Zavřít boční panel

Doprava na Gili ostrovech

Jak se dostat na Gili

Na Gili ostrovy se dá dostat jen po moři, a to buď ze vzdálenějšího Bali, nebo blízkého Lomboku.

Z Bali

Nejrychlejší volbou jsou rychlostní čluny (speedboaty). Tyto služby nabízí několik operátorů na Bali a není problém sehnat transport i přímo na místě. Existují dva hlavní přístavy, odkud vyráží lodě na Gili ostrovy. Přístav Padang Bai se nachází na severovýchodě ostrova a čluny odjíždí nejčastěji hned ráno. Nejpopulárnější přepravce je Gili Cat nebo Blue Water Express. Lístky můžete koupit i přes internet, ale lepší ceny si většinou vyjednáte přímo u operátorů v Padang Bai.

Ceny se pohybují od 500.000–750.000 rupií a jízda trvá 1,5–2 hodiny. Několik operátorů vyráží z přístavu Amed, odkud cesta zabere méně času a peněz. Tato možnost je však málo propagovaná.

Z Lomboku

Pokud už se nacházíte na Lomboku, z přístavu Bangsal na severozápadě ostrova je kterýkoli Gili ostrov vzdálený jen několik minut plavby lodí. K přepravě můžete využít veřejné lodě (public boat), které většinou vyráží ráno od 8:00 po zaplnění lodi (asi 40 míst). Cena lístku na Gili Meno činí 21.500 Rp (1,3 euro), Gili Air 19.500 Rp a Gili Trawangan 22.500 Rp. V přístavu Bangsal najdete množství agentur, které vám budou nabízet i jiné možnosti přepravy, je jen na vás, co si vyberete. Přístav ovládá taxikářská mafie, a tak vás žádný taxík ani shuttle bus nevysadí přímo v přístavu, ale posledních asi 500 m budete muset dojít pěšky nebo si zaplatit vlastní odvoz. 

Doprava na ostrovech je minimální, protože tu nejsou žádná auta ani skútry a každý ostrov se dá přejít dokola za méně než 2 hodiny. Na ostrovech se dají navíc pronajmout bicykly nebo využít přepravu na voze, který je tažen koněm.

Co tady objevíš?

Gili Meno, Gili Air, a Gili Trawangan jsou trojice korálových ostrovů na severozápadě Lomboku.

Gili Meno leží mezi ostrovy Gili Air a Gili Trawangan a je nejklidnější a nejromantičtější z nich. Jedná se o ideální místo k lenošení na pláži, šnorchlování se želvami a užívání si romantických západů slunce.

Gili Trawangan (nebo Gili T jak ho turisté přezdívají) je z nich největší a je proslavený svými bujarými party na plážích. Turisté sem jezdí nejvíc za full moon oslavami, party životem až do rána, hektolitry Bintangu a možná i za kouzelnými houbami. Ostrov Trawangan je plný mladých lidí, backpackerů a party nadšenců.

Poslední z nich, Gili Air, leží nejblíž k Lomboku a je kombinací předešlých dvou ostrovů. Žije tu asi 1.500 původních obyvatel, a tak se kromě lenošení na krásných plážích můžete seznámit se zvyky a způsobem života původních obyvatel.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
5–10 dní
Ideální délka pobytu na Gili ostrovech. Časté jsou ale i jednodenní výlety.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Léto
Období sucha se kryje s naším létem, ale i návštěva mimo hlavní sezonu dokáže nabídnout vše podstatné.
Více o počasí
Letenky od
800 Kč
Na ostrovy se dostanete rychlostním člunem z Bali nebo z Lomboku.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu