Rimini

Doprava v Rimini

Po centrální části Rimini s hlavními památkami a od nádraží na pláž se bez problémů budete pohybovat pěšky. Rimini opravdu není velké město a procházkou ho obejdete kompletně celé za 2 až 3 hodinky i se zastávkami.

Městskou hromadnou dopravu však využijete při cestách podél pláží, k zábavnímu parku Italia in miniatura nebo autobusovému nádraží. Po Rimini se svezete autobusem nebo trolejbusem, v reálu se však tyto dva druhy nerozlišují a prostě vám buď přijede autobus nebo trolejbus - žádné oddělené linky nemají.

Autobusy MHD

Autobusovou dopravu v Rimini provozuje společnost START Romagna, která zároveň jezdí v mnoha městech regionu Emilia-Romagna včetně příměstských linek.

MHD v Rimini zajíždí i do sousedního letoviska Riccione. Celkem je v provozu 15 městských linek, několik příměstských a jedna linka Metromare, která celá jezdí po vlastním koridoru oddělená od ostatní dopravy.

Jízdenky na MHD - ceny

V Rimini funguje několik druhů jízdenek, neposkytují se však slevy pro děti nebo seniory. Detailní informace o jízdenkách najdete na oficiálním webu: www.startromagna.it/en/tickets

  • 75 minut (přestupní) pro 1 zónu Rimini Urbana – 1,50 EUR
  • 75 minut (přestupní) pro 2 zóny (např. z Rimini do Riccione) – 2,10 EUR
  • *24 hodin pro 2 zóny (např. Rimini + Riccione) – 4,50 EUR

Existuje i jízdenka na 24 hodin pro 1 zónu za 3 EUR, která však neplatí v Rimini, ale pouze v menších městech, kde rovněž jezdí autobusy Start Romagna.

Stejně tak existuje levnější 60minutová jízdenka pro 1 zónu za 1,30 EUR, která však opět neplatí v Rimini.

Cestujete-li ve více lidech, vyplatit se můžou tzv. karnet 10 jízdenek.

  • 10 jízd po 60 minutách za 12 EUR v zóně 1 (platí pro Rimini)
  • 10 jízd po 75 minutách za 18 EUR pro 2 zóny (např. z Rimini do Riccione)

Pokud cestujete ve více lidech, stačí vám jedna jízdenka. Po nástupu ji musíte vložit do validátoru uvnitř autobusu tolikrát, kolik cestuje osob. Při přestupu v rámci 60, resp. 75minutové platnosti musíte označit jízdenku pokaždé, ale započítá se jen první jízda.

Vyhledávač jízdného, resp. počtu ujetých zón najdete na adrese: www.startromagna.it/en/tickets/find-the-ticket-find-zone. Na každé zastávce je zóna barevně a číselně označena.

Kde koupit jízdenky?

Lístky na MHD koupíte ve všech trafikách (označené jsou písmenem T), kterých je v Rimini i v Riccione velké množství. Dále jízdenky prodávají vybrané bary, obchody nebo informační centra. Kompletní seznam prodejních míst najdete na tomto odkazu.

Jízdenky jdou zakoupit také v automatech na významných zastávkách (v Rimini pouze 4, v Riccione 2).

Poslední a pro mnoho cestovatelů nejpohodlnější variantou je koupě jízdenky přes mobilní aplikace. Místní dopravní podnik sice nemá svou vlastní aplikaci, ale můžete využít tyto appky, přes které lze koupit jízdenky i v jiných italských městech:

Jak používat jízdenku?

Lístky jsou papírové s magnetickým proužkem. Pokaždé, když nastoupíte do autobusu (nastupuje se pouze předními dveřmi s výjimkou linky Metromare, kde můžete nastoupit všemi dveřmi), vyhledejte označovač, do kterého jízdenku vložíte. Celá zajede dovnitř a po vteřině opět vyjede s vytištěným časem označení.

