Země Mayů a vulkánů

Pokud vás zajímají Mayové, sopky, džungle, trhy, poklidná jezera, prohlídka předkolumbovských ruin a koloniální vesnice, budete zcela jistě nadšeni.Toto vše charakterizuje tento kouzelný kout světa.

Chcete dopoledne surfovat a odpoledne se učit španělsky? Žádný problém. Vystoupat na sopku Pacaya, osprchovat se a vyrazit na suši k večeři? Může být. Prohlédnout si mayské chrámy a při západu slunce se pohupovat v hamace na pláži? Snadné.

Guatemala má své problémy, ale z velké části si je nechává pro sebe. Cesta do této země, kdysi přinášející nebezpečí a komplikace, je nyní charakterizována lehkostí. Můžete se pustit do čeho chcete a vaše zážitky budou omezeny pouze vaší představivostí a časem. Je to stále nepříliš turistická destinace, která vás při bližším prozkoumání odmění na každém kroku. Domorodý život, který je převážně stále stejný jako v dobách, kdy Evropané objevili tuto mayskou zem. Můžete zde stále najít překrásné mayské pyramidy a posvátná místa ve středu džungle jako například Tikal, El Mirador a mnoho dalších.

Ale to nejúžasnější na této zemi jsou právě zdejší lidé. Jejich dechberoucí nekončící úsměv a radost z čehokoli je opravdu silně nakažlivá. Barevné a pestré mayské trhy a rituály nenechají žádného cestovatele bez údivu.

Průvodce pro tebe napsal Radek Strokosz
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Guatemaly.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V období dešťů prší vždy krátce a intenzivně, hurikány nehrozí.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Guatemaly

Co vidět a navštívit v Guatemale

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Guatemale

Zavřít boční panel

Tikal

Ignorujte turistické skupiny – je to hlavní atrakce Guatemaly z pádného důvodu. Jsou to nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského světa, které se nachází v džungli. Celá oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO (vstup činí 100 GTQ). Otevírací doba parku je od 6–16 hod. Vyrazte sem hned za úsvitu a budete v parku úplně sami.

Nejbližším velkým městem je Flores, často se do Tikalu jezdí i v rámci výletů z blízkého Belize

Zavřít boční panel

Antigua

Jeden z turistických klenotů Guatemaly. Koloniální město výjimečné krásy, velkého historického významu je zapsáno na seznam UNESCO (bývalé hlavní město Guatemaly). Ulice města s pastelovými fasádami se rozkládají mezi třemi sopkami (Aqua, Fuego, Acatenango).

Zavřít boční panel

Livingston

Poznejte druhou tvář Guatemaly v garifunské enklávě. Toto převážně garifunské město ležící u karibského pobřeží (Garifunci jsou potomci Afričanů zavlečených do této země jako otroci) se nepodobá žádnému jinému městu v Guatemale. Je fascinující samo o sobě, ale je také atraktivní díky několika pěkným plážím (např. Playa Blanca) a jako místo na konci lodních výletů z Rio Dulce. Můžete se odsud dostat lodí i do Belize (Punta Gorda – cena za zpáteční lístek stojí 200 GTQ). Rezervaci na lístky udělejte den předem.

Zavřít boční panel

Semuc Champey

Je považován za jedno z nejkrásnějších míst v celé zemi (vstupné stojí 50 GTQ). Semuc Champey neboli „řeka pod skálou“ je přírodní úkaz na řece Cahabón v džungli poblíž městečka Lanquín v Guatemale. Jedná se o skupinu tyrkysových jezírek, které vznikly díky tomu, že se řeka ztrácí na zhruba 300 metrů pod přírodní kamenný kaskádový most. Právě ten slouží jako lákadlo pro většinu cestovatelů v okolí. Na povrchu tohoto mostu jsou krásná modrá jezírka, kde se můžete osvěžit.

Zavřít boční panel

Rio Dulce

Vydejte se na nádhernou plavbu lodí v kaňonu obklopeném džungli mezi městy Rio Dulce a Livingston (cena výletu činí 120 GTQ).

Zavřít boční panel

Jezero Atitlán

Sopkami lemované jezero, pohlednicově krásná ukázka přírodních krás Guatemaly, která přitahuje cestovatele po několik desetiletí.

Zavřít boční panel

Sopka Pacaya

Jedna z nejaktivnějších sopek na světě. Na této sopce lze zažít neobvyklou zkušenost. Cestovatel smí vystoupat až k jejímu doutnajícímu kráteru do bezprostřední blízkosti žhavé lávy. Na jednodenní výlet můžete vyrazit z města Antigua (cena cca 70 GTQ v agentuře + 30 GTQ vstup na sopku).

Počasí a sezóny v Guatemale

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Guatemala City
Typické počasí pro hlavní město i celou zemi

24 °C

25 °C

26 °C

27 °C

27 °C

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

24 °C

24 °C

24 °C

Počasí

Podnebí zde panuje tropické. Suché období zde nastává v období od konce října do konce dubna (průměrné teploty se pohybují kolem 30 °C). Období dešťů se začíná výrazněji projevovat od května do konce září. To neznamená, že zde bude pršet celý den (jedná se o prudké krátkodobé deště většinou v noci). Ceny za služby jsou v tomto období výrazně nižší a turistů je zde opravdu málo. Průměrné celoroční teploty se pohybují kolem 26 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Guatemaly je období mezi listopadem a dubnem.

Skvělé akce do Guatemaly

ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
16 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu