Průvodce státem
Guatemala
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Guatemale

Bezpečnost

Cestovní doporučení a informace o aktuálním dění nabízí ministerstvo zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz).

Mějte na paměti, že se některé bezpečnostní rizika zveličují. Guatemalu navštěvuje mnoho cestovatelů (i žen samotných) a se žádnými problémy se nesetkávají.

Dny loupeží zaměřené na autobusy jsou dávno pryč, přestože okradenými oběťmi se někdy mohou stát turisté v pronajatých autech. V noci cestujte autobusy 1. třídy a ihned po příjezdu jeďte taxíkem přímo do hotelu. Dodržujte základní pravidla bezpečného cestování a věřte, že se vám nic nestane. Veškeré kriminální zločiny se dějí v noci, a to mezi členy gangu a drogovými kartely. Místní si velice dobře uvědomují, jak je pro ně turismus důležitý.

Zdraví

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít cestovní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Ošetřující vám musí vystavit dokument s razítkem!

Doporučujeme vzít si s sebou mezi jinými protiprůjmové léky, antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek). Proti časovému posunu a horku se doporučuje pít hodně tekutin. V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie (oblast Karibiku), dengue, žloutenka, cholera a břišní tyfus.

Fotografování

Fotografování je v Guatemale citlivým tématem. Před focením portrétu se vždy zeptejte na svolení, zejména mayských žen a dětí. Nebuďte překvapeni, pokud bude vaše žádost zamítnuta. Děti si častou řeknou o zaplacení (obvykle 1 GTQ). Pokud místní lidé jakkoli naznačí, že jim focení vadí, schovejte fotoaparát a ihned se omluvte, jednak ze slušnosti, ale také pro vaši bezpečnost. V nedávné minulosti došlo k několika případům, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.

Bankomaty

Síť bankomatů 5B je v Guatemale velmi rozšířena a přijímá karty Visa i Mastercard. Poplatek za výběr činí 4 USD. Mějte na paměti, že zneužívání údajů z platebních karet je i tady velmi rozšířené jako kdekoli jinde na světě. Vyhněte se bankomatům, které nejsou v noci hlídány, a vyhledejte některý v bezpečném prostředí (uvnitř supermarketu, nákupních center apod.). Při zadávání pinu zakryjte klávesnici rukou a online zkontrolujte stav účtu. Při výběru hotovosti nás ten samý den kontaktovala KB s tím, jestli jsme opravdu vybírali peníze v Guatemale.

Dejte si pozor na záměnu číslic 15 a 50. Tento trik rádi používají taxikáři v hlavním městě. Předem požadovali 15 GTQ a při výstupu chtěli 50 GTQ!

Přírodní živly

Sopečná aktivita, zemětřesení, sesuvy půdy a hurikány.

Země Mayů a vulkánů

Pokud vás zajímají Mayové, sopky, džungle, trhy, poklidná jezera, prohlídka předkolumbovských ruin a koloniální vesnice, budete zcela jistě nadšeni.Toto vše charakterizuje tento kouzelný kout světa.

Chcete dopoledne surfovat a odpoledne se učit španělsky? Žádný problém. Vystoupat na sopku Pacaya, osprchovat se a vyrazit na suši k večeři? Může být. Prohlédnout si mayské chrámy a při západu slunce se pohupovat v hamace na pláži? Snadné.

Guatemala má své problémy, ale z velké části si je nechává pro sebe. Cesta do této země, kdysi přinášející nebezpečí a komplikace, je nyní charakterizována lehkostí. Můžete se pustit do čeho chcete a vaše zážitky budou omezeny pouze vaší představivostí a časem. Je to stále nepříliš turistická destinace, která vás při bližším prozkoumání odmění na každém kroku. Domorodý život, který je převážně stále stejný jako v dobách, kdy Evropané objevili tuto mayskou zem. Můžete zde stále najít překrásné mayské pyramidy a posvátná místa ve středu džungle jako například Tikal, El Mirador a mnoho dalších.

Ale to nejúžasnější na této zemi jsou právě zdejší lidé. Jejich dechberoucí nekončící úsměv a radost z čehokoli je opravdu silně nakažlivá. Barevné a pestré mayské trhy a rituály nenechají žádného cestovatele bez údivu.

Průvodce pro tebe napsal Radek Strokosz
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Guatemaly.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V období dešťů prší vždy krátce a intenzivně, hurikány nehrozí.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu