Turin

Doprava v Turíně

Pro pohyb po městě v Turíně využijete tramvaje, autobusy, jednu linku metra a několik tras příměstské železnice, které se v centru sjíždějí do jednoho koridoru a fungují skvěle pro rychlou přepravu po městě na větší vzdálenosti.

Výhodou Turína je fakt, že většina památek je koncentrovaná v centru a klidně celý den si vystačíte s pěší chůzí.

Jízdenky na MHD

Existují základní dva typy jízdenek, před jejichž koupí se musíte rozhodnout, zda budete používat pouze dopravní podnik GTT (metro, tramvaje a autobusy) nebo i městskou železnici SFM.

Metro + tramvaj + autobus

Turín není zase tak velké město, takže chcete-li šetřit na jízdenkách, určitě si v pohodě vystačíte pouze s těmito prostředky.

  • 1,70 EUR – přestupní jízdenka na 100 minut, lze využít však pouze 1x jízdu metrem
  • 4 EUR (3 EUR při koupi přes mobilní aplikaci) – celodenní jízdenka (platná pouze v daný kalendářní den)
  • 7,50 EUR – platí 48 hodin
  • 10 EUR – platí 72 hodin

Výše uvedené jízdenky platí pouze v rámci zóny U, která pokrývá hranice města Turína. Vypravíte-li se za hranice Turína, budete muset připlatit za separátní jízdenku. Výpočet jízdného mimo Turín najdete na webu dopravního podniku (pouze v italštině).

Kde koupit jízdenky?

Lístky nejsnáze koupíte v mobilní aplikace To Move (k dispozici pouze na Google Play). Při vstupu do metra stačí načíst QR kód u turniketu, v tramvajích a autobusech nemusíte načítat nic, pouze v případě kontroly revizorem.

Jízdenky lze zakoupit také v automatu ve všech stanicích metra (platba kartou i hotovostí) nebo přímo u speciálních turniketů rovnou kartou stylem "Tap and Go". Tento systém je umožněn taky v nejmodernějších autobusech, kterých je však zatím menšina.

Klasické papírové jízdenky koupíte také v trafikách, některých supermarketech či kavárnách. Celkem je v Turíně 750 prodejních míst.

Vlak + metro + tramvaj + autobus

Budete-li potřebovat cestovat i příměstskou železnicí v rámci města, vyplatí se zakoupit integrované jízdenky, které se však bohužel neprodávají v celodenních variantách.

  • 1,70 EUR – jedna jízda po městské zóně A
  • 3,50 EUR Integrato A – platí 100 minut pro městskou zónu U + jednu navazující zónu A
  • 4 EUR Integrato B – platí 120 minut pro městskou zónu U + navazující zóny A, F, L, O, R

Metrem a vlakem lze v rámci platnosti jízdenky jet pouze 1x.

Tyto jízdenky koupíte pouze ve stanicích vlaků v automatech SFM i Trenitalie.

Mapy a jízdní řády

Vyhledávač jízdních řádů po zadání výchozí a cílové zastávky nejlépe funguje na Google Transit, na který odkazuje i samotný turínský dopravní podnik GTT.

Jízdní řády metra, tramvají a autobusů dopravního podniku GTT najdete na těchto odkazech:

Jízdní řády pro vlaky linek sfm najdete nejpřehledněji po zadání výchozí a cílové stanice na webu trenitalia.com.

Metro v Turíně

Turín je jedno z mála měst provozující metro, se kterým se většina turistů vůbec nesetká. V Turíně jezdí pouze jedna linka podzemního automatického metra bez řidiče a míjí většinu turistických zajímavostí.

Metro linky "M" totiž spojuje jižní sídliště Lingotto a západní obytné čtvrti s centrem a oběma nádražími, avšak historické centrum s největší koncentrací památek zcela míjí.

Pokud přesto metro využijete, každá stanice je vybavena jízdenkovými automaty a turnikety, přes které se prochází. Vložte jízdenku do turniketu, projděte skrz něj a nezapomeňte si jízdenku opět sebrat z druhé strany turniketu.

Tramvaje v Turíně

Nejpřehlednější dopravu po centru představují tramvajové linky, kterých brázdí ulice Turína celkem 7. Tramvajemi se dostanete k většině památek v centru města a přes den mají jednotlivé linky interval pouhých 7 minut (o víkendech 10 až 12 minut).

Na tramvajových zastávkách nejsou žádné automaty, jízdenky proto kupte v trafice nebo přes mobilní aplikaci. Uvnitř tramvaje jsou pouze automaty pro jednu jízdu za 1,70 EUR.

Uvnitř tramvaje při každé jízdě vložte jízdenku do validátoru.

Nastupovat a vystupovat můžete všemi dveřmi.

Autobusy v Turíně

Široká síť autobusových linek vás doveze do všech koutů města. Modro-žluté autobusy dopravního podniku GTT jezdí na páteřních linkách přes centrum města každých 8 až 12 minut.

Uvnitř autobusu při každé jízdě vložte jízdenku do validátoru.

Nastupuje se pouze předními dveřmi, výstup pak je možný dvojicí zadních dveří.

Vlaky sfm

Síť městské železnice označená jako sfm je nejrychlejší forma dopravy na větší vzdálenosti a do destinací za městem. V rámci města projíždějí všechny linky pospolu po hlavní severo-jižní trati, takže výsledný interval přímo v Turíně je velmi krátký a pohybuje se mezi 4 a 10 minutami.

Jednotlivé linky pak mívají interval 30 až 60 minut.

Při pohybu po městě jsou vlaky využitelné zejména mezi stanicemi Lingotto, Porta Susa a Stura.

Budete-li používat papírové jízdenky, vždy si je musíte označit ve validátoru před vstupem do vlaku. Označovače mají červeno-bílou barvu a nacházejí se na nástupištích i v nádražních halách.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.