Průvodce státem

Gruzie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nedotčená horská krajina a pohostinnost místních obyvatel

Gruzie je asijská země nacházející se při východním okraji Černého moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Dějiny země se datují už do 1. století našeho letopočtu, kdy byla Gruzie známá jako Kolchida na západě a Iberie na východě. Gruzie, jak ji známe dnes, nabízí svým návštěvníkům rozmanité kulturní i přírodní vyžití. Od kopců Velkého Kavkazu přes prastaré architektonické památky až po koupání v sirných lázních či vlnách Černého moře. 

Průvodce pro tebe napsal Romana Mišnerová
Víza
1 rok zdarma
Do Gruzie můžeš na pas i občanku platnou po dobu pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Během léta ideální počasí na treky do hor. Jinak celoročně.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 49 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Gruzie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Území dnešní Gruzie bylo obýváno už v dávném pravěku. Dlouhá a spletitá historie země zahrnuje významný rok 326, kdy bylo oficiálně přijato křesťanství, a dále také zlatý věk vlády královny Tamar ve 12. století, kdy se Gruzie stala nejsilnější zemí v regionu. Novodobé dějiny Gruzie jsou úzce spjaty s ruskou nadvládou, která započala již koncem 18. století a byla provázena mnoha krvavými válkami. V roce 1918 byla na krátké 3 roky vyhlášena nezávislost země, než ji roku 1921 ukončila rudá armáda a Gruzie se tak stala součástí Stalinovy velmoci (pozn. Stalin byl Gruzínec a narodil se ve měste Gori). Následovalo několik dalších vojenských převratů, mimo jiné došlo i k vyhrocení situace v Abcházii, západní části Gruzie, která dodnes zůstává znepřáteleným územím.

Po mnohých masakrech a bojích situace v roce 2004 vyústila v tzv. Růžovou revoluci v čele s Michailem Saakašvilim. Dalším z mnoha převratů v průběhu křehkého období míru byla válka Jižní Osetie s Gruzií v roce 2008, během níž byla bombardována mnohá gruzínská města. Napjatá situace mezi Ruskem a Gruzií zůstává dodnes. Gruzínci jsou si vědomi své existenční závislosti na mnohem ekonomicky silnějším Rusku, a to vede k vzniku mnoha protiruských organizací.

Lidé

Z celkového počtu 4,5 milionu obyvatel žije v Gruzii asi 83 % Gruzínců, zbytek obyvatelstva tvoří menšiny Arménů, Rusů a Azerů. Většina Gruzínců se hlásí k pravoslavné církvi.

Gruzínci jsou vesměs velmi přátelští lidé, kteří jsou vyhlášení svou pohostinností. Ve většině míst se k vám jakožto k turistům z Evropy budou vřele hlásit a vyptávat se a často vás pozvou domů na čaj či oběd, případně nabídnou místo k přespání. Pokud budete jejich hosty, počítejte s nadstandardní péčí. V Gruzii platí pořekadlo „host do domu, bůh do domu“.

Svátky

Vánoce se v Gruzii, stejně jako například v Rusku, slaví až po Novém roce, konkrétně 7. ledna. V období mezi Novým rokem a Vánocemi je tedy většinou zavřeno a nepracuje se. Mezi důležité státní svátky patří Den sjednocení, připomínající potlačení demonstrace proti Sovětskému svazu v Tbilisi v roce 1989, který připadá na 9. dubna, a Den nezávislosti, který Gruzínci slaví 26. května a připomínají si tak den, kdy byla v roce 1918 vyhlášena Gruzínská republika.

Kultura

Gruzínský národ je na svou tvořivost patřičně hrdý. Velkou součást tradiční gruzínské kultury tvoří hudba a tanec. Tradiční vícehlasý mužský zpěv je možné slyšet na lokálních festivalech například ve Tbilisi, ale i v ostatních regionech. Nedílnou součástí zpěvu jsou také tance v krojích. Typickým je tzv. tanec dervišů (pozn. příznivci islámu), jehož účelem je dosažení jakéhosi náboženského transu.

Ve výtvarném umění má Gruzie historickou tradici především v křesťanských freskách, které jsou ozdobou mnoha historických budov a které hojně vznikaly v době mezi 11. a 13. stoletím.

Gelati

Jazyk

Úředním jazykem je gruzínština patřící do větve jihokavkazských jazyků. V Gruzii se bez problému domluvíte rusky, naopak s angličtinou či němčinou zde téměř nepochodíte. Při cestování v malých vesničkách je vhodné naučit se alespoň pár znaků gruzínské abecedy, jelikož nápisy na informačních tabulích jsou výhradně v gruzínském mchedruli, zřídkakdy lze narazit na azbuku, avšak latinka se téměř nevyskytuje.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Gamardžoba
 • Na shledanou – Nachvamdis
 • Děkuji – Madloba/Didi madloba
 • Ano/Ne – Diakh/Ara

Turismus

V posledních pár letech se Gruzie stala oblíbenou destinací tzv. baťůžkářů a horolezců, jednak proto, že je zde levno, a také proto, že kavkazské hory patří k jedněm z nejkrásnějších pohoří na světě. Drobné nepohodlí na cestě pěšky a při spaní pod širákem vám bude plně nahrazeno rozkvetlými horskými loukami, pětitisícovými vrcholy a ledovci. Při putování po svých občas narazíte na rozmary počasí, a to zejména v letních měsících, a sem tam budete muset hledat stezku ve špatně značeném terénu, jinak výlety do zdejších hor rozhodně stojí za to. Oblíbenými oblastmi pro horskou turistiku a horolezectví patří Svanetie a Kazbegi.

Gruzie má co nabídnout i těm, kteří si potrpí spíše na památky. Města Tbilisi a Kutaisi oplývají mnoha krásnými starými budovami a muzei a po celé Gruzii jsou roztroušeny rozlehlé katedrály a staré kostely ze zlatého věku středověké gruzínské kultury.

Geografie

Gruzie se rozkládá na pomezí Evropy a Asie. Ze západní strany ji omývá Černé moře, ze severu je obklopena pohořím Velkého Kavkazu, z jihu pohořím Malého Kavkazu, východní část sousedí s Ázerbájdžánem. Rozlohou je Gruzie podobná Česku (asi 70.000 km²). Podstatná část území Gruzie je hornatá, 44 % celkové rozlohy země tvoří lesy, nejvyšším bodem je hora Šchara (5.201 m).

Administrativně je Gruzie rozdělena na 12 regionů včetně znepřátelené Abcházie na západě země přihranicích s Ruskem. Na severozápadě leží turisticky významný region Samegrelo-Zemo Svaneti, v němž se nachází horská oblast Svanetie. V centru západní Gruzie je historicky velmi významný kraj Imereti, jehož hlavním městem je druhé největší gruzínské město Kutaisi. Za hřebenem Likhi leží region Šida-Kartli s městem Gori, kde se narodil Stalin a kde se také nachází území dnešní Osetie, která je mimo kontrolu gruzínské vlády. Nejúrodnějším je region Kachetie, významná oblast zejména vinařského zemědělství.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Gruzínské lari

Místní měna je gruzínské lari (1 GEL). Lari se dělí na 100 tetri. Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri a 1, 2 lari, bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari. Lari je oproti koruně silnější měnou, 1 GEL je přibližně 12 Kč.

Lari

Směnárny a platby kartou

Směnit eura, popřípadě dolary, lze přímo po příletu na letiště, kurzy jsou samozřejmě nevýhodné. Směnárny najdete v každém větším městě, v malých obcích a civilizovaných vesnicích se běžně setkáte s pouličními „měniči“, kteří jsou ochotní o aktuálním kurzu smlouvat. Výhodné je také vybrat si hotovost přímo na místě z bankomatu. Většina bankomatů má limit pro výběr 2.000 GEL. Platby kartou jsou běžné ve velkých nákupních centrech, případně v hotelích či dražších restauracích, které najdeme ve velkých městech jako Tbilisi, Kutaisi, Batumi apod. V menších městech a vesnicích s bezhotovostní platbou rozhodně nepočítejte a mějte raději připravené bankovky menší hodnoty.

Kolik co stojí

Gruzie je ve srovnání s evropskými standardy poměrně chudou zemí, průměrný gruzínský plat tvoří v přepočtu na českou měnu kolem 6–7 tisíc Kč. Pro Čechy je tu levno. Nejvýhodnější nákupy potravin je paradoxně lepší uskutečnit v malých obchůdcích než ve velkoobchodních centrech, popřípadě u soukromých trhovců a farmářů, kde je sice výběr zboží menší, ale konečná částka za nákup může být až o dvě třetiny nižší oproti velkoobchodním cenám. Velmi levná je zde i doprava.

Příklady cen:

 • gruzínský chléb – 1 GEL
 • tradiční pokrm chačapuri – 1–2 GEL
 • jídlo v průměrné restauraci – 7–10 GEL
 • ubytování v guesthousu – 10–20 GEL
 • lístek na autobus z letiště do centra Tbilisi – 0,5 GEL
 • maršrutka Tbilisi – Kutaisi – 10 GEL
 • vstup do lázní – 3–6 GEL

Spropitné a smlouvání

Ceny jsou většinou konečné, v restauracích vám bude někdy k účtu připočteno 10 % z celkové útraty, potom se spropitné již neočekává. Smlouvání o cenách není v Gruzii běžné, a to ani na trzích.

Jak ušetřit

Jak již bylo zmíněno, levnější je nakupovat jídlo na trzích, v malých krámcích na vesnicích, případně koupit produkty přímo od místních. Téměř u každé silnice jsou i prodejci zeleniny a ovoce, které vás vyjde doslova na pár korun. Velmi levným pokrmem, který rozhodně zasytí, je tradiční gruzínské chačapuri (placka z kynutého těsta plněná většinou sýrem), které seženete v „hladových oknech“ i za 1 lari.

Při dopravě se nejvíce vyplatí využívat městskou hromadnou dopravu v podobě maršrutek, ještě levnější variantou jsou vlaky – ty však jezdí málo a na jejich odjezdové časy se nedá příliš spoléhat.

Pokud hledáte ubytování, záleží samozřejmě na tom, jak vysoké máte nároky. Nejvhodnější je pronajmout si pokoj u místních, kteří si za osobu a noc řeknou mezi 10–20 lari v závislosti na lokalitě. V ceně je většinou i snídaně a za malý příplatek dostanete několikachodovou bohatou večeři a strávíte příjemný večer povídáním si s domácími. Pokud chcete za nocleh ušetřit úplně, nabízí se varianta stanování, které je povoleno téměř všude s výjimkou měst a oblastí, kde platí vyhláška zákazu kempování – těch je však málo.

Denní rozpočty

Stejně jako v ostatních zemích, i v Gruzii záleží na tom, jak náročným turistou jste., Od toho se odvíjí denní částka, kterou budete potřebovat na stravu, dopravu apod. V odstavcích výše se dočtete o průměrných cenách a kde nejvýhodněji nakoupit. Obecně platí, že jídlo v restauracích či jiných stravovacích zařízeních vás vyjde pochopitelně na víc, než když si koupíte suroviny a budete si vařit. Gruzie je levnou zemí, kde vás dovolená rozhodně nebude stát „majlant“, ovšem i zde najdete hotely, penziony a restaurace, které jsou oproti běžným standardům zbytečně předražené – zejména v centru velkých měst.

Pokud vám postačí průměrné ubytování v guesthousech, jídlo budete řešit formou bufetů a cestovat veřejnou dopravou (maršrutky apod.), počítejte s částkou cca 50 GEL na osobu/den.

Náročnější turisté, kteří pro dopravu využijí služeb místních taxi, ubytují se v hotelu a stravují se v restauracích, by si měli připravit okolo 80–100 GEL na osobu/den.

Pokud jste se do Gruzie vydali za opravdovým luxusem, budete muset trochu pátrat, než najdete podniky, které dokáží splnit vaše očekávání. Nicméně ve velkých gruzínských městech (Tbilisi, Kutaisi) lze samozřejmě nalézt hotely, které vám nabídnou veškeré pohodlí. Většinou jsou čtyřhvězdičkové a za pokoj pro 2 osoby zaplatíte v průměru okolo 200 GEL na noc. S jídlem a dopravou pronajatým autem vás tak denní rozpočet pro jednu osobu na den přijde na cca 200–250 GEL.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Gruzie

V posledních pár letech se často objevují velmi levné letenky do Tbilisi či Kutaisi, proto asi nejvýhodnějším dopravním prostředkem do Gruzie je letadlo. Do gruzínského hlavního města létá v současnosti několik nízkonákladových leteckých společností, například Pegasus Airlines. Cesta i s přestupem zabere něco kolem 12 hodin. Do Kutaisi potom létá například společnost Wizz Air, a to třeba z polských Katowic, Budapešti či Berlína. Pokud si letenky pohlídáte a koupíte ve správnou chvíli, můžete se do této úžasné země podívat i pod 2.500 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

V Gruzii se jezdí stejně jako u nás vpravo, ovšem zdejší silniční provoz může být pro méně zkušené řidiče trochu oříškem. Není výjimkou, že auta jezdí na červenou, nedodržují počet jízdních pruhů či značně překračují povolenou rychlost. Pokud se chcete vyhnout možným potížím při cestování autem, zvolte raději možnost veřejné dopravy.

Starý náklaďák v horách

Maršrutky

Ideálním a dobře dostupným prostředkem jsou maršrutky (minibusy pro cca 20 osob). Jezdí téměř všude a často za velmi lidové ceny (např. cesta z Tbilisi do druhé největšího města Kutaisi vás vyjde cca na 10 lari) a je možné si je „odmávnout“ kdekoliv po cestě, stejně tak vám řidič zastaví, až budete chtít vystoupit. Maršrutky bývají označené cedulí s názvem cílové destinace za sklem, avšak v drtivé většině případů jsou texty psány v gruzínštině.

Největší koncentrace maršrutek v hlavním městě je na stanici metra Didube, kde se nachází i autobusové stanoviště. Ještě levnější alternativou maršrutek jsou potom vlaky, ale jak již bylo řečeno, nelze spoléhat na jejich přesnost a cestování jimi je mnohdy zdlouhavé. Jízdní řády můžete zkontrolovat na webu gruzínských železnic.

Pro odvážnější cestovatele zkuste v Gruzii i možnost stopování. Místní vám ochotně zastaví, mnohdy vás svezou i dál, než sami jedou, a ještě při cestě dostanete něco dobrého k snědku.

Orientační ceny maršrutek mezi gruzínskými městy:

 • Tbilisi – Kutaisi 10 GEL
 • Tbilisi – Kazbegi 10 GEL (odjezd ze stanice Didube)
 • Zugdidi – Mestia 20 GEL
Půjčení auta

Vzhledem k velmi nízkým cenám pohonných hmot je půjčení auta také jednou z možností, jak procestovat Gruzii levně a rychle, avšak zdejší silnice nepatří zrovna k nejlépe udržovaným. Například dvousetkilometrová cesta z termálního města Borjomi do přímořského Batumi na západě země vám bude trvat minimálně 6 hodin. Podobné podmínky jsou časté například i v horských oblastech Svanetie. Pokud se přesto rozhodnete si auto půjčit, průměrná cena na den je 90 GEL. O možnostech půjčení vozu se můžete informovat ihned při příletu na letišti v Tbilisi či Kutaisi.

Vnitrostátní lety

Zažijte tak trochu jiné létání. Chcete-li se vypravit z Tbilisi do stále populárnějšího horského střediska Mestia, kam cesta po zemi trvá celý den, využijte vnitrostátní lety malé aerolinky Vanilla Sky, která používá letadla české výroby Let L-410 pro 19 pasažérů. Nelétá se z hlavního tbiliského letiště, ale z menší plochy ve městečku Natakhtari severně od Tbilisi.

Aktuální ceny a destinace:

 • Natakhtari – Mestia: 65 GEL / cca 660 Kč (jednosměrně)
 • Natakhtari – Ambrolauri (poblíž města Gori): 50 GEL / cca 510 Kč (jednosměrně)
 • Kutaisi – Mestia: 40 GEL / 410 Kč (jednosměrně)
 • Rezervaci provádějte na webu VanillaSky.ge
Železnice

V Gruzii jezdí také vlaky, nicméně železniční síť není příliš hustá a spojení není frekventované. Například vlaky mezi dvěma největšími městy Tbilisi a Batumi jezdí jen 2x denně a cesta trvá 5 hodin. Jízdenky se kupují normálně na nádraží. Vnitrostátní jízdní řády můžete zkontrolovat na webu gruzínských železnic.

Jedna z mála tras, která je lepší jet vlakem, je mezinárodní spoj do arménského Jerevanu.

Městská doprava

Pokud se potřebujete přemístit v centru Tbilisi, nejrychlejší je vzít si taxi, které by vás nemělo přijít na víc jak 8 GEL, popřípadě využijte místních autobusů nebo metra. Metro ve Tbilisi je podobné tomu pražskému, má celkem 2 linky a jednorázový lístek (ať už přestupujete, či ne) stojí 0,5 GEL. Pro dopravu metrem je nejprve potřeba si u vstupu zakoupit čipovou kartičku (vratná kauce 2 GEL) a tu si následně nechat nabít na požadovanou částku. Pro dopravu mezi městy je výhodné využívat maršrutky, popř. vlaky.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Gruzínská kuchyně

Gruzínci jsou velmi pohostinným národem, a tak vám jakékoliv jídlo připraví s láskou a můžete si být jisti, že vám bude chutnat. Gruzínská kuchyně nepatří mezi nejzdravější, ale rozhodně podnítí vaše chuťové buňky. Na své si přijdou i vegetariáni, jelikož spousta tradičních pokrmů sestává ze sýrů a mléka. Ke gruzínskému stolování neodmyslitelně patří chačapuri – chlebová placka (asi 20 cm v průměru) z kynutého těsta plněná speciálním sýrem hrudkovité konzistence. Chačapuri má mnoho obdob, je velmi levné a zakoupíte ho prakticky kdekoliv. Základní sýrové pořídíte od 1 lari, dále můžete ochutnat i fazolemi plněné lobiani nebo kalorickou bombu adžaruli – placku se sýrem, polosyrovým vejcem a máslem.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou těstovinové balíčky khinkali, které se plní například masem, sýrem, houbami nebo bramborami.

Badridžani je další z řady bezmasých jídel, jedná se o zapečený lilek s pastou z vlašských ořechů, cibule a bylinek, který se podává studený a jí se většinou s chlebovou plackou. Z dezertů je nejvíce oblíbená tzv. churčchela, kterou seženete úplně všude. Jedná se o vlašské nebo lískové ořechy navlečené na šňůrce a máčené v několika vrstvách hroznového sirupu. Churčchely velmi oceníte zejména při trekování v horách, neboť jsou rychlým zdrojem energie.

Gruzínská kuchyně

Co se týká alkoholových nápojů, Gruzínci rozhodně nezaostávají za svými ruskými sousedy. Pijí často a pijí hodně, proto buďte opatrní, když vás někdo pozve na panáka domácí pálenky čača – místo panáka dostanete dvoudecovou sklenici a s Gruzínci velmi rychle ztratíte krok. Méně „náročné“ je proto vyzkoušet víno, které se v Gruzii těší dlouholeté tradici a velmi dobré kvalitě. Ochutnat můžete celou škálu různých červených i bílých vín, ale i zde pozor – gruzínské víno je mnohem silnější, než na jaké jsme zvyklí u nás.

Jak se stravovat jako místní

Většina průměrných restaurací má velmi podobné jídelníčky sestávájící právě z tradičních pokrmů, proto určitě neprohloupíte, když si některý den dopřejete několikachodové menu v jednom z místních podniků. Placky chačapuri zakoupíte naprosto kdekoliv, od trhovců na ulici, přes stánkaře a pekařství až po pulty v supermarketech. Pokud se rozhodnete podpořit místní obyvatele, kupujte si jídlo přímo od nich – budete mít jistotu, že peníze jdou přímo jim a také vám připraví to nejlepší, co mají, a ještě si navrch dobře popovídáte.

Gruzínská kuchyně adzaruli

Obvyklé ceny v restauracích

V průměrné restauraci zakoupíte tradiční pokrmy přibližně za tyto ceny:

 • šašlik (masové špízy) – 7 GEL
 • sýrové chačapuri – 3 GEL
 • adžaruli – 5 GEL
 • lobiani – 2 GEL
 • zeleninový salát – 3 GEL
 • badridžani – 6 GEL
 • dezert – 5 GEL
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Trekování v horách

Gruzie nabízí nesčetné množství treků v rozlehlých horách táhnoucích se především na severu (Velký Kavkaz) a na jihu (Malý Kavkaz). Proto se v posledních pár letech stala velmi oblíbenou destinací turistů, kteří vyráží si vyšlápnout, případně vylézt nějaký ten větší kopec. Hory Kavkazu dosahují 5.000 m, ale najdete tu spoustu možností túr všech obtížností.

Nejatraktivnějšími destinacemi jsou oblast Svanetie a Kazbegi, stejně krásné a turisticky méně vytížené jsou i hory v chráněné oblasti Lagodekhi na samém východě země. Stezky jednotlivých treků v Gruzii bývají bohužel často špatně značeny, i když většinou naleznete alespoň červeno-bílé značky na stromech či kamenech. Ty nejznámější cesty jsou dobře viditelné a vyšlapané. Rozhodně při výletu do hor nepodceňujte kvalitní vybavení a dobře se zásobte dostatkem vody a potravin, může se stát, že na civilizaci pár dní vůbec nenarazíte.

Hiking Gruzie

Za mořem a plážemi

Pokud patříte k těm, kteří si raději odpočinou na pláži a užijí si dovolenou u moře, jste tu správně. Na rozdíl od běžných přímořských letovisek je Gruzie klidnější destinací co do počtu návštěvníků, takže si budete moci užít dny volna poměrně v klidu. Pokud toužíte po ruchu velkoměsta, zavítejte do gruzínské metropole Batumi, kde naleznete i nespočet možností ubytování.

Pro ty z vás, kteří dáváte přednost klidnějšímu místu, jsou zde alternativy v podobě městečka Gonio ležícího asi 7 km od Batumi podél pobřeží směrem na jih nebo o něco vzdálenější Anaklie (asi 130 km na sever). Tyto dvě zmíněné lokality nabízí o dost čistší vodu i pláže než rušné Batumi. V Goniu navíc můžete navštívit i starou pevnost z dob římského města v Adžárii, o níž máme zmínky již z 1. století.

Lázně

Lázně oceníte zejména po náročném dni při honbě za památkami či po několikadenním treku v horách. Město Tbilisi, postavené na termálních pramenech, nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství lázní různých kvalit. Do těch nejlevnějších se podíváte za 3 GEL a budete sdílet bazény a sprchy společně s ostatními (lázně jsou vždy rozděleny na mužské a ženské části). Doba pobytu je většinou omezena na 1 hodinu, čas vám ve skutečnosti nikdo nehlídá. V lepších lázních zaplatíte něco okolo 10 GEL a v ceně je započítána masáž, někdy i sauna. Mezi další vyhlášená lázeňská města patří třeba Borjomi.

Historické památky

Jelikož Gruzie přijala křesťanství již ve 4. století, nachází se na jejím území nespočet památek právě z tohoto i pozdějšího období. Křesťanství hrálo při stavbě těchto budov velkou roli. Gruzínci dokázali především zasadit památky do úžasné scenerie okolní přírody, takže zážitek z návštěvy je o to silnější.

Za zmínku určitě stojí klášter Džvari ze 6. století u města Mccheta, který je spolu s dalšími památkami zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pokud budete projíždět kolem Kazbegi, určitě nevynechejte výstup ke kostelu Sameba (kostel Nejsvětější Trojice), který se tyčí na kopci nad městem. V druhém největším městě Gruzie Kutaisi zase naleznete katedrálu Bagrati z 11. století, která svým umístěním na kopečku tvoří dominantu města.

Džvari

Dominantou hlavního města je stará pevnost Narikala, jež umožňuje krásný výhled na celé Tbilisi. Dalšími architektonickými zajímavostmi ve Tbilisi jsou například socha Kartlis Deda, katedrála Sioni konkurující katedrále Svaté Trojice na protější straně řeky.

V neposlední řadě rozhodně navštivte jeskynní město Vardzia ležící v jižní části Gruzie asi 60 km jihozápadně od města Akhaltsikhe. Město sestává z několika desítek jeskyní uměle vytesaných do skály, z nichž některé jsou dodnes obývány tamějšími mnichy. Vstupné do skalního komplexu je 6 lari.

Zimní sporty

Pokud jste nadšenci do lyžování a ostatních zimních radovánek, do Gruzie se můžete vydat i v zimě. Při jízdě lanovkou se vám nabídne pohled na zasněžené vrcholky kavkazských velikánů, než si sjedete několik km dobře udržovaných sjezdovek.

Tradiční střediska Gudauri a Bakuriani jsou neustále rekonstruovány a jejich služby jsou srovnatelné s mezinárodními standardy alpských oblastí. Lyžařské středisko Gudauri se nachází asi 120 km od Tbilisi, sníh zde leží od listopadu do května. Středisko se nachází ve výšce přes 2.000 m, takže kvalitní sněhová pokrývka je zaručena. Na místě jsou celkem 3 lanovky (dále vleky typu poma, kotva), z nich nejvyšší vás vyveze až do 3.006 m, a na výběr máte z 8 sjezdovek různých obtížností.

Druhé středisko Bakuriani se nachází kousek od lázeňského komplexu Borjomi (asi 30 km) a leží ve výšce asi 1.700 m. Je to klidnější a levnější místo, sezona je zde od listopadu do března a sjet si můžete 17 km sjezdovek. Za celodenní skipas zaplatíte podobně jako v Gudauri asi 30 GEL.

Gudauri

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Mezi Gruzií a Českou republikou neexistuje smlouva o poskytování zdravotní péče. Doporučuje se mít uzavřené cestovní pojištění a pro případnou platbu za ošetření mít vždy připravenou hotovost. Úroveň gruzínského zdravotnictví je však oproti evropským standardům nízká, snažte se proto předcházet případným úrazům. Při pobytu v horských oblastech dbejte na řádné vybavení a vždy se informujte o aktuálních sněhových podmínkách a počasí, které se může rychle měnit.

Několik nemocnic na poměrně dobré úrovni lze nalézt v hlavním městě, v odlehlejších oblastech ale s odbornou pomocí nepočítejte vůbec. Při pobytu v přírodě dbejte na to, abyste měli vždy dostatek pitné vody. Pít z přírodních pramenů je v Gruzii bezpečné, avšak vždy zkontrolujte, zda se v okolí nevyskytuje například pasoucí se dobytek, který by vodu mohl kontaminovat.

Kriminalita

Gruzie je zemí poměrně bezpečnou, kriminalita vůči cizincům je minimální, avšak i přesto je vhodné dodržovat určitá opatření. V městech s vysokou koncetrací lidí jako např. Tbilisi se vyskytují kapsáři a drobní zloději, proto nenechávejte své osobní věci bez dozoru. Nedoporučuje se cestovat do oblastí Jižní Osetie a Abcházie, vyhnete se tak velmi pravděpodobným konfliktům na hranicích.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Tbilisi – 00995-32-291 67 40/41/42 (spojovatel)

Policie, první pomoc, hasiči – 112

Policie – 02 nebo 952007

První pomoc – 03

Hasiči – 01 nebo 953295

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do Gruzie nepotřebuje občan České republiky vízum, bezvízový pobyt je možný až do délky 1 roku. Jako turista nemáte povinnost hlásit se na úřadech.

Víza do Gruzie

Další dokumenty

Přestože podle vyhlášky by měl občanům EU stačit pro cestu do Gruzie občanský průkaz, doporučuje se mít s sebou raději cestovní pas. Pozor si dejte především v blízkosti oblastí Abcházie a Jižní Osetie, ty nejsou pod kontrolou gruzínské vlády a Velvyslanectví ČR v Gruzii tak nemůže občanům v těchto oblastech poskytnout případnou pomoc.

Očkování

Pro cestu do Gruzie není vyžadováno žádné povinné očkování, Zdravotní úřad v Tbilisi však doporučuje očkování proti žloutence.

Celní předpisy

Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny, avšak při větší sumě v hotovosti může celní služba někdy požadovat potvrzení o nabytí dané částky. Sezonně platí zákaz dovozu masných a mléčných výrobků do Gruzie, vývoz a dovoz alkoholu a cigaret je omezen podobně jako v zemích schengenského prostoru. Pro vývoz jakýchkoliv uměleckých předmětů a předmětů z drahých kovů je potřeba mít předem povolení ministerstva kultury v Gruzii.

Co vidět a navštívit v Gruzii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Gruzii

Zavřít boční panel

Svanetie

Horská oblast umožňující lehké i náročnější výstupy do kopců Kavkazu, výchozím bodem pro většinu treků je město Mestia s informačním centrem, kde zdarma dostanete většinu potřebných map. Nejznámějším trekem ve Svanetii je trasa Mestia – Ušguli.

Zavřít boční panel

Tušetie

Velmi odlehlý kraj na hranici s ruským Dagestánem a Čečenskem. Centrem regionu je vesnice Omalo, kam je doprava dost nepravidelná. Je potřeba si buď pronajmout jeep, nebo si odmávnout některý z projíždějících náklaďáků. Tušetie je nádhernou ukázkou tradičního života farmářů, jelikož místní tu často žijí velmi prostě, bez elektřiny či jakýchkoliv moderních technologií, a jedí jen to, co si sami vypěstují.

Zavřít boční panel

Kazbegi

Malá vesnice u severní hranice s Ruskem známá též pod názvem Stepantsminda. Leží přímo pod horou Kazbeg (5.047 m). Na kopci za vesnicí se nachází též jedna z nejnavštěvovanějších památek, kostel Nejsvětější Trojice Sameba. Vstup do kostela je zdarma a výstup k němu vám zabere asi 2 hodiny.

Zavřít boční panel

Juta

Miniaturní vesnička asi 5 km od Kazbegi, odkud se začíná 2 denní trek Juta – Roschka. Ve vesnici není kromě pár guesthousů a placeného kempu nic, ale okolní scenerie rozhodně stojí za návštěvu. Do Juty se dostanete pouze speciálními terénními automobily, které vás na místo dovezou asi za 40 GEL/osobu.

Zavřít boční panel

Lagodekhi

Malé město na samém východním cípu Gruzie u hranic s Ázerbájdžánem a výchozí bod pro nádherné několikadenní treky do hor. Je zde velmi dobré informační centrum, kde vás v případě špatného počasí nechají přespat. V oblasti se platí poplatek 3 GEL/osobu/noc. Legodekhi je výbornou destinací pro ty, kteří jsou na treku v horách raději sami, není tak atraktivní jako Svanetie či Kazbegi, ale rozhodně jeho návštěvou nebudete zklamaní.

Zavřít boční panel

Batumi

Západní město na pobřeží Černého moře. Je zde velmi rušné centrum a rozhodně zde nasajete tu pravou mořskou atmosféru. Pokud se chcete vykoupat, popojeďte do 7 km vzdálenějšího Gonio, kde jsou pláže o mnoho čistší a voda je průzračnější. Do Gonio jezdí z Batumi pravidelně maršrutky za 1 GEL.

Zavřít boční panel

Čiatura

Hornické město v regionu Imereti, kde jsou největší naleziště manganu na světě. Město bylo na vrcholu slávy za doby sovětské éry, z níž tu zbyl rozlehlý komplex 17 lanovek, které dnes nahrazují veřejnou dopravu.

Aktualizace 4/2018: aktuálně v provozu poslední 2 lanovky na kraji města jedoucí k dolům a na sídliště s vyhlídkou. Jízda je zdarma.

Zavřít boční panel

Tskaltubo

Bývalý vyhlášený lázeňský resort města Tskaltubo najdete v západní Gruzii v kraji Imereti. Kromě prohlídky města doporučujeme návštěvu Prometheovy jeskyně, která skýtá dechberoucí scenerie z podzemní říše. Z tržnice ve Tskaltubo jezdí denně kromě pondělí minibus č. N42, který vás za 2 GEL odveze přímo k jeskyni. Prohlídka jeskynního komplexu trvá kolem 60 minut a je s možností průvodce v angličtině.

Zavřít boční panel

Katskhi

V malé vsi Katskhi v regionu Imereti ležící asi jen 10 minut jízdy od Čiatury se skrývá atrakce jménem Katskhi Column. Jedná se o přírodní, 40 m vysoký vápencový útvar, který je opředen mnoha legendami. Na skále se nachází prastarý klášter.

Zavřít boční panel

Gori

Šesté největší město v Gruzii a rodiště neslavně proslulého Stalina. Vstup do jeho muzea, které se zde nachází, vás vyjde na 10 GEL, což je nejvíc ze všech gruzínských muzeí. Gori se nachází asi hodinu jízdy po dálnici západně od Tbilisi a jeho dominantu tvoří nepřehlédnutelná pevnost.

Zavřít boční panel

Uplistsikhe

Během návštěvy města Gori si nezapomeňte odskočit do prehistorického skalního města Uplistsikhe. Jedná se o jednu z nejstarších obývaných lokalit v Gruzii a jeho historie sahá ještě do dob několika set let před Kristem.

Zavřít boční panel

Tbilisi

Hlavní město Gruzie nabídne nejen ideální zázemí pro výlety po okolí, ale též samo o sobě stojí za návštěvu.

Katedrála Nejsvětější Trojice, pevnost Narikala, zábavní park Mtatsminda či sirné lázně... Toto a mnohem víc najdete v našem průvodci Tbilisi.

Počasí a sezóny v Gruzii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Gruzie
Společné počasí pro celou zemi

6 °C

7 °C

12 °C

18 °C

23 °C

28 °C

30 °C

30 °C

26 °C

19 °C

12 °C

8 °C

Počasí

V Gruzii se mísí subtropické a kontinentální klima. Směrem na východ země jsou oblasti sušší s menším počtem srážek, naopak na západě převládá podnebí subtropické s vyššími teplotami, a  je tedy potřeba počítat i s častějšími srážkami. V západních oblastech se letní teploty pohybují okolo 30 °C, zimy jsou spíše teplé – teploty málokdy klesají pod bod mrazu.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro výlet do Gruzie je květen až srpen. Květnové a červnové počasí přeje hlavně turistům, kteří se vydají trekovat do hor, protože teploty ještě nejsou tak vysoké, i když vzhledem k částečně subtropickému podnebí můžete i začátkem června očekávat teploty dosahující přes 30 °C. Riziko v horách může v těchto měsících představovat sníh, který se v polohách nad 2.000 m drží celoročně a některé treky tak zůstávají uzavřeny kvůli nebezpečí pádu lavin. V červenci a srpnu je v horách zase potřeba počítat s pravidelnými odpoledními bouřkami.

Skvělé akce do Gruzie

ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
30 starších akcí
Avatar uživatele Romana Mišnerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu