Co tady objevíš?

Indonéský ostrov Sulawesi, známý také pod názvem Celebes, je 11. největším ostrovem světa. I přes krásné horské scenerie, malebné ostrůvky a unikátní kulturu zatím Sulawesi uniká zájmu většiny cestovatelů.

Sulawesi je destinací, kde můžete strávit dovolenou ve stínu palem na Togianských ostrovech, poznávat pro Evropana těžko pochopitelnou kulturu Torajů nebo šnorchlovat na překrásných korálových útesech poblíž ostrova Bunaken.

Ve všech případech vás bude čekat krásné slunečné počasí a pohostinní obyvatelé, kteří patří k nejsrdečnějším lidem na světě.

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Dubský
Připrav se na
2-3 týdny
Ideální doba na prozkoumání ostrova. Cesta je daleká, kratší dobu pobytu proto nedoporučujeme.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
V těchto měsících je období sucha a jistota stabilního počasí. Na Sulawesi lze však vyrazit po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Běžná cena letenky. Nejprve je nutné se dopravit do Jakarty nebo na Bali a odtamtud pak využít vnitrostátní lety.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Makassar

Vzhledem k tomu, že je Makassar (známý též jako Ujung Pandang) hlavním městem a vstupní branou na Sulawesi, patrně se mu nevyhnete. Příliš zajímavého toho tu k vidění není. Hlavní město ostrova může sloužit k seznámení s indonéskou kulturou, ale hlavně vynikající místní kuchyní, výběr restaurací je tu nepřeberný.

V centru hlavního města Makassar najdete pevnost Fort Rotterdam, která připomíná dobu, kdy na ostrově vládli Holanďané. Součástí pevnosti je i muzeum, kde se návštěvník dozví něco o historii Sulawesi.

Zavřít boční panel

Lemo

Skalní stěna poblíž Rantepaa plná vytesaných hrobů. Ze skalní římsy na vás budou shlížet figurky tau-tau, které víceméně věrně zachycují podobu zemřelého. Některé jsou dokonce v životní velikosti. K lokalitě se dá buď dojet taxíkem, nebo se kijangem svézt na odbočku (je značená) a odtud se vydat pěšky (trvá to asi půlhodinu).

Zavřít boční panel

Londa

Stejně jako v Lemu, tak i zde naleznete skalní stěnu s figurkami tau-tau, navíc tu uvidíte i pohřební jeskyni, která je plná rakví. Mnoho z nich se už dávno rozpadlo, a tak se lidské kosti válí všude kolem vás. Do jeskyně můžete jít s průvodcem, pokud si přinesete zdroj světla, můžete se tam vydat sami. Čekají vás rakve, kosti, krápníky, ale i děsivě vypadající (i když neškodní) pavouci na stěnách. Do Londy se dá dojet taxíkem, nebo se kijangem svézt na odbočku (je značená) a zbývající 2 kilometry dojít pěšky.

Zavřít boční panel

Ke te Kesu

Na tomto místě najdete ty nejstarší tongkonany (tradiční obydlí Torajů) v celé oblasti. Zároveň se tu také nachází známé skalní pohřebiště se starými visutými hroby. Velká část rakví už ovšem shnila a jejich obsah se válí všude kolem. Dostat se sem dá buď taxíkem, nebo kijangem.

Zavřít boční panel

Batutumonga

Malá vesnička v oblasti Tana Toraja. Nabízí možnosti návštěvy skalních pohřebišť Lakomoto a Pana, ale také výstup na horu Gunung Seseanu, která měří asi 2.150 metrů.

Zavřít boční panel

Tentena

Toto malé městečko leží na břehu jezera Poso a ještě na začátku 21. století bylo centrem krvavých bojů mezi křesťany a muslimy. Dnes se ovšem jedná o příjemné a ospalé město, které kromě ohromného jezera nabízí i pohřební jeskyni Latea a především nádherné vodopády Saluopa. K těm se bohužel nedá dostat žádnou veřejnou dopravou, nejjednodušší možností je pronájem motocyklu.

Zavřít boční panel

Malenge

Malý ostrov, který je součástí Togianských ostrovů. Dá se sem dostat veřejnou lodní dopravou, která je sice pomalá, ale levná. V přístavu čekají zaměstnanci ubytovacích zařízení, aby si odvezli turisty na své pláže schované v překrásných zátokách, kam se jinak než lodí nedostanete. Na Malenge je kromě pláží už jen hustá džungle, netopýří jeskyně a malá vesnice Bajoů, kteří žijí v chatrčích na kůlech přímo nad mořem a přezdívá se jim mořští cikáni.

Zavřít boční panel

Kadidiri

Nejpopulárnější z Togianských ostrovů. Na krásné pláži se vedle sebe tísní 3 resorty, které nabízí zajímavé šnorchlovací i potápěčské výlety za rozumné ceny. Oproti jiným lokacím na Sulawesi tu bývá i celkem dost turistů, takže je to ideální místo pro nějakou party. Kdo má radši klid, může vyrazit na asi čtvrthodinovou procházku džunglí k Baracuda Bay, kde bude mít pláž a korálové útesy patrně jen pro sebe.

Zavřít boční panel

Bunaken

Ostrov Bunaken je ráj všech potápěčů i milovníků šnorchlování. Korálové útesy kolem ostrova jsou neuvěřitelně rozmanité, hejna pestrobarevných ryb se prohání všude kolem. Ne nadarmo se říká, že jde o jednu z nejlepších potápěčských destinací na světě. Domluvit se zde dají také výlety, díky nimž uvidíte mořské želvy nebo delfíny. Na ostrov jezdí loď z Manada, jednotlivé resorty si své hosty často přepravují samy a tyto soukromé lodě berou na ostrov i další pasažéry, přičemž cena není o moc vyšší než veřejnou dopravou.

Zavřít boční panel

Tomohon

Malé podhorské město obývají především Minahasané. Toto indonéské etnikum je známé hlavně svým pestrým jídelníčkem. Tomohonský trh je velkou turistickou atrakcí – v řeznické sekci můžete kromě klasického vepřového nebo kuřecího masa zakoupit i takové pochoutky, jako jsou pes, krajta, netopýr nebo krysa. Návštěva trhu je spíš pro lidi se silným žaludkem, jelikož pohled na psy zavřené v malých klecích, jak čekají na porážku, není právě příjemný. Na trhu naleznete také nepřeberné množství ovoce, koření a dalších komodit.

Zavřít boční panel

Mahawu

Sopka, která leží kousek od Tomohonu, odkud je snadno dostupná pěšky. Již vyhasla, ale procházka kolem jejího kráteru je velmi zajímavá. Z vrcholu je navíc pěkný výhled na sopku Empung, z níž se naopak vytrvale kouří.

Zavřít boční panel

Linow

Asi 15 kilometrů od Tomohonu leží toto sirné jezero, které vás překvapí svou sytě zelenou barvou i bublinkami, které neustále unikají ze dna a vzbuzují dojem, jako kdyby se voda v jezeru vařila. Návštěvu doprovází také silný zápach sirovodíku, na nějž zapomenete při návštěvě místní kavárny.

Zavřít boční panel

Manado

2. největší město na Sulawesi. A také nejmodernější, nachází se zde dost obchodních domů, kde můžete nakoupit před odletem. Poblíž Manada se nachází frekventované letiště, které většina cestovatelů využívá buď při příletu, nebo odletu.

Zavřít boční panel

Wakatobi

Mořský národní park s nejvyšším počtem korálových útesů na světě. Zdejší ostrovy jsou také největším bariérovým útesem v Indonésii. Wakatobi se nachází na jihovýchodě Sulawesi, což je část ostrova, která je dost obtížně dostupná. Po souši je cesta z Makassaru bez vlastního dopravního prostředku takřka nemožná, většina cestovatelů tedy využívá lodní dopravu.

Zavřít boční panel

Lore Lindu

Tento národní park v Centrálním Sulawesi je pohádkovým místem především pro ornitology. Ve zdejších tropických lesích se totiž nachází 77 endemicky se vyskytujících druhů ptáků. Nejjednodušší je cesta z města Palu.

Zavřít boční panel

Tangkoko

Severovýchodní část Sulawesi ukrývá krásný národní park Tangkoko, kam turisté vyráží, aby spatřili nejmenšího primáta na světě – nártouna celebeského. Vzhledem k tomu, že je nártoun noční tvor, není od věci najmout si průvodce, který dokáže malého primáta lépe najít.

Počasí a sezóny na Sulawsi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sulawesi
Počasí podobné pro celý ostrov

31 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

34 °C

34 °C

34 °C

33 °C

31 °C

Počasí

Ostrov Sulawesi zhruba v polovině přetíná rovník, podnebí zde panuje tedy tropické. Očekávat můžete vysokou vlhkost vzduchu, která způsobuje, že především ve městech jako Makassar bývá jako ve skleníku. Teploty vzduchu nebývají vyšší než 35 °C, ale v kombinaci s vlhkostí dokážou být vedra v nížinách dost nepříjemná.

Naštěstí je Sulawesi ostrov celkem hornatý, a tak lze před teplem utéci třeba do regionu Tana Toraja, kde ve výškách nad 1.000 metrů panují příjemné teploty kolem 25 °C.

Příjemně je také u moře, od něhož vzhledem k protáhlému tvaru ostrova nebudete nikdy vzdáleni více než 40 kilometrů. Teplota vody se pohybuje kolem 30 °C, vydržíte tedy šnorchlovat i několik hodin, aniž by vám byla zima.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona panuje na Sulawesi od května do září, kdy je období sucha a můžete očekávat nejstabilnější počasí. Sulawesi ovšem není Sumatra, a tak se nemusíte bát přijet ani v období dešťů – to je tady totiž celkem mírné, prudší deště se objevují většinou jen od prosince do února. Výborný čas k cestování po Sulawesi je třeba na přelomu října a listopadu, kdy ještě skoro neprší, ale hlavní sezona už skončila, a tak se o mnoho míst nebudete muset dělit s dalšími turisty.

Avatar uživatele Lukáš Dubský
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu