Průvodce státem

Guatemala

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země Mayů a vulkánů

Pokud vás zajímají Mayové, sopky, džungle, trhy, poklidná jezera, prohlídka předkolumbovských ruin a koloniální vesnice, budete zcela jistě nadšeni.Toto vše charakterizuje tento kouzelný kout světa.

Chcete dopoledne surfovat a odpoledne se učit španělsky? Žádný problém. Vystoupat na sopku Pacaya, osprchovat se a vyrazit na suši k večeři? Může být. Prohlédnout si mayské chrámy a při západu slunce se pohupovat v hamace na pláži? Snadné.

Guatemala má své problémy, ale z velké části si je nechává pro sebe. Cesta do této země, kdysi přinášející nebezpečí a komplikace, je nyní charakterizována lehkostí. Můžete se pustit do čeho chcete a vaše zážitky budou omezeny pouze vaší představivostí a časem. Je to stále nepříliš turistická destinace, která vás při bližším prozkoumání odmění na každém kroku. Domorodý život, který je převážně stále stejný jako v dobách, kdy Evropané objevili tuto mayskou zem. Můžete zde stále najít překrásné mayské pyramidy a posvátná místa ve středu džungle jako například Tikal, El Mirador a mnoho dalších.

Ale to nejúžasnější na této zemi jsou právě zdejší lidé. Jejich dechberoucí nekončící úsměv a radost z čehokoli je opravdu silně nakažlivá. Barevné a pestré mayské trhy a rituály nenechají žádného cestovatele bez údivu.

Průvodce pro tebe napsal Radek Strokosz
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Guatemaly.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V období dešťů prší vždy krátce a intenzivně, hurikány nehrozí.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Guatemaly

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Podle odhadů žili první lidé na území dnešní Guatemaly již v době 11.000 let př. n. l. Podle teorie se sem dostali ze Sibiře pěšky překonáním ledového mostu. Rozvoj zemědělství a následné zlepšení stability potravy vedl k růstu populace, rozvoji raných forem umění a jazyka, jehož prvky lze vystopovat v jazyce dnešních Mayů. V nížinných oblastech Petén a Izabal na severu Guatemaly se od 3. století př. n. l. do 11. století n. l. rozkládalo jádro osídlení rozvinuté Mayské civilizace.

Mayové se např. zabývali astronomií a matematikou, kde mj. zavedli pojem nuly. Jejich civilizace zanikla z dosud nejasných příčin. Stavby Mayů včetně pyramid je možno dnes navštívit např. v národním parku Tikal. Až do roku 1523 bylo území centrem Mayské říše, kterou v následujících letech rozvrátili Španělé. Podrobili si místní obyvatelstvo a vládli až do roku 1821. V letech 1560–letech 1560–1821 bylo součástí generálního kapitanátu Guatemala. Dne 15. září 1821 byla vyhlášena nezávislost. O rok později roku 1822 byla Guatemala připojena k mexickému císařství. V letech 1823–1839 byla členem federace Spojených středoamerických provincií, která se postupně rozpadla.

V 60. a 70. letech 20. století dosáhl útlak kvůli hospodářské nerovnosti a vzniku odborů nové, nebývalé míry. Podle odhadů organizace Amnesty bylo v době politického násilí v 70. letech zabito 50–60 tisíc Guatemalců. Zemětřesení v roce 1976 zabilo asi 22 tisíc lidí a téměř milion jich zůstalo bez domova. V r. 1982 generál José Efrain Rios Montt zahájil v Guatemale politiku tzv. spálené země. Velmi mnoho lidí, zejména domorodých mužů z více než 400 vesnic, bylo zabito ve jménu stabilizace a boje proti povstalcům a komunismu. Podle odhadů bylo umučeno a zmasakrováno 15 tisíc civilistů. Podpis mírových dohod nastal v r. 1996, jež ukončily 36 let občanské války, při níž bylo podle odhadů zabito 200 tisíc Guatemalců, milion jich zůstalo bez domova a mnoho tisíc zmizelo.

Lidé

Velká většina z 15 mil. obyvatel Guatemaly žije na vrchovině mezi Ciudad de Guatemala a Quetzaltenangem (největšími městy země). V tomto regionu stojí mnohá města a větší vesnice. Zhruba 49 % obyvatel žije ve městech a téměř polovina je mladší 19 let. Skoro 41 % Guatemalců tvoří původní obyvatelstvo (Mayové). Ostatní obyvatelé jsou tzv. ladinos (potomci Mayů a evropských, převážně španělských přistěhovalců). V okolí Karibiku žije několik tisíc Garifunců (potomci karibských ostrovanů a ztroskotaných afrických otroků). Téměř 60 % lidi zde žije pod hranici chudoby. Mnozí Guatemalci mezi sebou mluví stále maysky.

Guatemalan

Svátky

 • 1. 1.– Nový rok
 • Březen–duben – Velikonoce – (včetně období od Zeleného čtvrtka po Boží hod velikonoční)
 • 1. 5. – Svátek práce
 • 30. 6. – Den armády
 • 15. 8. – Den nanebevzetí Panny Marie
 • 15. 9. – Den nezávislosti
 • 20. 10. – Den revoluce
 • 1. 11. – Svátek Všech svatých
 • 24. 12. – Štědrý den
 • 25. 12. – První svátek vánoční
 • 31. 12. – Silvestr

V období těchto svátků jsou ceny pokojů a ubytování na mnoha místech vyšší a je rozumné si je rezervovat předem.

Kultura

Při první návštěvě Guatemaly budete překvapeni, jak ochotní, slušní a neuspěchaní Guatemalci jsou. Každý má čas se zastavit a popovídat si. Jsou velice zvídaví a rádi zde vidí zahraniční turisty. Snaží se najít společná témata a názorovou shodu. Jen velmi málo Guatemalců dává najevo stres, starosti a uspěchanost.

Tito lidé dlouho trpěli a neočekávají bohatství nebo dobrou vládu, ale snaží se co nejlépe užít si to, co mají (přátelství, rodinu, dobré jídlo a společnost). Navenek působí rodinné vazby jako silné, ale pokud se dostanete pod povrch, zjistíte, že skutečný důvod, proč žijí tři generace v jednom domě, má mnohem více společného s majetkem než náklonností. Jsou to silně nábožensky založení křesťané (ateistů zde žije velmi málo). Lidé se na vaše vyznání zeptají již v počátku konverzace.

Někteří Guatemalci říkají, že zde neexistuje střední třída, pouze třída vládnoucí a vykořisťovaná. Naprostá většina obyvatel zde žije v cihlových domech s jednou místností. Mají hliněné podlahy, sporák nebo ohniště a minimum osobních věcí. Často pouze dvě holé postele a několik hrnců. Několik bohatých Mayů má větší domy ve městech a větších vesnicích, ale jejich domy přesto nebudou tvořit víc než jednu ložnici a kuchyni, jež slouží také jako obývací pokoj. Těch několik nejbohatších rodin vlastní pozemky, dvoupodlažní rodinné domy a sídla na venkově i ve městech.

Jazyk

Přestože mnoho Mayů mluví alespoň trochu španělsky, bude to pro ně vždy druhý jazyk. Angličtina vám tady moc nepomůže. Naučte se alespoň pár frází španělsky a místní vám budou opravdu vděční. Pokud nevynikáte jazykovými znalostmi, téměř vždy se zde domluvíte rukama nohama.

Turismus

Guatemala je stále turisticky neobjevená a opomíjená země, která může nabídnout mnoho nevšedních zážitků i těm nejzkušenějším fajnšmekrům cestování. Nejvíce zahraničních turistů sem přijíždí z USA, ale místní zde raději vidí Evropany. Odhoďte zábrany, vydejte se do této úžasné země a budete zde vítáni s otevřenou náručí. Turismus je pro místní velice důležitý zdroj obživy.

Geografie

Guatemala je stát ve Střední Americe. Jeho sousedy jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexico. Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy. Guatemala patří k větším středoamerickým státům. Rozkládá se na středoamerické šíji mezi pobřežím Tichého oceánu a Honduraským zálivem Karibského moře. Je to jediný stát Severní i Střední Ameriky, který na souši hraničí s více než třemi státy.

 • Rozloha: 108.890 km
 • Počet obyvatel: 14.655.189
 • Hl. město: Ciudad de Guatemala
 • Jazyk: španělština
 • Měna: guatemalský quetzal = 100 centalů
 • Náboženství: římskokatolické (najdeme zde i mayská náboženství)
 • Mezinárodní předvolba: 502
 • Sousedící země: Salvador, Honduras, Mexico, Belize
 • Průměrný věk muže: 63 let
 • Průměrný věk ženy: 68 let
 • Gramotnost: 56 %
 • Zemědělství: pěstování kukuřice, rýže, kávy a banánů
 • Nejvyšší hora: Tajamalco 4.210 m
Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Guatemalský quetzal

Guatemalský quetzal je národním platidlem v Guatemale Jedna setina quetzalu se nazývá centavo. Do oběhu se současná měna dostala v roce 1925, kdy nahradila původní guatemalské peso. Svůj název přebrala guatemalská měna po národním ptáku quetzalovi. Mayská civilizace používala jeho peří jako platidlo.

Guatemalský quetzal (zkratka GTQ) – dělí se na 100 centavos. Mince guatemalské měny mají hodnoty 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a dále 1 quetzal. Bankovky v oběhu mají hodnoty 1, 5, 10, 20, 50 a 100 quetzalů.

Za 1 USD dostanete cca od 7–7,5 quetzalu.

1 quetzal = 3,5 Kč.

Quetzal

Směnárny a platby kartou

Platební karty jsou akceptovány ve všech supermarketech, některých hotelích a dokonce i u pouličních stánků s oblečením a suvenýry. Z vlastní zkušenosti doporučujeme měnit dolary a eura v bankách před směnárnami, které nabízí daleko horší kurz. Při cestě do sousedních zemí je možné měnit hotovost na hranicích u tzv. pouličních směnárníků, kteří nabízí výhodný kurz (smlouvejte).

Kolik co stojí

V turistických oblastech je možné nakupovat jak na trzích, tak i v supermarketech. Ceny v obchodech jsou přibližně na stejné úrovni jako v ČR.

Příklady cen

Jídlo u stánku na ulici

 • Kousek smaženého kuřete s hranolky – 10 GTQ
 • Hot dog – 8 GTQ
 • Grilovaná kukuřice – 5 GTQ
 • 3 kukuřičné tortilly plněné se zeleninou, sýrem nebo masem – 13 GTQ
 • Snídaně (omeleta, slanina, káva, ovoce, pečivo) – 20 GTQ
 • Šálek kávy – 5 GTQ

Restaurace

 • Jídlo v laciné restauraci – od 25 GTQ
 • Smažená ryba s hranolky (rýží) dle velikosti porce – 35–50 GTQ
 • Caldo de mariscos – dušené plody moře s rybou, krevetami a mušlemi – 70 GTQ
 • 0,5 l pivo – Gaio, Cerveza – 10 GTQ
 • 0,33 l Pepsi, Sprite, Fanta – 10 GTQ

Supermarket

 • 1 l mléka – 8 GTQ
 • 1 kg rajčat – 7 GTQ
 • 10 vajec – 9 GTQ
 • 1 kg banánů – 6 GTQ
 • 1 l rumu – od 50 GTQ
 • 350 g kávy – od 15 GTQ

Suvenýry na trhu

 • Obrázky s maskoty – od 30 GTQ
 • Pončo – od 100 GTQ
 • Hrníček – od 20 GTQ
 • Mayský kalendář – 35 GTQ
 • Tričko – od 40 GTQ

Pohonné hmoty a pronájem auta

 • 1 l benzinu – 5 GTQ
 • 1 l nafty – 4 GTQ
 • Pronájem auta na den od 400 GTQ

Ceny chicken busu (starý školní autobus)

 • Guatemala City – Antigua (1 hod. jízdy – 10 GTQ)
 • Panajachel (jezero Atitlan) – Guatemala City (3 hod. – 30 GTQ)

Ceny luxusních dálkových autobusů

 • Ciudad de Guatemala – Flores (8–9 hod. – od 110 GTQ)
 • Ciudad de Guatemala – Rio Dulce (5 hod. – 70 GTQ)

Mezinárodní luxusní autobusy odjíždí z Ciudad de Guatemaly do:

 • San Salvador (5 hod. – od 120 GTQ)
 • Honduras Copan (5 hod. – 520 GTQ)
 • Nicaragua – Managua (20 hod. – od 450 GTQ)

Taxi

 • V Ciudad de Guatemala činí cena za taxi kolem 15 GTQ za jízdu, v jiných městech kolem 10 GTQ.
 • Cena z letiště v Ciudad de Guatemala do centra činí kolem 13 USD.

