Průvodce státem
Jamajka
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Jamajce

Jak na Jamajku

Nejlepší způsob dopravy na Jamajku je letecky. Na ostrově se nachází hned dvě mezinárodní letiště:

1. Montego BayD. Sangster International Airport (zkr. MBJ)

2. Kingston N. Manley Internation Airport (zkr. KIN)

Doba letu z Prahy trvá přibližně kolem 30 hodin a průměrná cena letenky z Prahy většinou neklesá pod 22.000 Kč. Záleží na počtu přestupů atd. 

Na ostrov se také můžete dopravit turistickou lodí, nejčastěji z USA do města Ocho Rios.

Jak se nejlépe dopravovat 

Jamajka převzala z dob britské kolonie jízdu vlevo. Po ostrově je možné se přepravovat auty, taxi, autobusy, a pokud máte hodně peněz, tak i letecky z jedné turistické oblasti do druhé. 

Půjčení auta 

Na Jamajce si bez velkého problému půjčíte auto. Půjčovny se vyskytují ve všech turistických oblastech. Auto si můžete půjčit, pokud vlastníte mezinárodní řidičský průkaz a platný cestovní pas. Na ostrově je přibližně 15.000 km silnic, z toho 4.000 km jsou dobře udržované (především oblast města Kingston). Což není mnoho. Jezdí se vlevo, takže pokud na to nejste zvyklí, neriskujte to. Cesty jsou kopcovité, ve špatném stavu, řidiči troubí, kde se dá, pravidla provozu se moc nedodržují, všechno je víceméně chaotické.

Mezi základní pravidla provozu patří dodržování max. rychlosti 50 km/h ve městě a mimo město max. rychlost 80 km/h. Je možné půjčit si motocykl, ale nedoporučujeme to vzhledem ke stavu silnic.

Ceny půjčovného na jeden den startují od JMD 11.300. Cena paliva se přibližně pohybuje okolo 120 jamajských dolarů za litr.

Silnice na Jamajce

Veřejná doprava

Pokud chcete zažít typickou jamajskou dopravu, doporučujeme jízdu taxi. Je to jeden z nejběžnějších typů dopravy na ostrově. Taxi vás bez problému odveze do 2 hodiny vzdáleného města. Ale má to jedno úskalí. Taxi neustále po cestě přibírá cestující, takže není výjimkou, když v autě pro pět cestujících pojede cestujících sedm (či více). 

Po ostrově se dá také cestovat autobusem. Ale nečekejte autobusy s pevným jízdním řádem jako v ČR. Na vyznačeném místě nasednete do (většinou menšího) autobusu a čekáte, dokud autobus není plný. Jinak nevyjede. Může se stát, že si počkáte klidně i 1,5 hodiny. Ale žádný problém. Čekání vám může zpříjemnit špinavý pobuda, který nabízí čerstvě oloupané pomeranče. Jízda autobusem se doporučuje zdravým jedincům, jelikož vystupování/nastupování občas probíhá za jízdy. Platí, že nejlepší a nejaktuálnější informace o jízdních řádech a zastávkách vám podají místní, bez ptaní neodjedete. Obvyklá cena za 50 km jízdy je asi 100 JMD.

Výjimku tvoří dálková doprava mezi hlavními centry, typicky Kingston, Montego Bay a Ocho Rios, kde můžete využít moderních autobusů, například společnosti Knutsford Express. Za cestu z Kingstonu do Montego Bay zaplatíte asi 2.500 JMD a pojedete 5 hodin.

Hotely a cestovní kanceláře mají nasmlouvané autobusy v lepší kvalitě a jezdí většinou načas. Vyskakování za jízdy se tu nemusíte bát.

Don’t worry, be ... in Jamaica!

Jamajka je třetím největším ostrovem ve Velkých Antilách v Karibském moři. Nachází se přibližně 145 km jižně od Kuby a 200 km od Dominikánské republiky. 

Ruku na srdce, komu se jako první nevybaví film „Kokosy na sněhu“, marihuana a vysmátí černoši s dredy?

Jamajka je místo, kde vznikl hudební žánr reggae (B. Marley), narodil se zde nejrychlejší běžec Usain Bolt, pěstuje se zde jedna z nejlepších káv světa. Je známá také svým vynikajícím rumem a současně vám může nabídnout krásné písečné pláže s azurovým mořem, spoustu adrenalinových zážitků a nekonečnou relaxaci v rytmu reggae. 

Průvodce pro tebe napsal Jana Little
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Jamajce.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - červenec
Jamajka je mimo oblast hurikánů, můžeme vyrazit celý rok.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jana Little
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu