Guatemala
Guatemala

Jídlo v Guatemale

Guatemalská kuchyně

Když se zmíní guatemalská kuchyně, přijde na mysl množství chutí, struktur, vůní a barev. Paleta barev odráží bohatství ovoce, zeleniny a kořeni, které roste v místní půdě.

Guatemalská kuchyně je dědictvím dvou velkých kulinářských tradic. Prostřednictvím konquisty se sem dostala chuť arabské kuchyně přetvořená Španěly a místními etniky. Příkladem tohoto spojení chutí a kulinářských technik je tamal, čisté domorodé jídlo (tamales se připravují z kukuřičného těsta, které se připravuje tradiční metodou nazvanou nixtamalizace (slovo je přejato z jazyka Aztéků nahuatl).

Nixtamalizace znamená specifickou přípravu mouky z kukuřice, při níž se celé zrno nejprve namočí a potom vaří v alkalické směsi (většinou ve vápenaté vodě) a až poté se oloupe. Takto připravené zrno se následně vymyje a později umele, čímž vznikne masa, která se potom nechá usušit a dále používá). Nejběžnějšími ingrediencemi jsou fazole a kukuřice, které se upravují na nekonečné množství způsobů; ale také hovězí, kuřecí, vepřové a maso jiných zvířat jako například, pásovce, iguany, tepezcuintle (hlodavce žijícího v Latinské Americe) a chompipe (divokého krocana).

Dalšími běžnými potravinami jsou sýry, kukuřičné tortilly, avokádo, rýže a různé druhy koření, mezi nimiž vynikají papričky.

Všudypřítomným jídlem je polévka (10–15 GTQ), která se jí velice teplá a slouží jako předkrm vydatnějších jídel následovaných zákusky připravovanými z ovoce (7 GTQ).

Restaurace obvykle nabízí jídla za pevnou cenu. Můžete si zde vybrat z množství grilovaných ryb, salátů, kuřecího a vepřového masa. Téměř ke všemu podávají kukuřičné tortilly. Na pobřeží Karibiku jsou tím hlavním plody moře. V Livingstonu ochutnejte výborné dušené jídlo z kokosu a plodů moře zvané tapado. Ryby a krevety jsou všude obvykle smažené, ale mohou být připravené také s česnekem. Dobré je taky caldo de mariscos, dušené plody moře s rybou, krevetami a mušlemi (70 GTQ). Desayuno chapin neboli guatemalská snídaně je velká událost s vajíčky, fazolemi, smaženými banány a tortillami (20 GTQ).

Něco z jídelního lístku:

 • Tamales colorados – červené tamales, barvu získají díky rajčatům, obsahují kuřecí, hovězí nebo vepřové maso,
 • Tamales negros – sladší než tamales colorados díky čokoládě, švestkám a rozinkám,
 • Tamales de elote – kukuřičné tamales,
 • Tapado – polévka z plodů moře s banány,
 • Subanik – maso a zelenina s pálivou omáčkou,
 • Kak'ik – pálivá krocaní polévka,
 • Caldo de res or cocido – hovězí maso v zeleninové polévce,
 • Caldo de gallina – slepičí polévka,
 • Jocón – kuře v zelené omáčce.

Nápoje

Rum je jedním z oblíbených guatemalských nápojů, a přestože je většina z nich levná, některé místní druhy jsou výjimečně dobré (1 l od 50 GTQ),

 • Jugos – čerstvé ovocné a zeleninové džusy (od 15 GTQ),
 • Licuados – mléčné koktejly (od 20 GTQ),
 • Aguas de frutas – chlazené vodové nápoje s ovocnou příchutí (od 10 GTQ).

Na karibském pobřeží jsou oblíbené kokosy (10–15 GTQ).

V zemi jsou dvě nejoblíbenější piva Cerveza a Gaio (5–10 GTQ plechovka).

Chystáš se do Guatemaly?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.