Mototaxi

 • Většinou 5 GTQ za jízdu/osoba.

Lodě

 • Trasy v obou směrech mezi Livingston – Puerto Barrisos (30 min. – 35 GTQ).
 • Livingston – Rio Dulce (2 hod. – 120 GTQ).

Vstupy a ceny výletu

 • Tikal – vstup 100 GTQ
 • Semuc Champey – vstup 50 GTQ
 • Pacaya (výlet na sopku) – 100 GTQ

Ubytování

Jsou v Guatemale v rozsahu od luxusních hotelů přes levné hotýlky po velmi levné guesthousy zvané hospedajes. Standardní cena dvoulůžkového pokoje v levném guesthousu či hotýlku se pohybuje od 110–160 GTQ/noc (dle lokality). Pokud nemáte rezervaci předem, doporučujeme smlouvat.

Pro individuální cestovatele jsou k dispozici tzv. sdílené pokoje. Cena za lůžko/noc činí od 40–60 GTQ.

Spropitné a smlouvání

V restauracích je očekáváno spropitné ve výši 10 % a v místech, jako je Antigua, je automaticky přidáno k účtu. Tato praxe se rozšiřuje i do dalších turistických měst. V malých jídelnách je spropitné dobrovolné, ale řiďte se místními zvyklostmi a nějaké drobné obsluze nechejte. Spropitné se dává také průvodcům, obvykle ve výši 10 %, zejména na delších výletech.

Smlouvání je zde na denním pořádku, kromě supermarketu a autobusu, kde jsou ceny pevně dané. Pokud si budete chtít přivézt nějaký suvenýr, tak nezbývá, nežli smlouvat. Cenu lze usmlouvat až na 1/3 původní ceny (je to reálná hodnota zboží). Ceny na trzích jsou někdy opravdu přemrštěné kvůli americkým turistům. Pokud se vám cena nebude líbit, odejděte. Prodejce za vámi doběhne a zeptá se vás, kolik jste ochotni za zboží zaplatit. Ve většině případů budete mít vy poslední slovo.

Na čem ušetřit

Největší položka celého cestovatelského rozpočtu tvoří doprava a ubytování. Pokud cestujete lowcost, hledejte ubytováni v guesthousech. Pokud možno vynechávejte jízdy taxíkem, které nejsou příliš drahé, ale přece jen rozpočet navyšují. Ve městech se dopravujte místními autobusy (bezpečné, jen si dávejte pozor na osobní věci). Na kratší trasy můžeme doporučit jezdit soukromými minibusy nebo chicken busy (starý americký školní autobus), které mají vlastního tzv. naháněče. Ten usměrňuje na autobusových stanovištích lidi, kde mají nastoupit. Někdy je to opravdu divočina, když kolem vás přiskočí 4 naháněči a snaží se vás dostat do vlastního autobusu (je to prostý boj o zákazníka). Koneckonců ceny jsou bohužel u všech stejné.

Dřív, než nastoupíte, se zeptejte, za kolik pojedete. V průběhu jízdy vás naháněč zkasíruje a vystaví lístek (vždy uschovejte). U těchto místních lokálních autobusů určitě ušetříte. Osobně se nám nikde nestalo, že bychom platili více než místní občané. V neposlední řadě se stravujte u pouličních stánků.

Denní rozpočet

Závisí na náročnosti cestovatele. Pokud cestujete nízkonákladově (levné ubytování, jídlo u stánku, doprava (každodenní), vstupy (ne každý den), tak vše vás vyjde kolem 600 Kč den/osoba.

Pro náročnější cestovatele, kteří se budou chtít stravovat v restauraci, bydlet v lepším hotelu a dopřávat si více organizovaných výletů, bude optimální rozpočet kolem 1.000–1.200 Kč.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Guatemaly

Letenky do této země nepatří mezi nejlevnější. Standardní ceny z Prahy se pohybují kolem 20 tisíc. Při výhodné akci lze sehnat letenku i pod 15 tisíc, ale odlet bude většinou z některých evropských měst, jako je Frankfurt, Amsterdam nebo Madrid. Nejčastěji zde létají aerolinky Delta, Lufthansa, Iberia a KLM. Doba letu s přestupy se pohybuje kolem 25–30 hod, téměř vždy přes USA, k ceně tak musíte připočítat 14 USD za vyřízení ESTA.

Letecky

Dvěma hlavními letišti v Guatemale jsou Aeropuerto La Aurora v Ciudad de Guatemale a Aeropuerto Mundo Maya poblíž Floresu (vnitrostátní lety). Při všech mezinárodních letech z Guatemaly je účtována odletová taxa ve výši 30 USD. Odletová taxa je obvykle (ne vždy) zahrnuta v ceně letenky. Je třeba vše ověřit předem u aerolinky, s níž poletíte. Všem cestujícím na vnitrostátních letech je účtována odletová taxa ve výši 10 GTQ, jež se platí na letišti.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem a motocyklem

Přestože se do toho pustí málokdo, je možné si v Ciudad de Guatemale (na letišti), Antigui a Floresu pronajmout auto. Motocykly si můžete pronajmout v Antigui a ve městě San Pedro La Laguna.

Autobusem

Jezdí téměř všude, a pokud někam nedojedou, zajišťují dopravu minibusy a dodávky. Luxusní autobusy provozuje společnost Linea Dorada.

Letecky (vnitrostátní lety)

V zemi je několik vnitrostátních letišť, ale jediným vnitrostátním spojem je let mezi Ciudad de Guatemala do Flores se společností Avianca.

Lodí

Rychlé lanchas (malé motorové lodě) se stávají standardním způsobem dopravy na jezeře Atitlán a mezi městy Puerto Barrios, Livingston a Rio Dulce.

Místní dopravou

Místní busy jezdící pouze ve velkých městech jsou přeplněné a levné. Jenom několik taxíků má taxametry a sazby mohou být nehorázné. Pokud se vám nabízená cena nebude líbit, nenastupujte a odejděte. Snažte se smlouvat. Po ulicích měst jezdí tuk tuky.

Guatemala autobusy

Na kole

Cyklistika se stává v Guatemale populární. Můžete se zúčastnit organizovaných výletů nebo se do kopců vydat samostatně. Kola si můžete pronajmout v Antigui, Floresu, Panajachelu. Mějte na paměti, že na guatemalských silnicích na velikosti záleží a na cyklisty nikdo nebere ohled.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Guatemalská kuchyně

Když se zmíní guatemalská kuchyně, přijde na mysl množství chutí, struktur, vůní a barev. Paleta barev odráží bohatství ovoce, zeleniny a kořeni, které roste v místní půdě.

Guatemalská kuchyně je dědictvím dvou velkých kulinářských tradic. Prostřednictvím konquisty se sem dostala chuť arabské kuchyně přetvořená Španěly a místními etniky. Příkladem tohoto spojení chutí a kulinářských technik je tamal, čisté domorodé jídlo (tamales se připravují z kukuřičného těsta, které se připravuje tradiční metodou nazvanou nixtamalizace (slovo je přejato z jazyka Aztéků nahuatl).

Nixtamalizace znamená specifickou přípravu mouky z kukuřice, při níž se celé zrno nejprve namočí a potom vaří v alkalické směsi (většinou ve vápenaté vodě) a až poté se oloupe. Takto připravené zrno se následně vymyje a později umele, čímž vznikne masa, která se potom nechá usušit a dále používá). Nejběžnějšími ingrediencemi jsou fazole a kukuřice, které se upravují na nekonečné množství způsobů; ale také hovězí, kuřecí, vepřové a maso jiných zvířat jako například, pásovce, iguany, tepezcuintle (hlodavce žijícího v Latinské Americe) a chompipe (divokého krocana).

Dalšími běžnými potravinami jsou sýry, kukuřičné tortilly, avokádo, rýže a různé druhy koření, mezi nimiž vynikají papričky.

Všudypřítomným jídlem je polévka (10–15 GTQ), která se jí velice teplá a slouží jako předkrm vydatnějších jídel následovaných zákusky připravovanými z ovoce (7 GTQ).

Restaurace obvykle nabízí jídla za pevnou cenu. Můžete si zde vybrat z množství grilovaných ryb, salátů, kuřecího a vepřového masa. Téměř ke všemu podávají kukuřičné tortilly. Na pobřeží Karibiku jsou tím hlavním plody moře. V Livingstonu ochutnejte výborné dušené jídlo z kokosu a plodů moře zvané tapado. Ryby a krevety jsou všude obvykle smažené, ale mohou být připravené také s česnekem. Dobré je taky caldo de mariscos, dušené plody moře s rybou, krevetami a mušlemi (70 GTQ). Desayuno chapin neboli guatemalská snídaně je velká událost s vajíčky, fazolemi, smaženými banány a tortillami (20 GTQ).

Něco z jídelního lístku:

 • Tamales colorados – červené tamales, barvu získají díky rajčatům, obsahují kuřecí, hovězí nebo vepřové maso,
 • Tamales negros – sladší než tamales colorados díky čokoládě, švestkám a rozinkám,
 • Tamales de elote – kukuřičné tamales,
 • Tapado – polévka z plodů moře s banány,
 • Subanik – maso a zelenina s pálivou omáčkou,
 • Kak'ik – pálivá krocaní polévka,
 • Caldo de res or cocido – hovězí maso v zeleninové polévce,
 • Caldo de gallina – slepičí polévka,
 • Jocón – kuře v zelené omáčce.

Guatemalská kuchyně

Nápoje

Rum je jedním z oblíbených guatemalských nápojů, a přestože je většina z nich levná, některé místní druhy jsou výjimečně dobré (1 l od 50 GTQ),

 • Jugos – čerstvé ovocné a zeleninové džusy (od 15 GTQ),
 • Licuados – mléčné koktejly (od 20 GTQ),
 • Aguas de frutas – chlazené vodové nápoje s ovocnou příchutí (od 10 GTQ).

Na karibském pobřeží jsou oblíbené kokosy (10–15 GTQ).

V zemi jsou dvě nejoblíbenější piva Cerveza a Gaio (5–10 GTQ plechovka).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Jazykové kurzy

Guatemala je proslulá mnoha jazykovými školami. Studium v této zemi není pouze skvělým způsobem, jak se naučit španělsky, ale umožní vám také se setkat s místními lidmi a poznat zdejší kulturu.

Guatemalské jazykové školy jsou jedny z nejlevnějších na světě. Ve většině škol můžete s výukou začít libovolný den a studovat po libovolnou dobu. Pokud přijíždíte v nejvyšší sezoně a chtěli byste studovat v jedné z oblíbenějších škol, je dobré si místo rezervovat předem, přestože si mnohé školy za telefonické nebo internetové rezervace účtují kolem 300 GTQ. Mnohé školy nabízí kromě výuky španělštiny také výuku mayských jazyků.

Nejoblíbenějším místem ke studiu je Antigua. Následuje Quetzaltenango, jež zřejmě přitahuje vážnější zájemce o studium, zatímco Antigua má živější studentský a cestovatelský

život. Kromě těchto oblastí najdete školy španělštiny po celé zemi. Školy si průměrně účtují od 900 do 1200 GTQ za čtyři hodiny individuální výuky po pět dnů v týdnu a ubytováním s místní rodinou.

Vodní sporty

Můžete se potápět v sopečné kaldeře jezera Lago de Atitlan, raftovat na divoké řece Rio Cahabon poblíž Lanquínu, plout na plachetnici z jachtařského ráje Rio Dulce a na kánoi či kajaku proplout vodní toky u měst Montericco, Livingston. Surfing je v Guatemale relativně mladým sportem, ale v zemi je několik míst, kde se můžete na vlnách svézt. Nejlepší podmínky jsou v Sipacate.

Pěší túry

Guatemalské sopky jsou neodolatelnou výzvou a na mnohé z nich lze vylézt v jednom dni z Antigui a Quetzaltenanga. Další pěkná krajina se rozkládá severně od Huehuetenanga zejména v okolí Nebaje a Todos Santos. Túry džunglemi Peténu k odlehlým archeologickým lokalitám El Mirador a El Peru nabízí dobrodružné zážitky.

Guatemala turismus

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Bezpečnost

Cestovní doporučení a informace o aktuálním dění nabízí ministerstvo zahraničních věcí ČR (www.mzv.cz).

Mějte na paměti, že se některé bezpečnostní rizika zveličují. Guatemalu navštěvuje mnoho cestovatelů (i žen samotných) a se žádnými problémy se nesetkávají.

Dny loupeží zaměřené na autobusy jsou dávno pryč, přestože okradenými oběťmi se někdy mohou stát turisté v pronajatých autech. V noci cestujte autobusy 1. třídy a ihned po příjezdu jeďte taxíkem přímo do hotelu. Dodržujte základní pravidla bezpečného cestování a věřte, že se vám nic nestane. Veškeré kriminální zločiny se dějí v noci, a to mezi členy gangu a drogovými kartely. Místní si velice dobře uvědomují, jak je pro ně turismus důležitý.

Zdraví

Zdravotní péče je v Guatemale na dobré úrovni, avšak finančně náročná. První pomoc v případě úrazu zajišťuje guatemalský Turistický institut. Před cestou do Guatemaly doporučujeme uzavřít cestovní pojištění, náklady na ošetření je však třeba platit hotově, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná pouze tehdy, byl-li turista ošetřen ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Ošetřující vám musí vystavit dokument s razítkem!

Doporučujeme vzít si s sebou mezi jinými protiprůjmové léky, antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek). Proti časovému posunu a horku se doporučuje pít hodně tekutin. V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie (oblast Karibiku), dengue, žloutenka, cholera a břišní tyfus.

Fotografování

Fotografování je v Guatemale citlivým tématem. Před focením portrétu se vždy zeptejte na svolení, zejména mayských žen a dětí. Nebuďte překvapeni, pokud bude vaše žádost zamítnuta. Děti si častou řeknou o zaplacení (obvykle 1 GTQ). Pokud místní lidé jakkoli naznačí, že jim focení vadí, schovejte fotoaparát a ihned se omluvte, jednak ze slušnosti, ale také pro vaši bezpečnost. V nedávné minulosti došlo k několika případům, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.

Bankomaty

Síť bankomatů 5B je v Guatemale velmi rozšířena a přijímá karty Visa i Mastercard. Poplatek za výběr činí 4 USD. Mějte na paměti, že zneužívání údajů z platebních karet je i tady velmi rozšířené jako kdekoli jinde na světě. Vyhněte se bankomatům, které nejsou v noci hlídány, a vyhledejte některý v bezpečném prostředí (uvnitř supermarketu, nákupních center apod.). Při zadávání pinu zakryjte klávesnici rukou a online zkontrolujte stav účtu. Při výběru hotovosti nás ten samý den kontaktovala KB s tím, jestli jsme opravdu vybírali peníze v Guatemale.

Dejte si pozor na záměnu číslic 15 a 50. Tento trik rádi používají taxikáři v hlavním městě. Předem požadovali 15 GTQ a při výstupu chtěli 50 GTQ!

Přírodní živly

Sopečná aktivita, zemětřesení, sesuvy půdy a hurikány.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Občan ČR i SR, držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občan ČR, který hodlá pobývat na území Guatemalské republiky po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupuje za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Guatemaly ve Vídni.

V srpnu 2006 se Guatemala stala členem obchodní dohoda (CA 4) společně s Nicaraguou, Hondurasem a Salvadorem. Tato dohoda má jeden zásadní vliv. Po vstupu do zemí CA-4 je cestovatelům povoleno pobývat 90 dní v celém regionu.

Očkování

Do Guatemaly není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučuje se základní očkování, jako je žloutenka, vzteklina a břišní tyfus.

Důležité kontakty

 • Policie: 110 nebo 120
 • Červený kříž: 125
 • První pomoc: 911

ČR nemá v Guatemale zastupitelský úřad. Diplomatické a konzulární záležitosti má na starosti Velvyslanectví ČR v Mexiku: consulate_mexico@mzv.cz.

Celní předpisy

Celníci se do vašich zavazadel obvykle nijak nedívají a někdy se nedívají vůbec. Guatemala omezuje dovoz a vývoz téměř stejných věcí jako jakákoli jiná země (zbraně, drogy, velké částky v hotovosti apod.)

Hranice

Pokud se chystáte po vlastní ose přecházet hranice (Honduras, Salvador apod.), mějte na paměti, že si úředníci řeknou o nějaký ten menší vstupní poplatek (1–2 USD).

Napětí

V rozvodné síti je proud o napětí 115–125 voltů a frekvenci 60 Hz. Zásuvky jsou na dva ploché kolíky.

Čas

Je zde posunut o sedm hodin středoevropského času a o osm hodin zpět oproti středoevropskému letnímu času.

Co vidět a navštívit v Guatemale

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Guatemale

Zavřít boční panel

Tikal

Ignorujte turistické skupiny – je to hlavní atrakce Guatemaly z pádného důvodu. Jsou to nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského světa, které se nachází v džungli. Celá oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO (vstup činí 100 GTQ). Otevírací doba parku je od 6–16 hod. Vyrazte sem hned za úsvitu a budete v parku úplně sami.

Nejbližším velkým městem je Flores, často se do Tikalu jezdí i v rámci výletů z blízkého Belize

Zavřít boční panel

Antigua

Jeden z turistických klenotů Guatemaly. Koloniální město výjimečné krásy, velkého historického významu je zapsáno na seznam UNESCO (bývalé hlavní město Guatemaly). Ulice města s pastelovými fasádami se rozkládají mezi třemi sopkami (Aqua, Fuego, Acatenango).

Zavřít boční panel

Livingston

Poznejte druhou tvář Guatemaly v garifunské enklávě. Toto převážně garifunské město ležící u karibského pobřeží (Garifunci jsou potomci Afričanů zavlečených do této země jako otroci) se nepodobá žádnému jinému městu v Guatemale. Je fascinující samo o sobě, ale je také atraktivní díky několika pěkným plážím (např. Playa Blanca) a jako místo na konci lodních výletů z Rio Dulce. Můžete se odsud dostat lodí i do Belize (Punta Gorda – cena za zpáteční lístek stojí 200 GTQ). Rezervaci na lístky udělejte den předem.

Zavřít boční panel

Semuc Champey

Je považován za jedno z nejkrásnějších míst v celé zemi (vstupné stojí 50 GTQ). Semuc Champey neboli „řeka pod skálou“ je přírodní úkaz na řece Cahabón v džungli poblíž městečka Lanquín v Guatemale. Jedná se o skupinu tyrkysových jezírek, které vznikly díky tomu, že se řeka ztrácí na zhruba 300 metrů pod přírodní kamenný kaskádový most. Právě ten slouží jako lákadlo pro většinu cestovatelů v okolí. Na povrchu tohoto mostu jsou krásná modrá jezírka, kde se můžete osvěžit.

Zavřít boční panel

Rio Dulce

Vydejte se na nádhernou plavbu lodí v kaňonu obklopeném džungli mezi městy Rio Dulce a Livingston (cena výletu činí 120 GTQ).

Zavřít boční panel

Jezero Atitlán

Sopkami lemované jezero, pohlednicově krásná ukázka přírodních krás Guatemaly, která přitahuje cestovatele po několik desetiletí.

Zavřít boční panel

Sopka Pacaya

Jedna z nejaktivnějších sopek na světě. Na této sopce lze zažít neobvyklou zkušenost. Cestovatel smí vystoupat až k jejímu doutnajícímu kráteru do bezprostřední blízkosti žhavé lávy. Na jednodenní výlet můžete vyrazit z města Antigua (cena cca 70 GTQ v agentuře + 30 GTQ vstup na sopku).

Počasí a sezóny v Guatemale

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Guatemala City
Typické počasí pro hlavní město i celou zemi

24 °C

25 °C

26 °C

27 °C

27 °C

25 °C

25 °C

25 °C

25 °C

24 °C

24 °C

24 °C

Počasí

Podnebí zde panuje tropické. Suché období zde nastává v období od konce října do konce dubna (průměrné teploty se pohybují kolem 30 °C). Období dešťů se začíná výrazněji projevovat od května do konce září. To neznamená, že zde bude pršet celý den (jedná se o prudké krátkodobé deště většinou v noci). Ceny za služby jsou v tomto období výrazně nižší a turistů je zde opravdu málo. Průměrné celoroční teploty se pohybují kolem 26 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Guatemaly je období mezi listopadem a dubnem.

Skvělé akce do Guatemaly

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 78%
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu