Turin

Jak se dostat do Turína

Turín je významná metropole s vlastním letištěm, vysokorychlostní železnicí i mezinárodním spojením vlaky či autobusy do Francie. Město je snadno dostupné i autem nebo autobusem, nejpohodlnější dopravou ale obvykle bývá právě rychlovlak, zejména z blízkého Milána.

Letecky do Turína

Turínské letiště nepatří mezi největší v Itálii, ale pyšní se poměrně rozsáhlou sítí do významných evropských destinací včetně low-cost spojení. Nejvíce spojení z letiště v Turíně zajišťují aerolinky Ryanair, Wizz Air a Volotea.

Nejlevnější letenky do Turína z Prahy nabízí Ryanair na své přímé lince, která létá 2x týdně. Průměrná cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 2 000 Kč, ale v akcích se lze dostat na ceny i pod 1 000 Kč za zpáteční let.

Ryanair létá do Turína přímo i z Krakowa nebo Wroclawi. Naopak s Vídní či Bratislavou Turín nemá žádné přímé spojení.

Mnoho turistů pro cestu do Turína využije výrazně častější spojení do Milána, odkud pak pokračují do Turína velmi frekventovaným železničním spojením.

Vlak do Turína

Turín leží na významné železniční křižovatce a konci hlavní italské vysokorychlostní tratě. Vlak je rozhodně nejfrekventovanější i nejpohodlnější forma dopravy při cestách z Turína po severní Itálii i za hranice do Francie.

Kupujete-li jízdenky na dálková spojení nebo vlaky vyšší kvality (InterCity, Frecciargento, Frecciabianca, Frecciarossa, Italo), pro nejnižší cenu je vhodné tyto lístky zakoupit online s předstihem alespoň 3-4 týdnů. Do Turína jezdí dva hlavní dálkoví dopravci, jízdenky a jízdní řády najdete na těchto odkazech:

 • italotreno.it – většinou levnější než Trenitalia, ale nabídne spojení pouze na vysokorychlostních tratích
 • trenitalia.com – široká nabídka spojů po celé Itálii

U regionálních spojů (Regionale nebo Regionale Veloce) můžete jízdenky rovněž koupit online, ale cena je stále stejná i v případě, že lístek koupíte až těsně před odjezdem na nádraží. V případě, že jízdenku koupíte na nádraží, ať už v automatu nebo na pokladně, vždy ji musíte označit ve validátoru v nádražní hale nebo na nástupišti ještě před nástupem do vlaku!

Regionální vlaky z Turína provozuje pouze Trenitalia.

Příklady cen a jízdní dob vlaků z Turína

 • Milán – 2-4x za hodinu, doba jízdy 1 hodina, cena od 5,90 EUR u rychlovlaku Italo, od 10,90 EUR u Trenitalie
 • Řím – 2-3x za hodinu, nejkratší doba jízdy 4,5 hodiny, ceny od 25 EUR u rychlovlaku Italo, od 27 EUR u Trenitalie
 • Janov – 1x za hodinu, doba jízdy 2 hodiny, běžná cena 12,90 EUR, s větším předstihem i od 9,90 EUR
 • Aosta – 1x za hodinu, doba jízdy 2 hodiny, běžná cena 9,65 EUR
 • Chambéry (Francie) – 2x denně přímý vlak, doba jízdy 2,5 hodiny, cena od 25 EUR
 • Paříž (Francie) – 2x denně přímý vlak, doba jízdy 6 hodin, cena od 35 EUR

Nádraží v Turíně

Turín má 3 velká nádraží, z nichž dvě jsou v centru města.

 • Torino Porta Nuova (poloha na mapě) – koncové nádraží pro naprosto většinu všech dálkových vlaků, nachází se přímo v centru
 • Torino Porta Susa (poloha na mapě) – nové podzemní nádraží přímo v centru, staví zde všechny vlaky směrem na Milán a dál Boloňa, Florencie, Řím... Je výhodnější pro výstup/nástup do/z centra, protože leží o něco blíže než Porta Nuova a ušetříte si navíc cca 10 minut jízdy
 • Torino Lingotto (poloha na mapě) – nádraží na jihu města zejména pro spoje jezdící na jih směr Janov či Savona

Autobusem do Turína

Dálkové autobusy v Itálii jsou moderní a poměrně spolehlivé, ale jízdní doba a komfort skoro nikdy nepředčí vlaky. Na některých trasách (například do Milána, Boloni nebo Florencie) nejsou autobusy konkurenceschopné ani cenově, ale na středně dlouhých a dlouhých trasách už může být cena oproti vlaku výrazně nižší.

Nejlevnější jízdenky při koupi s předstihem cca 1 měsíc obvykle nabídne dopravce Itabus, který často jezdí už od 2 EUR. O něco frekventovanější a mírně dražší spoje pak nabízí známý dopravce Flixbus.

Autobusy hrají prim především v mezinárodní dopravě, kde oproti vlakům nabídnou mnoho zajímavých spojení bez přestupu od 350 Kč. Mezinárodní jízdenky na autobus koupíte výhradně na webu Flixbusu.

Výhodné mezinárodní linky bez přestupu jsou hlavně na těchto trasách:

 • Turín – Nice – Marseille
 • Turín – Grenoble
 • Turín – Lyon
 • Turín – Ženeva

Autobusový terminál dálkových spojů Flixbus a Itabus se nachází na ulici Corso Vitorio Emmanuele II. západně od centra (poloha na mapě). Dostanete se sem například tramvají číslo 9 nebo 16 a autobusovými linkami 55 nebo 68.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 27. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.