Guatemala
Guatemala

Bezpečnost v Guatemale

Bezpečnost

Cestovní doporučení a informace o aktuálním dění nabízí ministerstvo zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz).

Mějte na paměti, že se některé bezpečnostní rizika zveličují. Guatemalu navštěvuje mnoho cestovatelů (i žen samotných) a se žádnými problémy se nesetkávají.

Dny loupeží zaměřené na autobusy jsou dávno pryč, přestože okradenými oběťmi se někdy mohou stát turisté v pronajatých autech. V noci cestujte autobusy 1. třídy a ihned po příjezdu jeďte taxíkem přímo do hotelu. Dodržujte základní pravidla bezpečného cestování a věřte, že se vám nic nestane. Veškeré kriminální zločiny se dějí v noci, a to mezi členy gangu a drogovými kartely. Místní si velice dobře uvědomují, jak je pro ně turismus důležitý.

Zdraví

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít cestovní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Ošetřující vám musí vystavit dokument s razítkem!

Doporučujeme vzít si s sebou mezi jinými protiprůjmové léky, antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek). Proti časovému posunu a horku se doporučuje pít hodně tekutin. V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie (oblast Karibiku), dengue, žloutenka, cholera a břišní tyfus.

Fotografování

Fotografování je v Guatemale citlivým tématem. Před focením portrétu se vždy zeptejte na svolení, zejména mayských žen a dětí. Nebuďte překvapeni, pokud bude vaše žádost zamítnuta. Děti si častou řeknou o zaplacení (obvykle 1 GTQ). Pokud místní lidé jakkoli naznačí, že jim focení vadí, schovejte fotoaparát a ihned se omluvte, jednak ze slušnosti, ale také pro vaši bezpečnost. V nedávné minulosti došlo k několika případům, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.

Bankomaty

Síť bankomatů 5B je v Guatemale velmi rozšířena a přijímá karty Visa i Mastercard. Poplatek za výběr činí 4 USD. Mějte na paměti, že zneužívání údajů z platebních karet je i tady velmi rozšířené jako kdekoli jinde na světě. Vyhněte se bankomatům, které nejsou v noci hlídány, a vyhledejte některý v bezpečném prostředí (uvnitř supermarketu, nákupních center apod.). Při zadávání pinu zakryjte klávesnici rukou a online zkontrolujte stav účtu. Při výběru hotovosti nás ten samý den kontaktovala KB s tím, jestli jsme opravdu vybírali peníze v Guatemale.

Dejte si pozor na záměnu číslic 15 a 50. Tento trik rádi používají taxikáři v hlavním městě. Předem požadovali 15 GTQ a při výstupu chtěli 50 GTQ!

Přírodní živly

Sopečná aktivita, zemětřesení, sesuvy půdy a hurikány.

Chystáš se do Guatemaly?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.