Borobudur

Co dělat v Yogyakartě

Jakožto historické a kulturní město nabízí Yogyakarta značné vyžití, své si v jejím okolí najdou například i příznivci plážových aktivit.

Chrámy

Zcela nejzásadnějším důvodem k návštěvě Yogyakarty jsou samozřejmě 2 významné chrámy, které se zde nachází; hinduistický Prambanan a buddhistický Borobudur. Zatímco Borobudur se nachází za městem a cesta autobusem sem trvá cca 60–90 minut, Prambanan je Yogyakartě podstatně blíž a místním autobusem se sem dostanete za 30–60 minut.

Architektura a památky

Ani poté, co si prohlídnete známé chrámy, se ve městě nudit nebudete. Nabízí se zde sultánův palác Keraton Yogyakarta, Kota Gede, tedy hlavní město starodávného islámského království Mataram, monument Tugu nebo třeba holandská pevnost Benteng Vredeburg.

Kultura

Yogyakarta je ovšem považována za velmi kulturní město, proto není možné opomenout kulturní aspekt při její návštěvě. Najdete zde mnoho zajímavých galerií a muzeí, zajít můžete i na tradiční jávanské představení loutkového divadla zvaného Wayang Kulit. To najdete mimo jiné každý večer kromě neděle v muzeu Sonobudoyo.

Nákupy

Suvenýry pro přátele a příbuzné najdete kdekoli podél hlavní třídy Jalan Malioboro a u nejznámějších památek, v Yogyakartě můžete nakoupit mnohem víc než jen to. Tradiční indonéské látky zvané batik nakoupíte v jim určených obchodech na mnoha místech ve městě; velká koncentrace těchto obchodů se nachází na hlavní třídě a v jejím bezprostředním okolí. 

Výlety mimo město

Kromě chrámových komplexů Prambanan a Borobudur nabízí okolí Yogyakarty mnohem víc, například dlouhé pláže s černým pískem na jih od města. Známé je například město Parangtritis, plavání zde ovšem doporučováno není kvůli velkým vlnám a zejména silným proudům. O něco vzdálenější (asi 90 minut autem od Yogyakarty) jsou pak pláže Ngobaran a Ngrenehan, kde se můžete pokochat kontrastem písčité pláže a ostrých skalisek. Rybáři vám zde naloví nejrůznější mořské plody k večeři, během odlivu uvidíte místní, jak sbírají mořskou trávu a na Ngrenehanu si můžete i zaplavat v krásné laguně. V této oblasti se také nachází zajímavé a fotogenické jeskyně a různé yogyakartské cestovní agentury nabízejí jedno- i vícedenní výlety do této oblasti.

Chystáš se do Yogyakarty?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.