Zavřít boční panel

Sirné lázně

Typické kupolovité střechy vyčnívající nad povrchem silnice vám prozradí, kde si právě někdo s největší pravděpodobností dopřává odpočinek a pomáhá zdraví koupelí v sirných minerálních vodách.

Neváhejte a navštivte je také – k dispozici jsou jak veřejné, tak i privátní koupele.

Zavřít boční panel

Park Mtatsminda

Místo zábavy a romantických chvil u večeře s výhledem na Tbilisi.

V místním parku osedlejte jednu z atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy a po zábavě se usaďte v restauraci, která nabízí smažené koblížky i tradiční gruzínské pokrmy za neturistické ceny.

Ceny v Mtatsminda

Dostanete se sem maršrutkou nebo lanovkou.

Počasí a sezóny v Tbilisi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tbilisi
Teploty během dne

7 °C

8 °C

13 °C

19 °C

23 °C

28 °C

31 °C

31 °C

26 °C

19 °C

12 °C

8 °C

Počasí

Tbilisi se nachází ve vlhkém subtropickém pásu, který má na svědomí horká léta a mírné zimy. Díky poloze uprostřed hor a kopců, které tak Tbilisi chrání před studeným vzduchem z Ruska, zde bývá podstatně tepleji než na území jiných měst v podobné zeměpisné šířce.

Teploty mají celoroční průměr 13 °C, z čehož nejchladnější bývá leden s průměrnými 2 °C, které během dne často dosahují k 7 °C. Naopak nejteplejším měsícem je červenec s 25 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Jelikož není Tbilisi úplně hlavní cílovou destinací, kterou v Gruzii navštívíte, dá se sem prakticky vyrazit kdykoli v průběhu roku v závislosti na dalších plánech během vaší výpravy.

Ideální pro město je samozřejmě období jara a podzimu.

Skvělé akce do Tbilisi

ušetříš až 50%
Tam to bude krásný!
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 16%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu