Jamajka
Jamajka

Bezpečnost na Jamajce

Zdraví 

Zdravotní péče je na Jamajce na dostatečné úrovni. Nejlepší fakultní nemocnice se nachází ve městě Kingston a Montego Bay. Dále zde existují veřejné nemocnice, pediatrické polikliniky a různé zdravotní střediska či kliniky. Záchranná služba vyjíždí pouze do přístupných míst a krátkých vzdáleností. Počítejte s tím, že mimo město pro vás nepojede.

Před cestou si určitě sjednejte kvalitní cestovní pojištění. V případě nemoci, úrazu, návštěvy doktora se platí hotově, většina středisek je soukromých. Vždy si uschovejte doklady o zaplacení pro případné proplacení od pojišťovny. 

Pití vody z kohoutku je v turistických oblastech bezpečné, ale pro jistotu se zeptejte v hotelech či zakupte balenou vodu.

Kriminalita 

Jamajka je 5. zemí světa s největší kriminalitou. Ale nebojte, Jamajka je poměrně bezpečnou zemí. Není se čeho obávat, pokud se budete zdržovat v turistických oblastech, budete se chovat jako návštěvník, nebudete porušovat zákony, nebudete navštěvovat ghetta apod. Po setmění se v turistických oblastech doporučuje zvýšená opatrnost a vyhýbání se nebezpečným místům (okrajové čtvrti velkých měst, slumy, temná zákoutí).

Vysoká kriminalita se týká chudých městských oblastí a zvláště některých částí města Kingston. 

Vysokému riziku se vystavíte v případě, že budete konzumovat drogy. I přesto, že na ostrově roste marihuana jako plevel, kouření a prodávání drog je zde stále nelegální. 

Riziko katastrof 

Ostrov leží v hurikánové oblasti, ale tyto pohromy nezasahují ostrov často. Poslední silnější hurikán se přes Jamajku prohnal v roce 2002.

Internet a elektřina

K internetu se můžete připojit pomocí wifi, které je už běžně skoro v každé restauraci a hotelu. Počítejte s tím, že někde za wifi zaplatíte. Free wifi (rozumějte extrémně pomalá wifi) se většinou nachází v lobby. Samozřejmě to zase platí pro již zmiňované letoviska. Mimo tyto letoviska s připojením k internetu moc nepočítejte. K dostání jsou také simkarty s kreditem. Před koupí si určitě pozorně přečtěte podmínky.

Na ostrově se používají americké typy zásuvek, takže určitě nezapomeňte na redukci.

Důležité kontakty 

  • Policie: 119
  • Záchranná služba: 110
  • Hasiči: 110
  • Je možné použít jednotné číslo: 911
  • Generální konzulát pro ČR v New Yorku:+1-646-422-3344,(KO-linka 3305, sekretariát 3301)

Chystáš se na Jamajku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jana Little
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.