Lístek v mobilní aplikaci nikam nepřikládáte, pouze ukážete řidiči, případně revizorovi.

Jízdní řády a důležité linky

Jaké autobusové trasy v Rimini nejvíce využijete a jak často jezdí?

Seznam jízdních řádů běžných autobusů s dalšími informacemi najdete na této stránce: startromagna.it/en/timetable-and-services.

Jízdní řády na expresní lince Metromare najdete zde: startromagna.it/en/timetable-and-services/metromare

  • Linka 11 – jede z centrální autobusové zastávky a od nádraží Rimini k Marině a pak těsně podél pláže do centra Riccione. Celá trasa trvá 40 minut a autobusy zde jezdí cca jednou za 20 minut. Během noci pak jednou za hodinu (linka jezdí 24 hodin denně).
  • Linka 9 – jede z centrální autobusové zastávky a od nádraží Rimini přes autobusové nádraží na letiště. Jezdí jednou 12 až 15 minut.
  • Linka Metromare – expresní spoj z centra Rimini k nádraží Riccione, cesta trvá 23 minut a intervaly jsou 15 minut. Tento trolejbus však nedává valný smysl, protože nedojede do centra Riccione a celou cestu jede podél železniční trati. Vlakem přitom shodnou trasu zvládnete ještě rychleji.
  • Linka 4 – jede z centrální autobusové zastávky a od nádraží Rimini podél pláží Rivabella, Viserba až do dalekého letoviska San Mauro A Mare. Jezdí jednou za 20 minut po 24 hodin denně.
  • Linka 8 – jede z centrální autobusové zastávky a od nádraží Rimini k zábavnímu parku Italia in miniatura. Jezdí jednou za 40 minut.
  • Linka 2 – okružní trasa od pláže San Giuliano přes nádraží Rimini a historické centrum zpět na pláž. Jezdí jednou za hodinu.

Vlakem po okolí

Zejména pro rychlou dopravu podél pobřeží poslouží také vlaky. Jsou výrazně rychlejší než autobusy, nevýhodou však je, že trať nevede tak blízko pobřeží jako autobusové linky 4 a 11 a také fakt, že na vlak nelze na něj použít autobusové jízdenky. Pokud však jedete jen jednou tam a zpět, vlak bývá často levnější než autobusová jízdenka.

Vlaky na tratích okolo Rimini provozuje pouze Trenitalia, jízdní řády tak najdete na webu trenitalia.com.

Jízdenky pro tyto regionální spoje nemusíte kupovat online dopředu. Na všech zastávkách jsou automaty, kde lze platit kartou i hotovostí. Jízdenku si vždy před nástupem musíte označit ve validátoru na nástupišti!

Příklady výhodných lokálních spojení vlakem:

  • Rimini – Riccione: 1-2x za hodinu, cesta trvá 8 minut a stojí 1,50 EUR
  • Rimini – Torre Pedrera: 1-2x za hodinu, cesta trvá 10 minut a stojí 1,50 EUR
  • Rimini – Bellaria: 1-2x za hodinu, cesta trvá 22 minut a stojí 2,50 EUR

Doprava Rimini – San Marino

Rimini je hlavní výchozí bod pro cestu do samostatného ministátu San Marino, který leží jen 13 km od města.

Mezi Rimini a hlavním městem San Marina jezdí pouze jeden autobusový dopravce, a sice Bonelli Bus. Cestou zastavuje i v sanmarinských městech Dogana, Serravalle a Borgo Maggiore.

Autobusy jezdí pouze 8x denně, o zimních nedělích jen 6x denně.

Lístek stojí 6 EUR a zpáteční cena není nijak zvýhodněna.

Jízdenku si zakoupíte v trafice naproti hlavnímu nádraží, už z dálky je označena velkým nápisem "Tickets San Marino". Automaticky vám prodají dvě jízdenky, jednu pro cestu tam, druhou pro cestu zpět. Lístek však bez problémů koupíte i u řidiče.

Chystáš se do Rimini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.