Turin

Co dělat v Turíně

Po stopách královského rodu Savojských

Zlaté časy Turína se datují do 16. až 18. století, kdy byl největším a později i hlavním městem tehdejšího Savojska. Zemi panovala dynastie rodu Savojských, po nichž v Turíně zůstaly hlavní městské paláce.

Všechny rezidence královského rodu Savojských jsou dokonce zapsané na společném seznamu kulturního dědictví UNESCO. Z nejvýznamnějších paláců určitě doporučujeme k návštěvě tyto památky:

Do doby panování Savojských můžeme zařadit také oblíbenou Baziliku Superga stojící na stejnojmenném kopci za městem.

Poznejte turínské pasáže

Turín se může pochlubit třemi prostornými vnitřními pasážemi, či spíše krytými ulicemi, které vás uhranou nejen svoji architektonickou krásou, ale i praktičností za škaredého počasí a útulnou atmosférou v místních kavárničkách a obchodech.

Kam za turínskými pasážemi?

  • Galleria Subalpina (poloha na mapě) – nádherná pasáž v blízkosti Piazza Castello nabídne několik restaurací, kaváren nebo třeba kino
  • Galleria San Federico (poloha na mapě) – zdobená pasáž poblíž Via Rome koresponduje s bohatstvím Turína a nabízí kavárny, restaurace, kino i obchody
  • Galleria Umberto I. (poloha na mapě) – nachází se u Piazza della Repubblica a honosí se elegantní architekturou, restauracemi a kavárnami

Objevte turínská muzea

Na "první dobrou" možná neoznačíte Turín za město se světoznámými muzei, ale minimálně dvě z nich zaujímají ve světovém srovnání přední příčky.

V Turíně najdete druhé největší muzeum světa mapující egyptskou civilizaci. Místní Museo Egizio obsahuje na 37 000 artefaktů napříč tisíciletími.

K nejoblíbenějším italským muzeím se pak řadí Muzeum automobilismu, což je pro metropoli italského automobilového průmyslu samozřejmostí.

Pěší turistika

I přesto, že Turín samotný je obrovskou metropolí s poměrně malou plochou zeleně, do města můžete vyrazit i za pěší turistikou. Přímo na východních hranicích města se od břehu řeky Pád zvedají zelené kopce Přírodního parku Superga protkané desítkami turistických stezek.

Nespornou výhodou je fakt, že na vrcholky kopců se snadno dostanete autobusy turínské MHD nebo dokonce kolejovou lanovkou, která vás zaveze k bazilice Superga.

A na západ od Turína se pak naskýtají pro pěší turistiku doslova nekonečné příležitosti v podobě Alp, jež se zvedají jen pár kilometrů za městem...

Výlet ke klášteru San Michele

Symbol regionu Piemont, jehož je Turín hlavním městem, je románsko-gotický klášter ze 13. století stojící na vysokém skalním ostrohu nad údolím Susa v Alpách.

Nachází se asi 30 km západně od Turína a je velmi oblíbeným cílem jednodenních výletů z města. Dostanete se sem snadno autem (srovnejte ceny autopůjčoven), ale i vlakem, autobusem nebo pěšky.

Detailní informace o dopravě ke klášteru, cenách vstupenek, otevírací době, ale i o historii najdete v našem miniprůvodci po Sacra di San Michele.

Za turistikou do Alp

Turín je hlavní vstupní branou do Kottických a Grajských Alp rozkládající se v širokém pásu na hranicích Itálie s Francií.

Nejpopulárnějším místem pro turistiku je údolí Susa táhnoucí se prakticky přímo z Turína směrem k francouzským hranicím. Alpy jsou přitom z Turína výborně dostupné autem po dálnici A32 i po železnici, která vede celým údolím Susa až do Bardonecchie a dál tunele do Francie směrem do Chambéry.

Značené turistické stezky jsou dobře zobrazeny třeba na serveru mapy.cz.

Lyžování

I když samotný Turín leží v nížině, slouží jako hlavní výchozí bod pro cestu do lyžařských středisek západních Alp.

Z Turína je nejlépe dostupné středisko Bardonecchia se 100 km sjedzovek, kam se dostanete autem po dálnici A32 i každou hodinu vlakem linky sfm 3. Nádraží v Bardonecchii se nachází jen 300 metrů od prvních lanovek.

Ještě slavnější středisko Sestriere - Oulx - Via Lattea se rozprostírá podél celé horní části údolí Susa a nabídne dohromady přes 400 km sjezdovek. Kromě auta se i sem dostanete vlakem linky sfm 3 do stanice Oulx. Odtud jezdí dál ve směru Cesano Torinese linkové autobusy.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.