Indonésie

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Smaragdový náhrdelník na rovníku

Indonésie je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, který tvoří ho více než 17.000 ostrovů, z nichž největší jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan (o ten se Indonésie dělí s Malajsií a Brunejí), Sulawesi a Nová Guinea (k Indonésii patří západní polovina ostrova). Na severu přes moře sousedí s Malajsíí a Filipínami, na jihu s Austrálií. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva.

Indonésie je neskutečně rozmanitá země, na její národní heslo „jednota v rozdílnosti“ budete narážet všude – na každém ostrově se setkáte s jinými kulturami, zvyky, jazyky, lidmi i jejich obyčeji. Ačkoliv je tato země republikou, najdete zde sultanáty, království nebo kmeny, jejichž způsob života se od doby kamenné příliš nezměnil, v kontrastu s moderními a pohodlnými velkoměsty přetíženými dopravou.

Milujete-li přírodu, jste tu správně, je to nádherná zelená země s druhou nejrozmanitější biodiverzitou na světě, mnoha přírodními parky a rezervacemi. Můžete se sem vydat s cestovkou, nebo na vlastní pěst – Indonésie vás přijme s otevřenou náručí. Jak moc dobrodružná bude vaše cesta touto zemí, záleží jen a pouze na vás.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Yogyakarta

Yogyakarta je kulturním centrem Jávy, střediskem gamelanové hudby a proslulých javánských batikovaných látek. Za návštěvu stojí i sultánský palác Kraton a vodní lázně Taman Sari.

Yogyakarta

V okolí města pak naleznete 2 nejdůležitější památky celé Indonésie:

Prambanan – hinduistický chrámový komplex z 8. století, v sezoně je možné večer zhlédnout představení Rámajána na pozadí kulis nočního Prambanau. Komplex je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Prambanan

Borobudur – nejvýznamnější buddhistický chrámový komplex střední Jávy vystavěný v 8. století, zmizel na dlouhou dobu v džungli a teprve roku 1814 byl znovu objeven. Je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Severní Sumatra

V samotném severním cípu ostrova Sumatra můžeme doporučit následující 3 lokality:

Lake Toba – velké tajemné sopečné jezero v severní části Sumatry, kolem něhož žije kmen Bataků. Kultura někdejších lidojedů byla v minulosti dost poničena křesťanskými misionáři, které bohužel lidojedi nestačili sníst. Centrem pobřeží jezera Toba je město Parapat, odkud jezdí lodi na ostrov Samosir s poloostrovem Tuk-Tuk, kde leží většina hotelů.

Danau Toba

Bukit Lawang – rehabilitační centrum pro orangutany, zde se učí samostatně žít ve volné přírodě. Dvakrát denně tu můžete pozorovat krmení orangutanů. V okolí se nachází velké gumovníkové plantáže. Výchozí bod pro treky do džungle.

Gunung Leuser – národní park (zapsán v UNESCO), kde žijí orangutani, sumaterští nosorožci a tygři. S průvodcem můžete podniknout několikadenní treky džunglí.

Bukti Lawang

Zavřít
Ikona pinu

Flores

Největší atrakce Floresu je Keli Mutu, tříbarevná kráterová jezera, která mění barvu. Domorodci věří, že sem míří duše zemřelých a každá skupina mrtvých má „své" jezero: hříšníci černé, mladí lidé zelené, starci modré. Nedaleko Keli Mutu jsou horké prameny, v nichž se můžete vykoupat.

Oblast Bajawa je obývaná animistickým kmenem Ngada, který žije ve zvláštních domech s doškovou střechou a živí se pěstováním vanilky a kávy. U vesnice Bema si můžete prohlédnout megalitické kamenné menhiry (nejstarší z doby před třemi a půl tisíci lety), které domorodci na památku zemřelých vztyčují dodnes. V blízkosti leží sopka Gunung Inerie.

Bajawa

Ostrovy Rinca a Komodo obydlené obrovitými ještěry varany komodskými jsou dostupné lodí z ostrova Flores.

Varani zde dorůstají až čtyřmetrové délky, jsou největšími žijícími ještěry na Zemi. Živí se především divokými prasaty, ale vzácně mohou zaútočit i na člověka. Na Komodu se proto z bezpečnostních důvodů nemůžete pohybovat volně – draky lze pozorovat jen v doprovodu strážců národního parku nebo na místě, kde jsou pravidelně krmeni.

Varan komodský

Zavřít
Ikona pinu

Lombok

Na ostrově Lombok se nachází 3.730 metrů vysoká překrásná posvátná sopka Gunung Rinjani (naposledy vybuchla roku 1901) s kráterovým jezerem Segara Anak, uprostřed něhož leží menší dýmající kráterová sopka Gunung Baru. Na vrchol Rinjani lze s najmutým průvodcem za dva dny vyšplhat od vesnice Senaru, příjemným osvěžením na cestě jsou pralesní vodopády a horké prameny.

Východní Jáva nabídne 2 známé sopky:

Mont Bromo – několik menších vulkánů tyčících se a plochém dně velkého kráteru. Na vrchol Broma (2.392 m) můžete za příznivých vulkanologických podmínek vyšplhat. Východ slunce na vrcholu sopky, kterou podle pověstí vytvořili démoni za jedinou noc, je úžasným zážitkem.

Sopka Kawah Ijen s tyrkysovým kalderovým jezerem. Vypouští vulkanickou síru, kterou místní muži vynášejí na povrch a pak snášejí dolů k úpatí sopky, za což dostanou minimální plat.

Sopka Kawah Ijen

Zavřít
Ikona pinu

Rantepao

Centrum horské oblasti, zvané Tana Toraja, kde žije kmen Toradžů. Toradžové žijí v typických domech tongkonanech, ty jsou podobné velkým lodím, jejichž střecha svým tvarem připomíná buvolí rohy. Mají zajímavé pohřební obřady, které mohou po dohodě navštívit i turisté. Přineste dárek rodině zesnulého.

Zavřít
Ikona pinu

Bukittinggi

Horské městečko s velkým a tržištěm, skanzenem, etnografickým muzeem a holandskou koloniální pevností, v jehož okolí se nachází stříbrotepecké dílny. Okolí je obydleno kmenem Maningkabau, v jejichž kultuře vládne matriarchát, majetek se dědí po ženské linii a rody řízené ženami bydlí ve velkých tradičních domech.

Bali si jistě zaslouží samostatnou stránku, která popíše život na Bali detailněji. Prozatím vám můžeme doporučit tato místa:

Ubud – kulturní centrum Bali, město plné muzeí, prodejen s vyřezávanými maskami a batikovanými látkami, kde se koná nejvíc tanečních představení. Najdete tu královský palác Klungung, v okolí lze navštívit třeba „Sloní jeskyni" Goa Gajaha s hinduistickými sochami, opičí les nebo několik chrámů v čele s Pura Penataran Sasih, kde je umístěn tzv. Pejengský měsíc, největší buben vyrobený z jediného kusu bronzu pocházející z doby bronzové.

Danau Batur – centrální horské jezero se stejnojmennou sopkou (1.720 m) a romantickým chrámem. Sopka Batur ničivě vybuchla ve 20. století hned několikrát.

Danau Batur

Chrám Besakih – největší a nejposvátnější hinduistický chrám na Bali, je považován za vzor všech ostatních balijských chrámů. Byl založen údajně v 8. století hinduistickými misionáři. Nachází se na západních svazích posvátné a činné sopky Gunung Agung.

Pura Besakih

Pura Tirtha Empul – nádherný chrámový areál opředený pověstmi o posvěcené léčivé vodě. Leží v údolí, na jehož západní straně můžeme vidět vilu prvního prezidenta Sukarna.

Pura Tirtha Empul

Tanah Lot – Chrám na rozeklaném útesu v moři, je jedním z nejstarších hinduistických chrámů na ostrově Bali. Určitě patří k nejfotografovanějším balijským objektům. Lze se na něj dostat pouze v době odlivu.

Tanah lot

Uluwatu – Jeden z nejkrásnějších hinduistických chrámů Bali s okřídlenou vstupní bránou. Nachází se 25 km jižně od Denpasaru na vysokém útesu padajícím až do moře. Rozhodně stojí za návštěvu, pohled na něj i výhledy z něj jsou opravdu úchvatné. Pozor na místní opice – co není přikováno, to ukradnou.

Uluwatu

Jatiluwih – Slavná rýžová terasovitá pole ve výšce 700 m n. m. rozkládající se od úpatí hory Watukaru až po pobřeží. Velice fotogenické.

Rýžová pole Jatiluwih

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C
Teplota vody 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C 27 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 30 °C
Sluneční svit 6 h 6 h 8 h 8 h 9 h 8 h 9 h 10 h 9 h 9 h 8 h 7 h
Hlavní sezóna

Počasí

Indonésie se rozkládá na obou stranách rovníku a má tedy typické tropické podnebí se dvěma ročními obdobími: období sucha (trvá přibližně od dubna do října) a období dešťů (přibližně listopad až březen). To ovšem neznamená, že v období sucha neprší vůbec a v období dešťů naopak neustále. Během období dešťů přicházejí v různých intervalech vydatné deště a po nich často na několik hodin až dnů zase vyjde slunce. Doba trvání jednotlivých období se může na různých ostrovech lišit.

Teploty se pohybují po celý rok okolo 30 °C s vysokou vlhkostí (tak trochu prádelna), ve vyšších nadmořských výškách může být i chladněji, což je znát především v noci.

Díky rovníkové poloze jsou zde dny a noci přibližně stejně dlouhé, rozednívá se okolo půl šesté a po šesté večer se opět stmívá. Západy slunce jsou zde v porovnání s Evropou velmi rychlé, jde tu doslova o minuty.

Kdy vyrazit

Obecně se dá říci, že nejvhodnější doba pro cestování je duben až září. To si myslí většina cestovatelů, takže počítejte s vyššími cenami za služby i ubytování a davy turistů. V období dešťů lze cestovat také, ale je třeba více improvizovat v závislosti na počasí. Pro tuto variantu je lepší zvolit spíše východní ostrovy, které bývají ovlivňovány australskými monzuny. Určitě v této variantě nezapomeňte pláštěnku nebo deštník.

Pokud můžete, vyhněte se cestování po Indonésii během ramadánu, především v době, kdy se blíží Idul Fitri. V té době jsou v pohybu miliony lidí, ti se vydávají navštívit své vzdálené příbuzné. V tomto měsíci se patrně přes den nenajíte, protože muslimové mohou jíst až po příchodu noci a přes den bývají obchody i jídelny často zavřené.

Pravděpodobně se nebudete moci ubytovat, protože ubytovací zařízení, zejména ta levnější, bývají beznadějně obsazena. A nepodaří se vám ani hnout se z místa, protože jízdenky i místenky na všechny dopravní prostředky na nejbližší dny jsou beznadějně vyprodané. Nemluvě o šílených zácpách, které – ačkoliv se to už zdá nemožné – během postního měsíce ještě zesílí, takže i kdybyste náhodou jízdenku získali, strávíte na cestě neúměrně dlouhou dobu.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Zajímavostí je, že Indonésie nebyla vždy ostrovním státem. V době ledové, kdy hladina moří výrazně klesla, byla východní část ostrovů součástí asijské pevniny. Později se stoupáním teplot hladina moří opět stoupla a nížiny mezi asijskou pevninou a indonéskými ostrovy se opět zalily vodou. Původní obyvatelé do Indonésie přišli z Asie a Taiwanu, přinesli s sebou znalosti o pěstování rýže, která je dodnes pro místní obyvatelstvo…

Jak ušetříš

Indonéská rupie Místní měnou je indonéská rupie (na cenovkách označovaná před částkou písmeny Rp). Připravte si rozměrné peněženky, budete nosit miliony. Doslova. Mince mají hodnotu 100, 200, 500 a 1.000 rupií, bankovky nosí hodnoty od tisíce do sta tisíc rupií (1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 Rp). Při převodu na koruny je nejjednodušší odstranit poslední 3 nuly a vynásobit dvěma (1.000 rupií = přibližně 2 Kč). [imageFill 1650] …

Jak se budeš dopravovat

Jak do Indonésie Do Indonésie se z Evropy lze dostat ideálně letecky. Přímo z Prahy létají linky Emirates s mezipřistáním v Dubaji. Jde asi o nejlepší poměr cena výkon, let trvá cca 19 hodin, cena za ekonomickou třídu se pohybuje mezi 16–18.000 Kč. KLM a Ethiad Airways létají se dvěma mezipřistáními za 22 hodin za cenu okolo 19.000 Kč. Okolo 24 hodin (2 mezipřistání) létá do Jakarty Air Berlin, cena okolo 18.000 Kč. Dražší jsou…

Co ochutnáš

Indonéská kuchyně Základní potravinou je rýže (nasi), Indonésané jí jedí 3x denně. Kuchyni do jisté míry ovlivňuje místní náboženství, takže s vepřovým masem, které islám zakazuje, se setkáte v podstatě pouze na Bali, u přírodních kmenů a v křesťanských nebo čínských restauracích. Na hinduistickém Bali pro změnu budete těžko hledat hovězí. Nejčastěji se k rýži nabízí kuřecí nebo rybí maso v rozmanitých pálivých omáčkách, případně…

Jaké výlety podnikneš

Treky Nejoblíbenější treky nabízí ostrov Sumatra. Můžete si zde projít pravou džungli a vidět divoká zvířata jako např. orangutany ve volné přírodě. Zvolit můžete z krátkého několikahodinového treku až po několikadenní výlety do pralesa. Vstup do národního parku je povolen jen s průvodcem. Krásné treky na vrchol sopky můžete vyzkoušet například na ostrově Kintamani nebo na Lomboku – při výstupu na známou sopku Rinjani. Ani pokud si objednáte průvodce…

Na co si dej pozor

Zdraví Je pravděpodobné, že tu bez problémů přežijete i bez očkování. Není povinné, nicméně se doporučuje nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A a při dlouhodobém pobytu i proti typu B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě.  Cestovní pojištění, které obsahuje i zdravotní ošetření, je pro zodpovědného cestovatele nutností, pokud si ho nezajistíte, může se vám dovolená pořádně prodražit. Státní zdravotnická střediska mají obecně…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Pokud cestujete do této země na 30 a méně dnů, můžete si po příletu hned na letišti vyřídit tzv. „visa on arrival“, dnes už je vízum zdarma. Plánujete-li cestu delší, je nutné požádat o vízum na Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze (adresa: Nad Buďánkami II/7, 150 21 Praha 5), kde vám vystaví vízum na 2 měsíce (maximálně 60 dnů), získání je o něco složitější. Jeho vyřízení trvá zhruba týden.  Další dokumenty Pokud budete žádat o…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Zajímavostí je, že Indonésie nebyla vždy ostrovním státem. V době ledové, kdy hladina moří výrazně klesla, byla východní část ostrovů součástí asijské pevniny. Později se stoupáním teplot hladina moří opět stoupla a nížiny mezi asijskou pevninou a indonéskými ostrovy se opět zalily vodou.

Původní obyvatelé do Indonésie přišli z Asie a Taiwanu, přinesli s sebou znalosti o pěstování rýže, která je dodnes pro místní obyvatelstvo nejdůležitější plodinou. Důležitou roli hrál také obchod, a to nejen mezi ostrovy navzájem, ale i na mezinárodní úrovni, především s Indií a Čínou. Pod jejich vlivem se začala země měnit, vznikala a zanikala buddhistická a hinduistická království – Srivijaya, Sailendra, Mataram a po nich zůstávaly monumentální náboženské památky jako buddhistický Borobudur, hinduistický Prambanan nebo Arjunovy chrámy na plošině Dieng, které dodnes berou dech. Ve 13. století začal do Indonésie přes Sumatru pronikat islám, který nakonec vytěsnil ostatní náboženství a stal se hlavním náboženstvím celého souostroví. Hinduistický král uprchl na Bali, které je dodnes vedle Indie jediným místem, kde lidé vyznávají převážně hinduismus.

V 16. století začali ostrovy postupně kolonizovat Evropané (především Holanďané), dováželi odsud kávu, čaj a především koření. Holandskou nadvládu ukončila až 2. světová válka, která pro Indonésii skončila japonskou okupací. Během této okupace se probudilo indonéské hnutí za nezávislost a 17. 8. 1945 vyhlásil Sukarno, první indonéský prezident, zemi za nezávislou.

Černou skvrnou v moderní historii Indonésie je údajně komunistický pokus o převrat, kterým byl Sukarno nakonec sesazen a který měl za následek vlnu odporu proti komunismu a krvavé pogromy po celém souostroví. Za oběť mu padlo až milion lidí. Do čela armády se postavil do té doby neznámý generál Suharto, postupoval velmi tvrdě vůči svým oponentům, vystupoval jako diktátor a jeho režim nakonec vyústil v sociální a ekonomickou krizi v zemi. Byl postaven před soud a obžalován z korupce a zpronevěry obrovské sumy peněz. Nelehkou cestu k demokracii tak mohla Indonésie vykročit až po jeho abdikaci. Od té doby stanulo v čele vlády několik dalších prezidentů a dokonce jedna prezidentka. Do současného prezidenta s přezdívkou Jokowi vkládají Indonésané velké naděje.

Lidé

Indonésie je země se 4. nejvyšším počtem obyvatel (260 milionů) a zároveň je největší islámskou zemí. Navzdory všem dnešním předsudkům zde má islám velmi jemnou a umírněnou podobu a lidé jsou zde vesměs velmi laskaví, stále usměvaví a tolerantní.

Raději nečekejte, že někam přijdou včas a splní, co slíbí. Jsou poměrně pohodlní, ale pokud budete na něčem trvat, nevzdávejte to, máte určitou šanci na úspěch. Obrňte se trpělivostí, protože zde je na všechno dost času.

Indonéské děti

Svátky

Státní svátky s pevným datem:

 • 1. 1. – Nový rok,
 • 17. 8. – Den nezávislosti Indonésie,
 • 25. 12. – Vánoce.

Státními svátky s pohyblivým datem jsou:

 • Velký pátek,
 • Čínský Nový rok (leden/únor),
 • Svátky Galungan a Kuningan (Bali),
 • Idul Fitri – konec ramadánu (srpen/září),
 • Nyepi – balijský nový rok (březen–květen),
 • Idul Abha – muslimský den obětování,
 • Waisak – oslavy narození smrti a osvícení Buddhy (květen),
 • Muharram – muslimský nový rok,
 • Maulud nabi Muhammad – narození Mohameda (červenec–srpen).

Nejvíce náboženských svátků se slaví na Bali. Zajímavý je například balijský nový rok Nyepi (v následujících letech se slaví 27.3.2017 a 17.3.2018). V jeho předvečer se v průvodech nesou zobrazení zlých duchů, která jsou pak obřadně spálena, a až do půlnoci se oslavuje vyhnání zlých duchů z ostrova. Po půlnoci se Bali ponoří do naprostého ticha, to aby si zlí duchové mysleli, že je je ostrov prázdný a nevrátili se. Všichni tento den zůstávají doma jako myšky (od vás se bude očekávat, že neopustíte hotel), rozjímají a věnují se rodině. Nikde se nesvítí, nikdo nevychází ven, doprava zcela utichá, vše je zavřené a nefunguje ani mezinárodní letiště.

Zlý duch Ogoh-ogoh během Nyepi

Sumba může nabídnout zajímavý svátek Pasola, který je provázený rituálními bitvami na koních, Papua zase láká na festival baliemského údolí organizovaný speciálně pro turisty.

Existuje zde i mnoho dalších náboženských svátků, které mají jen regionální či dokonce jen lokální význam a nejsou celostátními státními svátky.

Kultura

Indonésie byla po staletí ovlivňována indickou, arabskou, čínskou, malajskou a evropskou kulturou, které se mísily s dávnými kmenovými tradicemi. Hinduistické vlivy jsou znát především v javánském i balijském tanci a v divadle. Asi nejznámější divadelní formou je wayang, stínové divadlo, jeho příběhy často čerpají z indických eposů Mahabharaty a především Ramayany. V hudební sféře se jistě setkáte s gamelanem, tradičním orchestrem perkusních nástrojů. Jeho hudba může pro evropské ucho znít složitě a neobvykle.

Důležitou roli ve zdejší kultuře hraje také barvení látek pomocí vosku – batika. Některé z nádherných vzorů dříve směly nosit jen ženy z královské rodiny. Dlouhou tradici má v některých regionech také tkaní ikatu.

Každý region se vyznačuje některým tradičním řemeslem, najdete tu mnoho dílen řezbářských, sochařských, stříbrotepeckých, keramických apod.

Spojení tradiční kultury a náboženského života je součástí každodenního života místních obyvatel. Indonésie je islámskou zemí, islám se zde obecně projevuje ve velmi mírné podobě. Vedle islámu zde potkáte i hinduisty (především na Bali), katolíky a protestanty, buddhisty a konfuciány. Hlásit se k některému z těchto náboženství je pro Indonésany povinné.

Balijská kultura

Jazyk

V Indonésii se hovoří více než 500 jazyky a dialekty. Úředním jazykem je indonéština, která má své základy v malajštině. Tímto jazykem mluví většina Indonésanů, ačkoli to většinou není jejich mateřský jazyk, učí se ho až na základní škole. Zajímavostí je, že indonéština byla vytvořena uměla s cílem sjednotit úřední jazyk v celé zemi. Z toho důvodu se jedná o jeden z nejjednodušších jazyků s jednou z nejmenších slovních zásob vůbec.

Přestože se angličtina učí na středních školách, není to zde s její znalostí valné. Domluvíte se většinou ve větších městech a v turisty oblíbených oblastech, často pouze základními frázemi, jinde znalost angličtiny raději neočekávejte.

Místním uděláte radost už jen tím, že přijdete do jejich domu, restaurace, obchodu. Pokud chcete, aby byl jejich úsměv ještě širší (je-li to vůbec možné), indonésky jim poděkujte.

Minislovníček:

 • Děkuji – terima kasih,
 • Není zač – sama sama,
 • Dobré ráno – selamat pagi,
 • Dobré poledne – selamat siang (cca 12:00–15:00 hod.),
 • Dobré odpoledne – selamat sore,
 • Dobrý večer/dobrou noc – selamat malam,
 • Na shledanou – selamat tinggal (pokud jste ten, kdo odchází), selamat jalan (pokud jste ten, kdo zůstává),
 • Ano – ya,
 • Ne – tidak,
 • Kde – di mana,
 • Co je to? – Apa ini?,
 • Chci jít/jet do… - Saya mau ke….,
 • Jíst – makan,
 • Pít – minum,
 • Pokoj – kamar,
 • Nemocnice – rumah sakit,
 • Odkud jste/odkud jdete? – Dari mana?,
 • Jsem Čech/Češka – Saya Ceko,
 • Promiňte – maaf.

Turismus

Úroveň služeb pro turisty je nejvyšší na Bali a na Jávě. Čím více se budete vzdalovat od turistických center, tím bude nejspíš četnost, úroveň a spolehlivost služeb klesat.

Ať už očekáváte od dovolené cokoli, Indonésie to může nabídnout – idylické a romantické pláže, bohatou panenskou přírodu, křišťálové moře, starobylé chrámy, úchvatné potápění či šnorchlování, prastaré tradice, tradiční řemesla, dobrodružné výpravy, kulturní vyžití, laskavé obyvatele, lahodnou kuchyni, osvěžující drinky, exotické vůně, dokonalý relax a pohodu a žádný spěch a stres.

Geografie

Indonésie nabízí mnoho možností pro každého. Uvádíme výčet nejnavštěvovanějších ostrovů či souostroví pro bližší představu:

Sumatra – nejzápadnější ostrov archipelu. Většina turistů míří do severní poloviny ostrova. Pro milovníky přírody zde žije ohromné množství druhů rostlin i živočichů, obrovské rozlohy deštných pralesů však již byly vykáceny, takže je mnoho druhů kriticky ohrožených. Na severu ostrova se nachází park Gunung Leuser, kde žije sumaterský tygr, rhino, divocí sloni a další zajímavá fauna. Sumatra je domovinou skutečných vládců džungle – orangutanů. Na severozápadě kolem ostrova Weh (Pulau Weh) najdete bohatý podmořský svět. Potkáte zde rozmanitá etnika Bataků, Mentavajců nebo Minangkabauců. Častým cílem turistů je i největší sopečné kráterové jezero Toba. V jeho okolí žije hodně křesťanů.

Jáva – zde můžete navštívit památky a starobylé chrámy (Dieng, Prambanan, Borobudur, ...), podniknout výpravy za sopkami (Bromo, Kawah Ijen, ... ) i krásnými sceneriemi (plošina Dieng), vyrazit za kulturou a nákupy (Jakarta, Yogjakarta, ...).

Klimantan – tady najdete nejstarší systém deštných pralesů, stejně jako na Sumatře se však jejich rozloha dramaticky zmenšila kvůli rozšiřování ploch olejových plantáží. Žijí zde kriticky ohrožené druhy rostlin i živočichů. Cesty přes ostrov nejsou moc kvalitní, problémy nastávají především v době dešťů.

Bali – ráj pro vyznavače plážového relaxu. Můžete zde rozmazlovat tělo (na pláži, při masážích, skvělým jídlem, …) i ducha (kurzy meditace, jógy). Na své si zde přijdou i surfaři a milovníci kultury. Na ostrově se kromě množství hotelů a plážových resortů nachází i obrovské množství chrámů, posvátných míst a až kýčovitě krásných scenerií. V Ubudu a jeho okolí se můžete dostatečně kulturně vyžít nebo provětrat peněženku při návštěvách galerií a nákupu umění. Nákupy se také doporučují v okolí surfařské Mekky Kuty a Legianu.

Lombok – krásný a bohatý podmořský svět pro šnorchlování a potápění. Oblíbeným několikadenním trekovým cílem je sopka Rinjani. Je mnohem méně navštěvované než sousední Bali, přesto stejně krásný (nebo možná ještě krásnější). Jižní pláže jsou oblíbeným cílem surfařů.

Flores – vhodné pro milovníky přírody, lze odtud podnikat výlety za komodskými draky (žijí na blízkých ostrovech Rinca a Komodo), ostrov samotný je nádherně zelený (ne nadarmo mu Portugalci dali květinové jméno), je lemován úchvatným podmořským světem. Další zajímavostí jsou místní tradiční vesnice. Indonésané mu přezdívají Ostrov hadů, mějte se před nimi na pozoru.

Sumba – málo navštěvovaná, zaujme především tradičními vesnicemi, malebnými sceneriemi, krásnými plážemi a dobrými podmínkami pro surfování.

Sulawesi – ostrov tvaru orchideje či chobotnice nabízí mnohé. Ve středozemí leží kraj Tana Toraja, kde si místní z velké části zachovali dávné tradice a můžete se zde kochat fascinujícími pohřebními rituály a stavbami s typickým tvarem střechy. Malé Togianské ostrovy schované jakoby pod ochranou většího ostrova nabízí maximální relax na bílých plážích s tyrkysovou vodou, kde vás nebude rušit nic včetně telefonu. Signál sem totiž nedosáhne (zatím). Sever ostrova Sulawesi láká krásnými místy k potápění.

Moluky – pro potápění nebo šnorchlování, najdete zde bohatý podmořský svět.

Papua – ostrov pro dobrodruhy. Je pokryta neprostupnou džunglí, v níž žijí kmeny, které se jen zřídka setkaly s moderní civilizací. Žijí stále po způsobu svých předků – jako byste se ocitli uprostřed filmu z doby kamenné. Z místa na místo se musíte zpravidla přemisťovat letadlem, silnice na ostrově neexistují.

Rozloha celé Indonésie je rovna 24násobku rozlohy Česka.

Zavřít

Jak ušetříš

Indonéská rupie

Místní měnou je indonéská rupie (na cenovkách označovaná před částkou písmeny Rp). Připravte si rozměrné peněženky, budete nosit miliony. Doslova. Mince mají hodnotu 100, 200, 500 a 1.000 rupií, bankovky nosí hodnoty od tisíce do sta tisíc rupií (1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 Rp).

Při převodu na koruny je nejjednodušší odstranit poslední 3 nuly a vynásobit dvěma (1.000 rupií = přibližně 2 Kč).

Indonéská rupie

Směnárny a platba kartou

Především ve velkých městech i na letištích naleznete mnoho bankomatů (často jsou označeny cedulí ATM), z nichž si bez problémů lze vybrat omezenou sumu, většinou jde o maximální částku 1.000.000–2.000.000 Rp. Pokud potřebujete vyšší obnos, je nutné to řešit přímo v bance, nebo udělat více výběrů za sebou (naše banky si ovšem účtují často nemalé poplatky za každý výběr). Ve většině bankomatů lze vybírat s kartami Visa i MasterCard. Pokud cestujete na menší ostrůvky nebo do odlehlejších míst, je lepší si vybrat peníze v některém velkém městě, mimo něj už nemusíte bankomaty potkat. Pro takové případy se vyplácí i mít u sebe pro jistotu dostatečný obnos v dolarech nebo eurech, který v případě nouze lze směnit na místní měnu. Pro výměnu peněz vyhledávejte pouze oficiální směnárny.

Platby kartou lze většinou provádět pouze v některých hotelech a větších (luxusnějších) obchodech.

Kolik co stojí

Indonésie je rozlehlou zemí a ceny se tak liší ostrov od ostrova. V turisticky vytížených oblastech jsou ceny jiné než na těch odlehlých, kam turistů zavítá poskrovnu. Nejdražším ostrovem je pochopitelně Bali, kam směřuje většina turistů. Ceny tu po přepočtu připomínají ty naše, ale záleží na tom, jak budete nároční a schopní smlouvat. Vždy ale počítejte s tím, že jako „běloch“ platíte víc než místní.

Průměrné ceny jsou následující:

 • Ubytování – od 200.000 Rs za pokoj (penzion),
 • Balená voda 1,5 l – cca 5.000 Rs,
 • Jídlo v pouličním stánku – od 15.000 Rs,
 • Jídlo v restauraci – cca 50.000 Rs a více,
 • Vstupné na různé památky – 10.000–250.000 Rs.

Spropitné a smlouvání

Indonésané na spropitné nejsou zvyklí, zbytek peněz vám vrátí do poslední rupie.

U smlouvání platí, že nic není nemožné, takže zkoušejte smlouvat kdekoli, především tam, kde nenajdete ceník – na tržištích s ovocem a zeleninou, stáncích s oblečením a jiným zbožím, pro jízdu becakem (rikša na kole), bemem (rikša na motorce) nebo v taxíku (cenu usmlouvejte před nástupem do dopravního prostředku). Se smlouváním nejspíš neuspějete například v restauracích, dálkových autobusech nebo obchodech s pevnými cenami (supermarkety).

Jak ušetřit

Pokud budete mít spolucestovatele, s nímž se budete moci o cestovní náklady podělit, můžete značně ušetřit za ubytování a na některých ostrovech i za dopravu.

Nejlevnější ubytování nabízí tzv. losmeny, což odpovídá našim penzionům. Vždy je lepší pozeptat se na více místech a zkusit smlouvat. Levnější pokoje jsou bez klimatizace. Mnohem levněji pak vyjde dlouhodobý pronájem ubytování, což pro většinu cestovatelů nepřipadá v úvahu.

Nebojte se řešit jídlo u pouličních stánků, je levné, velmi chutné a nikdy jsme nezaznamenali žádné zdravotní problémy. Také tzv. „rumah makan“ neboli jídelny s vystavenými pokrmy za jakousi vitrínou, kde si sami můžete naložit talíř dle vlastní chuti, mívají poměrně nízké ceny.

A samozřejmě platí nebát se a smlouvat, někdy lze cenu srazit až na polovinu. Pokud nemáte na smlouvání žaludek či náladu, nakupujte raději v supermarketech, kde mají ceny pevné.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v losmenu (penzionu) se sdílenou koupelnou, bez klimatizace a se snídaní (200–300 Kč), stravuje se u pouličních stánků (za 120 Kč/den) a po městě chodí pěšky nebo jezdí autobusem (cca 20 Kč). Vypije vodu za cca 20 Kč. Nejnižší rozpočet bude činit tedy zhruba od 460 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje bydlení v klasickém hotelu s klimatizací a vlastní koupelnou (400–500 Kč), jezdí bemem nebo becakem (rikša s motorkou nebo kolem – cca 300 Kč/den) nebo si motorku pronajme (160 Kč/den + benzin 80 Kč) a občas zajde i do dražších restaurací (160 Kč/den). Vody vypije stejně jako cestovatel s nízkým rozpočtem, ale občas si dá i nějaký drink nebo pivo (100 Kč). Tento cestovatel tedy utratí něco přes 1.000 Kč osoba/den.

Pokud se chcete obklopit luxusem, dočkáte se ho nejspíše na Bali, kde jsou na tento typ klientely nejlépe přizpůsobení. Ubytovat se můžete v nádherných pětihvězdičkových hotelech s výhledem na moře nebo si pronajmout luxusní vily s bazénem a všemi službami (i desetitisíce Kč za noc), cestovat v klimatizovaných autech s řidičem (cca 800 Kč/den) a stravovat se v nejluxusnějších restauracích (od 100 Kč za 1 jídlo).

Vydáváte–li se do zahraničí s cestovní kanceláří, počítejte s cenami pobytových zájezdů na Bali okolo 30.000 Kč na osobu a u poznávacích zájezdů do Indonésie s cenou 40.000 Kč a výš.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Indonésie

Do Indonésie se z Evropy lze dostat ideálně letecky. Přímo z Prahy létají linky Emirates s mezipřistáním v Dubaji. Jde asi o nejlepší poměr cena výkon, let trvá cca 19 hodin, cena za ekonomickou třídu se pohybuje mezi 16–18.000 Kč. KLM a Ethiad Airways létají se dvěma mezipřistáními za 22 hodin za cenu okolo 19.000 Kč. Okolo 24 hodin (2 mezipřistání) létá do Jakarty Air Berlin, cena okolo 18.000 Kč. Dražší jsou Turkish Airlines a Lufthansa (cca 18 hodin, od cca 20.000 Kč).

Letenky se dají sehnat i levněji, ale je třeba počítat s více přestupy a dlouhými čekacími dobami na letištích na navazující spoje (lety 30 a více hodin).

Největší mezinárodní letšitě najdete v Jakartě a v Denpasaru na ostrově Bali.

Jak se nejlépe dopravovat

Indonéská rozmanitost se projevuje i v dopravě. Delší vzdálenosti je z časových důvodů lepší absolvovat místními aerolinkami, ačkoli je veřejným tajemstvím, že jejich bezpečnost není zrovna vysoká. I tady platí, že čas jsou peníze. Pro srovnání: let z Jakarty na Bali vyjde cca na 2.000 Kč a ušetříte si 2–3 dny cesty.

Na menších ostrovech je pak asi nejlepší si půjčit motorku či menší auto, na větších ostrovech pak fungují i meziměstské autobusy, případně železnice.

Letecká doprava

Přes internet pořídíte letenky pochopitelně mnohem levněji než v některých cestovních kancelářích na místě. Národními aerolinkami je Garuda Indonesia, jejich ceny bývají z těch vyšších. Mezi levnější patří např. Air Asia, Lion Air, Merpati a další.

Linky mezi ostrovy létají velmi často, mnohdy i několikrát do hodiny, nabídka aerolinek je rozmanitá, z toho důvodu jsou ceny vnitrostátních letenek na hlavních trasách nízké (cca 1.500 Kč za jednosměrný let).

Železnice

Na Jávě a částečně na Sumatře můžete využít vlakovou dopravu (web jen v indonéštině, ale dá se relativně rychle odvodit a pochopit). Je poměrně spolehlivá, ale doba cesty je většinou delší, než se uvádí. Například cesta z Jakarty do Yogjakarty trvá podle informací na vlakovém nádraží necelých 7 hodin, ve skutečnosti pojedete i 10 hodin. Cena jízdenky se pohybuje od 145.000 Rp, v ekonomické třídě do cca 450.000 Rp. Za kategorii nejvyšší v podobné ceně už koupíte letenku pro tuto trasu. Zajímavostí je, že zakoupit si lze pouze lístek se sedadlem, jsou-li již všechna sedadla obsazená, jízdenku vám již neprodají.

Autobusy

Další možností je přepravovat se autobusy, ceny a typy dopravy se liší ostrov od ostrova. V menších městech a na kratší vzdálenosti mezi městy jezdí mikrobusy, zamávat si na ně můžete z kraje silnice, ceny se pohybují v desítkách rupií dle vzdálenosti.

Na mnoha ostrovech (Jáva, Sumatra, Sulawesi, …) můžete cestovat na větší vzdálenosti i větším autobusem, cestovní třídy i ceny dopravy se odvíjí od vzdálenosti, poptávky a kvality nabízené služby. Jízdní řády budete hledat marně. Zeptejte se v hotelu nebo místních, pokud budou ovládat angličtinu, rádi vám poradí. U dálkových cest raději kupujte jízdenky předem, hlavně pohodlnější autobusy můžou být vyprodány. Jízdenky se prodávají na autobusových nádražích, kde většinou najdete stánky několika různých společností.

Na Bali linkové velké linkové autobusy nejezdí, setkáte se zde s minibusy, které dopravují na kratší vzdálenosti v okolí Denpasaru, v turisticky vytížených městech nabírají turisty sběrné busy a rozváží je dle přání, jinde tuto službu vykonávají auta či minivany, jimiž se dopravují i místní. Rezervaci si můžete domluvit v některé z místních cestovních kanceláří, případně vám poradí jazykově vybavení místní obyvatelé. Cena je fixní, vůz vás vyzvedne u hotelu a doveze také často až přímo do cíle. Ceny se liší dle vzdálenosti i dle ostrova.

Počítejte s tím, že vám při šílené jízdě po nekvalitních silnicích v kombinaci s řidičovou laxností budou stát vlasy na hlavě. U cen lze někdy smlouvat.

Lodní doprava

Mezi ostrovy fungují trajekty, je na nich možné přepravovat motorky i osobní auta. Mezi některými ostrovy jezdí i rychlé lodě, jejichž cena je o hodně vyšší, zato doba přejezdu kratší než u trajektu. Turistům jsou obvykle nejdříve nabízeny dražší rychlé lodě v naději, že se po trajektu nebudou turisté pídit. Nenechte se odbýt a nechte si podrobně vysvětlit všechny možnosti.

Užitečné odkazy
 • Easybook.com – něco jako indonéský "idos", nelze ale brát se 100% jistotou, mnoho společností web nenajde
Městská doprava

Cenu dopravy si domluvte vždy před nasednutím do dopravního prostředku.

Z firem poskytujících taxidopravu je doporučena např. Bluebird (modré taxíky s nápisem), které jezdí např. v Jakartě. Renomované firmy by měly nabízet vozy s taxametry.

Blue Bird

Pro jízdu na kratší vzdálenosti si můžete pronajmout becak nebo ojek (rikša na kole či na motorce), ceny lze hodně snížit smlouváním.

Ve větších městech (Yogyakarta) také fungují městské autobusy, tato doprava je sice časově náročnější, ale velice levná, není ovšem snadné se v ní zorientovat. Mnohdy stačí opakovat název místa, kam chcete dojet, a průvodčí vás postrčí k tomu správnému autobusu.

Půjčení auta/motorky

V Indonésii se jezdí vlevo. Ve městech je doprava doslova hustá, Indonésané se přepravují převážně na motorkách (často i celé rodiny najednou), používají signály, na které Evropan není zvyklý, je potřeba být nanejvýš opatrný, pokud jste řidič. Na ostatní se v dopravě nebere příliš ohled, každý se snaží co nejrychleji dostat, kam potřebuje, a často jsou pravidla silničního provozu porušována. S motorkou je navíc povoleno vjet téměř kamkoliv, takže nespoléhejte na to, že když stojíte na chodníku, motorka se vám vyhne. Místní jezdí, jak je napadne, klidně i v protisměru.

Pokud si budete chtít půjčit auto, doporučujeme přibrat i řidiče, má to mnoho výhod. Orientuje se ve zběsilém místním provozu, zaveze vás, kam potřebujete, nebloudí a často vám dá i nějaké tipy. Navíc se nemusíte starat, jak dopravit auto zpět. Toto řešení bývá často nejlepší, pokud chcete v krátkém čase stihnout co nejvíc památek a můžete-li se o náklady podělit s dalšími cestujícími.

Půjčení motorky není problém, v turistických destinacích existuje množství půjčoven. Ceny půjčovného na den se odvíjí od destinace, poptávky a konkurence. Například na Jávě seženete motorku cca za 70.000 Rp/den, na Bali, které je celkově dražší, ji seženete i levněji, protože konkurence mezi půjčovnami tlačí ceny dolů. Naopak na více odlehlých ostrovech počítejte s cenami vyššími.

Nezapomeňte na helmu! Helma je povinná jak pro řidiče, tak pro spolujezdce, ačkoli ti to málokdy dodržují. Pokud si půjčujete motorku a v místních pravidlech silničního provozu tápete, vyptejte se náležitě i na ně a nenechte se odbýt.

Zavřít

Co ochutnáš

Indonéská kuchyně

Základní potravinou je rýže (nasi), Indonésané jí jedí 3x denně. Kuchyni do jisté míry ovlivňuje místní náboženství, takže s vepřovým masem, které islám zakazuje, se setkáte v podstatě pouze na Bali, u přírodních kmenů a v křesťanských nebo čínských restauracích. Na hinduistickém Bali pro změnu budete těžko hledat hovězí. Nejčastěji se k rýži nabízí kuřecí nebo rybí maso v rozmanitých pálivých omáčkách, případně smažené. Druhou častou přílohou jsou nudle (mie). Brambory jsou považovány za zeleninu. Setkat se také můžete s různými druhy polévek, k nimž si Indonésan samozřejmě objedná rýži.

Indonéská kuchyně - Nasi lemak

K jídlu se vždy přidává sambal – omáčka z chili papriček, můžete dochutit i „kecap manis“, což je hustá sladká sojová omáčka. Místní jídla jsou obecně hodně ostrá. Ve většině restaurací či warungů si můžete požádat i o tzv. „bunkus“, což je jídlo zabalené sebou. Vaši porci zabalí do potravinového papíru, tekuté do pytlíčků. Takové jídlo pak můžete konzumovat třeba na delší cestě.

Pokrmy, s nimiž se nejčastěji setkáte v jídelníčku:

 • Nasi goreng – smažená rýže
 • Ayam goreng – smažené kuře
 • Ikan goreng – smažená ryba
 • Mie goreng – smažené nudle
 • Satay – opékaný (nejčastěji) kuřecí špíz s arašídovou omáčkou
 • Soto ayam – výborná polévka s rýží, nudlemi, zeleninou a kuřecím masem
 • Bakso – polévka s knedlíčky z mletého masa
 • Babi – vepřové maso
 • Sapi – hovězí maso
 • Gado-gado – zeleninový salát s tofu, vejcem a arašídovou omáčkou
 • Cap-cay – směs smažené zeleniny
 • Tempeh – smažené plátky tofu
 • Tahu – plátky z fermentované soji
 • Pisang goreng – smažený banán

Nápoje:

 • Air minum – pitná voda
 • Teh – čaj
 • Teh jahe – zázvorový čaj
 • Es teh – ledový čaj (čaj s ledem)
 • Kopi – káva (turecká)
 • Es jeruk – vymačkaný citrus s vodou, cukrem a ledem
 • Susu – mléko
 • Jus – džus

Alkohol je tu poměrně drahý. U turistů vede pivo Bintang, různé regiony pak také nabízí specifické pálenky, vína či likéry (arak, anggur, tuak, moke, …), pokud byste rádi ochutnali, dejte si pozor na kvalitu alkoholu. Na pančované pálenky už někteří turisté doplatili otravou.

Určitě nesmíte zapomenout na širokou škálu exotických druhů ovoce, jako je např. salak (hadí ovoce), jackfruit (chlebovník), mariqisa (mučenka), klenkeng nebo rambutan (chuťově se podobá litchi), mangosteen, sirsak, karambola, ananas, mango, avokádo či kontroverzní durian. Čerstvé džusy nabízené ve většině restaurací či warungů jsou dokonalé.

Durian

Místní lidé věří v sílu přírody. Možná po cestě potkáte obchůdek s názvem „Jamu“. Prodávají se zde přírodní léčiva. Pokud se vám podaří paní bylinkářce (která patrně nebude umět anglicky) popsat některý ze svých neduhů, můžete se těšit na medicínu, na níž místní nedají dopustit.

Během ramadánu se připravte na to, že mohou být během dne obchody a jídelny zavřené. Muslimové se totiž za denního světla postí a jedí až s příchodem noci.

Jak se stravovat jako místní

Většina Indonésanů, kteří se nestravují doma, se chodí najíst do warungů nebo k pojízdným stánkům. Často nejedí u stolů, ale posedávají na rohožích. Jídlo často dostanete v hlubokém talíři, pokud budete jíst příborem, dostanete lžíci a vidličku. Lžíce se drží v pravé, vidlička v levé ruce, vidličkou se přihrnuje jídlo na lžíci. Mnoho místních jí rukama, pokud se tak rozhodnete, používejte vždy jen pravou ruku. Levá je považovaná za nečistou a Indonésan ji má často svěšenou podél těla. Jídlo naberte mezi prsty a palcem posuňte sousto do úst. Často se považuje za slušné dojíst celou porci. Rovněž není považováno za slušné smrkat, i když vám z pálivého jídla hrnou slzy do očí. Popotahování je dovoleno.

Obvyklé ceny v restauracích

Většina hotelů nebo penzionů má již snídani v ceně ubytování. Pokud jste ubytováni v hotelu s většinovou „bílou“ klientelou, dostanete k snídani nejčastěji toast, vejce na různé způsoby, kávu nebo čaj a mističku ovoce. Na Bali většinou místo toastu dostanete palačinku s ovocem. Indonésané snídají hlavní jídlo, rýži, nudle, polévky nebo například různé kaše, cena ve warungu (typická indonéská pouliční restaurace nebo stánek) je obvykle okolo 15.000–30.000 Rp (Jáva).

Oběd nebo večeře vyjde na podobnou částku, pivo v restauraci dostanete cca okolo 40.000 Rp, čerstvé džusy cca od 10.000 Rp.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Nejoblíbenější treky nabízí ostrov Sumatra. Můžete si zde projít pravou džungli a vidět divoká zvířata jako např. orangutany ve volné přírodě. Zvolit můžete z krátkého několikahodinového treku až po několikadenní výlety do pralesa. Vstup do národního parku je povolen jen s průvodcem.

Krásné treky na vrchol sopky můžete vyzkoušet například na ostrově Kintamani nebo na Lomboku – při výstupu na známou sopku Rinjani.

Ani pokud si objednáte průvodce v cestovní kanceláři nebo v hotelu, nebudete mít jistotu, že bude skutečně znát terén a poskytne kvalitní výklad. Velkým problémem může být nekvalitní průvodce hlavně při treku džunglí. Staly se i případy, kdy nezodpovědný průvodce utekl a zanechal skupinu v nebezpečné situaci. Na některých místech se vám jako průvodce bude nabízet kdekdo, ačkoli jeho služby nejsou profesionální ani v nejmenším. Proto komunikujte s ostatními turisty, ptejte se a sdílejte s nimi zkušenosti. Také se vyplatí navštívit před cestou cestovatelské servery, kde můžete získat mnoho konkrétních tipů.

Surfování

Bali

 • Kuta a Legian – dlouhá pláž vhodná i pro začátečníky, najdete zde půjčovny surfů i surfařské školy. Vlny průměrně 2–3 ft., zvedají se v odpoledních hodinách. Oblíbená destinace australských surfařů s bohatým nočním životem.
 • Uluwatu – další z oblíbených surfařských pláží. Vlny tu najdete od malých po velké.
 • Padang – vhodné především pro pokročilé surfaře, během celého roku se zde konají různé surfařské závody. Vlny 4–12 ft.
 • Canggu, Batu Bolong, Echo Beach – 3 pláže vzdálené cca půl hodiny od Kuty, vlny pro začátečníky i pokročilé a každou neděli beach party v Sand baru až do rána.
 • Serangan – široká pláž, oblíbená, a proto občas poměrně plná. Ideální podmínky v období dešťů.

Lombok

Na Lomboku jsou pro surfování ideální především jižní pláže:

 • Kuta – písčitá pláž, která potěší pokročilé surfaře, vlny 2–6 ft.
 • Mawi – jižní pláž vzdálená cca 20 min. Nachází se západně od Kuty. Vhodné pro začátečníky i pokročilé, ideální podmínky jsou zde od května do září. Vlny 8–10 ft.
 • Grupuk – písčitá pláž východně od Kuty, vhodná pro surfaře různých stupňů pokročilosti. Vlny 3-15 ft.
 • Air Guling – vhodné pro všechny stupně pokročilosti, vlny 4–10 ft.

Sumba

Stejně jako na Lomboku, na Sumbě si zasurfujete nejlépe na jižních plážích:

 • Nihiwatu – patří mezi nejoblíbenější surfařské pláže v Indonésii. Vhodné i pro celé rodiny. Vlny od 2–15 ft. Dno tvoří útes. Ideální podmínky od dubna do září.
 • Miller´s Right – pro surfaře všech pokročilostí, vlny průměrně 2–6 ft., mohou být až 18 ft. Na dně jsou mrtvé korály, boty jsou vřele doporučeny.
 • Wainjapu – písčitá pláž přecházející v útes. Vlny 2–10 ft.

Sumbawa

 • Scar reef – jeden z nejlepších surf spotů pro pokročilé na tomto ostrově. Přístup je možný pouze lodí. Nebezpečím jsou velmi ostré útesy a možné útoky žraloků.
 • Supersuck – ideální podmínky v zimě, vlny dosahují 6–15 ft. Určeno pokročilým surfařům. Přístup lodí, vysoké riziko napadení žralokem na stupni 7 z 10.

Sumatra

Na Sumatře se dá surfovat v Indickém oceánu na severu v oblasti Acehu a na jihu v oblastích Bengkulu a Lampung. Zbytek pobřeží tu překrývají ostrovy, kde je také mnoho nádherných míst s vhodnou vlnou.

 • Oblast Aceh: tato část Indonésie byla nejhůře postižena ničivou tsunami o Vánocích v roce 2004, zemřela čtvrtina místních obyvatel, infrastruktura byla zcela zničena. Na mnoha místech je dodnes možné využít jen základní ubytování a služby. Aceh byl vždy o něco radikálnější v islámu než ostatní části země, proto si zjistěte momentální situaci v místě, než si sem naplánujete cestu. Surfování si zde užijí hlavně zkušení, je zde mnoho dosud neobjevených míst se skvělými vlnami. Z těch již objevených jsou k dispozici například: Lhok Nga, Pantai Camara, Meulaboh, Lamno, Ujong Karang apod.
 • Bangkulu: Pantai Panjang Bangkulu na pobřeží a ostrov Enggano dostupný lodí.

Na sumaterské ostrovy je možné cestovat lodí:

 • Nias: trajekty ze Singkilu a Sibolgy jezdí do Gunung Sitoli. Pokud chcete co nejblíže Sorake Beach, vyberte trajekt ze Sibolgy do Teluk Dalam. Na své si zde přijdou zkušení surfaři.
 • Mentawajské ostrovy: Z Padangu jezdí trajekty na větší ostrovy, z nich se pak lze loďkou dostat na ostrůvky menší. Surf spoty najdete u ostrova Siebrut a Masokut (Burgerworld, Beng Bengs, Botik, Kandui, A-frames, ...), ostrov Sinanabg (Simeulue), ostrov Pagai Utara (Macaronis), ostrov Sipura (Telescopes, Arik, Seven Palm Point, ...).

Surfování na Bali

Potápění

Na většině přímořských letovisek se zajímavými místy k potápění jsou půjčovny vybavení i potápěčské školy.

Zajímavá místa k potápění jsou například:

 • Pulau Weh u ostrova Sumatra – lokalita bohatá na větší ryby – potkáte zde murény všech druhů a velikostí, žraloky, manty, barakudy, ...
 • Nusa Penida na Bali: podmořská rezervace, nádherné korálové útesy, celoroční výskyt mant tichomořských a sezonní výskyt měsíčníků svítivých.
 • Lombok – zátoka Blongas bay: náročné potápění s velkými zvířaty: kladivouny bronzovými, několika druhy mořských hadů, žraloky, barakudami, a sezonně velkými hejny mant.
 • Sulawesi, Togianské ostrovy – nádherné potápění kolem sopky Una Una, u ostrova Togian leží vrak letadla B24 Liberator ze 2. světové války.
 • Alorské ostrovy: v Sávském moři migrují v červnu a od října do listopadu tisícihlavá stáda delfínů a plískavic, kulohlavci, vorvani a plejtváci obrovští.

Šnorchlování

Šnorchlovat můžete všude, kde se dá koupat, nádherné šnorchlování je například na Togianských ostrovech u Sulawesi (tady můžete v laguně zažít i adrenalinové plavání se stovkami medúz), na ostrůvcích mezi Floresem a Rincou, na ostrovech Gili (mořské želvy), u ostrova Pulau Weh (sever Sumatry), ...

Pláže

Nejrušnějšími plážemi jsou patrně balijské Kuta a Legian. Pláž Sanur je spíše rodinného charakteru. Na všech ostrovech najdete malé zapomenuté pláže či plážičky. Na Jávě jsou jižní pláže nepříliš vhodné ke koupání, spodní proudy jsou zde velmi silné, vhodnější je koupání na severních plážích. Místní i turisté pomalu začínají objevovat ostrov Karimunjawa, kde jsou pláže podobné těm idylickým balijským, ale turismus je zde stále v rozpuku.

Noční život

Skutečně rušný noční život zažijete v balijské Kutě, kde je hostům k dispozici množství barů, klubů, diskoték a nočních podniků. V noci to žije také v Yogyakartě na Jávě, v centru města můžete navštívit řadu barů, klubů a koncertů (především ve stylu reggae, který je tu velmi populární). Brzy spát nemusíte jít ani na ostrůvku Gili Trawangan,

Ve většině (i turistických) destinací pak bývá jen málo podniků, kde si to lze pozdě v noci divoce užít. Indonésané chodí spát brzy a brzy ráno také vstávají a tomu se podřizuje i otvírací doba.

Adrenalinová zábava

 • Rafting – Sumatra, na řekách Binge, Wampu a Asahan.
 • Tubing – Sumatra, Bukit Lawang (sjíždění řeky na nafouklých duších), po řece Bohorok.
 • Kiteboarding – Bali, Sanur.

Nakupování

 • Nakupování například v Yogyakartě – ulice Malioboro nebo trh Bringharjo.
 • Bali – Kuta a Legian, Ubud.

Parky a rezervace

V Indonésii existuje několik parků zapsaných na seznamu dědictví UNESCO:

 • Sumatra – 3 národní parky Gunung Leuser National Park, Kerinci Seblat National Park a Bukit Barisan Selatan National Park.
 • Jáva – Národní park Ujung Kulon.
 • Komodo – Národní park Komodo (obydlen varany komodskými).
 • Papua – Lorentzův národní park (Nachází se na místě, kde na sebe naráží dvě kontinentální desky a kde se stále formují hory).

Pro děti

Cestování s dětmi po Indonésii vyžaduje zvýšenou pozornost, především co se nároků na hygienu týče, rozhodně ale není nemožné.

 • Taman Mini – zábavný park miniatur v Jakartě, je zde prezentována většina provincií Indonésie.
 • Dunia fantasi – zábavní park v Jakartě – něco na způsob naší Matějské pouti.
 • Bali, Kuta – Aquapark.

Určitě se dětem bude líbit i všude tam, kde jsou k vidění zajímavá zvířata (například Sumatra – Bukit Lawang, …)

Pro romantiky

Obrovské množství romantických míst najdete všude, stačí jen poodejít z velkých měst. Nejromantičtější místa patrně najdete na plážích, kde se můžete s místními domluvit na zapůjčení loďky. V míře romantiky patrně vede Bali, které je oblíbené u párů, kteří plánují svatbu v tomto duchu. Velmi romantické jsou západy i východy slunce, proto jsou také výlety na různé památky časově organizovány tak, aby je návštěvník zhlédl právě za slunečního východu či západu.

Kultura

 • Yogyakarta (Jáva) – zde můžete navštívit Ramayana Balet – představení Ramayany a javánského tance – nádherná výprava i prostředí. Park Parawisata nebo v sezoně večerní představení u chrámu Prambanan (vstupné 300.000 Rp, mimo sezonu 250.000 Rp).
 • Wayang – stínové divadlo s malovanými loutkami z kůže můžete vidět při oslavách a jiných slavnostních příležitostech.
 • Ubud (Bali) – v místních cestovních kancelářích se můžete informovat o tradičních večerních představeních i zakoupit zde na akce vstupenky.
 • Chrám Uluwatu nabízí večerní představení tance Kecak.
Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Je pravděpodobné, že tu bez problémů přežijete i bez očkování. Není povinné, nicméně se doporučuje nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A a při dlouhodobém pobytu i proti typu B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě.

Cestovní pojištění, které obsahuje i zdravotní ošetření, je pro zodpovědného cestovatele nutností, pokud si ho nezajistíte, může se vám dovolená pořádně prodražit. Státní zdravotnická střediska mají obecně nízkou úroveň, mnohem lépe jsou na tom soukromé nemocnice a polikliniky, ty jsou i technicky dobře vybaveny. Pochopitelně jsou veškeré lékařské úkony a procedury placené. Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat ošetření, ideálně kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny a domluvte se s nimi na dalším postupu. Pravděpodobně po vás bude zdravotnické zařízení požadovat platbu předem a asistenční služba může pomoci řešit i tyto situace.

Jako všude v Asii, i tady platí nepít jinou vodu, než tu balenou. Pokud si budete chtít dopřát nápoj s ledem, ověřte si, že led vyrábí také z vody balené. Místní ovšem také pijí balenou vodu, takže se ve většině případů není čeho obávat.

Pokud plánujete pobyt mimo větší města a turistická centra, je zde určité riziko nákazy malárií nebo horečkou dengue (riziko stoupá s příchodem období dešťů). Proti těmto nemocem neexistuje očkování, takže nezbývá, než se chránit před komáry, které nemoci přenášejí. V noci spěte pod moskytiérou (často bývá k dispozici v ubytovacích zařízeních, ale někdy bývá potrhaná). Pokud plánujete chránit se repelentem, pořiďte si ho až na místě, seženete ho ve větších supermarketech nebo i v některých lékárnách. Na místní hmyz zaberou mnohem spolehlivěji a navíc za ně utratíte méně než za ty české.

V některých místech se vyskytují jedovaté stonožky, které se někdy (především v době dešťů) dostávají až do domů. Jejich kousnutí není smrtelně jedovaté, ale je velice bolestivé a může vás i na několik dní upoutat na lůžko.

Při pobytu mimo civilizaci je dobré si dát pozor na hady. Na některých ostrovech se vyskytují častěji (například ostrov Flores je známý jako ostrov hadů). Pomáhá víc dupat, hadi ucítí otřesy a sami se vám odklidí z cesty. Naše oko na hledání hadů není příliš cvičené, proto se raději nederte dopředu a nechte zkušeného místního průvodce jít před vámi. Samozřejmě do džungle se doporučují dlouhé nohavice a pevná obuv, která může leccos zachránit.

Kriminalita

Indonésie je poměrně bezpečná, míra kriminality je tu mnohonásobně nižší než ve spoustě západních zemí. Zřídkakdy dochází k násilným trestným činům, rozšířená je spíše drobná kriminalita, které lze předejít s trochou obezřetnosti, proto si své věci hlídejte a nenechávejte je bez dozoru.

Větší riziko představují různé náboženské, etnické a politické konflikty, které – pokud k nim dojde – jsou velmi často ozbrojené. Tyto konflikty bývají především regionálního charakteru a nejsou zaměřeny proti cizincům. Před cestou si raději ověřte, jaká je situace v oblastech, které během své cesty plánujete navštívit (například na MZV ČR nebo přímo na indonéské ambasádě).

Z dálky se vyhýbejte drogám, tresty za jejich držení, prodej či konzumaci jsou velice přísné, trest smrti není výjimkou.

Riziko katastrof

Indonésie leží v tzv. kruhu ohně, což znamená, že přírodní katastrofy jsou zde na denním pořádku. Ostrovy leží na okraji tří tektonických desek, nachází se zde asi 150 činných sopek. Zemětřesení jsou tu poměrně častým jevem. Některá mohou způsobit také vlnu tsunami. Předem se samozřejmě nedají předpovědět, takže si pro všechny případy nezapomeňte nastudovat, jak se v těchto případech zachovat. V případě vzniku nebezpečí kontaktujte Velvyslanectví ČR v Jakartě nebo honorární konzulát na Bali, v Surabayi nebo v Makassaru. Také Indonésie nebyla v poslední době ušetřena teroristických útoků.

Cestovatelům je doporučeno, aby využili systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD), především pokud se chtějí po Indonésii pohybovat mezi regiony a navštívit i oblasti mimo hlavní turistické destinace.

Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu, na internetových portálech často najdete doporučení nenosit sukně či kraťasy nad kolena a ženám výrazné výstřihy. Ve většině turistických oblastí jsou místní na turisty zvyklí a nátělník je zpravidla nepohorší. Výjimkou je provincie Aceh na severní Sumatře, kde se můžete setkat s radikálními názory ohledně odívání (především žen). Doporučuje se nosit volné, zahalující oblečení.

Je dobré si před odjezdem zkontrolovat situaci (např. na Ministerstvu zahraničních věcí ČR – www.mzv.cz), pokud je na některém ostrově situace vyhrocená, těmto místům se vyhnout.

Pokud budete chtít zůstat s Indonésany zadobře, vyvarujte se dotýkání jejich hlav (platí například u hlazení dětí), neukazujte na nikoho levou rukou ani nohama (jsou považovány za nečisté) a pokud vás něco rozčílí, ovládněte se a nedejte to najevo (hněv je považován za neslušný) a raději se nepouštějte do vášnivých (a především kritických) debat o náboženství (to samozřejmě neznamená, že byste se nemohli na něco zeptat). Pokud cestujete v páru, nechte si projevy vzájemné náklonnosti do soukromí.

Internet a elektřina

Ve větších městech najdete dostatek internetových kaváren, rychlost připojení nebývá zrovna omračující a také počítače bývají hodně pomalé a nevýkonné. Lepší hotely a penziony zpravidla nabízejí wifi připojení, když už ne na pokoji, tak alespoň v hale, ale ani tady nebývá rychlost závratná.

Ideální způsob, jak získat data a ještě moci mezi sebou levně volat, je pořídit si simkartu některého z místních operátorů, například Telkomsel. Na výběr jsou různé výše předplacených dat i kreditu. Volání v rámci stejného operátora je velmi levné, pohybuje se ve stovkách rupií.

Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, všechny přístroje fungují bez redukce.

Pokud navštívíte místa vzdálená od čilého turistického ruchu, může se stát, že budete mít elektřinu k dispozici jen večer a v noci, kdy poběží generátor (přes den je vypnutý).

Důležité kontakty

 • Policie – 110
 • Hasiči – 113
 • Lékařská záchranná služba – 118, 119
 • Předvolba pro volání do Indonésie je – +62.

Velvyslanectví ČR se nachází v centru Jakarty ve čtvrti Menteng, blízko nákupního centra Grand Indonesia a hotelů Mandarin Oriental, Kempinski a Hyatt.

Kontakty:

 • Ve všední dny od 8:00 do 16:00 hodin – tel. číslo: +62 21 2396112 nebo +62 21 2396113.
 • Po 16:00 a mimo pracovní dny či v případě nouze – nouzové mobilní číslo +62 81 11 94 12 51 (pouze pro telefonní hovor a nikoliv pro textové zprávy).

Honorární konzuláty jsou v Surabaye (Jáva), v Makassaru (Sulawesi) a na Bali.

Honorární konzulát Surabaya:

 • Adresa: Darmo Square Kav. R-8, Jalan Raya Darmo 54-56, 60264 Surabaya
 • Tel.: +62 31 5621 834, e-mail: surabaya@honorary.mzv.cz
 • úřední hodiny: pondělí–pátek 8:00 – 17:00 hod.

Honorární konzulát Makassar:

 • Adresa: Gedung Graha Pena 15th Floor; Jl. Urip Sumoharjo No. 20, 90241 Makassar
 • Tel.: +62 411 366 1919, e-mail: makassar@honorary.mzv.cz
 • úřední hodiny: pondělí–pátek 9:00–12:00 hod.

Honorární konzulát Bali:

 • Adresa: Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur – Bali
 • Tel.: +62/361 286465, e-mail: bali@honorary.mzv.cz
 • úřední hodiny: pondělí–pátek 8:30–12:00 hod., 13:00–16:00 hod.
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pokud cestujete do této země na 30 a méně dnů, můžete si po příletu hned na letišti vyřídit tzv. „visa on arrival“, dnes už je vízum zdarma. Plánujete-li cestu delší, je nutné požádat o vízum na Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze (adresa: Nad Buďánkami II/7, 150 21 Praha 5), kde vám vystaví vízum na 2 měsíce (maximálně 60 dnů), získání je o něco složitější. Jeho vyřízení trvá zhruba týden.

Další dokumenty

Pokud budete žádat o dvouměsíční vízum, budete se muset prokázat zpáteční letenkou (neprojde vám ani minuta nad 60 dnů), pas musí být samozřejmě platný ještě 6 měsíců po skončení vašeho pobytu. Budete se muset prokázat dostatečným množstvím financí pro vaši cestu, výpis z účtu postačí. Také je požadovaný přibližný itinerář cesty a vyplněná žádanka o vízum (k vytištění na stránkách ambasády nebo k vyplnění přímo na místě). Pokud budete žádat o 30denní vízum přímo na místě, této byrokracii se vyhnete. Pokud chcete zůstat déle a přesto se byrokracii vyhnout, doporučujeme udělat si po maximálně 30 dnech výlet mimo Indonésii. Po příletu zpět dostanete opět vízum na 30 dní.

Očkování

Není povinné, nicméně se doporučuje nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A a při dlouhodobém pobytu i proti typu B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě.

Celní předpisy

Bezcelně si smíte přivézt věci pro osobní potřebu v hodnotě 250 USD na osobu (případně 1.000 USD na rodinu), 200 ks cigaret (1 karton), 50 ks doutníků nebo 200 g tabáku a 1 l alkoholu na dospělého. Dovoz zvířat a rostlin a výrobků živočišného původu podléhá inspekci a karanténě.

Zakázán je dovoz narkotik (hrozí až trest smrti), léků jiných než pro osobní užívání, palných a jiných zbraní, munice, výbušnin, pornografie. Dovoz nahraných videokazet, DVD a jiných nahrávek podléhá cenzuře.

Dovoz a vývoz valut není omezen, částky nad hodnotu 100 milionů rupií (asi 200 000 Kč) je nutno deklarovat.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Indonésie.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Indonésii.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Indonésii s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Indonésie

Bali s možností návratu z Thajska napříč celým rokem
-30 %

Tam jsi ještě nebyl!

Cestovatelská výzva: z Makedonie na Bali s Qatar Airways
-41 %

Akce starší 2 týdnů

3v1: Hopsání po jihovýchodní Asii s EVA Air
-24 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Indonésii?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili