Jak se dostat na Gili

Na Gili ostrovy se dá dostat jen po moři, a to buď ze vzdálenějšího Bali, nebo blízkého Lomboku.

Z Bali

Nejrychlejší volbou jsou rychlostní čluny (speedboaty). Tyto služby nabízí několik operátorů na Bali a není problém sehnat transport i přímo na místě. Existují dva hlavní přístavy, odkud vyráží lodě na Gili ostrovy. Přístav Padang Bai se nachází na severovýchodě ostrova a čluny odjíždí nejčastěji hned ráno. Nejpopulárnější přepravce je Gili Cat nebo Blue Water Express. Lístky můžete koupit i přes internet, ale lepší ceny si většinou vyjednáte přímo u operátorů v Padang Bai.

Ceny se pohybují od 500.000–750.000 rupií a jízda trvá 1,5–2 hodiny. Několik operátorů vyráží z přístavu Amed, odkud cesta zabere méně času a peněz. Tato možnost je však málo propagovaná.

Z Lomboku

Pokud už se nacházíte na Lomboku, z přístavu Bangsal na severozápadě ostrova je kterýkoli Gili ostrov vzdálený jen několik minut plavby lodí. K přepravě můžete využít veřejné lodě (public boat), které většinou vyráží ráno od 8:00 po zaplnění lodi (asi 40 míst). Cena lístku na Gili Meno činí 21.500 Rp (1,3 euro), Gili Air 19.500 Rp a Gili Trawangan 22.500 Rp. V přístavu Bangsal najdete množství agentur, které vám budou nabízet i jiné možnosti přepravy, je jen na vás, co si vyberete. Přístav ovládá taxikářská mafie, a tak vás žádný taxík ani shuttle bus nevysadí přímo v přístavu, ale posledních asi 500 m budete muset dojít pěšky nebo si zaplatit vlastní odvoz. 

Doprava na ostrovech je minimální, protože tu nejsou žádná auta ani skútry a každý ostrov se dá přejít dokola za méně než 2 hodiny. Na ostrovech se dají navíc pronajmout bicykly nebo využít přepravu na voze, který je tažen koněm.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu