Nedotčená horská krajina a pohostinnost místních obyvatel

Gruzie je asijská země nacházející se při východním okraji Černého moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Dějiny země se datují už do 1. století našeho letopočtu, kdy byla Gruzie známá jako Kolchida na západě a Iberie na východě. Gruzie, jak ji známe dnes, nabízí svým návštěvníkům rozmanité kulturní i přírodní vyžití. Od kopců Velkého Kavkazu přes prastaré architektonické památky až po koupání v sirných lázních či vlnách Černého moře. 

Průvodce pro tebe napsal Romana Mišnerová
Víza
1 rok zdarma
Do Gruzie můžeš na pas i občanku platnou po dobu pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Během léta ideální počasí na treky do hor. Jinak celoročně.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 49 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Gruzie

Co vidět a navštívit v Gruzii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Gruzii

Zavřít boční panel

Svanetie

Horská oblast umožňující lehké i náročnější výstupy do kopců Kavkazu, výchozím bodem pro většinu treků je město Mestia s informačním centrem, kde zdarma dostanete většinu potřebných map. Nejznámějším trekem ve Svanetii je trasa Mestia – Ušguli.

Zavřít boční panel

Tušetie

Velmi odlehlý kraj na hranici s ruským Dagestánem a Čečenskem. Centrem regionu je vesnice Omalo, kam je doprava dost nepravidelná. Je potřeba si buď pronajmout jeep, nebo si odmávnout některý z projíždějících náklaďáků. Tušetie je nádhernou ukázkou tradičního života farmářů, jelikož místní tu často žijí velmi prostě, bez elektřiny či jakýchkoliv moderních technologií, a jedí jen to, co si sami vypěstují.

Zavřít boční panel

Kazbegi

Malá vesnice u severní hranice s Ruskem známá též pod názvem Stepantsminda. Leží přímo pod horou Kazbeg (5.047 m). Na kopci za vesnicí se nachází též jedna z nejnavštěvovanějších památek, kostel Nejsvětější Trojice Sameba. Vstup do kostela je zdarma a výstup k němu vám zabere asi 2 hodiny.

Zavřít boční panel

Juta

Miniaturní vesnička asi 5 km od Kazbegi, odkud se začíná 2 denní trek Juta – Roschka. Ve vesnici není kromě pár guesthousů a placeného kempu nic, ale okolní scenerie rozhodně stojí za návštěvu. Do Juty se dostanete pouze speciálními terénními automobily, které vás na místo dovezou asi za 40 GEL/osobu.

Zavřít boční panel

Lagodekhi

Malé město na samém východním cípu Gruzie u hranic s Ázerbájdžánem a výchozí bod pro nádherné několikadenní treky do hor. Je zde velmi dobré informační centrum, kde vás v případě špatného počasí nechají přespat. V oblasti se platí poplatek 3 GEL/osobu/noc. Legodekhi je výbornou destinací pro ty, kteří jsou na treku v horách raději sami, není tak atraktivní jako Svanetie či Kazbegi, ale rozhodně jeho návštěvou nebudete zklamaní.

Zavřít boční panel

Batumi

Západní město na pobřeží Černého moře. Je zde velmi rušné centrum a rozhodně zde nasajete tu pravou mořskou atmosféru. Pokud se chcete vykoupat, popojeďte do 7 km vzdálenějšího Gonio, kde jsou pláže o mnoho čistší a voda je průzračnější. Do Gonio jezdí z Batumi pravidelně maršrutky za 1 GEL.

Zavřít boční panel

Čiatura

Hornické město v regionu Imereti, kde jsou největší naleziště manganu na světě. Město bylo na vrcholu slávy za doby sovětské éry, z níž tu zbyl rozlehlý komplex 17 lanovek, které dnes nahrazují veřejnou dopravu.

Aktualizace 4/2018: aktuálně v provozu poslední 2 lanovky na kraji města jedoucí k dolům a na sídliště s vyhlídkou. Jízda je zdarma.

Zavřít boční panel

Tskaltubo

Bývalý vyhlášený lázeňský resort města Tskaltubo najdete v západní Gruzii v kraji Imereti. Kromě prohlídky města doporučujeme návštěvu Prometheovy jeskyně, která skýtá dechberoucí scenerie z podzemní říše. Z tržnice ve Tskaltubo jezdí denně kromě pondělí minibus č. N42, který vás za 2 GEL odveze přímo k jeskyni. Prohlídka jeskynního komplexu trvá kolem 60 minut a je s možností průvodce v angličtině.

Zavřít boční panel

Katskhi

V malé vsi Katskhi v regionu Imereti ležící asi jen 10 minut jízdy od Čiatury se skrývá atrakce jménem Katskhi Column. Jedná se o přírodní, 40 m vysoký vápencový útvar, který je opředen mnoha legendami. Na skále se nachází prastarý klášter.

Zavřít boční panel

Gori

Šesté největší město v Gruzii a rodiště neslavně proslulého Stalina. Vstup do jeho muzea, které se zde nachází, vás vyjde na 10 GEL, což je nejvíc ze všech gruzínských muzeí. Gori se nachází asi hodinu jízdy po dálnici západně od Tbilisi a jeho dominantu tvoří nepřehlédnutelná pevnost.

Zavřít boční panel

Uplistsikhe

Během návštěvy města Gori si nezapomeňte odskočit do prehistorického skalního města Uplistsikhe. Jedná se o jednu z nejstarších obývaných lokalit v Gruzii a jeho historie sahá ještě do dob několika set let před Kristem.

Zavřít boční panel

Tbilisi

Hlavní město Gruzie nabídne nejen ideální zázemí pro výlety po okolí, ale též samo o sobě stojí za návštěvu.

Katedrála Nejsvětější Trojice, pevnost Narikala, zábavní park Mtatsminda či sirné lázně... Toto a mnohem víc najdete v našem průvodci Tbilisi.

Průvodce městem Tbilisi

Počasí a sezóny v Gruzii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Gruzie
Společné počasí pro celou zemi

6 °C

7 °C

12 °C

18 °C

23 °C

28 °C

30 °C

30 °C

26 °C

19 °C

12 °C

8 °C

Počasí

V Gruzii se mísí subtropické a kontinentální klima. Směrem na východ země jsou oblasti sušší s menším počtem srážek, naopak na západě převládá podnebí subtropické s vyššími teplotami, a  je tedy potřeba počítat i s častějšími srážkami. V západních oblastech se letní teploty pohybují okolo 30 °C, zimy jsou spíše teplé – teploty málokdy klesají pod bod mrazu.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro výlet do Gruzie je květen až srpen. Květnové a červnové počasí přeje hlavně turistům, kteří se vydají trekovat do hor, protože teploty ještě nejsou tak vysoké, i když vzhledem k částečně subtropickému podnebí můžete i začátkem června očekávat teploty dosahující přes 30 °C. Riziko v horách může v těchto měsících představovat sníh, který se v polohách nad 2.000 m drží celoročně a některé treky tak zůstávají uzavřeny kvůli nebezpečí pádu lavin. V červenci a srpnu je v horách zase potřeba počítat s pravidelnými odpoledními bouřkami.

Skvělé akce do Gruzie

ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
43 starších akcí
Avatar uživatele Romana Mišnerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu