Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Toskánsko
Průměrné teploty pro celou oblast

10 °C

13 °C

15 °C

18 °C

23 °C

27 °C

30 °C

30 °C

26 °C

20 °C

14 °C

11 °C

Počasí v Toskánsku

Toskánsko patří k největším a geograficky nejrozmanitějším regionům v Itálii, což znamená také velké rozdíly v klimatu napříč krajem. Zatímco pobřežní oblasti se těší vlhkému středomořskému klimatu s mírnými zimami a velmi teplými léty, kopcovité vnitrozemí se spíš blíží mírnému podnebnému pásu. I zde jsou však léta obecně teplejší než ve střední Evropě a naopak zimy výrazně teplejší.

Specifické podnebí pak panuje na celé severní hranici Toskánska, která je obklopena horami sahajícími do výšek až 1 900 metrů. Klima je zde velmi podobné mírnému pásu s velkými rozdíly teploty mezi létem a zimou.

Ubytování v Toskánsku

Počasí na jaře

Jaro v Toskánsku začíná už půlce března rozkvetlými květinami a svěží bujnou zelení po vlhké teplé zimě. Teploty vzduchu se pohybují mezi 15 a 23 °C a déšť se objevuje většinou v podobě přeháněk, které nijak zásadně dovolenou neovlivní.

Jarní počasí v Toskánsku je ideální pro poznávání měst a památek i pro výlety do toskánské krajiny. Až do začátku dubna se v partiích hor nad 1 000 metrů nad mořem může držet sníh a ranní mrazíky.

Počasí v létě

Léto je hlavní plážovou sezónou i zde, v Toskánsku. Místní pláže se těší z teplot přes 30 °C a neustálého slunečního svitu, déšť se objevuje na pobřeží jen opravdu výjimečně a ve vnitrozemí obvykle jen formou bouřek několikrát do měsíce. Zejména srpen a začátek září jsou nejsušší měsíce a toskánská krajina se ze svěží zelené mění na hnědožlutou.

V létě vyrazíte do Toskánska za typickou plážovou dovolenou, výlety do hor, kde vládne příjemné počasí a pozdní léto bude ideální pro objevování regionů vína.

Počasí na podzim

Toskánsko na podzim je krásné. Suchá hněď se díky častějším přeháňkám opět zazelená, k barvení listů na stromech dochází výrazně později než v Česku – zhruba na přelomu listopadu a prosince, kdy se Toskánsko promění na zeleno-žluto-červenou zemi. Nádherné scenérie se vám naskytnou při výletech do krajů vinic a ideální teploty mezi 14 a 20 °C vás budou lákat k objevování měst.

Na podzim také vrcholí zrání citrusů i vína.

Počasí v zimě

První týdny zimy v prosinci sice patří k nejdeštivějším obdobím, jen zřídkakdy však prší celý den v kuse. Teploty klesají na průměrných 11 °C, v horách ale pravidelně pod nulu a partie nad 1 000 metrů už od konce listopadu pokrývá sníh.

Zimní období je ideální k toulkám po památkách a městech.

Kdy jet do Toskánska

Toskánsko je celoroční destinací, záleží jen na tom, za jakým cílem sem vyrážíte.

Cestujete-li za slunným středomořským létem, koupáním v moři či chození po horách, vypravte se do Toskánska mezi červnem a polovinou září, kdy jsou nejvyšší teploty a jistota slunečného počasí.

Pokud je vaším hlavním cílem chození po památkách a městech, cestujete kdykoliv během roku, jen v létě je třeba počítat s teplotami přes 30 °C.

Je-li hlavním záměrem se vypravit do Toskánska během vinobraní, pak se sem vydejte na přelomu září a října.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu