Smaragdový náhrdelník na rovníku

Indonésie je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, který tvoří ho více než 17.000 ostrovů, z nichž největší jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan (o ten se Indonésie dělí s Malajsií a Brunejí), Sulawesi a Nová Guinea (k Indonésii patří západní polovina ostrova). Na severu přes moře sousedí s Malajsíí a Filipínami, na jihu s Austrálií. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva.

Indonésie je neskutečně rozmanitá země, na její národní heslo „jednota v rozdílnosti“ budete narážet všude – na každém ostrově se setkáte s jinými kulturami, zvyky, jazyky, lidmi i jejich obyčeji. Ačkoliv je tato země republikou, najdete zde sultanáty, království nebo kmeny, jejichž způsob života se od doby kamenné příliš nezměnil, v kontrastu s moderními a pohodlnými velkoměsty přetíženými dopravou.

Milujete-li přírodu, jste tu správně, je to nádherná zelená země s druhou nejrozmanitější biodiverzitou na světě, mnoha přírodními parky a rezervacemi. Můžete se sem vydat s cestovkou, nebo na vlastní pěst – Indonésie vás přijme s otevřenou náručí. Jak moc dobrodružná bude vaše cesta touto zemí, záleží jen a pouze na vás.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Losová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Asijská exotika, kde se hlavní sezona kryje s tou naší.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 37 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Indonésie

Co vidět a navštívit v Indonésii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Indonésii

Zavřít boční panel

Gili ostrovy

Když dostanete chuť na bílé nekonečné pláže se stínem z naklánějících se palem, udělejte si jedno či vícedenní výlet na jeden ze tří Gili ostrovů z Bali nebo Lomboku.

Průvodce ostrovem Gili ostrovy

Zavřít boční panel

Jakarta

Indonéské hlavní město sice rozhodně nenabídne to nejlepší ze země, nicméně slouží jako jeden z největších vstupních bodů, a tak je docela pravděpodobné, že se tu aspoň na den zastavíte. Pročtěte si proto našeho speciálního průvodce a zjistěte, co se tu dá podniknout.

Průvodce městem Jakarta

Zavřít boční panel

Sulawesi

Objevte pátý největší ostrov světa, hornatý, plný vzácných zvířat a překrásných liduprázdných pláží. Více se dozvíte v našem samostatném průvodci

Průvodce ostrovem Sulawesi

Zavřít boční panel

Yogyakarta

Yogyakarta je kulturním centrem Jávy, střediskem gamelanové hudby a proslulých javánských batikovaných látek. Za návštěvu stojí i sultánský palác Kraton a vodní lázně Taman Sari.

Yogyakarta

V okolí města pak naleznete 2 nejdůležitější památky celé Indonésie:

Prambanan – hinduistický chrámový komplex z 8. století, v sezoně je možné večer zhlédnout představení Rámajána na pozadí kulis nočního Prambanau. Komplex je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Prambanan

Borobudur – nejvýznamnější buddhistický chrámový komplex střední Jávy vystavěný v 8. století, zmizel na dlouhou dobu v džungli a teprve roku 1814 byl znovu objeven. Je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Průvodce městem Yogyakarta

Zavřít boční panel

Severní Sumatra

V samotném severním cípu ostrova Sumatra můžeme doporučit následující 3 lokality:

Lake Toba – velké tajemné sopečné jezero v severní části Sumatry, kolem něhož žije kmen Bataků. Kultura někdejších lidojedů byla v minulosti dost poničena křesťanskými misionáři, které bohužel lidojedi nestačili sníst. Centrem pobřeží jezera Toba je město Parapat, odkud jezdí lodi na ostrov Samosir s poloostrovem Tuk-Tuk, kde leží většina hotelů.

Danau Toba

Bukit Lawang – rehabilitační centrum pro orangutany, zde se učí samostatně žít ve volné přírodě. Dvakrát denně tu můžete pozorovat krmení orangutanů. V okolí se nachází velké gumovníkové plantáže. Výchozí bod pro treky do džungle.

Gunung Leuser – národní park (zapsán v UNESCO), kde žijí orangutani, sumaterští nosorožci a tygři. S průvodcem můžete podniknout několikadenní treky džunglí.

Bukti Lawang

 

Zavřít boční panel

Flores

Největší atrakce Floresu je Keli Mutu, tříbarevná kráterová jezera, která mění barvu. Domorodci věří, že sem míří duše zemřelých a každá skupina mrtvých má „své" jezero: hříšníci černé, mladí lidé zelené, starci modré. Nedaleko Keli Mutu jsou horké prameny, v nichž se můžete vykoupat.

Oblast Bajawa je obývaná animistickým kmenem Ngada, který žije ve zvláštních domech s doškovou střechou a živí se pěstováním vanilky a kávy. U vesnice Bema si můžete prohlédnout megalitické kamenné menhiry (nejstarší z doby před třemi a půl tisíci lety), které domorodci na památku zemřelých vztyčují dodnes. V blízkosti leží sopka Gunung Inerie.

Bajawa

Ostrovy Rinca a Komodo obydlené obrovitými ještěry varany komodskými jsou dostupné lodí z ostrova Flores.

Varani zde dorůstají až čtyřmetrové délky, jsou největšími žijícími ještěry na Zemi. Živí se především divokými prasaty, ale vzácně mohou zaútočit i na člověka. Na Komodu se proto z bezpečnostních důvodů nemůžete pohybovat volně – draky lze pozorovat jen v doprovodu strážců národního parku nebo na místě, kde jsou pravidelně krmeni.

Varan komodský

Zavřít boční panel

Lombok

Na ostrově Lombok se nachází 3.730 metrů vysoká překrásná posvátná sopka Gunung Rinjani (naposledy vybuchla roku 1901) s kráterovým jezerem Segara Anak, uprostřed něhož leží menší dýmající kráterová sopka Gunung Baru. Na vrchol Rinjani lze s najmutým průvodcem za dva dny vyšplhat od vesnice Senaru, příjemným osvěžením na cestě jsou pralesní vodopády a horké prameny. 

Průvodce ostrovem Lombok

Zavřít boční panel

Bromo

Východní Jáva nabídne 2 známé sopky:

Mont Bromo – několik menších vulkánů tyčících se a plochém dně velkého kráteru. Na vrchol Broma (2.392 m) můžete za příznivých vulkanologických podmínek vyšplhat. Východ slunce na vrcholu sopky, kterou podle pověstí vytvořili démoni za jedinou noc, je úžasným zážitkem. 

Sopka Kawah Ijen s tyrkysovým kalderovým jezerem. Vypouští vulkanickou síru, kterou místní muži vynášejí na povrch a pak snášejí dolů k úpatí sopky, za což dostanou minimální plat.

Sopka Kawah Ijen

Zavřít boční panel

Rantepao

Centrum horské oblasti, zvané Tana Toraja, kde žije kmen Toradžů. Toradžové žijí v typických domech tongkonanech, ty jsou podobné velkým lodím, jejichž střecha svým tvarem připomíná buvolí rohy. Mají zajímavé pohřební obřady, které mohou po dohodě navštívit i turisté. Přineste dárek rodině zesnulého. 

Zavřít boční panel

Bukittinggi

Horské městečko s velkým a tržištěm, skanzenem, etnografickým muzeem a holandskou koloniální pevností, v jehož okolí se nachází stříbrotepecké dílny. Okolí je obydleno kmenem Maningkabau, v jejichž kultuře vládne matriarchát, majetek se dědí po ženské linii a rody řízené ženami bydlí ve velkých tradičních domech.  

Zavřít boční panel

Bali

Sepsali jsme pro vás detailního průvodce po Bali bez cestovky. Objevíte zde detailní tipy k tomu, co navštívit, kde se ubytovat, jak se dopravovat a co podniknout.

Ubud – kulturní centrum Bali, město plné muzeí, prodejen s vyřezávanými maskami a batikovanými látkami, kde se koná nejvíc tanečních představení. Najdete tu královský palác Klungung, v okolí lze navštívit třeba „Sloní jeskyni" Goa Gajaha s hinduistickými sochami, opičí les nebo několik chrámů v čele s Pura Penataran Sasih, kde je umístěn tzv. Pejengský měsíc, největší buben vyrobený z jediného kusu bronzu pocházející z doby bronzové.

Danau Batur – centrální horské jezero se stejnojmennou sopkou (1.720 m) a romantickým chrámem. Sopka Batur ničivě vybuchla ve 20. století hned několikrát.

Danau Batur

Chrám Besakih – největší a nejposvátnější hinduistický chrám na Bali, je považován za vzor všech ostatních balijských chrámů. Byl založen údajně v 8. století hinduistickými misionáři. Nachází se na západních svazích posvátné a činné sopky Gunung Agung.

Pura Besakih

Pura Tirtha Empul – nádherný chrámový areál opředený pověstmi o posvěcené léčivé vodě. Leží v údolí, na jehož západní straně můžeme vidět vilu prvního prezidenta Sukarna.

Pura Tirtha Empul

Tanah Lot – Chrám na rozeklaném útesu v moři, je jedním z nejstarších hinduistických chrámů na ostrově Bali. Určitě patří k nejfotografovanějším balijským objektům. Lze se na něj dostat pouze v době odlivu.

Tanah lot

Uluwatu – Jeden z nejkrásnějších hinduistických chrámů Bali s okřídlenou vstupní bránou. Nachází se 25 km jižně od Denpasaru na vysokém útesu padajícím až do moře. Rozhodně stojí za návštěvu, pohled na něj i výhledy z něj jsou opravdu úchvatné. Pozor na místní opice – co není přikováno, to ukradnou.

Uluwatu

Jatiluwih – Slavná rýžová terasovitá pole ve výšce 700 m n. m. rozkládající se od úpatí hory Watukaru až po pobřeží. Velice fotogenické.

Rýžová pole Jatiluwih

Průvodce ostrovem Bali

Počasí a sezóny v Indonésii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bali
Turistická modla celé Indonésie

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

27 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Indonésie se rozkládá na obou stranách rovníku a má tedy typické tropické podnebí se dvěma ročními obdobími: období sucha (trvá přibližně od dubna do října) a období dešťů (přibližně listopad až březen). To ovšem neznamená, že v období sucha neprší vůbec a v období dešťů naopak neustále. Během období dešťů přicházejí v různých intervalech vydatné deště a po nich často na několik hodin až dnů zase vyjde slunce. Doba trvání jednotlivých období se může na různých ostrovech lišit.

Teploty se pohybují po celý rok okolo 30 °C s vysokou vlhkostí (tak trochu prádelna), ve vyšších nadmořských výškách může být i chladněji, což je znát především v noci.

Díky rovníkové poloze jsou zde dny a noci přibližně stejně dlouhé, rozednívá se okolo půl šesté a po šesté večer se opět stmívá. Západy slunce jsou zde v porovnání s Evropou velmi rychlé, jde tu doslova o minuty.

Sezóny a kdy vyrazit

Obecně se dá říci, že nejvhodnější doba pro cestování je duben až září. To si myslí většina cestovatelů, takže počítejte s vyššími cenami za služby i ubytování a davy turistů. V období dešťů lze cestovat také, ale je třeba více improvizovat v závislosti na počasí. Pro tuto variantu je lepší zvolit spíše východní ostrovy, které bývají ovlivňovány australskými monzuny. Určitě v této variantě nezapomeňte pláštěnku nebo deštník.

Pokud můžete, vyhněte se cestování po Indonésii během ramadánu, především v době, kdy se blíží Idul Fitri. V té době jsou v pohybu miliony lidí, ti se vydávají navštívit své vzdálené příbuzné. V tomto měsíci se patrně přes den nenajíte, protože muslimové mohou jíst až po příchodu noci a přes den bývají obchody i jídelny často zavřené.

Pravděpodobně se nebudete moci ubytovat, protože ubytovací zařízení, zejména ta levnější, bývají beznadějně obsazena. A nepodaří se vám ani hnout se z místa, protože jízdenky i místenky na všechny dopravní prostředky na nejbližší dny jsou beznadějně vyprodané. Nemluvě o šílených zácpách, které – ačkoliv se to už zdá nemožné – během postního měsíce ještě zesílí, takže i kdybyste náhodou jízdenku získali, strávíte na cestě neúměrně dlouhou dobu.

Skvělé akce do Indonésie

ušetříš až 20%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
105 starších akcí
Avatar uživatele Markéta Losová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu