Rimini

Co dělat v Rimini

Pláže a koupání

Rimini je co do délky pláží i počtu návštěvníků největším italským letoviskem a zdaleka nejvýznamnějším dovolenkovým centrem italského Jadranu.

Místní pláže jsou nekonečně dlouhé i nekonečně široké. Ústí řeky Marecchia skoro v centru Rimini dělí pobřeží na dvě části:

  • Jižní Rimini až po letovisko Cattolica – extra široké pláže s otevřeným mořem, v Rimini velmi rušné se spoustou zábavy, nabídek vodních sportů, restaurací a barů.
  • Severní Rimini až po město Ravenna – užší (ale i tak velmi prostorné) pláže chráněné před otevřeným mořem kamennými valy. Pláže jsou klidnější, i přesto podél nich najdete spoustu restaurací a kaváren. Moře severně od Rimini je ideální pro rodiny s dětmi.

Celková délka pláží jen Rimini je asi 15 km.

Čistota moře a povrch pláží

Všechny pláže v okolí Rimini a vlastně všechny na Jadranském pobřeží Itálie pokrývá jemný zlatavý písek, který bývá často pevně udusán. Pás, kde písek přechází ve vodu, může být proložen malými kulatými oblázky nebo množstvím mušliček.

Protože moře je zde několik desítek, někde až stovek, metrů mělké, voda nebývá zcela křišťálově průhledná, ale mírně zakalená jemným pískem. Reálně je však moře v okolí Rimini bezpečné a není nijak zvlášť znečištěné.

Jsou pláže v Rimini placené nebo zdarma?

Už při pohledu na fotky nebo satelitní mapy si všimnete, že pláže v okolí Rimini jsou doslova poseté slunečníky s lehátky v pravidelných řadách.

Placené pláže

Skoro celé pobřeží v širokém okolí Rimini je rozděleno do stovek placených soukromých sektorů, které zabírají velkou část pláže. Vstup do těchto sektorů je umožněn je těm, kdo si zaplatí lehátko se slunečníkem. Ceny se liší podle sezóny i umístění. Čím blíž centru Rimini pláž je, tím vyšší bude cena.

  • 20 EUR za set dvou lehátek a slunečníku v hlavní sezoně (polovina června až první týden v září), 25 EUR blíž k centru
  • 15 EUR za set dvou lehátek a slunečníku ve vedlejší sezoně (zbytek léta), 20 EUR blíž k centru

V některých sektorech se liší i ceny lehátek blíž k moři a blíž k promenádě (u moře jsou vždy nejdražší).

V těchto sektorech pak můžete využít zdarma toalety, převlékárny nebo skříňky na úschovu věcí. Za další poplatek si pak můžete půjčit šlapadla nebo pronajmout tenisový či volejbalový kurt. Samozřejmostí jsou vlastní restaurace, bary nebo aspoň bistra.

Soukromé pláže jsou pojmenované a vždy očíslované. Číslování začíná od riminského přístavu od jedničky, a to směrem na sever i na jih.

Pláže zdarma

Nicméně... podle zákona nesmí tyto soukromé sektory sahat blíž než na 5 metrů od moře. Kompletně celý pás pláží široký nejméně 5 metrů musí být přístupný zdarma všem. Mezi jednotlivými soukromými plážemi tak vždy vedou chodníčky přímo k moři, které může využít kdokoliv.

Vykoupat se tak zadarmo můžete naprosto kdekoliv v Rimini a svůj ručník nebo vlastní slunečník si můžete rozprostřít kdekoliv na 5metrovém pásu mezi mořem a soukromými plážemi. Počítat však musíte s velmi rušným prostředím.

Na jihu Rimini ve čtvrti Marebello jsou pak sektory 105 a 107 (poloha na mapě) ponechané zcela veřejnosti a svoje zázemí si tak můžete rozložit po celé šířce pláže.

Výlet do San Marina

Podle rozlohy 5. nejmenší samostatný stát světa, kopcovité San Marino plné památek a dechberoucích výhledů do kraje, leží jen 13 km od Rimini. Hlavní a de facto jediná přístupová silnice přitom vede právě z Rimini.

Budete-li tak do San Marina cestovat, s největší pravděpodobností vám Rimini poslouží jako hlavní výchozí bod.

Od nádraží do San Marina jezdí až 8x denně pravidelné autobusy, o kterých detailně píšeme v kapitole Doprava.

Co vidět v San Marinu, jakou měnou se zde platí nebo jaké vstupní formality je třeba vyřídit se dočtete v našem průvodci po San Marinu.

Památky a historie

Do Rimini jistě neproudí davy turistů za světoznámými památkami, nicméně i přesto malé historické centrum stojí za návštěvu. V klidných úzkých a krásně upravených uličkách poznáte čtvrť Borgo San Giuliano filmaře Federica Felliniho a najdete zde samozřejmě i pozůstatky z doby antického Říma.

Zaujme zejména jeden z nejstarších silničních mostů světa Ponte di Tiberio či vstupní brána do města Arco de Augusto.

Chystáš se do Rimini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.