Jak se dostat na Gili

Na Gili ostrovy se dá dostat jen po moři, a to buď ze vzdálenějšího Bali, nebo blízkého Lomboku.

Z Bali

Nejrychlejší volbou jsou rychlostní čluny (speedboaty). Tyto služby nabízí několik operátorů na Bali a není problém sehnat transport i přímo na místě. Existují dva hlavní přístavy, odkud vyráží lodě na Gili ostrovy. Přístav Padang Bai se nachází na severovýchodě ostrova a čluny odjíždí nejčastěji hned ráno. Nejpopulárnější přepravce je Gili Cat nebo Blue Water Express. Lístky můžete koupit i přes internet, ale lepší ceny si většinou vyjednáte přímo u operátorů v Padang Bai.

Ceny se pohybují od 500.000–750.000 rupií a jízda trvá 1,5–2 hodiny. Několik operátorů vyráží z přístavu Amed, odkud cesta zabere méně času a peněz. Tato možnost je však málo propagovaná.

Z Lomboku

Pokud už se nacházíte na Lomboku, z přístavu Bangsal na severozápadě ostrova je kterýkoli Gili ostrov vzdálený jen několik minut plavby lodí. K přepravě můžete využít veřejné lodě (public boat), které většinou vyráží ráno od 8:00 po zaplnění lodi (asi 40 míst). Cena lístku na Gili Meno činí 21.500 Rp (1,3 euro), Gili Air 19.500 Rp a Gili Trawangan 22.500 Rp. V přístavu Bangsal najdete množství agentur, které vám budou nabízet i jiné možnosti přepravy, je jen na vás, co si vyberete. Přístav ovládá taxikářská mafie, a tak vás žádný taxík ani shuttle bus nevysadí přímo v přístavu, ale posledních asi 500 m budete muset dojít pěšky nebo si zaplatit vlastní odvoz. 

Doprava na ostrovech je minimální, protože tu nejsou žádná auta ani skútry a každý ostrov se dá přejít dokola za méně než 2 hodiny. Na ostrovech se dají navíc pronajmout bicykly nebo využít přepravu na voze, který je tažen koněm.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, měl bych zájem letět s přítelkyní v září 2021 na Gili Meno na svatební cestu, ona to , ale neví bude to překvapení.

Chtěl jsem se zeptat jak se dostanu s letiště v Denpasar Bali na Gili Meno, jestli musím až na Padang Bai nebo odplouvají i lodě z jihu z toho polostrova a jak často?

Děkuji za případnou odpověď Petr

před rokem
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Něco asi jezdilo za normální situace i z jižní části východního pobřeží Bali, ale nejlepší bude se 1. noc ubytovat v Kutě (poblíž letiště) a tam si zajistit na ráno kombinovanou dopravu minivanem a lodí (prodají jako jednu jízdenku) podle aktuální nabídky (v ubytování nebo u nějaké místní CK). Pravděpodobně to bude přes Padang Bai. Určitě je lepší jet po kvalitní široké rovné silnici do PB a pak lodí už jen asi poloviční vzdálenost oproti plavbě z jihu. V září ještě mohou být větší vlny a to pak na malé rychlé lodi není nic moc. Možná bude lepší jet nejdřív na Gili Trawangan. Ostatně doporučil bych (pokud nepůjde o velmi krátký pobyt) zůstat zčásti i na Gili T. (koncem září 2017 se mi tam líbilo, i když takové destinace obvykle nevyhledávám) a případně se podívat i jinam na Bali než do Kuty. Pak se dá jet podobně třeba z Ubudu. Pokud už budou moci Australani cestovat (a pokud vůbec půjde cestovat do Indonésie), doporučuju pobývat na Gili v září před 18.9., kdy začínají v Sydney a Melbourne jarní prázdniny.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu