Guatemala
Guatemala

Víza do Guatemaly

Vízum

Občan ČR i SR, držitel platného cestovního pasu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Občan ČR, který hodlá pobývat na území Guatemalské republiky po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupuje za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Guatemaly ve Vídni.

V srpnu 2006 se Guatemala stala členem obchodní dohoda (CA 4) společně s Nicaraguou, Hondurasem a Salvadorem. Tato dohoda má jeden zásadní vliv. Po vstupu do zemí CA-4 je cestovatelům povoleno pobývat 90 dní v celém regionu.

Očkování

Do Guatemaly není vyžadováno žádné speciální očkování. Doporučuje se základní očkování, jako je žloutenka, vzteklina a břišní tyfus.

Důležité kontakty

  • Policie: 110 nebo 120
  • Červený kříž: 125
  • První pomoc: 911

ČR nemá v Guatemale zastupitelský úřad. Diplomatické a konzulární záležitosti má na starosti Velvyslanectví ČR v Mexiku: consulate_mexico@mzv.cz.

Celní předpisy

Celníci se do vašich zavazadel obvykle nijak nedívají a někdy se nedívají vůbec. Guatemala omezuje dovoz a vývoz téměř stejných věcí jako jakákoli jiná země (zbraně, drogy, velké částky v hotovosti apod.)

Hranice

Pokud se chystáte po vlastní ose přecházet hranice (Honduras, Salvador apod.), mějte na paměti, že si úředníci řeknou o nějaký ten menší vstupní poplatek (1–2 USD).

Napětí

V rozvodné síti je proud o napětí 115–125 voltů a frekvenci 60 Hz. Zásuvky jsou na dva ploché kolíky.

Čas

Je zde posunut o sedm hodin středoevropského času a o osm hodin zpět oproti středoevropskému letnímu času.

Chystáš se do Guatemaly?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.