Zavřít boční panel

Aktivity v Yogyakartě

Jakožto historické a kulturní město nabízí Yogyakarta značné vyžití, své si v jejím okolí najdou například i příznivci plážových aktivit.

Chrámy

Zcela nejzásadnějším důvodem k návštěvě Yogyakarty jsou samozřejmě 2 významné chrámy, které se zde nachází; hinduistický Prambanan a buddhistický Borobudur. Zatímco Borobudur se nachází za městem a cesta autobusem sem trvá cca 60–90 minut, Prambanan je Yogyakartě podstatně blíž a místním autobusem se sem dostanete za 30–60 minut.

Architektura a památky

Ani poté, co si prohlídnete známé chrámy, se ve městě nudit nebudete. Nabízí se zde sultánův palác Keraton Yogyakarta, Kota Gede, tedy hlavní město starodávného islámského království Mataram, monument Tugu nebo třeba holandská pevnost Benteng Vredeburg.

Kultura

Yogyakarta je ovšem považována za velmi kulturní město, proto není možné opomenout kulturní aspekt při její návštěvě. Najdete zde mnoho zajímavých galerií a muzeí, zajít můžete i na tradiční jávanské představení loutkového divadla zvaného Wayang Kulit. To najdete mimo jiné každý večer kromě neděle v muzeu Sonobudoyo.

Nákupy

Suvenýry pro přátele a příbuzné najdete kdekoli podél hlavní třídy Jalan Malioboro a u nejznámějších památek, v Yogyakartě můžete nakoupit mnohem víc než jen to. Tradiční indonéské látky zvané batik nakoupíte v jim určených obchodech na mnoha místech ve městě; velká koncentrace těchto obchodů se nachází na hlavní třídě a v jejím bezprostředním okolí. 

Výlety mimo město

Kromě chrámových komplexů Prambanan a Borobudur nabízí okolí Yogyakarty mnohem víc, například dlouhé pláže s černým pískem na jih od města. Známé je například město Parangtritis, plavání zde ovšem doporučováno není kvůli velkým vlnám a zejména silným proudům. O něco vzdálenější (asi 90 minut autem od Yogyakarty) jsou pak pláže Ngobaran a Ngrenehan, kde se můžete pokochat kontrastem písčité pláže a ostrých skalisek. Rybáři vám zde naloví nejrůznější mořské plody k večeři, během odlivu uvidíte místní, jak sbírají mořskou trávu a na Ngrenehanu si můžete i zaplavat v krásné laguně. V této oblasti se také nachází zajímavé a fotogenické jeskyně a různé yogyakartské cestovní agentury nabízejí jedno- i vícedenní výlety do této oblasti.

Co tady objevíš?

Yogyakarta je příjemné město a důležité kulturní centrum ve střední části Jávy, které je obýváno jen necelými 700.000 obyvateli a jemuž je v Indonésii přezdíváno město umělců či město učenců. Pro běžného turistu je Yogyakarta známá především díky své blízkosti ke dvěma důležitým chrámům – hinduistickému Prambananu a buddhistickému Borobuduru. V letech 1945–1949 v průběhu indonéské národní revoluce byla Yogyakarta krátce hlavním městem země. Jedná se také o jediné místo, kde je vláda oficiálně přenechána místnímu sultánovi, proto je jasné, že se Yogyakarta vyznačuje mnohem více zajímavostmi než jen 2 přilehlými chrámy.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
2-4 dny
Pokud vás zajímá jen město a chrámy, stačí vám 2 dny, v případě výletů na pobřeží jsou lepší 4 dny.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Vlhké horko zde panuje celoročně; srpen je ovšem nejsušší, zatímco od prosince do března trvá období dešťů.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce přímo do Yogyakarty nejsou časté, do Indonésie jako takové cca 4x ročně.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu