Průvodce ostrovem

Božské Bali

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Bali, to je ostrov bohů, kopců, hor, vulkanicky činných sopek, rýžových teras, skalnatých útesů, písečných pláží a především jedinečných scenerií jak při východu, tak i při západu slunce, které celoročně dopřává tomuto místu bezchybné počasí.

Na Bali nemusíte zůstávat jen u toho, co příroda stvořila. Vydejte se do nitra kulturní i duchovní historie a poznejte život místních skrze posvátné chrámy, tradice a balijské tance.

Nazveme-li tento ostrov rájem na zemi, nemusíme být daleko od pravdy. Však tisíce turistů mířících každoročně na Bali nám dává za pravdu.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 týdny
To je ideální délka dovolené na Bali, kdy si odpočineš a objevíš vše podstatné.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Období sucha je během našeho léta. Nezdráhej se však vyrazit na Bali celoročně.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Standardní ceny letenek jsou vysoké. Akce se objeví maximálně 2x do roka.
Akční nabídky

Praktické tipy na Bali

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Indonésie

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak na Bali

Ať už na vaši dovolenou vyrážíte z domova, či putujete napříč Asií, na Bali se s největší pravděpodobností dostanete letecky. Jediné mezinárodní letiště obsluhující veškerý vzdušný provoz nese název Ngurah Rai International Airport, zkráceně jako letiště Bali Denpasar.

Letenky z Evropy stojí asi 16–20.000 Kč, a to jak při odletu z Prahy, Vídně či dalších letišť v okolí. Pokud je Bali vaší jedinou a cílovou destinací, přikloňte důraz délce letu a zapomeňte, že existují jen Emirates. Daleko příjemnější cestu nabídnou také Qatar Airways, Singapore Airlines či KLM a Air France.

V rámci vnitroasijských přeletů uvítáte aerolinky AirAsia, Jetstar, Lyon Air, ale také klasické dopravce jako Malaysia Airlines, Garuda Airlines atd. Možností je v tomto směru skutečně mnoho.

Na Bali se také dostanete lodí, a to ze sousedících ostrovů Jávy či Lomboku, odkud mohou někteří cestovatelé začínat svou cestu po Indonésii.

Jak se dopravovat po Bali

Taxi

Přeprava na krátké trasy v rámci letoviska či mezi městy připadá na bedra taxikářů. Vyhněte se těm, kteří vás zastaví na ulici. Na Bali je velmi rozšířená „taxikářská mafie“, která vás sice nezamorduje, ale slušně natáhne na jízdném.

Doporučujeme proto využívat světle modré vozy s nápisy Blue Bird, které jezdí dle taxametru. Pokud si pořídíte místní simkartu s daty pro internet, stáhněte si aplikace UBER či více rozšířený GRAB a využívejte pouze je. Cena jízdy je známa při objednávání vozu a vše probíhá bez zbytečného dohadování.

Motorka/skútr

Jste na Bali? Tak jej procestujte! Půjčte si motorku, kterou vám nabídnou na každém rohu, ale i ve vašem hotelu, a vydejte se na nezapomenutelný road trip po Bali.

Cena za den se pohybuje okolo 50.000 IDR.

Skútr na Bali

Cena litru benzinu činí asi 9.000 IDR a natankovat můžete dvěma způsoby. Buďto klasicky u čerpací pumpy, kdy řeknete kolik litrů či za kolik rupií chcete natankovat, případně jen „full“ pro plnou nádrž, a obsluha vám sama natankuje. Druhou verzí tankování z flašky – podél cest uvidíte spousty krámků s lahvemi benzinu, čímž si tak místní přivydělávají a nabídka přijde vhod zejména v horských serpentinách a odlehlejších částech ostrova.

Počítejte s tím, že k vypůjčení motorky i pro případnou policejní kontrolu musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Bez něj na motorku vůbec nesedejte.

Na Bali se také jezdí vlevo, čemuž po pár kilometrech snadno přijdete na chuť. Nošení helmy je povinností!

Provoz na Bali je „šílený“. V oblasti okolo Kuty od Denpasaru přes letiště po Nusa Dua jsou po celý den kolony, které neodmyslitelně patří nejen na Bali, ale do celé Indonésie. Není třeba se ale obávat, jakmile si zvyknete na všudypřítomné troubení signalizující „Pozor, jedu“, budete jako ryba ve vodě.

Doprava na Bali

Rozhodně však neriskujte, nejezděte rychle a zejména do zatáček přibrzděte. Pozor také na štěrk a prašný povrch silnice. Odřené koleno za to nestojí.

Soukromý řidič

Kdo se necítí na motorku a rád by poznával i vzdálenější místa po Bali, může si domluvit řidiče na celý den.

Cena se odvíjí od plánované trasy a času, počítejte zhruba s 500.000 IDR za celodenní cestování.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Lokality

Pokud jste ještě nikdy nezkoušeli hledat ubytování na blind, tak právě Bali je tomuto příznivě nakloněné místo. Ubytovacích kapacit je tu přehršel a nabídka značně převažuje poptávku. Pokud si chcete po příletu půjčit skútr a ostrov procestovat křížem krážem s flexibilním itinerářem, nelámejte si hlavu s ubytováním. Pokoj na přespání si domluvíte za běhu. A to ať se jedná o rodinný hotel, luxusní resort či soukromé vily.

Avšak v okamžiku, kdy návštěvu Bali chcete pojmout spíše odpočinkově a setrvat delší dobu na jednom místě, raději si projděte nabídku dostupných hotelů a rezervujte si ho z domova předem. To ostatně můžete udělat i v prvním případě.

Na Bali se ubytujete téměř po celém ostrově, v každé vesničce. Mezi ty nejznámější lokality patří následující:

  • Kuta, Seminyak a Legian – Možná až zbytečně zprofanované lokality si vysloužily zájem turistů díky několikakilometrové pláží lemující západní část ostrova. Od Kuty přes Legian až po Seminyak najdete stovky ubytování. Nebudete tu však sami. Spousta turistů zůstane zde, což z Kuty udělalo místo bujarého nočního života a se zbytkem Bali nemá de facto nic společného. Pokud se neřadíte mezi partycestovatele či zaryté surfaře, Kutu klidně přeskočte.
  • Sanur – Příjemná alternativa ke Kutě. Tiché letovisko nedaleko letiště s dostatkem pokojů v rodinných vilách. Ideální místo k rozkoukání po příletu z Evropy.
  • Nusa Dua – Na jih od letiště se nachází druhé letovisko, které lze brát spíše jako turistické městečko. Podél pláže je několik luxusnějších resortů, a pokud vyhledáváte hotely s nejlepšími službami, tak Nusa Dua bude váš druhý domov. Prostor je tu samozřejmě i pro budgetové cestovatele.
  • Ubud – Základna mnohých cestovatelů k výpravám po vnitrozemí ostrova. Ubud je zároveň historickým, kulturním i duchovním centrem, v jehož nejbližším okolí je dostatek památek a mustsee atrakcí.
  • Lovina – záchytným bodem na severu ostrova bude právě Lovina.

Ceny

Na Bali se dá žít levně. Nejzákladnější guesthousy nabídnou ubytování od 150 Kč za pokoj. Lepší pokoje, třeba v rodinných vilkách s bazénem, zarezervujete od 300 do 500 Kč za noc se snídaní.

Toužíte-li po pravém luxusu, nemusíte zoufat. Hotely s nekonečnými bazény, krásnými výhledy a profesionálním přístupem personálu vyjdou od 2.000 Kč za pokoj.

Porovnejte ceny hotelů na váš termín zde.

Mercure Nusa Dua

Výjimkou nejsou ani špičkové resorty s cenami okolo 5.000 Kč za noc. Například resorty z řetězců Sheraton, Grand Hyatt , St. Regis nebo Sofitel.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Kurzy vaření

Budete-li v Ubudu, vydejte se na jeden z mnoha kurzů vaření tradičních balijských pokrmů. Informujte se na hotelu o nejbližších kurzech.

Jóga

Stejně jako v případě balisjké gastronomie i kurzy jógy jsou v Ubudu rozšířené. Odběhněte od rušných ulic Ubudu na lekce jógy a protáhněte své tělo i duši.

Masáže

Masáž na Bali můžete dostat doslova kdekoli. Vyzkoušejte masáž na pláži, která nebude stát více jak 60.000 IDR za půl hodiny masírování. Chcete-li však načerpat energii a odpočinout si, zajděte raději do některého z lepších salónů. Taková masáž může stát od 150.000 po 250.000 IDR za tradiční balijskou hodinovou masáž.

Výlety na okolní ostrovy

Bali není jediným ostrovem, který byste měli při své dovolené na Bali navštívit. Hned v sousedním okolí se nabízí celodenní plavby na trojici ostrůvků Nusa Lembongan, Nusa Ceningan a Nusa Penida. Cestu můžete pojmout i s přespáním, kde si ubytování raději rezervujte předem z důvodu nedostatečných kapacit.

Mnohem známější jsou však výlety na ostrovy Gili náležící Lomboku. Gili Trawangan, Pulau Gili Meno a Gilli Air nabídnou úžasné pláže a někteří plavbu na Gilli považují za mustdo na Bali. Ostatně ani Lombok nemusíme přehlížet.

Pláže

Pláže na Bali jsou všude. Na severu, jihu, západu i východu ostrova naleznete spoustu menších zátok či větších písečných pobřeží vyloženě lákajících k plácnutí se u vody.

Blue Lagoon v Padangbai

Surfování

Bali je jako stvořené pro surf. Ideální podmínky lákají příznivce tohoto vodního sportu z celého světa. Pokud jste začátečník, není nic jednoduššího, než si v některé z místních surfařských škol zaplatit výcvik.

Surf

Noční život

Diskotéky, bary a přeplněné ulice najdete na Bali pouze v oblasti Kuty. Při zábavě pamatujte na to, že místní úřady striktně zakazují užívání drog, a to i přesto, že vám na každém rohu budou nabízeny.

Balijské tance

S Balijskými tanci přijdete nejvíce do kontaktu během pobytu v Ubudu. Každý večer se konají představení a narazit na ně nebude takový problém díky všudypřítomným naháněčům.

Roadtrip na motorce

Aktivita, které se těžko vyhnete, budete-li chtít prozkoumat každý píď Bali. Půjčte si motorku, naplánujte si přibližnou cestu a vyjeďte. Poznáte tak zejména místa, kde se mnoho turistů nezdržuje, a narazíte na pravou tvář Bali. Lidé vás budou zdravit, radit vám, kudy jet, a především se na vás usmívat, aniž byste o to předem žádali.

Kohoutí zápasy

Při toulkách na motorce zbystřete, pokud uvidíte podvečer stovky motorek pohromadě. Pravděpodobně zde Balijci pořádají kohoutí zápasy. Neostýchejte se a běžte se podívat. Není to atrakce pro turisty, proto zde budete pravděpodobně jediní bílí, což ovšem ničemu nevadí.

Kohoutí zápasy

Co vidět a navštívit na Bali

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Bali

Zavřít boční panel

Ubud

Ubud je hlavním kulturním centrem Bali. Určitě si minimálně naplánujte cestu kolem, pokud se zde rovnou neplánujete ubytovat.

Jen kousek mimo centrum najdete Sloní jeskyni Goa Gajah s hezkým parkem.

Goa Gajah

Nenechte se ani přemlouvat k návštěvě Opičího lesa Monkey’s Forrest, kde vás opice přepadnou a okradou o všechny banány.

Monkey Forrest

Zavřít boční panel

Nusa Dua

Nusa Dua tvoří hlavní letovisko v jižní části Bali. Kromě rozlehlých resortů se tu rozprostírá asi 3 km dlouhá pláž. Součástí je nákupní městečko Bali Collection, kde kromě několika obchodů s oblečením narazíte na předražené restaurace a kavárny.

Zavřít boční panel

Pura Luhur Uluwatu

Pura Luhur Uluwatu je jednou z památek symbolizující Bali. Na samotném útesu vybudovaný chrám zaujme především výhledem dolů k rozbouřenému moři, kdy co pár vteřin pokouší svou silou rozbít skály.

Cestou sem se můžete zastavit na několika plážích, například Dreamland beach, Bingin, Padang Padang nebo Uluwatu beach. Na většinu z nich se platí malé vstupné 10.000 IDR a samozřejmě parkovné za skútr 2.000 IDR.

Vstupné na Pura Luhur Uluwatu tvoří 30.000 IDR včetně půjčení sarungu (šátku okolo pasu).

Zavřít boční panel

Kuta

Kutu bychom mohli označit jako pravé Sin City, tedy město hříchů. Zde zapomenete, že se nachází na jinak panenském ostrově. Kuta nabídne desítky barů, diskoték, restaurací a trhů se vším možným. Právě zde si dávejte pozor na to, abyste se nenechali okrást či se zatáhnout do problémů s pouliční směnou peněz nebo nedejbůh drogami. Ty se na Bali nekompromisně trestají.

Zavřít boční panel

Sanur

Sanur nabídne klidné moře podél pláže Pantai Semawang. Spoustu hotelů a menších guesthousů. Pokud je příhodný vítr, vyzkoušet tu můžete windsurfing.

Zavřít boční panel

Tegenungan Waterfall

Vodopády Tegenungan lákají cestovatele ani ne tak kvůli své kráse, jako snadno dostupné poloze, kdy se nachází na frekventované tepně mezi Kutou a Ubudem.

Zavřít boční panel

Padangbai

Padangbai je městečko s dvěma menšími lagunami a velkým přístavem, odkud se denně vyjíždí na okolní ostrovy. Možné jsou též celodenní výlety na ostrovy či za šnorchlováním.

Zavřít boční panel

Ujung Water Palace

Ujung Water Palace je romantická stavba turisty absolutně nepolíbená. Budete-li mít cestu na východní pobřeží Bali, určitě se tu zastavte.

Zavřít boční panel

Pura Lempuyang Luhur

Pura Lempuyang Luhur představuje více chrámů, na jejichž kompletní prozkoumání byste si měli vynahradit minimálně polovinu dne. Vystačíte-li si však se základním chrámem, návštěva zabere asi 20 minut. Cesta sem je sice zdlouhavější, ale za ta panoramata určitě stojí.

Pura Lempuyang Luhur

Zavřít boční panel

Taman Tirta Ganngga

Taman TIrta Ganngga je druhým z vodních paláců, které Bali nabízí. Projděte se po kamenných leknínech, nakrmte přežrané ryby a pokračujte dále na severovýchod ostrova.

Hladovějící ryby v Taman Tirta

Zavřít boční panel

Amed

Amed je letoviskem u pláže s černým lávovým pískem. Čisté a klidné moře bude pravým důvodem, proč sem vážit cestu. Z Amedu také denně vyplouvají lodě na okolní ostrovy.

Černé pobřeží v Amedu

Zavřít boční panel

Pura Tirta Empul

Pura Tirta Empul je více než chrámem místem s posvátným vodním pramenem. Pokud se budete chtít svlažit a vykoupat se, přineste si nebo zakupte vlastní sarung.

Koupel v Pura Tirta Empul

Zavřít boční panel

Gunung Kawi Tampaksiring

Chrámy a pohřebiště z 11. století nabídne komplex Gunung Kawi Tampaksiring. Pozorovat vás při návštěvě bude několik 7metrových soch vytesaných do skal a součástí komplexu jsou také malá rýžová políčka, která mohou za správného světla nadchnout více než Tegalalang.

Zavřít boční panel

Tegalalang Rice Terrace

Velmi snadno dostupné rýžové terasy při cestě z Ubudu na sever. Necelých 30 minut jízdy by vás mělo donutit se sem vydat. Údolí nabídne rýžové terasy z obou stran, a proto nebudete mít problém se správným světlem na vašich fotografiích v průběhu celého dne.

Zavřít boční panel

Jezero Batur

Batur láká především na skvostné scenerie se zátiším stejnojmenné hory a čerstvé ryby připravené na všechny možné způsoby. Navštivte také chrám na vodní ploše Pura segara ulun danu batur.

Pura Segara Ulun Batur

Při delším pobytu neodmítněte treky po okolí.

Zavřít boční panel

Pura Agung Besakih

Absolutní mustsee v podobě hinduistického chrámového komplexu Pura Agung Besakih naleznete na východě ostrova u hory Agung. Komplex se skládá z 23 chrámů, které jsou společně vystavěné na 6 úrovních.

Většina turistů navštíví pouze první dvě úrovně, vyjděte alespoň do třetí, která je o pouhých 5 minut opodál. Na zbytek byste si museli vynahradit celý den, jelikož k úplně poslední úrovni vede několikahodinová túra.

Výhled z horní části Pura Besakih

Zavřít boční panel

Jatiluwih Rice Terraces

Nejkrásnější rýžové terasy na Bali by měly mít jedním z míst, které zde navštívíte. Přes 600 hektarů rýžových políček terasovitě vystavěných můžete zhlédnout jak z hřbetu vašeho skútru, tak i v rámci pěších túr. Objevte ta nejkouzelnější panoramata, která vám jistě vyrazí dech. Na výběr je několik tras, od pár desítek minut až po několik hodin.

Jatiluwih terasy

Zavřít boční panel

Pura Ulun Danu Bratan

Menší chrámový komplex u jezera Bratan bude vaší zastávkou v případě cesty do severní části ostrova, která je známá především díky početným výskytům vodopádů.

Jezero je v těsné blízkosti úpatí a i proto se společně s Pura Ulun Danu Bratan stalo jedním z nejfotogeničtějších míst na Bali.

Zavřít boční panel

Pura Ulun Danu Buyan

Další z mnoha chrámů na Bali, který sice už neuchvátí, ale společně s malebností jezera Buyan může stále zaujmout. Vezmeme-li v potaz snadnou dostupnost, je Pura Ulun Danu Buyan vhodným místem ke krátké přestávce a protažení kostrče z dlouhé jízdy na motorce.

Zavřít boční panel

Banyumala Twin Waterfall

Velmi krásné vodopády v podobě dvojčat, které jsou vhodné i ke koupání a odpočinku. Cesta vede po udržované stezce, ale samotná jízda k ní je po ne zcela ideální panelové cestě a vyžaduje vyšší dávku koncentrace.

Zavřít boční panel

Gitgit Waterfall

Další z mnoha vodopádů, který je však snadno dostupný. Pouhých 10 km jízdy jižně od města Singaraja vás dělí od 40 metrů vysokých vodopádů, které společně s možností koupání nabídnou i hezké panorama s místní svatyní.

Zavřít boční panel

Sekumpul Waterfall

Jedno z nejvíce scénických a přírodních úkazů na Bali je místem 7 vodopádů jednotně pojmenovaných Sekumpul.

Tyto vodopády zaberou více času, neboť k 80 metrovým kaskádám můžete nalézt několik pohledů a rozhodně není od věci je prozkoumat všechny. Na závěr se nezapomeňte vykoupat.

Zavřít boční panel

Tanah Lot

Ikonický chrám Tanah Lot je součástí každých propagačních materiálů týkajících se Bali. Chrám na ostrůvku, který je přístupný během odlivu, navštivte naopak pouze během přílivu. Získáte tak zaručeně nejfotogeničtější pohledy.

Jen opodál, ve stejném areálu, naleznete další chrám na skalním mostě Pura Batu Bolong, který taktéž zaujme zejména v době přílivu, kdy most vyčnívá jasně nad vodní hladinou.

Pura Batu Bolong

Na vstupné si připravte nejvyšší částku z možných, a to 60.000 rupií za osobu.

Počasí a sezóny na Bali

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bali
Za koupáním i meditací

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

28 °C

27 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Díky poloze v tropickém pásmu můžeme na Bali očekávat celoročně příjemné počasí přející dnům plných slunce a teplot okolo 27–32 °C.

Panují zde dvě sezóny – období sucha od dubna do října a monzunové období od listopadu do března. Zatímco v období sucha vás bude trápit maximálně nedostatek opalovacího krému a mnohdy až nepříjemně vysokých teplot, během monzunu váš den na několik minut vyruší rychlý příval deště. To rozhodně neznamená, že by tu mělo pršet celý den. Sprchne na několik minut většinou v průběhu odpoledne nebo večera, jinak bývá slunečno.

Mraky se drží převážně ve vnitrozemí nad sopkami. Dost pravděpodobně uvidíte z chrámů Besakih, které budou zahaleny mraky, slunečné pláže v Kutě. Nemusíte proto doufat, že vám počasí nevyjde.

Sezóny a kdy vyrazit

Jak bylo řečeno v popisu počasí, na Bali se vydejte kdykoli vám to časové možnosti dovolí. Nezáleží na tom, jestli je červenec nebo prosinec.

Ano, oficiálně je hlavní sezona během našeho léta, ale to zejména kvůli australským turistům, kteří v té době mají doma zase zimu a odlétají do teplejších krajin.

Nechte proto počasí stranou a plánujte spíše dle vašich možností.

Skvělé akce na Bali

ušetříš až 42%
Honem, dokud jsou místa!
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu