Průvodce státem
Guatemala
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Guatemale

Vízum

Občan ČR i SR, držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občan ČR, který hodlá pobývat na území Guatemalské republiky po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupuje za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Guatemaly ve Vídni.

V srpnu 2006 se Guatemala stala členem obchodní dohoda (CA 4) společně s Nicaraguou, Hondurasem a Salvadorem. Tato dohoda má jeden zásadní vliv. Po vstupu do zemí CA-4 je cestovatelům povoleno pobývat 90 dní v celém regionu.

Očkování

Do Guatemaly není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučuje se základní očkování, jako je žloutenka, vzteklina a břišní tyfus.

Důležité kontakty

  • Policie: 110 nebo 120
  • Červený kříž: 125
  • První pomoc: 911

ČR nemá v Guatemale zastupitelský úřad. Diplomatické a konzulární záležitosti má na starosti Velvyslanectví ČR v Mexiku: consulate_mexico@mzv.cz.

Celní předpisy

Celníci se do vašich zavazadel obvykle nijak nedívají a někdy se nedívají vůbec. Guatemala omezuje dovoz a vývoz téměř stejných věcí jako jakákoli jiná země (zbraně, drogy, velké částky v hotovosti apod.)

Hranice

Pokud se chystáte po vlastní ose přecházet hranice (Honduras, Salvador apod.), mějte na paměti, že si úředníci řeknou o nějaký ten menší vstupní poplatek (1–2 USD).

Napětí

V rozvodné síti je proud o napětí 115–125 voltů a frekvenci 60 Hz. Zásuvky jsou na dva ploché kolíky.

Čas

Je zde posunut o sedm hodin středoevropského času a o osm hodin zpět oproti středoevropskému letnímu času.

Země Mayů a vulkánů

Pokud vás zajímají Mayové, sopky, džungle, trhy, poklidná jezera, prohlídka předkolumbovských ruin a koloniální vesnice, budete zcela jistě nadšeni.Toto vše charakterizuje tento kouzelný kout světa.

Chcete dopoledne surfovat a odpoledne se učit španělsky? Žádný problém. Vystoupat na sopku Pacaya, osprchovat se a vyrazit na suši k večeři? Může být. Prohlédnout si mayské chrámy a při západu slunce se pohupovat v hamace na pláži? Snadné.

Guatemala má své problémy, ale z velké části si je nechává pro sebe. Cesta do této země, kdysi přinášející nebezpečí a komplikace, je nyní charakterizována lehkostí. Můžete se pustit do čeho chcete a vaše zážitky budou omezeny pouze vaší představivostí a časem. Je to stále nepříliš turistická destinace, která vás při bližším prozkoumání odmění na každém kroku. Domorodý život, který je převážně stále stejný jako v dobách, kdy Evropané objevili tuto mayskou zem. Můžete zde stále najít překrásné mayské pyramidy a posvátná místa ve středu džungle jako například Tikal, El Mirador a mnoho dalších.

Ale to nejúžasnější na této zemi jsou právě zdejší lidé. Jejich dechberoucí nekončící úsměv a radost z čehokoli je opravdu silně nakažlivá. Barevné a pestré mayské trhy a rituály nenechají žádného cestovatele bez údivu.

Průvodce pro tebe napsal Radek Strokosz
Víza
180 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu do Guatemaly.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V období dešťů prší vždy krátce a intenzivně, hurikány nehrozí.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 63 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu