Tbilisi

Co vidět a navštívit v Tbilisi

14 míst co vidět v Tbilisi

Sameba

Katedrála Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice, v gruzínštině běžně označovaná jako Sameba, je relativně moderní budova vystavěná teprve v roce 2004. Zajímavostí je, že se svými 86 metry se jedná o třetí nejvyšší ortodoxní katedrálu na světě po těch v Moskvě a Petrohradu. [imageFill 18347] Nachází se na levém břehu řeky Mtkvari a lze sem dojít pěšky při mírném stoupání silnice. Cestou minete Prezidentský palác. Z místa je pak výhled na město Tbilisi.

Zobrazit místo
Narikala

Pevnost Narikala

Pevnost, jejíž historie sahá do 4. století, kdy byla vystavěna Peršany, je v současné době rozpadající se ruinou. Nabídne však zajímavé výhledy na Tbilisi a určitě stojí za návštěvu. Dojít sem můžete pěšky, ale mnohem lepší variantou je využití lanové dráhy z protějšího břehu řeky Mtkvari. Lanovka začíná v parku Rike a jízdné stojí 2 lari.

Zobrazit místo
Matka Gruzie

Socha Matky Gruzie

Na kopci Sololaki vedle pevnosti Narikala vznešeně vzhlíží k městu Tblisi socha Matky Gruzie často nazývána také jako Kartlis Deda. Vystavěna byla roku 1958 k 1500. výročí státu. Dvacetimetrová hliníková socha symbolizuje národní charakter, kdy v jedné ruce drží kalich s vínem pro přivítání těch, kteří sem přicházejí v míru, a v ruce druhé meč pro ty, kdož chtějí vstoupit s nepřátelskými úmysly.

Zobrazit místo
Náměstí svobody

Náměstí Svobody

Dříve jako Leninovo náměstí se stalo symbolem svobody roku 1918 po rozpadu ruské říše. Dnes jej místní nazývají Tavisuplebis moedani, zkráceně také jako Erivan. Najdete zde menší prostor s kašnou a bustou Alexandra Puškina, Radnici či bývalou centrálu Bank of Georgia. Za sovětského období se na náměstí tyčila socha Lenina, která byla rozbita v srpnu 1991 a 23. listopadu se na stejném místě odhalil Památník Svobody zobrazujícího sv. Jiřího. 

Zobrazit místo
Rustaveli

Rustaveli

Nejdůležitější ulice celého Tbilisi je 1,5 kilometru dlouhá avenue Rustaveli. Bulvár lemovaný vládními budovami, kostely, divadly či muzei, z nichž nejdůležitější jsou: Budova gruzínského Parlamentu, Národní opera, Státní akademické divadlo Rustaveli, Gruzínská akademie věd, Kostel Kashveti, Národní muzeum, Luxusní hotel Biltmore.

Zobrazit místo
Rike Park

Rike park

Park na pravém břehu řeky je spojen s centrem Tbilisi Mostem míru a představuje novodobý styl městské zeleně. Zavinuté cesty vás zavedou napříč parkem plného kašen a bazénků. Najdete zde také lanovku na kopec Sololaki k soše Matky Gruzie a pevnosti Narikala.

Zobrazit místo
Vake Park

Vake park

Jeden z největších parků Tbilisi se nachází na konci ulice Chavchavadze Avenue. Rozlehlá plocha zeleně nabídne prostor k odpočinku i sportovním aktivitám. Vystavěn tu byl i památník ke 2. světové válce.

Zobrazit místo
Turtle Lake

Želví jezero

Jezero Kus Tba, jak jej místní nazývají, leží v kopci nad čtvrtí Vake. V místních vodách spatříte, jak název napovídá, želvy. Místní sem míří k rekreaci po pracovním dni a relativně často je jezero místem konání nejrůznějších akcí a koncertů. Dostanete se sem lanovkou od parku Vake.

Zobrazit místo
Most míru

Most míru

Bridge of Peace je skleněným mostem pro pěší nad řekou Kura. Je to ten most, který každý večer nádherně svítí a doplňuje světelnou show města Tbilisi. Díky svému modernímu stylu byl během výstav terčem mnoha kritiků. S čímž můžeme jen souhlasit, neboť do jinak historického města tento výdobytek moderní architektury prostě nepatří.

Zobrazit místo
Botanická zahrada v Tbilisi

Národní botanická zahrada

Tbiliská botanická zahrada se rozprostírá na rozloze 161 hektarů v předhůří Sololaki a poskytuje útočiště pro 4.500 taxonomických skupin. Vstupné činí 3 lari a je otevřeno denně od 9 do 19 hodin.

Zobrazit místo
Sirný vodopád

Sirný vodopád

Uprostřed starého města Dzveli se nachází kousek přírody v podobě sirného vodopádu zásobující místní lázně sirnou minerální vodou. Dzveli Tbilisi Sulphur Waterfall. Zákoutí nabídne přes den oddech v chládku, přes noc kousek romantiky, alespoň do té chvíle, kdy vám zápach síry nedělá problém.

Zobrazit místo
Mešita

Mešita

Jediná dosud stojící a zachovaná mešita v Tbilisi po čistkách uskutečněných v 30. letech. Poznáte ji v zástavbě dle červených cihel. Zujte si boty a nakoukněte dovnitř. 

Zobrazit místo
Sirné lázně a kopule

Sirné lázně

Typické kupolovité střechy vyčnívající nad povrchem silnice vám prozradí, kde si právě někdo s největší pravděpodobností dopřává odpočinek a pomáhá zdraví koupelí v sirných minerálních vodách. Neváhejte a navštivte je také – k dispozici jsou jak veřejné, tak i privátní koupele.

Zobrazit místo
Lanovka na Mtatsmindu

Park Mtatsminda

Místo zábavy a romantických chvil u večeře s výhledem na Tbilisi. V místním parku osedlejte jednu z atrakcí včetně ruského kola a horské dráhy a po zábavě se usaďte v restauraci, která nabízí smažené koblížky i tradiční gruzínské pokrmy za neturistické ceny. [imageFill 18334] Dostanete se sem maršrutkou nebo lanovkou.

Zobrazit místo

Chystáš se do Tbilisi?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020