Jamajka
Jamajka

Doprava na Jamajce

Jak na Jamajku

Nejlepší způsob dopravy na Jamajku je letecky. Na ostrově se nachází hned dvě mezinárodní letiště:

1. Montego BayD. Sangster International Airport (zkr. MBJ)

2. Kingston N. Manley Internation Airport (zkr. KIN)

Doba letu z Prahy trvá přibližně kolem 30 hodin a průměrná cena letenky z Prahy většinou neklesá pod 22.000 Kč. Záleží na počtu přestupů atd. 

Na ostrov se také můžete dopravit turistickou lodí, nejčastěji z USA do města Ocho Rios.

Jak se nejlépe dopravovat 

Jamajka převzala z dob britské kolonie jízdu vlevo. Po ostrově je možné se přepravovat auty, taxi, autobusy, a pokud máte hodně peněz, tak i letecky z jedné turistické oblasti do druhé. 

Půjčení auta 

Na Jamajce si bez velkého problému půjčíte auto. Půjčovny se vyskytují ve všech turistických oblastech. Auto si můžete půjčit, pokud vlastníte mezinárodní řidičský průkaz a platný cestovní pas. Na ostrově je přibližně 15.000 km silnic, z toho 4.000 km jsou dobře udržované (především oblast města Kingston). Což není mnoho. Jezdí se vlevo, takže pokud na to nejste zvyklí, neriskujte to. Cesty jsou kopcovité, ve špatném stavu, řidiči troubí, kde se dá, pravidla provozu se moc nedodržují, všechno je víceméně chaotické.

Mezi základní pravidla provozu patří dodržování max. rychlosti 50 km/h ve městě a mimo město max. rychlost 80 km/h. Je možné půjčit si motocykl, ale nedoporučujeme to vzhledem ke stavu silnic.

Ceny půjčovného na jeden den startují od JMD 11.300. Cena paliva se přibližně pohybuje okolo 120 jamajských dolarů za litr.

Veřejná doprava

Pokud chcete zažít typickou jamajskou dopravu, doporučujeme jízdu taxi. Je to jeden z nejběžnějších typů dopravy na ostrově. Taxi vás bez problému odveze do 2 hodiny vzdáleného města. Ale má to jedno úskalí. Taxi neustále po cestě přibírá cestující, takže není výjimkou, když v autě pro pět cestujících pojede cestujících sedm (či více). 

Po ostrově se dá také cestovat autobusem. Ale nečekejte autobusy s pevným jízdním řádem jako v ČR. Na vyznačeném místě nasednete do (většinou menšího) autobusu a čekáte, dokud autobus není plný. Jinak nevyjede. Může se stát, že si počkáte klidně i 1,5 hodiny. Ale žádný problém. Čekání vám může zpříjemnit špinavý pobuda, který nabízí čerstvě oloupané pomeranče. Jízda autobusem se doporučuje zdravým jedincům, jelikož vystupování/nastupování občas probíhá za jízdy. Platí, že nejlepší a nejaktuálnější informace o jízdních řádech a zastávkách vám podají místní, bez ptaní neodjedete. Obvyklá cena za 50 km jízdy je asi 100 JMD.

Výjimku tvoří dálková doprava mezi hlavními centry, typicky Kingston, Montego Bay a Ocho Rios, kde můžete využít moderních autobusů, například společnosti Knutsford Express. Za cestu z Kingstonu do Montego Bay zaplatíte asi 2.500 JMD a pojedete 5 hodin.

Hotely a cestovní kanceláře mají nasmlouvané autobusy v lepší kvalitě a jezdí většinou načas. Vyskakování za jízdy se tu nemusíte bát.

Chystáš se na Jamajku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Jana Little
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.