Co tady objevíš?

Yogyakarta je příjemné město a důležité kulturní centrum ve střední části Jávy, které je obýváno jen necelými 700.000 obyvateli a jemuž je v Indonésii přezdíváno město umělců či město učenců. Pro běžného turistu je Yogyakarta známá především díky své blízkosti ke dvěma důležitým chrámům – hinduistickému Prambananu a buddhistickému Borobuduru. V letech 1945–1949 v průběhu indonéské národní revoluce byla Yogyakarta krátce hlavním městem země. Jedná se také o jediné místo, kde je vláda oficiálně přenechána místnímu sultánovi, proto je jasné, že se Yogyakarta vyznačuje mnohem více zajímavostmi než jen 2 přilehlými chrámy.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
2-4 dny
Pokud vás zajímá jen město a chrámy, stačí vám 2 dny, v případě výletů na pobřeží jsou lepší 4 dny.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Vlhké horko zde panuje celoročně; srpen je ovšem nejsušší, zatímco od prosince do března trvá období dešťů.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce přímo do Yogyakarty nejsou časté, do Indonésie jako takové cca 4x ročně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Buddhistický chrám Borobudur

Navzdory tomu, že vstup do Borobuduru a Prambananu znamená pro turisty sáhnutí poměrně hluboko do kapsy, oba chrámy se rozhodně navštívit vyplatí. 25 dolarů stojí samotný Borobudur a stejná cena pak platí pro Prambanan, proto se vyplatí zakoupit si kombinovanou vstupenku do obou chrámů za 40 dolarů. Studentské vstupné existuje a náklady sníží dost podstatně (zaplatíte jen 25 dolarů za oba vstupy), proto si v žádném případě nezapomeňte ISIC či jiný průkaz, vlastníte-li ho.

K Borobuduru se člověk dostane poměrně jednoduše místním autobusem, i když je velmi pravděpodobné, že tam bude jediným turistou. Stačí se z centra dostat autobusem 2A nebo 2B na severoyogyakartskou autobusovou stanici Jombor, kde už vás řidič nasměruje na správný autobus jedoucí na borobudurský autobusový terminál. Odtamtud už je to jen několik minut pěšky ke vstupu do chrámu. Cesta trvá 60–90 minut v závislosti na dopravě a zaplatíte za ni 25.000 IDR (plus 3.600 IDR za cestu na Jombor). O něco dražším, ale velmi pohodlným způsobem dopravy je pak shuttle bus, který vás zaveze přímo z vašeho hotelu až k Borobuduru za cca 75–80.000 IDR a který si domluvíte snad na každé recepci či v každé cestovní agentuře. Nejdražším způsobem dopravy je pak taxi nebo Grab/GoJek.

Zavřít boční panel

Hinduistický chrám Prambanan

K Prambananu se dostanete o poznání jednodušeji než k Borobuduru, tedy autobusem 1A přímo z Jalan Malioboro za 3.600 IDR. Cesta trvá běžně 30 minut, ale může se protáhnout i k jedné hodině, když je město ucpané. Nespěcháte-li tedy nějak zásadně, není důvod využívat taxíky, které stojí z centra Yogyakarty okolo 60.000 IDR. Oba chrámy se navíc dají zvládnout za jeden den i za využívání hromadné dopravy, v časovém presu byste tedy být neměli.

V rámci kombinované návštěvy Borobuduru a Prambananu zaplatíte za lístek 40 dolarů, při návštěvě pouze Prambananu je to poté 25 dolarů.

Zavřít boční panel

Sultánův palác Keraton Yogyakarta

Přímo v centru města naleznete sultánův palác Keraton Yogyakarta. Keraton je de facto městem uvnitř města, za jehož hradbami najdete lidská obydlí, trh, obchody, mešitu i školy. Část lidí, kteří bydlí v rámci Keratonu, jsou zaměstnanci sultána.

Za vstup zaplatíte 15.000 IDR a v ceně máte zahrnuta také představení, která můžete zhlédnout ve vnitřním pavilonu. V pondělí, úterý a čtvrtek (10:00–12:00) zde můžete navštívit představení orchestru tradičních bicích nástrojů, ve středu (10:00–12:00) a v sobotu (9:00–12:30) máte šanci zhlédnout jávanskou loutkohru, zatímco v pátek (9:00–11:00) si poslechnete místní poezii a v neděli (11:00-12:00) si užijete jávanský tanec.

Od soboty do čtvrtka je otevřeno od 8:30 do 14:00, v pátek se zavírá o hodinu dřív a poslední vstup je půl hodiny před zavírací dobou. Pozor na obchodníky, kteří vás budou lákat do sultánovy dílny s látkami zvanými batik; vezmou vás leda tak do běžného, leč předraženého obchodu s látkami.

Zavřít boční panel

Pevnost Benteng Vredeburg

Původně holandská koloniální pevnost byla z vojenského objektu přeměněna na Muzeum boje za nezávislost, zajímá-li vás tedy koloniální a postkoloniální historie, nenechte si toto místo ujít. Benteng Vredeburg se nachází nedaleko Keratonu a jen 2 minuty cesty od prezidentského paláce Gedung Agung. Za vstup pro dospělou osobu zde zaplatíte 10.000 IDR. Otevřeno je od úterý do neděle v čase 8–16 hodin.

Zavřít boční panel

Gedung Agung

Gedung Agung je jedním z 6 prezidentských paláců, které se v Indonésii nachází, a jako takový slouží jako rezidence prezidenta, když zrovna v Yogyakartě pobývá.

Zavřít boční panel

Muzeum Sonobudoyo

Muzeum Sonobudoyo je jen jedním z mnoha muzeí, které Yogyakarta nabízí, zajímavé je zejména díky tradičnímu jávanskému představení loutkového divadla Wayang Kulit, které zde můžete navštívit každý den od pondělí do soboty vždy mezi 20.–22. hodinou. Muzeum se nachází před Keratonem a vstupné na loutkové představení stojí 20.000 IDR.

Zavřít boční panel

Kota Gede

Kota Gede bývalo hlavním městem starodávného islámského království Mataram a jako takové je skvělým místem k poznávání starodávné jávanské architektury a jejího unikátního uspořádání. Dnes je Kota Gede známé mimo jiné i jako vesnice stříbra a spousta místních vás bude lákat do svých obchodů se stříbrem. Dostanete se sem autobusy 2A nebo 3A z Jalan Malioboro. Vstup je zadarmo. Chcete-li si něco z místního stříbra nakoupit, obchody otevírají denně mezi 9.–10. hodinou a zavírají mezi 15.–16. hodinou, některé větší jsou otevřené až do večera.

Zavřít boční panel

Hlavní třída Malioboro

Na hlavní třídě Jalan Malioboro naleznete nespočet obchodů, ať už místních se suvenýry a látkami batik, nebo západních se známými značkami. Kromě nákupů se tady můžete i najíst, ať už v místních stáncích, nebo v mnoha restauracích okolo. Na samém začátku Malioboro na straně u Keratonu pak můžete často spatřit řidiče becaku, jak si krátí čas hraním šachů; máte-li odvahu, rádi vás nechají zahrát si s nimi.

Zavřít boční panel

Monument Tugu

Monument Tugu je od Keratonu vzdálený asi půl hodiny pěšky po Jalan Malioboro a poté Jalan Margo Utomo, která na hlavní třídu navazuje. Monument je důležitým zejména pro místní, turisty ale také zaujme, a to zejména večer, když je nasvícený.

Zavřít boční panel

Trh Beringaharjo

Tradiční trh Beringaharjo se nachází po pravé straně, když se vydáte po Jalan Malioboro nahoru směrem od Keratonu. Stačí odbočit do vedlejší uličky a zjistíte, že paralelně s Jalan Malioboro se tady nachází úplně jiný svět. Nakoupit se tady dá téměř vše – od věcí do domácnosti, které turistu úplně nezaujmou, přes předměty místní řemeslné výroby, až po jídlo.

Zavřít boční panel

Candi Plaosan

Nebudete-li po Borobuduru a Prambananu ještě mít pocit, že chrámů už bylo dost, buddhistický chrám Candi Plaosan nacházející se pouhý kilometr od Prambananu zcela jistě stojí za návštěvu. Plaosan byl vystavěn v 9. století jako symbol spojení dvou soupeřících rodin díky sňatku mezi princem z hinduistické dynastie Sanjayan a královnou Sri Kahulunnan z buddhistické dynastie Sailendra. Vstup činí navíc pouhých 3.000 IDR. Otevřeno je mezi 7. a 16. hodinou, nejzajímavější je buď za úsvitu, nebo za soumraku.

Zavřít boční panel

Zřícený palác Ratu Boko

Jen 2 kilometry od Prambananu se nachází zřícenina paláce Ratu Boko. Díky své poloze na vrcholu kopce odtud můžete získat poměrně zajímavé snímky této archeologické památky, ale stejně jako v případě Candi Plaosan se vyplatí podívat se sem buď za úsvitu, nebo za soumraku. Vstupné pro turisty je zde opět stejně jako v případě Prambananu a Borobuduru poněkud vyšší; 25 dolarů za 1 den. Je možné zakoupit si za 40 dolarů kombinovaný lístek s Prambananem, který pak zahrnuje dopravu mezi oběma památkami.

Počasí a sezóny v Yogyakartě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Yogyakarta
Počasí během roku

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

Počasí

Hutné teplo zde panuje celoročně, ale průměrné teploty se pohybují mezi 25 a 26 °C, díky čemuž je prohlídka města a okolních památek o poznání příjemnější než na mnoha jiných místech v regionu. Nejvyšší teploty můžou vystoupat až k 31 °C, a to zejména v říjnu, nejnižší pak mohou klesnout až k 20 °C, což je nejpravděpodobnější v červenci a srpnu. Mezi prosincem a březnem trvá místní období dešťů, léto je naopak poměrně suché; červenec, srpen a září jsou nejsuššími měsíci v roce. Nejsnesitelnějšími měsíci pro návštěvu z hlediska nejnižší humidity jsou pak září a srpen.

Dny jsou zde průměrně dlouhé – 12,5 hodiny, nicméně protože slunce vychází brzy (okolo 6. hodiny ráno), brzy se také stmívá (okolo 18. hodiny odpoledne), s čímž je třeba počítat, zejména pokud chcete stihnout oba důležité chrámy v jeden den a za světla.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepším měsícem z hlediska sucha, relativně nízkých teplot a nízké humidity je k návštěvě červenec a srpen, nicméně Yogyakarta se dá doporučit celoročně. Pokud se v oblasti nacházíte v době, kdy v Yogyakartě probíhá období dešťů, nezavrhujte její návštěvu – stát za to bude i tak, pouze pak vyžaduje o něco pečlivější plánování.

Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu