Guatemala
Guatemala

Doprava v Guatemale

Jak do Guatemaly

Letenky do této země nepatří mezi nejlevnější. Standardní ceny z Prahy se pohybují kolem 20 tisíc. Při výhodné akci lze sehnat letenku i pod 15 tisíc, ale odlet bude většinou z některých evropských měst, jako je Frankfurt, Amsterdam nebo Madrid. Nejčastěji zde létají aerolinky Delta, Lufthansa, Iberia a KLM. Doba letu s přestupy se pohybuje kolem 25–30 hod, téměř vždy přes USA, k ceně tak musíte připočítat 14 USD za vyřízení ESTA.

Letecky

Dvěma hlavními letišti v Guatemale jsou Aeropuerto La Aurora v Ciudad de Guatemale a Aeropuerto Mundo Maya poblíž Floresu (vnitrostátní lety). Při všech mezinárodních letech z Guatemaly je účtována odletová taxa ve výši 30 USD. Odletová taxa je obvykle (ne vždy) zahrnuta v ceně letenky. Je třeba vše ověřit předem u aerolinky, s níž poletíte. Všem cestujícím na vnitrostátních letech je účtována odletová taxa ve výši 10 GTQ, jež se platí na letišti.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem a motocyklem

Přestože se do toho pustí málokdo, je možné si v Ciudad de Guatemale (na letišti), Antigui a Floresu pronajmout auto. Motocykly si můžete pronajmout v Antigui a ve městě San Pedro La Laguna.

Autobusem

Jezdí téměř všude, a pokud někam nedojedou, zajišťují dopravu minibusy a dodávky. Luxusní autobusy provozuje společnost Linea Dorada.

Letecky (vnitrostátní lety)

V zemi je několik vnitrostátních letišť, ale jediným vnitrostátním spojem je let mezi Ciudad de Guatemala do Flores se společností Avianca.

Lodí

Rychlé lanchas (malé motorové lodě) se stávají standardním způsobem dopravy na jezeře Atitlán a mezi městy Puerto Barrios, Livingston a Rio Dulce.

Místní dopravou

Místní busy jezdící pouze ve velkých městech jsou přeplněné a levné. Jenom několik taxíků má taxametry a sazby mohou být nehorázné. Pokud se vám nabízená cena nebude líbit, nenastupujte a odejděte. Snažte se smlouvat. Po ulicích měst jezdí tuk tuky.

Na kole

Cyklistika se stává v Guatemale populární. Můžete se zúčastnit organizovaných výletů nebo se do kopců vydat samostatně. Kola si můžete pronajmout v Antigui, Floresu, Panajachelu. Mějte na paměti, že na guatemalských silnicích na velikosti záleží a na cyklisty nikdo nebere ohled.

Chystáš se do Guatemaly?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Peter _15
před rokem

Iba poznámka k zapujceniu.Len to bude divokejšie, ale zasa stredovek nie niečo ako napr.Jordansko.to čo sa vidí v Guatemale inde sa asi nevidí miestny majú polepené aj predné sklo tou najtmavsou fóliou s malým prehľadom( ty najradikálnejší) hlavne v tom Floresi.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Nebyl jsem ani v Jordánsku, ale trochu jsem si to nedávno plánoval. Nezdá se mi, že by se dala úplně srovnávat země v tropech s pravděpodobně celkem rovnoměrně rozloženým obyvatelstvem v zemědělsky využívané krajině a země, kde je většina obvyklé trasy autem po téměř neobydlené poušti. Guatemala má celkem o 50 % vyšší hustotu obyvatel, ale jde hlavně o to rozložení. Když se vynechá v Jordánsku řízení auta v Ammánu a na SZ od něj tj. v nejzalidněnějších oblastech, čekal bych, že to bude většinou pohoda. Předběžně mám naplánováno, že bych si na Ammán a Jerash ani auto nepůjčoval, čímž bych se řízení v hustém provozu s jeho lokálními specifiky vyhnul.

Avatar uživatele
Peter _15
před rokem

@Libor_S, ideš na to rozumne, ale keď bežne riadis tak sa ani Ammanu nemusíš báť . Áno na juh je to pohoda. S nad s poznámkou a zamyslenim či cestovať po kráľovskej ceste má cenu. Skúsil som to a snáď to za to " utrpenie" ani nestojí . Pár výhľadom ale milión retarderou ....Naspäť z W.Rum po diaľnici a to je fajn.

Môj pohľad,aj keď je hustota obyvateľstva vetsia neznamená že bude o to horšia doprava.

Snáď stihnem niečo sem napísať pred tvojou cestou ( som práve v Jordánsku )

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

@Peter_15: Zas tak brzo se tam nechystám. Nejde o obavy, ale obecně mi není příjemné řídit po velkých městech, zvlášť když to tam neznám. Bude záležet, kolik si na to udělám času. Pokud málo, ani bych do Ammánu a na sever nejel. Raději bych ale měl času víc a pak si to rozdělím na část s autem a pomalejší cestování bez půjčení auta tam, kde se dá jezdit veřejnou dopravou snadno.

Avatar uživatele
Hanka
před rokem

Proč je zapůjčení auta v Guatemale tak ojedinělé? Reálně to zvažujeme, protože chceme vidět co nejvíce a bohužel nemáme až tolik času, kolik bychom potřebovali...a netušíte, prosím, zda je možné si auto půjčit třeba v hlavním městě Guatemaly a vrátit ho na Floresu?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

To platí ve vetšině chudých zemí kvůli podobným problémům, hlavně kvůli způsobu řízení místních a různým překážkám na silnicích, na což obvykle nejsou lidi z vyspělých zemí zvyklí. Někdy se k tomu přidává i kriminalita: https://www.frommers.com/destina...ing-around

Ještě dodám, že v těchto zemích je mnohdy ve sporných případech považován za viníka nehody cizinec bez ohledu na skutečného viníka. Policie a soudy budou stranit spíš místnímu.

Obecně ve světě (v Guatemale jsem nebyl) vrácení auta jinde u některých půjčoven jde, ale stojí to nějaké peníze navíc. Je třeba se zeptat dané půjčovny (někdy částku navíc ukáže web už při rezervaci, když si člověk zadá to samé s vrácením na místě půjčení).

Avatar uživatele
Ondřej Tollinger
před rokem

Právě tady jsem a nepřijde mi, že by to bylo jiné oproti Mexiku. Ale silnice jsou spíše ve špatném stavu, někdy tak nějak moc ani nejsou. Myslím, že tady se to dá i bez auta. Záleží co vše chce člověk vidět, ale místní cestovky za poměrně rozumné ceny výlety organizují. Případně mezi městy jde používat levné kuřecí autobusy.