Toskánsko

Doprava v Toskánsku

Při dovolené v Toskánsku si pravděpodobně nevystačíte jen s pobytem v jednom městě, a proto se budou hodit informace o cestování a dopravě po Toskánsku. Díky kvalitní veřejné dopravě a relativně husté síti silnic máte bohaté možnosti na výběr.

Vlak

Cesta vlakem po Toskánsku je nejpohodlnější, nejrychlejší a nejfrekventovanější variantou dopravy. Alespoň pokud se pohybujete mezi většími městy, což naprostá většina turistů bude. Vlakem se totiž dostanete opravdu takřka do všech turisticky významných míst v Toskánsku.

Při pohybu čistě po Toskánsku využijete služeb jediného dopravce, a sice státních drah Trenitalia.

Jízdenky a vyhledávač spojení

Spojení si přehledně vyhledáte a rovnou koupíte jízdenky online na oficiálním webu trenitalia.com, pokud jste při cestách po Evropě využili oblíbený vyhledávač thetrainline.com, jízdenky na vlaky Trenitalia lze bez přirážky koupit i tam.

Pro nákup jízdenek a vyhledávání spojení lze využít i přehlednou mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store), která je dostupná i v angličtině. Po nákupu jízdenky už jen ukážete na mobilu QR kód průvodčímu.

Pokud nechcete nákup jízdenek řešit dopředu, není to žádný problém. Pro pohyb po Toskánsku si vždy vystačíte s místními spoji Regionale (R) nebo Regionale Veloce (RV), na které není potřeba kupovat lístky dopředu (neexistují zde místenky) a cena při koupi na nádraží je shodná jako při koupi s předstihem přes web / aplikaci. Na všech nádražích jsou automaty, ve kterých lze platit hotovostí i kartou, na hlavních stanicích můžete využít i pokladny.

Pozor! Nezapomeňte, že jízdenku z automatu nebo pokladny vždy musíte označit ještě před nástupem v zeleno-bílých označovačích rozmístěných po nástupištích.

Autobus

Do menších obcí je autobus mnohdy jedinou variantou dopravy, ale rozsáhlé autobusové sítě najdete i ve městech, kde funguje MHD a jako příměstskou dopravu mezi velkými městy, která vhodně doplňuje vlaky. Zjistit informace o autobusech je sice poněkud obtížné, protože všechny oficiální weby jsou jen v italštině, používání autobusů je ale ve skutečnosti jednoduché.

Všechny veřejné linky autobusů v Toskánsku jsou totiž zastřešené organizátorem autobusové dopravy Autolinee Toscane, na všech spojích po celém Toskánsku tak při cestě autobusem platí stejná pravidla i stejně drahé jízdenky.

Na oficiálním webu at-bus.it najdete zejména kompletní informace o jízdních řádech i aktuálních cenách tarifu, web je však pouze v italštině. Pro výběr jízdních řádů ve městě rozklikněte záložku "Servizi Urbani", kde se objeví seznam všech měst v Toskánsku, kde jezdí MHD, stačí kliknout na název. Pro výběr meziměstských jízdních řádů vyberte záložku "Servizi Extraurbani", kde se objeví seznam regionů podle zkratek:

 • AR - linky v okolí města Arezzo
 • CEV - linky v okolí měst Empoli a Castelfiorentino
 • FI - linky v okolí Florencie
 • GR - linky v okolí města Grosseto
 • LI - linky v okolí města Livorno
 • LU - linky v okolí města Lucca
 • MS - linky v okolí měst Massa, Carrara a Pontremoli
 • PI - linky v okolí Pisy
 • PO - linky v okolí města Prato
 • PT - linky v okolí města Pistoia
 • SI - linky v okolí města Siena
 • Servizi Regionali su gomma - frekventované spojení mezi velkými městy různých regionů

Jízdenky na autobus - ceny

Lístky na městské autobusy ve všech velkých toskánských městech (tzv. Capoluogo) stojí všechny 1,50 EUR a platí vždy 70 minut vyjma Florencie, kde platí 90 minut. Jízdenka zakoupená u řidiče stojí 2,50 EUR, ale je v plánu nákup lístků u řidiče zrušit. Jízdenky v menších městech (Maggiore) pak stojí 1,20 EUR a rovněž platí 70 minut. Výhodnější je vždy karnet 10 lístků.

 • Města Capoluogo: Florencie, Pisa, Siena, Lucca, Arezzo, Carrara, Grosseto, Livorno, Massa, Pistoia, Prato, oblast Valdarno
 • Města Maggiore: Cecina, Certaldo, Chianciano Terme, Chiusi, Colle di Val d'Elsa, Empoli, Follonica, Montecatini Terme, Montepulciano, Pescia, Piombino, Poggiobonsi, Pontedera, Portoferraio (Elba), Rosignano Marittimo, San Gimignano, Viareggio, Volterra

Jízdenky na meziměstské autobusy jsou odstupňované podle délky trasy a stojí od 1,50 EUR na nejkratších spojích po 16,20 EUR na nejdelších. Ve valné většině případů zaplatíte za lístek někde mezi 2,60 EUR a 6,20 EUR. Lístky zakoupené u řidiče jsou opět cca o 75% dražší.

Ve městech na nejvýznamnějších zastávkách (obvykle však jen u vlakových nádraží) najdete také modré automaty na jízdenky.

Kde koupit jízdenku

Lístky pořídíte ve všech trafikách "Tabacchi", často i v supermarketech či obchodech se suvenýry. Zejména trafiky Tabacchi najdete ve městech doslova na každém rohu a minimálně jedna je vždy i v těch nejmenších vesnicích. Jízdenky si můžete klidně koupit i dopředu a se slevou, budete-li kupovat karnet 4 lístků, který se vyplatí už při zpáteční cestě ve 2 osobách. V trafikách vždy řekněte, do jaké destinace jedete a podle toho by vám měli prodat jízdenky za odpovídající cenu.

Ve větších městech je vždy jedno hlavní autobusové nádraží, u kterého najdete speciální pokladnu Autolinee Toscane, kde můžete jízdenky rovněž nakoupit.

Mobilní aplikace Tabnet

Jste-li schopní se poprat s italštinou, pak můžete všechny jízdenky na městské i meziměstské spoje kupovat také přes mobilní aplikaci Tabnet (Google Play / App Store). Aplikaci Tabnet můžete navíc používat v mnoha italských městech.

V aplikaci je třeba se nejprve registrovat. Nejprve musíte zadat telefonní číslo s mezinárodní předvolbou (ve formě 00420, nikoliv +420), za minutku vám přijde SMS s kódem, který se automaticky zkopíruje do příslušného políčka, pak už stačí jen kliknout na "Conferma".

Po registraci už je možné nakupovat jízdenky. Nejprve si musíte zvolit lokalitu, v našem případě "Toscana (Tutti i comuni)". Pak už následuje výběr konkrétní jízdenky, kde si bez znalosti italštiny uděláme vysvětlivky:

 • Firenze Urbano = jízdenka na MHD ve Florencii (autobus i tram)
 • Urbano Capoluogo = jízdenka na MHD ve velkých městech, viz výpis o pár řádků výše
 • Urbano Maggiore = jízdenka na MHD v menších městech, viz výpis o pár řádků výše
 • Extraurbano = meziměstská jízdenka
 • Isole e Speciali = jízdenky na ostrovech Elba a Giglio
 • Extraurbano Veloce = dálkové meziměstské spoje
 • San Gimignano = rychlé spoje z turistického města San Gimignano do Florencie a Sieny

Další 3 typy jízdenek jako turista nevyužijete.

Po výběru konkrétní jízdenky se vám vždy objeví políčko pro zadání PSČ, které používají jen předplatitelé dlouhodobých jízdenek. Vy klikněte na políčko "Anonimo".

U meziměstských spojů vyberte vždy název města nebo lokality, ze které cestujete. Pokud si nejste jistí konkrétní zastávkou, stačí vybrat čistý název města bez dalšího konkretizujícího, například jen "Pisa". To samé vás pak čeká u výběru destinace.

Pak už následuje jen výběr možnost, zda chcete jen 1 jízdenku nebo karnet 4 (u meziměstských spojů), resp. 10 (u městských linek), výběr možnosti platby (vyberte Carta di Credito) a potvrzení platby.

První platba se často nepovede a aplikace se tváří jako nefunkční. Zkuste za minutu provést platbu znovu již uloženou kartou a platba proběhne úspěšně. Jízdenky se následně objeví v sekci "Non Attivi". Je třeba kliknout na zakoupenou jízdenku, potvrdit tlačítkem "Attiva Titolo" a voilà, jízdenka s čárovým kódem, který ukážete řidiči, je od této doby aktivní. Po uplynutí platnosti se sama přesune do sekce "Scaduti", tedy propadlých lístků.

Autem

Pokud se chcete vypravit na toskánský venkov do malých vesniček, kam autobusy jezdí dost nepravidelně, bude rozhodně nejlepší volba cestování autem.

Necestujete-li vlastním autem, pak není nic snazšího než si po příletu půjčit auto v autopůjčovně.

Půjčení auta Toskánsko

V Toskánsku jsou dvě hlavní letiště a na obou z nich sídlí většina velkých mezinárodních autopůjčoven doplněných o několik místních. Všechny půjčovny můžete přehledně srovnat například na webu rentalcars.com podle vašich vlastních kritérií. Auto následně můžete i rezervovat.

Na nižší ceny vždy narazíte v Pise, kde působí přeci jen o trochu více autopůjčoven. U místních firem si auto na 4 dny půjčíte cca od 2 900 Kč, zatímco ve Florencii ceny začínají na 3 500 Kč. K půjčení auta v Toskánsku není potřeba mezinárodní řidičák, vystačíte si s klasickým českým.

Na hlavních tazích očekávejte velmi kvalitní silnice a dálnice, zatímco v horských a venkovských oblastech vás čekají užší a velmi klikaté silničky, stejně jako v historických centrech měst. Pravidla silničního provozu jsou zde prakticky identická jako v ČR.

Oříškem bude parkování ve větších městech, kde jsou prakticky všude modré zóny určené pouze pro rezidenty. V okolí památek však vždy najdete velká placená parkoviště, počítejte s cenami mezi 1,50 EUR2 EUR na hodinu. Naopak v menších městech a vesničkách bývá parkování bezproblémové a zdarma.

Chystáš se do Toskánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 07. 2022
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Andrea
před 10 měs

Ahoj, mám otázku k aplikaci Tabnet a nákupu jízdenek.

Z vašich printscreenů vidím, že platnost jízdenky je tam jeden rok. Myslíte, že tedy můžu zkusit koupit jízdenku ještě v ČR a aktivovat si ji až za dva dny v Itálii? díky moc.

Kryštof Hájek
před 10 měs

Ahoj, fungovat by asi mohlo bez problémů, resp. nevidím důvod, proč by to nešlo. Jízdenka by v sekci "Non attivi" skutečně měla vydržet rok, dokud ji neaktivujete.