Borobudur

Doprava v Yogyakartě

Jak se dostat do Yogyakarty

Na yogyakartské mezinárodní letiště Adisucipto (JOG) se z Prahy dostanete jen komplikovaně minimálně se dvěma přestupy, přičemž ceny letenek často atakují hranici 20 tisíc korun.

Většina cestovatelů do Yogyakarty nepřilétá z Evropy, ale dostává se sem buď letadlem z jiné části Indonésie či z okolních zemí, případně přijíždí vlakem z Jakarty či jiných měst na Jávě. Nejčastější formou dopravy jsou nízkonákladové aerolinky Air Asia nebo Lion AirZpáteční letenky kupříkladu z balijského Denpasaru nebo malajské Kuala Lumpur začínají již na 1.400 Kč a let trvá pouze hodinu, proto může Yogyakarta posloužit jako skvělý krátký výlet v rámci vaší plážové dovolené.

Vlak z Jakarty pak stojí mezi 74.000 IDR a 260.000 IDR v závislosti na cestovní třídě a čase. První třída (eksekutiff) to mnohdy přehání s klimatizací, proto je potřeba pořádně se obléci, jinak je poměrně pohodlná a sedačky se dají sklápět. Byznys třída (bisnis) je klimatizovaná, ale sedačky se nedají sklápět a jsou poměrně nepohodlné; ekonomická třída (ekonomi) je pak byznysu do jisté míry podobná, ale místo uspořádání za sebou je uspořádaná proti sobě, proto de facto sedíte se 3 lidmi namísto jednoho, jako je tomu v byznysu.

Cesta z Jakarty trvá cca 8 hodin, nemá-li vlak zpoždění. Cesta autobusem by oproti tomu trvala 12 hodin po nepříliš bezpečných indonéských cestách, vlak je proto bezpochyby lepší volbou. Jízdní řády a ceny jízdenek zjistíte na oficiálním webu indonéských drah.

Jak cestovat po Yogyakartě

Yogyakarta nabízí něco, co v hlavním městě Indonésie úplně nenajdete – možnost prochodit město pěšky. Yogya (nebo také Jogja), jak jí místní přezdívají, je totiž relativně malá a provoz v ní není tak silný jako v Jakartě.

Taxi

Nemáte-li zájem o dlouhé procházení, cestování taxíky je levné a pohodlné. Většina cest v rámci centra města by neměla během dne stát více než 15.000 IDR. V noci pak ceny stoupají a za stejnou trasu kolikrát zaplatíte i 20–25.000 IDR (20.000 IDR je noční minimum). Taxíky naleznete prakticky všude, vždy je lepší, když vám recepční zavolá prověřeného taxikáře, případně když si vezmete kontakt na nějakého, který se vám osvědčil. Nejjednodušší je pak využívání mobilních aplikací Grab a GoJek, jelikož se předem dohodnete na ceně. Možná je i doprava na motocyklech, kterou si také můžete sjednat přes dané aplikace, vždy je ale potřeba dbát na bezpečnost a vyžádat si helmu.

Autobusy

Městská hromadná doprava je oproti Jakartě přehledná a bezproblémová. Autobusy společnosti TransJogja zastavují na pravidelně rozmístěných zastávkách připomínajících podlouhlé budky, kde si můžete zakoupit lístek za cenu 3.600 IDR. Autobusy jsou klimatizované, bezpečné a operují od brzkého rána až do večera (5:30–21:30). Pokud si nejste jisti, jakým číslem se dostanete do zamýšlené destinace, obsluha zastávky či lidé čekající na autobus vám rádi poradí. Velmi často nemluví příliš anglicky, rukama nohama to vždy dáte dohromady. Mapu s trasami autobusů pak najdete zde.

Tuktuky

Dalším způsobem dopravy je pak becak, tedy místní alternativa tuktuku. S řidiči becaku se nikdy nezapomeňte předem dohodnout na ceně dané cesty! Všeobecně se dá říct, že průměrná cesta v rámci centra města bude o něco levnější než taxi, tedy přibližně okolo 10.000 IDR.

Chystáš se do Yogyakarty?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.