Průvodce ostrovem
Unikátní Sulawsi
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Sulawsi

Treky

Především Střední Sulawesi je hornatá oblast, trekování ovšem není příliš obvyklé a turistické značení nečekejte. Turistické mapy Sulawesi buď neexistují, nebo nejsou k sehnání, vyřešit to může chytrý telefon a stažená mapová aplikace. Někdy se možná budete muset na cestu vyptat místních, na jejich radu se bohužel nelze úplně spoléhat. Indonésané chtějí za každou cenu pomoci a než by přiznali, že požadovanou informaci nevědí, tak si radši něco vymyslí.

Asi nejlepší pro výstup na nějakou horu je oblast Tana Toraja, konkrétně vesnice kolem Rantepaa, kde by neměl být problém si případně najmout místního průvodce. Turisté si je obvykle najímají jako průvodce na pohřební slavnosti, ale nabízí i další služby. Pěkné výstupy vás čekají rovněž na severu ostrova, kde se nachází působivé sopky, jako jsou Mahawu a Empung. Zde se dokonce dočkáte i nějakých šipek, které vás bez problémů dovedou k cíli.

Pohřební slavnosti

Zní to možná zvláštně, ale pohřební rituály jsou největší turistickou atrakcí regionu Tana Toraja. Místní obyvatelé jsou sice křesťané, ale zachovali si i něco ze své animistické tradice. A tak jsou jejich pohřby několikadenní slavností, při níž se hoduje, tančí a obětují se vodní buvoli. Pohřební zvyklosti Torajů jsou vůbec pro Evropana fascinující a obtížně pochopitelné.

Pláže

Na Sulawesi to máte na pláž vždy maximálně 40 kilometrů, ať už se zrovna nacházíte kdekoli. Nejhezčí pláže naleznete na Togianských ostrovech, kde se vám často stane, že máte rozlehlou písečnou pláž jen sami pro sebe.

Potápění a šnorchlování

Fascinuje vás podmořský život? Pak je Sulawesi destinace právě pro vás. Korálové útesy obklopují populární Togianské ostrovy a okolí ostrova Bunaken na severu Sulawesi je považováno za jednu z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Pozorovat můžete nejen rozmanité korály, pestrobarevné ryby, ale také želvy nebo delfíny.

Blízkost velkého města, jako je Manado, bohužel může při nepříznivých mořských proudech způsobit, že se ocitnete poblíž plovoucí skládky, jelikož znečištění moře plasty je v Indonésii skutečným problémem. Potápět se a šnorchlovat můžete klidně sami, najít krásné lokality není problém ani kousek od břehu, všechny resorty pak nabízí i velkou škálu výletů. Vybavení s sebou tahat nemusíte, za drobný poplatek si ho lze v resortech na Bunakenu i Togianských ostrovech půjčit.

Pozorování zvěře

Na ostrově se nachází 8 národních parků, kde lze pozorovat i některé druhy, které se na Sulawesi vyskytují jako endemitní. Nikde jinde třeba nenajdete babirusu celebeskou či makaka chocholatého. Velmi vděčným terčem pozorování jsou malí primáti nártouni se svýma neuvěřitelně velkýma očima.

Památky

Pro milovníky chození po památkách není Sulawesi zaslíbenou destinací. Asi nejzajímavější pro ně bude pevnost Fort Rotterdam v Makassaru, která je připomínkou na dobu, kdy ostrov Celebes ovládali Nizozemci. Součástí pevnosti je i malé muzeum, které přiblíží historii ostrova.

Nákupy

V Manadu byste možná našli velké obchodní domy, mnohem zajímavější jsou tržiště. Jedná se o nesmírně živá místa, kde se mísí všemožné zvuky, pachy i vizuální vjemy. Nejznámější tržiště naleznete v Tomohonu na severu Sulawesi. Není to však místo pro lidi se slabým žaludkem – v řeznické sekci tu mají v nabídce psy, netopýry, krysy či hady.

Co tady objevíš?

Indonéský ostrov Sulawesi, známý také pod názvem Celebes, je 11. největším ostrovem světa. I přes krásné horské scenerie, malebné ostrůvky a unikátní kulturu zatím Sulawesi uniká zájmu většiny cestovatelů.

Sulawesi je destinací, kde můžete strávit dovolenou ve stínu palem na Togianských ostrovech, poznávat pro Evropana těžko pochopitelnou kulturu Torajů nebo šnorchlovat na překrásných korálových útesech poblíž ostrova Bunaken.

Ve všech případech vás bude čekat krásné slunečné počasí a pohostinní obyvatelé, kteří patří k nejsrdečnějším lidem na světě.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Připrav se na
2-3 týdny
Ideální doba na prozkoumání ostrova. Cesta je daleká, kratší dobu pobytu proto nedoporučujeme.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
V těchto měsících je období sucha a jistota stabilního počasí. Na Sulawesi lze však vyrazit po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Nejprve je nutné se dopravit do Jakarty nebo na Bali a odtamtud pak využít vnitrostátní lety.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu