Průvodce státem
Jamajka
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Jamajce

Historie v kostce 

Jamajka byla objevena Kryštofem Kolumbem roku 1494 a následně kolonizována Španělskem. V období let 1655–1962 byla Jamajka kolonií Velké Británie. V letech 1674–1688 stál v čele Jamajky guvernér (anglický pirát) Henry Morgan. Tento guvernér dal jméno známému rumu Captain Morgan, který se začal od roku 1944 na Jamajce vyrábět. V současné době se tento rum vyrábí na ostrově Puerto Rico, odkud se vyváží do celého světa. Jamajka vyhlásila 6. srpna 1962 Velké Británii nezávislost a od té doby je konstituční monarchií v čele s královnou Alžbětou II. 

Lidé

Na ostrově žije okolo 2,8 mil. obyvatel. Největší procento obyvatel tvoří černoši (92 %). Běloši tvoří přibližně 0,3 % populace a míšenců je zhruba 7,3 %. Ostrov obývají také Indové (1,3 %), kteří většinou vlastní obchody s jamajskými suvenýry.

Jamajčané jsou velmi nábožensky založení, ale jsou také velmi přátelští a společenští. Vyžadují respekt.

Svátky 

Mezi nám známé svátky, které zde slaví, patří:

 • 1. leden – Nový rok 
 • Březen–duben klasicky Velikonoce (Velký pátek a Velikonoční pondělí)
 • 1. květen – Svátek práce
 • Vánoce se slaví 25. prosince a 26. prosince mají tzv. Family day 

Mezi typické jamajské svátky patří:

 • 1. srpen – Den vyhlášení emancipace
 • 7. srpen – Den nezávislosti 
 • 16. říjen – Den národních hrdinů

Na ostrově se také konají různé festivaly. Od pouličního tance, tematických průvodů, řemeslných prodejů po výstavy a literární, divadelní a hudební soutěže.

Kultura 

Jamajčané se nejraději baví u dobré hudby (nejznámější hudební styl – reggae, ska a dance hall) a u jejich typického jídla. Pořádají velké grill party, party na pláži, karnevaly apod.

Za hlavní náboženství je v zemi považováno křesťanství (více než 80 % věřících). Pro Jamajčany je typické scházet se každou neděli v kostele, kde provádí bohoslužby doprovázené zpěvem gospelů. 

Známý je také rastafarianismus, který je úzce spjat s reggae a marihuanou. Tento náboženský směr a kulturní hnutí proslavil Bob Marley. Vyznavači tohoto kulturního hnutí a náboženství (přibližně 100 tis. obyvatel na Jamajce) jsou vegetariáni, nosí typické dready a jsou nejčastěji oblečeni v barvách žlutá, zelená a červená. 

Rasta Man

A co marihuana (ganja)? Roste zde skoro jako plevel. Používá se ke kouření, vaření, výrobě produktů apod. Jen opatrně – nákup a prodej marihuany je na ostrově stále nelegální.

Mezi tradiční ručně vyráběné předměty patří košíky, misky, šperky, keramické výrobky a výrobky inspirované rastafarianismem. Keramické výrobky jsou typické svojí jamajskou červenou hlínou, šperky jsou vyráběné především z mušlí. Velmi oblíbené a známé jsou řemeslné výrobky ze dřeva a malované obrazy. Doporučujeme navštívit řemeslné trhy (velký například ve městě Montego Bay a Kingston), kde všechny tyto ručně vyráběné předměty najdete.

Jazyk 

Úředním jazykem na ostrově je angličtina. Ve městech ale více než britskou angličtinu uslyšíte jamajskou patois/patwa/creole. Slovní zásoba a gramatika jsou z velké míry převzaty z angličtiny, ale frázování a výslovnost se prolíná španělštinou, africkými jazyky i francouzštinou. Dost často uslyšíte typické jamajské „Ya man“ (vyjádření souhlasu), nebojte se ho také použít.

Minislovníček jamajské patois:

 • Ahoj, jak je? – Wah gwaan? (čti:uá guán)
 • Odpověď na jak se máš – Mi deh ya (čti: mi de ja) něco ve smyslu „v poho“.
 • Měj se, uvidíme se později – Likkle more
 • Dej mi – Gimme 
 • No nemám pravdu?/ Že jo? – Nuh true?
 • Dítě – Pickney
 • Žena, dívka – Gyal
 • Co? – Wa? (wha?)
 • Kde? – Weh?

Porovnání s angličtinou

 • The book is on the table in (my) room. / Di buk de pan di tiebl ina (mi) ruum. 
 • When I come, I will give you some. / Wen mi kom, mi ago gi yu som.

Turismus 

Jamajka těží především z turismu. Na ostrově se nachází mnoho turistických destinací (mezi nejznámější patří Montego Bay, Negril a Ocho Rios). 

Celou dovolenou na Jamajce můžete strávit buď v hotelovém resortu s privátní pláží, bazénem, spa, barem, nebo se můžete vydat poznávat krásy ostrova. Na ostrově se rozhodně nudit nebudete. Lákají vás vodní sporty, potápění, turistika, chytání bronzu na krásných plážích, nicnedělání v houpací síti s kokosem v ruce, nakupování, divoký noční život nebo snad golf?  Na Jamajce zažijete opravdovou dovolenou se vším, co vás napadne. 

Základní otevírací doby (můžou se lišit podle města, typu obchodu apod.): pátek až sobota 8:30–17:00, v neděli bývá na většině míst zavřeno.

Geografie 

Jamajka má rozlohou 10 991 km2  (cca 7x menší než ČR) a hlavním městem je Kingston. Země je rozdělena na 3 kraje a na 14 správních jednotek nazývaných farnosti.

Zemi z 80 % ostrova pokrývají hory. Nejznámější horou je Blue Mountain Peak (2.256 m), kde se pěstuje jedna z nejoblíbenějších káv světa. Pobřeží Jamajky je lemováno korálovými útesy, které jsou vhodné pro vodní sporty. Na ostrově se nachází okolo 100 řek, které jsou malé, neprozkoumané a ve většině případů nejsou splavné.

Fauna

Na ostrově naleznete více než 200 druhů ptáků. Mezi nejznámější patří kolibřík, který je současně ptákem národním. Vyskytují se zde také krokodýli, delfíni, mořské krávy, želvy, netopýři, motýli, kozy.

Don’t worry, be ... in Jamaica!

Jamajka je třetím největším ostrovem ve Velkých Antilách v Karibském moři. Nachází se přibližně 145 km jižně od Kuby a 200 km od Dominikánské republiky. 

Ruku na srdce, komu se jako první nevybaví film „Kokosy na sněhu“, marihuana a vysmátí černoši s dredy?

Jamajka je místo, kde vznikl hudební žánr reggae (B. Marley), narodil se zde nejrychlejší běžec Usain Bolt, pěstuje se zde jedna z nejlepších káv světa. Je známá také svým vynikajícím rumem a současně vám může nabídnout krásné písečné pláže s azurovým mořem, spoustu adrenalinových zážitků a nekonečnou relaxaci v rytmu reggae. 

Průvodce pro tebe napsal Jana Little
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Jamajce.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - červenec
Jamajka je mimo oblast hurikánů, můžeme vyrazit celý rok.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Jana Little
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu