Průvodce ostrovem

Božské Bali

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Bali, to je ostrov bohů, kopců, hor, vulkanicky činných sopek, rýžových teras, skalnatých útesů, písečných pláží a především jedinečných scenerií jak při východu, tak i při západu slunce, které celoročně dopřává tomuto místu bezchybné počasí.

Na Bali nemusíte zůstávat jen u toho, co příroda stvořila. Vydejte se do nitra kulturní i duchovní historie a poznejte život místních skrze posvátné chrámy, tradice a balijské tance.

Nazveme-li tento ostrov rájem na zemi, nemusíme být daleko od pravdy. Však tisíce turistů mířících každoročně na Bali nám dává za pravdu.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 týdny
To je ideální délka dovolené na Bali, kdy si odpočineš a objevíš vše podstatné.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Období sucha je během našeho léta. Nezdráhej se však vyrazit na Bali celoročně.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Standardní ceny letenek jsou vysoké. Akce se objeví maximálně 2x do roka.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ubud

Ubud je hlavním kulturním centrem Bali. Určitě si minimálně naplánujte cestu kolem, pokud se zde rovnou neplánujete ubytovat.

Jen kousek mimo centrum najdete Sloní jeskyni Goa Gajah s hezkým parkem.

Goa Gajah

Nenechte se ani přemlouvat k návštěvě Opičího lesa Monkey’s Forrest, kde vás opice přepadnou a okradou o všechny banány.

Monkey Forrest

Zavřít boční panel

Nusa Dua

Nusa Dua tvoří hlavní letovisko v jižní části Bali. Kromě rozlehlých resortů se tu rozprostírá asi 3 km dlouhá pláž. Součástí je nákupní městečko Bali Collection, kde kromě několika obchodů s oblečením narazíte na předražené restaurace a kavárny.

Zavřít boční panel

Pura Luhur Uluwatu

Pura Luhur Uluwatu je jednou z památek symbolizující Bali. Na samotném útesu vybudovaný chrám zaujme především výhledem dolů k rozbouřenému moři, kdy co pár vteřin pokouší svou silou rozbít skály.

Cestou sem se můžete zastavit na několika plážích, například Dreamland beach, Bingin, Padang Padang nebo Uluwatu beach. Na většinu z nich se platí malé vstupné 10.000 IDR a samozřejmě parkovné za skútr 2.000 IDR.

Vstupné na Pura Luhur Uluwatu tvoří 30.000 IDR včetně půjčení sarungu (šátku okolo pasu).

Zavřít boční panel

Kuta

Kutu bychom mohli označit jako pravé Sin City, tedy město hříchů. Zde zapomenete, že se nachází na jinak panenském ostrově. Kuta nabídne desítky barů, diskoték, restaurací a trhů se vším možným. Právě zde si dávejte pozor na to, abyste se nenechali okrást či se zatáhnout do problémů s pouliční směnou peněz nebo nedejbůh drogami. Ty se na Bali nekompromisně trestají.

Zavřít boční panel

Sanur

Sanur nabídne klidné moře podél pláže Pantai Semawang. Spoustu hotelů a menších guesthousů. Pokud je příhodný vítr, vyzkoušet tu můžete windsurfing.

Zavřít boční panel

Tegenungan Waterfall

Vodopády Tegenungan lákají cestovatele ani ne tak kvůli své kráse, jako snadno dostupné poloze, kdy se nachází na frekventované tepně mezi Kutou a Ubudem.

Zavřít boční panel

Padangbai

Padangbai je městečko s dvěma menšími lagunami a velkým přístavem, odkud se denně vyjíždí na okolní ostrovy. Možné jsou též celodenní výlety na ostrovy či za šnorchlováním.

Večer se nechte zlákat na čerstvé ryby v místním warungu uprostřed pláže. Bohatá porce velké ryby či jiných čerstvých plodů moře vás vyjde jen na 100 000 IDR a vystačí pro dvě osoby.

Trajekty na Lombok vyplouvají jednou za hodinu za 46 000 IDR a na Nusa Penida v 10:00 (aktuální čas si raději ověřte) za 31 000 IDR. Kromě pomalých trajektů lze využít i speedboatů k jednodenním výletům třeba na Gilli Islands, jen počítejte s 5ti násobnou cenou.

Zavřít boční panel

Ujung Water Palace

Ujung Water Palace je romantická stavba turisty absolutně nepolíbená. Budete-li mít cestu na východní pobřeží Bali, určitě se tu zastavte.

Zavřít boční panel

Pura Lempuyang Luhur

Pura Lempuyang Luhur představuje více chrámů, na jejichž kompletní prozkoumání byste si měli vynahradit minimálně polovinu dne. Vystačíte-li si však se základním chrámem, návštěva zabere asi 20 minut. Cesta sem je sice zdlouhavější, ale za ta panoramata určitě stojí.

Vstupné je dobrovolné, ale platí se za půjčení sarungu 10 000 IDR.

Pura Lempuyang Luhur

Zavřít boční panel

Taman Tirta Ganngga

Taman TIrta Ganngga je druhým z vodních paláců, které Bali nabízí. Projděte se po kamenných leknínech, nakrmte přežrané ryby a pokračujte dále na severovýchod ostrova.

Vstupné činí 40 000 IDR.

Hladovějící ryby v Taman Tirta

Zavřít boční panel

Amed

Amed je letoviskem u pláže s černým lávovým pískem. Čisté a klidné moře bude pravým důvodem, proč sem vážit cestu. Z Amedu také denně vyplouvají lodě na okolní ostrovy.

Černé pobřeží v Amedu

Zavřít boční panel

Pura Tirta Empul

Pura Tirta Empul je významným místem díky svému posvátnému vodnímu pramenu. Pramen vody je korigován do několika výpustí, které v rámci rituálu slouží k očištění těla i duše.

Rituál si můžete zkusit na vlastní kůži. Půjčují se zde sarungy ke koupání (zelené s červeným páskem) za 20 000 IDR. V šatně se převlečete a následně jděte k pramenům. Začíná se od prvního zleva kdy postupně skloněním hlavy pod pramen očistíte oči, uši, nos, ústa, břicho a hlavu. Dva předposlední vynechte, ty slouží pro zemřelé. Poslední v řadě slouží k odpuštění za špatná slova pronesená o blízkých. Přestoupíte do dalšího bazénku. kde je pramen pro karmu a reinkarnaci. V dalším bazénku je pramenů několik, ale vy se pokloňte jen pod první z nich, všechny následující slouží pro bohoslužby.

Vstupné do areálu stojí 40 000 IDR.

Koupel v Pura Tirta Empul

Zavřít boční panel

Gunung Kawi Tampaksiring

Chrámy a pohřebiště z 11. století nabídne komplex Gunung Kawi Tampaksiring. Pozorovat vás při návštěvě bude několik 7metrových soch vytesaných do skal a součástí komplexu jsou také malá rýžová políčka, která mohou za správného světla nadchnout více než Tegalalang.

Zavřít boční panel

Tegalalang Rice Terrace

Velmi snadno dostupné rýžové terasy při cestě z Ubudu na sever. Necelých 30 minut jízdy by vás mělo donutit se sem vydat. Údolí nabídne rýžové terasy z obou stran, a proto nebudete mít problém se správným světlem na vašich fotografiích v průběhu celého dne.

Vstupné činí 10 000 IDR.

Zavřít boční panel

Jezero Batur

Batur láká především na skvostné scenerie se zátiším stejnojmenné hory a čerstvé ryby připravené na všechny možné způsoby. Navštivte také chrám na vodní ploše Pura segara ulun danu batur.

Pura Segara Ulun Batur

Při delším pobytu neodmítněte treky po okolí. 

Zavřít boční panel

Pura Agung Besakih

Absolutní mustsee v podobě hinduistického chrámového komplexu Pura Agung Besakih naleznete na východě ostrova u hory Agung. Komplex se skládá z 23 chrámů, které jsou společně vystavěné na 6 úrovních.

Většina turistů navštíví pouze první dvě úrovně, vyjděte alespoň do třetí, která je o pouhých 5 minut opodál. Na zbytek byste si museli vynahradit celý den, jelikož k úplně poslední úrovni vede několikahodinová túra.

Výhled z horní části Pura Besakih

Zavřít boční panel

Jatiluwih Rice Terraces

Nejkrásnější rýžové terasy na Bali by měly mít jedním z míst, které zde navštívíte. Přes 600 hektarů rýžových políček terasovitě vystavěných můžete zhlédnout jak z hřbetu vašeho skútru, tak i v rámci pěších túr. Objevte ta nejkouzelnější panoramata, která vám jistě vyrazí dech. Na výběr je několik tras, od pár desítek minut až po několik hodin.

U příjezdu se platí poplatek 20 000 IDR za osobu.

Jatiluwih terasy

Zavřít boční panel

Pura Ulun Danu Bratan

Menší chrámový komplex u jezera Bratan bude vaší zastávkou v případě cesty do severní části ostrova, která je známá především díky početným výskytům vodopádů.

Jezero je v těsné blízkosti úpatí a i proto se společně s Pura Ulun Danu Bratan stalo jedním z nejfotogeničtějších míst na Bali.

Vstupné činí 50 000 IDR.

Zavřít boční panel

Pura Ulun Danu Buyan

Další z mnoha chrámů na Bali, který sice už neuchvátí, ale společně s malebností jezera Buyan může stále zaujmout. Vezmeme-li v potaz snadnou dostupnost, je Pura Ulun Danu Buyan vhodným místem ke krátké přestávce a protažení kostrče z dlouhé jízdy na motorce.

Zavřít boční panel

Banyumala Twin Waterfall

Velmi krásné vodopády v podobě dvojčat, které jsou vhodné i ke koupání a odpočinku. Cesta vede po udržované stezce, ale samotná jízda k ní je po ne zcela ideální panelové cestě a vyžaduje vyšší dávku koncentrace.

Zavřít boční panel

Gitgit Waterfall

Další z mnoha vodopádů, který je však snadno dostupný. Pouhých 10 km jízdy jižně od města Singaraja vás dělí od 40 metrů vysokých vodopádů, které společně s možností koupání nabídnou i hezké panorama s místní svatyní.

Zavřít boční panel

Sekumpul Waterfall

Jedno z nejvíce scénických a přírodních úkazů na Bali je místem 7 vodopádů jednotně pojmenovaných Sekumpul.

Tyto vodopády zaberou více času, neboť k 80 metrovým kaskádám můžete nalézt několik pohledů a rozhodně není od věci  je prozkoumat všechny. Na závěr se nezapomeňte vykoupat.

Zavřít boční panel

Tanah Lot

Ikonický chrám Tanah Lot je součástí každých propagačních materiálů týkajících se Bali. Chrám na ostrůvku, který je přístupný během odlivu, navštivte naopak pouze během přílivu. Získáte tak zaručeně nejfotogeničtější pohledy.

Jen opodál, ve stejném areálu, naleznete další chrám na skalním mostě Pura Batu Bolong, který taktéž zaujme zejména v době přílivu, kdy most vyčnívá jasně nad vodní hladinou.

Pura Batu Bolong

Na vstupné si připravte nejvyšší částku z možných, a to 60.000 rupií za osobu.

Počasí a sezóny na Bali

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bali
Za koupáním i meditací

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

28 °C

27 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Díky poloze v tropickém pásmu můžeme na Bali očekávat celoročně příjemné počasí přející dnům plných slunce a teplot okolo 27–32 °C.

Panují zde dvě sezóny – období sucha od dubna do října a monzunové období od listopadu do března. Zatímco v období sucha vás bude trápit maximálně nedostatek opalovacího krému a mnohdy až nepříjemně vysokých teplot, během monzunu váš den na několik minut vyruší rychlý příval deště. To rozhodně neznamená, že by tu mělo pršet celý den. Sprchne na několik minut většinou v průběhu odpoledne nebo večera, jinak bývá slunečno.

Mraky se drží převážně ve vnitrozemí nad sopkami. Dost pravděpodobně uvidíte z chrámů Besakih, které budou zahaleny mraky, slunečné pláže v Kutě. Nemusíte proto doufat, že vám počasí nevyjde.

Sezóny a kdy vyrazit

Jak bylo řečeno v popisu počasí, na Bali se vydejte kdykoli vám to časové možnosti dovolí. Nezáleží na tom, jestli je červenec nebo prosinec.

Ano, oficiálně je hlavní sezona během našeho léta, ale to zejména kvůli australským turistům, kteří v té době mají doma zase zimu a odlétají do teplejších krajin.

Nechte proto počasí stranou a plánujte spíše dle vašich možností.

Skvělé akce na Bali

ušetříš až 50%
Tam chceš!
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
29 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu