Zavřít boční panel

Doprava v Guatemale

Jak do Guatemaly

Letenky do této země nepatří mezi nejlevnější. Standardní ceny z Prahy se pohybují kolem 20 tisíc. Při výhodné akci lze sehnat letenku i pod 15 tisíc, ale odlet bude většinou z některých evropských měst, jako je Frankfurt, Amsterdam nebo Madrid. Nejčastěji zde létají aerolinky Delta, Lufthansa, Iberia a KLM. Doba letu s přestupy se pohybuje kolem 25–30 hod, téměř vždy přes USA, k ceně tak musíte připočítat 14 USD za vyřízení ESTA.

Letecky

Dvěma hlavními letišti v Guatemale jsou Aeropuerto La Aurora v Ciudad de Guatemale a Aeropuerto Mundo Maya poblíž Floresu (vnitrostátní lety). Při všech mezinárodních letech z Guatemaly je účtována odletová taxa ve výši 30 USD. Odletová taxa je obvykle (ne vždy) zahrnuta v ceně letenky. Je třeba vše ověřit předem u aerolinky, s níž poletíte. Všem cestujícím na vnitrostátních letech je účtována odletová taxa ve výši 10 GTQ, jež se platí na letišti.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem a motocyklem

Přestože se do toho pustí málokdo, je možné si v Ciudad de Guatemale (na letišti), Antigui a Floresu pronajmout auto. Motocykly si můžete pronajmout v Antigui a ve městě San Pedro La Laguna.

Autobusem

Jezdí téměř všude, a pokud někam nedojedou, zajišťují dopravu minibusy a dodávky. Luxusní autobusy provozuje společnost Linea Dorada.

Letecky (vnitrostátní lety)

V zemi je několik vnitrostátních letišť, ale jediným vnitrostátním spojem je let mezi Ciudad de Guatemala do Flores se společností Avianca.

Lodí

Rychlé lanchas (malé motorové lodě) se stávají standardním způsobem dopravy na jezeře Atitlán a mezi městy Puerto Barrios, Livingston a Rio Dulce.

Místní dopravou

Místní busy jezdící pouze ve velkých městech jsou přeplněné a levné. Jenom několik taxíků má taxametry a sazby mohou být nehorázné. Pokud se vám nabízená cena nebude líbit, nenastupujte a odejděte. Snažte se smlouvat. Po ulicích měst jezdí tuk tuky.

Guatemala autobusy

Na kole

Cyklistika se stává v Guatemale populární. Můžete se zúčastnit organizovaných výletů nebo se do kopců vydat samostatně. Kola si můžete pronajmout v Antigui, Floresu, Panajachelu. Mějte na paměti, že na guatemalských silnicích na velikosti záleží a na cyklisty nikdo nebere ohled.

Země Mayů a vulkánů

Pokud vás zajímají Mayové, sopky, džungle, trhy, poklidná jezera, prohlídka předkolumbovských ruin a koloniální vesnice, budete zcela jistě nadšeni.Toto vše charakterizuje tento kouzelný kout světa.

Chcete dopoledne surfovat a odpoledne se učit španělsky? Žádný problém. Vystoupat na sopku Pacaya, osprchovat se a vyrazit na suši k večeři? Může být. Prohlédnout si mayské chrámy a při západu slunce se pohupovat v hamace na pláži? Snadné.

Guatemala má své problémy, ale z velké části si je nechává pro sebe. Cesta do této země, kdysi přinášející nebezpečí a komplikace, je nyní charakterizována lehkostí. Můžete se pustit do čeho chcete a vaše zážitky budou omezeny pouze vaší představivostí a časem. Je to stále nepříliš turistická destinace, která vás při bližším prozkoumání odmění na každém kroku. Domorodý život, který je převážně stále stejný jako v dobách, kdy Evropané objevili tuto mayskou zem. Můžete zde stále najít překrásné mayské pyramidy a posvátná místa ve středu džungle jako například Tikal, El Mirador a mnoho dalších.

Ale to nejúžasnější na této zemi jsou právě zdejší lidé. Jejich dechberoucí nekončící úsměv a radost z čehokoli je opravdu silně nakažlivá. Barevné a pestré mayské trhy a rituály nenechají žádného cestovatele bez údivu.

Průvodce pro tebe napsal Radek Strokosz
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Guatemaly.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V období dešťů prší vždy krátce a intenzivně, hurikány nehrozí.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu