Turin

Počasí v Turíně a kdy sem jet

Počasí v Turíně

Turín leží v severní Itálii na úpatí Alp, z druhé strany jej chrání kopce pohoří Monferrato. Právě horské masivy mají poměrně výrazný vliv na turínské klima, které je mírné a dá se spíš přirovnat ke klimatu střední Evropy.

Léta jsou tu nicméně o něco teplejší než severně od Alp, zimy bývají přímo v Turíně mírné s podprůměrným spadem srážek, v horách však sněží poměrně často.

Teploty během roku

Jaro je v Turíně nejdeštivější období z celého roku, zejména v dubnu a květnu. Nepředstavujte si však celodenní prudké lijáky, ale spíš mírnější přeháňky objevující se v průměru 11 dní v měsíci.

Běžné jarní teploty jsou příjemné a stoupají na 15 až 20 °C. Na jaře je všechno svěže zelené, rozkvetlé a v turínských řekách je dostatek vody, což později v roce nebývá úplně standardní jev.

Léto bývá přímo v Turíně horké a suché. Průměrné teploty stoupají až na 28 °C, přičemž nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen. Tropické teploty přes 32 °C ale nejsou ničím výjimečným. Pokud se chcete trochu ochladit, není nic snazšího než nasednout na vlak či autobus a do hodiny už se můžete procházet ve výškách nad 1 000 m n. m. v Alpách, kde jsou teploty vždy výrazně příjemnější.

Podzim v Turíně je velmi příjemné roční období. Teploty se pohybují kolem hodnot 17 °C a sychravé počasí se tu nevyskytuje zdaleka v takové míře jako severněji v Evropě. Na podzim prší jen mírně a málokdy budete mít smůlu na déšť trvající víc než pár hodin.

Zima bývá přímo ve městě mírná a teploty se pohybují okolo 3 až 7 °C. Samotný Turín leží celý v nížině a tudíž jsou přímo ve městě srážky většinou dešťové a sněží zde poměrně málo. Stačí však popojet o 30 až 40 km západněji a ocitnete se v alpské zimní pohádce se sněhem teplotami pod nulou.

Tabulka teplot během roku

Turín - Ideální celoroční destinace

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
3 °C
únor
sníh
8 °C
březen
přeháňky
13 °C
duben
přeháňky
16 °C
květen
přeháňky
21 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
jasno
28 °C
srpen
jasno
27 °C
září
jasno
23 °C
říjen
polojasno
17 °C
listopad
přeháňky
11 °C
prosinec
přeháňky
5 °C

Kdy jet do Turína

Turín je celoroční destinace. Každá část roku je vhodná pro jiné aktivity, ale neexistuje cestovatelsky vyloženě špatné roční období.

Míříte-li do Turína na pár dní městské turistiky, pak se nezdráhejte vyrazit sem po celý rok. I kdyby vás chytly deště, není nic jednoduššího než se schovat do místních muzeí, paláců či kavárniček.

Jsou vaším cílem Alpy? Pro pěší turistiku jsou nejlepší měsíce květen až září. V říjnu už může být ve vyšších partiích nepříznivé deštivé počasí, naopak v dubnu bude ještě spousta stezek pod sněhem.

Za lyžováním se pak do Alp v okolí Turína vypravte ideálně mezi lednem a březnem, kdy tu bývá nejvíce sněhu. Přeci jen jsou místní Alpy už poměrně jižně a sníh v jarních měsících rychle ubývá. Na počátku zimy se první sjezdovky spouští až v polovině prosince.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 27. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.