Jamajka

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Don’t worry, be ... in Jamaica!

Jamajka je třetím největším ostrovem ve Velkých Antilách v Karibském moři. Nachází se přibližně 145 km jižně od Kuby a 200 km od Dominikánské republiky. 

Ruku na srdce, komu se jako první nevybaví film „Kokosy na sněhu“, marihuana a vysmátí černoši s dredy?

Jamajka je místo, kde vznikl hudební žánr reggae (B. Marley), narodil se zde nejrychlejší běžec Usain Bolt, pěstuje se zde jedna z nejlepších káv světa. Je známá také svým vynikajícím rumem a současně vám může nabídnout krásné písečné pláže s azurovým mořem, spoustu adrenalinových zážitků a nekonečnou relaxaci v rytmu reggae. 

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Negril

Nejkrásnější pláž na ostrově najdete ve městě Negril. Pláž jménem „7 Mile Beach“ je světově známá a najdete zde nespočet vodních sportů, barů, restaurací a klidových zón. Obceně je město Negril centrem jamajského turistického ruchu, právě v jeho okolí najdete ty nejdelší a nejhezčí pláže. Negativem jsou však vyšší ceny a také více davů turistů.

Ve městě musíte navštívite bar Rick's Cafe, který byl vyhlášen jako nejlepší bar Karibiku.

Zavřít
Ikona pinu

Port Antonio

Pokud si chcete užít klidnější atmosféru na prázdnějších pláží jako vystřižených z katalogů cestovek, vydjete se do malého přístavního městečka Port Antonio na sverním úpatí Blue Mountains. Městem prochází silnice A4.

Zavřít
Ikona pinu

Treasure Beach

Nadšenci do šnorchlování a klidných míst bez davů turistů nechť zamíří do městečka Treasure Beach na jižním pobřeží Jamajky. Auto bude nezbytnou výbavou k cestě sem.

Zavřít
Ikona pinu

Blue Mountains

Témř povinností je návštěva Národního parku Blue Mountains poblíž hlavního města Kingston. Celá oblast je hustě porostlá deštným pralesem, najdete tu spoustu treků nebo třeba nejvyšší horu Jamajky Blue Mountain Peak (2.256 m). Oblast je součástí přírodního dědictví UNESCO. Některé turistické cesty jsou zpoplatněny, většinou kolem 20 USD.

Více informací o parku poskytne oficiální web.

Zavřít
Ikona pinu

Cockpit Country

Chráněná oblast ve vnitrozemí ostrova, která je největším souvislým pásem deštného pralesa na Jamajce. je známá hlubokými roklemi a zaoblenými kopci, nicméně pokoušet se popisovat místo slovy je poněkud zbytečné, musí se vidět na vlastní oči.

Ideálním způsobem jak poznat Cockpit Country je s průvodcem přes místní cestovní agenturu. Největší z nich je Southern Trelawny Environmental Agency (STEA), která se zároveň snaží o zachování celé oblasti v původní podobě. Vyzkoušet můžete ale i desítky jiných společností, většina z nich sídlí ve městě Montego Bay, kde najdete i hlavní mezinárodní letiště.

Zavřít
Ikona pinu

YS Falls

Vydejte se za vodním dobrodružstvím k YS Falls – nejkrásnějším vodopádům na Jamajce.

Pokračujte poté jižněji, do zátoky Black River Bay, odkud můžete podninknout plavbu po řece Black River a pozorovat krokodýly.

Black River

Zavřít
Ikona pinu

Nine Mile

Vesnice, kde se narodil Bob Marley. Dozvíte se zde spoustu informací o jeho životě, prohlédnete si jeho dům a můžete navštívit místo, kde Bob Marley meditoval. Pro cestu do Nine Mile bude určitě nejvhodnější auto z půjčovny, nachází se ve vnitrozemí zhruba na půli cesty mezi hlavním městem Kingston a Montego Bay na vedlejší silnici.

Zavřít
Ikona pinu

Dolphine Cove Ocho Rios

Tento park nadchne vás i vaše děti. V parku se nachází přibližně 4 km2 tropických deštných lesů, pláž, miničluny, restaurace, minizoo, obchod se suvenýry. Můžete zde plavat s delfíny, a to v jejich přirozeném prostředí. V mini zoo se můžete pomazlit s hadem a leguánem, prohlédnout si různé druhy exotických ptáků. V parku pořádají žraločí show a můžete se nechat zvěčnit s rejnokem.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 25 °C 26 °C 26 °C 27 °C 28 °C 28 °C 28 °C 28 °C 27 °C 27 °C 25 °C
Teplota vody 27 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 29 °C 29 °C 30 °C 30 °C 29 °C 29 °C 28 °C
Sluneční svit 7 h 8 h 8 h 8 h 8 h 8 h 8 h 8 h 7 h 7 h 7 h 7 h
Hlavní sezóna

Počasí

Na Jamajce je po celý rok teplé počasí, tudíž není potřeba se obávat velkých teplotních výkyvů. Zato se může stát, že ráno bude krásně modrá obloha, v době oběda vás překvapí intenzivní srážky, které se rychle přeženou. a o hodinu později bude zase krásně.

Od května do listopadu je zde období dešťů. Průměrná teplota a srážky se v průběhu roku pohybují okolo 30°C.

Kdy vyrazit

Jelikož se jedná o ostrov v Karibiku, je možné se na Jamajku vydat v podstatě celoročně. Nejlepší období pro dovolenou na Jamajce je od prosince do dubna, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 30 °C a srážky jsou v porovnání s ostatními měsíci minimální.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Jamajka byla objevena Kryštofem Kolumbem roku 1494 a následně kolonizována Španělskem. V období let 1655–1962 byla Jamajka kolonií Velké Británie. V letech 1674–1688 stál v čele Jamajky guvernér (anglický pirát) Henry Morgan. Tento guvernér dal jméno známému rumu Captain Morgan, který se začal od roku 1944 na Jamajce vyrábět. V současné době se tento rum vyrábí na ostrově Puerto Rico, odkud se vyváží do celého…

Jak ušetříš

Jamajský dolar Za jamajskou měnu je považován jamajský dolar (JMD). V oběhu jsou bankovky JMD 50, JMD 100, JMD 500, JMD 1.000 a JMD 5.000. Mince kolují v hodnotě JMD20, JMD 10 a JMD 5. [imageFill 5868] Směnárny a platba kartou  Ve více obydlených městech, a především v turistických oblastech, se nachází směnárny. Na ostrově lze platit mezinárodními platebními kartami – Visa, MasterCard, ale také American Express, Diners Club či…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Jamajku Nejlepší způsob dopravy na Jamajku je letecky. Na ostrově se nachází hned dvě mezinárodní letiště: 1. Montego Bay – D. Sangster International Airport (zkr. MBJ) 2. Kingston – N. Manley Internation Airport (zkr. KIN) Doba letu z Prahy trvá přibližně kolem 30 hodin a průměrná cena letenky z Prahy většinou neklesá pod 22.000 Kč. Záleží na počtu přestupů atd.  Na ostrov se také můžete dopravit turistickou lodí, nejčastěji z…

Co ochutnáš

Jamajská kuchyně Co se týče jídla, Jamajka má rozhodně co nabídnout. Jamajčani jsou vynikající kuchaři, kteří věnují jídlu velkou pozornost a důkladnou péči.  Co rozhodně stojí za vyzkoušení: „Ackee and salt fish“ – národní jídlo. Neměli byste opustit ostrov, pokud toto jídlo neochutnáte. Jedná se o ovoce (Ackee) připravované s rybou. Servírované spolu se zeleninou zvanou yam a zeleným banánem Rýže s fazolemi („Rice and peas“) –…

Jaké výlety podnikneš

Treky Dobré trasy na pěší turistiku najdete v Rio Grande Valley, méně náročné stezky se nachází ve White Valley. Na túru se také můžete vydat do národního parku Blue Mountains, kde se nachází síť turistických stezek. Odtud je možné vyrazit až na vrchol hory Blue Mountain, z něhož je možné vidět Kubu. To ovšem při dobré viditelnosti. Surfování  Surfovat se na Jamajce dá např. v Boston Bay, Bull Bay či Rozelle Beach.  Potápění a…

Na co si dej pozor

Zdraví  Zdravotní péče je na Jamajce na dostatečné úrovni. Nejlepší fakultní nemocnice se nachází ve městě Kingston a Montego Bay. Dále zde existují veřejné nemocnice, pediatrické polikliniky a různé zdravotní střediska či kliniky. Záchranná služba vyjíždí pouze do přístupných míst a krátkých vzdáleností. Počítejte s tím, že mimo město pro vás nepojede. Před cestou si určitě sjednejte kvalitní cestovní pojištění. V případě nemoci,…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Od 7. 3. 2013 umožnila jamajská vláda neomezenou výjimku z vízové povinnosti pro občany ČR. Tato výjimka platí pouze pro turistické cesty, kulturní výměny či obchodní cesty po dobu kratší než 30 dní. Razítko (vízum) dostanete na letišti při celní kontrole zdarma.  V případě zájmu o jiný typ víza kontaktujte jamajskou ambasádu v Berlíně.  Další dokumenty Ke vstupu do země je požadován pas s minimální 6měsíční…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Jamajka byla objevena Kryštofem Kolumbem roku 1494 a následně kolonizována Španělskem. V období let 1655–1962 byla Jamajka kolonií Velké Británie. V letech 1674–1688 stál v čele Jamajky guvernér (anglický pirát) Henry Morgan. Tento guvernér dal jméno známému rumu Captain Morgan, který se začal od roku 1944 na Jamajce vyrábět. V současné době se tento rum vyrábí na ostrově Puerto Rico, odkud se vyváží do celého světa. Jamajka vyhlásila 6. srpna 1962 Velké Británii nezávislost a od té doby je konstituční monarchií v čele s královnou Alžbětou II.

Lidé

Na ostrově žije okolo 2,8 mil. obyvatel. Největší procento obyvatel tvoří černoši (92 %). Běloši tvoří přibližně 0,3 % populace a míšenců je zhruba 7,3 %. Ostrov obývají také Indové (1,3 %), kteří většinou vlastní obchody s jamajskými suvenýry.

Jamajčané jsou velmi nábožensky založení, ale jsou také velmi přátelští a společenští. Vyžadují respekt.

Svátky

Mezi nám známé svátky, které zde slaví, patří:

 • 1. leden – Nový rok
 • Březen–duben klasicky Velikonoce (Velký pátek a Velikonoční pondělí)
 • 1. květen – Svátek práce
 • Vánoce se slaví 25. prosince a 26. prosince mají tzv. Family day

Mezi typické jamajské svátky patří:

 • 1. srpen – Den vyhlášení emancipace
 • 7. srpen – Den nezávislosti
 • 16. říjen – Den národních hrdinů

Na ostrově se také konají různé festivaly. Od pouličního tance, tematických průvodů, řemeslných prodejů po výstavy a literární, divadelní a hudební soutěže.

Kultura

Jamajčané se nejraději baví u dobré hudby (nejznámější hudební styl – reggae, ska a dance hall) a u jejich typického jídla. Pořádají velké grill party, party na pláži, karnevaly apod.

Za hlavní náboženství je v zemi považováno křesťanství (více než 80 % věřících). Pro Jamajčany je typické scházet se každou neděli v kostele, kde provádí bohoslužby doprovázené zpěvem gospelů.

Známý je také rastafarianismus, který je úzce spjat s reggae a marihuanou. Tento náboženský směr a kulturní hnutí proslavil Bob Marley. Vyznavači tohoto kulturního hnutí a náboženství (přibližně 100 tis. obyvatel na Jamajce) jsou vegetariáni, nosí typické dready a jsou nejčastěji oblečeni v barvách žlutá, zelená a červená.

Rasta Man

A co marihuana (ganja)? Roste zde skoro jako plevel. Používá se ke kouření, vaření, výrobě produktů apod. Jen opatrně – nákup a prodej marihuany je na ostrově stále nelegální.

Mezi tradiční ručně vyráběné předměty patří košíky, misky, šperky, keramické výrobky a výrobky inspirované rastafarianismem. Keramické výrobky jsou typické svojí jamajskou červenou hlínou, šperky jsou vyráběné především z mušlí. Velmi oblíbené a známé jsou řemeslné výrobky ze dřeva a malované obrazy. Doporučujeme navštívit řemeslné trhy (velký například ve městě Montego Bay a Kingston), kde všechny tyto ručně vyráběné předměty najdete.

Jazyk

Úředním jazykem na ostrově je angličtina. Ve městech ale více než britskou angličtinu uslyšíte jamajskou patois/patwa/creole. Slovní zásoba a gramatika jsou z velké míry převzaty z angličtiny, ale frázování a výslovnost se prolíná španělštinou, africkými jazyky i francouzštinou. Dost často uslyšíte typické jamajské „Ya man“ (vyjádření souhlasu), nebojte se ho také použít.

Minislovníček jamajské patois:

 • Ahoj, jak je? – Wah gwaan? (čti:uá guán)
 • Odpověď na jak se máš – Mi deh ya (čti: mi de ja) něco ve smyslu „v poho“.
 • Měj se, uvidíme se později – Likkle more
 • Dej mi – Gimme
 • No nemám pravdu?/ Že jo? – Nuh true?
 • Dítě – Pickney
 • Žena, dívka – Gyal
 • Co? – Wa? (wha?)
 • Kde? – Weh?

Porovnání s angličtinou

 • The book is on the table in (my) room. / Di buk de pan di tiebl ina (mi) ruum.
 • When I come, I will give you some. / Wen mi kom, mi ago gi yu som.

Turismus

Jamajka těží především z turismu. Na ostrově se nachází mnoho turistických destinací (mezi nejznámější patří Montego Bay, Negril a Ocho Rios).

Celou dovolenou na Jamajce můžete strávit buď v hotelovém resortu s privátní pláží, bazénem, spa, barem, nebo se můžete vydat poznávat krásy ostrova. Na ostrově se rozhodně nudit nebudete. Lákají vás vodní sporty, potápění, turistika, chytání bronzu na krásných plážích, nicnedělání v houpací síti s kokosem v ruce, nakupování, divoký noční život nebo snad golf? Na Jamajce zažijete opravdovou dovolenou se vším, co vás napadne.

Základní otevírací doby (můžou se lišit podle města, typu obchodu apod.): pátek až sobota 8:30–17:00, v neděli bývá na většině míst zavřeno.

Geografie

Jamajka má rozlohou 10 991 km2 (cca 7x menší než ČR) a hlavním městem je Kingston. Země je rozdělena na 3 kraje a na 14 správních jednotek nazývaných farnosti.

Zemi z 80 % ostrova pokrývají hory. Nejznámější horou je Blue Mountain Peak (2.256 m), kde se pěstuje jedna z nejoblíbenějších káv světa. Pobřeží Jamajky je lemováno korálovými útesy, které jsou vhodné pro vodní sporty. Na ostrově se nachází okolo 100 řek, které jsou malé, neprozkoumané a ve většině případů nejsou splavné.

Fauna

Na ostrově naleznete více než 200 druhů ptáků. Mezi nejznámější patří kolibřík, který je současně ptákem národním. Vyskytují se zde také krokodýli, delfíni, mořské krávy, želvy, netopýři, motýli, kozy.

Zavřít

Jak ušetříš

Jamajský dolar

Za jamajskou měnu je považován jamajský dolar (JMD). V oběhu jsou bankovky JMD 50, JMD 100, JMD 500, JMD 1.000 a JMD 5.000. Mince kolují v hodnotě JMD20, JMD 10 a JMD 5.

Jamajský dolar

Směnárny a platba kartou

Ve více obydlených městech, a především v turistických oblastech, se nachází směnárny.

Na ostrově lze platit mezinárodními platebními kartami – Visa, MasterCard, ale také American Express, Diners Club či Discover. Mimo turistické oblasti kartou, s největší pravděpodobností, nezaplatíte. Současně tak při placení paliva na benzinových stanicích. Může se vám také stát, že některé hotely kartu nepřijmou a budou požadovat hotovost.

V nejlepším případě se vydejte do banky s bankomatem. Nebuďte překvapení, když před bankomatem bude stát policista či ostraha, která hlídá vaší bezpečnost. Vybírat lze jamajské dolary i americké dolary. Velký pozor si dávejte především u výběru z bankomatu nacházejícího se v budce (podobné té české telefonní), kdy vás může sledovat zloděj, který čeká, až vyjdete a bez milosti vás o vybrané peníze okrade. Opatrnost je na místě! V případě škodné události se okamžitě obraťte na místní policii.

Kolik co stojí

Přehled přibližných cen základních potravin a věcí je uveden níže.

 • Balená voda – JMD 90
 • Toustový chleba – JMD 240
 • Toaletní papír – JMD 55
 • Cappucino (restaurace) – JMD 270
 • Mléko (1 l) – JMD 270
 • 12 ks vajec – JMD 330
 • Pivo (0,5 l) – JMD 205
 • Banány (1 kg) – JMD 210
 • Rajčata (1 kg) – JMD 275
 • Krabička cigaret – JMD 600
 • Potápěčské brýle (pláž) – JMD 1.300

Ovoce je možné nakoupit přímo od prodejců na ulicích. Bývá za výhodnou cenu a kvalita ovoce je většinou srovnatelná jako v obchodě.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se v restauracích pohybuje okolo 10 % z celkové sumy. Dejte si určitě pozor na zloděje, kteří mohou spropitné ukrást ze stolu. Vždy ho dávejte přímo obsluze. Zkusit smlouvat můžete především na řemeslných trzích, kde jsou na smlouvání zvyklí, jinde bychom to moc nedoporučovali. Resp. zkusit to můžete, ale asi moc nepochodíte.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, pokud potraviny, ale i ostatní věci, nakoupíte v obchodě zvaném Mega Mart. Je to něco jako v USA Walmart nebo u nás v ČR Tesco.

Pokud máte v plánu odvézt si z Jamajky něco řemeslného (viz výše), nejlépe nakoupíte na již zmiňovaných řemeslných trzích. Zde vám bude nabídnuto pravé zboží, o které si ještě budete moci smlouvat. V turistických destinacích se vyskytuje nespočet obchodů (v majetku Indů), kteří prodávají suvenýry z Číny. Jde především o známé magnety na lednice, rámečky, oblečení – vše na téma Jamajka. Některé věci jsou pěkné, pečlivě prohlížejte kvalitu. Před koupí doporučujeme projít všechny obchody v ulici a porovnat ceny. Nabízí také jamajskou kávu Blue Mountain. Tu zde určitě nekupujte, zajděte do Mega Martu, kde ji seženete za výhodnější cenu.

Denní rozpočet

Všechny ceny se vztahují k turistickému městu Montego Bay. Ceny jsou orientační a jsou uvedeny pouze pro jednu osobu na jeden den (noc).

Nízkorozpočtový cestovatel si zařídí ubytování bez snídaně za JMD 4.125 (500 Kč na osobu). Stravu bude řešit formou street či fastfoodu za JMD 3.610 (700 Kč). Dopravovat se bude taxi JMD 412 (80 Kč) nebo autobusem JMD 770 (150 Kč). Celkově utratíte asi JMD 8.147–10.300, tedy 1.280–1.700 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování se snídaní za JMD 7.730 (800 Kč na osobu). Stravovat se budete v restauraci za JMD 5.155–7.733 (1.000–4.000 Kč). Dopravovat se můžete pomocí motocyklu, který vás vyjde na JMD 4.125 (800 Kč). Celkově vynaloží JMD 17.012–20.621, tedy 2.700–3.500 Kč osoba/den.

Luxusní varianta zahrnuje ubytování v pětihvězdičkovém hotelu all inclusive za JMD 25.780–36.100 (5.000–7.000 Kč). Strava v restauraci vyjde na JMD 7.733–15.465 (1.500–3.000 Kč). Pronájem auta bude stát JMD 12.888 (2.500 Kč). Celkově cca JMD 46.400, tedy 9.000 Kč osoba/den.

I při cestách na Jamajku lze využít služeb cestovních kanceláří, průměrná cena zájezdu se pohybuje kolem 45.000 Kč na 10 dní. Budete však jen na jednom místě a pokud se odhodláte vyrazit někam dále, musíte k ceně připočítat náklady na dopravy. Aktuální nabídka zájezdů na Jamajku.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Jamajku

Nejlepší způsob dopravy na Jamajku je letecky. Na ostrově se nachází hned dvě mezinárodní letiště:

1. Montego BayD. Sangster International Airport (zkr. MBJ)

2. Kingston N. Manley Internation Airport (zkr. KIN)

Doba letu z Prahy trvá přibližně kolem 30 hodin a průměrná cena letenky z Prahy většinou neklesá pod 22.000 Kč. Záleží na počtu přestupů atd.

Na ostrov se také můžete dopravit turistickou lodí, nejčastěji z USA do města Ocho Rios.

Jak se nejlépe dopravovat

Jamajka převzala z dob britské kolonie jízdu vlevo. Po ostrově je možné se přepravovat auty, taxi, autobusy, a pokud máte hodně peněz, tak i letecky z jedné turistické oblasti do druhé.

Půjčení auta

Na Jamajce si bez velkého problému půjčíte auto. Půjčovny se vyskytují ve všech turistických oblastech. Auto si můžete půjčit, pokud vlastníte mezinárodní řidičský průkaz a platný cestovní pas. Na ostrově je přibližně 15.000 km silnic, z toho 4.000 km jsou dobře udržované (především oblast města Kingston). Což není mnoho. Jezdí se vlevo, takže pokud na to nejste zvyklí, neriskujte to. Cesty jsou kopcovité, ve špatném stavu, řidiči troubí, kde se dá, pravidla provozu se moc nedodržují, všechno je víceméně chaotické.

Mezi základní pravidla provozu patří dodržování max. rychlosti 50 km/h ve městě a mimo město max. rychlost 80 km/h. Je možné půjčit si motocykl, ale nedoporučujeme to vzhledem ke stavu silnic.

Ceny půjčovného na jeden den startují od JMD 11.300. Cena paliva se přibližně pohybuje okolo 120 jamajských dolarů za litr.

Silnice na Jamajce

Veřejná doprava

Pokud chcete zažít typickou jamajskou dopravu, doporučujeme jízdu taxi. Je to jeden z nejběžnějších typů dopravy na ostrově. Taxi vás bez problému odveze do 2 hodiny vzdáleného města. Ale má to jedno úskalí. Taxi neustále po cestě přibírá cestující, takže není výjimkou, když v autě pro pět cestujících pojede cestujících sedm (či více).

Po ostrově se dá také cestovat autobusem. Ale nečekejte autobusy s pevným jízdním řádem jako v ČR. Na vyznačeném místě nasednete do (většinou menšího) autobusu a čekáte, dokud autobus není plný. Jinak nevyjede. Může se stát, že si počkáte klidně i 1,5 hodiny. Ale žádný problém. Čekání vám může zpříjemnit špinavý pobuda, který nabízí čerstvě oloupané pomeranče. Jízda autobusem se doporučuje zdravým jedincům, jelikož vystupování/nastupování občas probíhá za jízdy. Platí, že nejlepší a nejaktuálnější informace o jízdních řádech a zastávkách vám podají místní, bez ptaní neodjedete. Obvyklá cena za 50 km jízdy je asi 100 JMD.

Výjimku tvoří dálková doprava mezi hlavními centry, typicky Kingston, Montego Bay a Ocho Rios, kde můžete využít moderních autobusů, například společnosti Knutsford Express. Za cestu z Kingstonu do Montego Bay zaplatíte asi 2.500 JMD a pojedete 5 hodin.

Hotely a cestovní kanceláře mají nasmlouvané autobusy v lepší kvalitě a jezdí většinou načas. Vyskakování za jízdy se tu nemusíte bát.

Zavřít

Co ochutnáš

Jamajská kuchyně

Co se týče jídla, Jamajka má rozhodně co nabídnout. Jamajčani jsou vynikající kuchaři, kteří věnují jídlu velkou pozornost a důkladnou péči.

Co rozhodně stojí za vyzkoušení:

„Ackee and salt fish“ – národní jídlo. Neměli byste opustit ostrov, pokud toto jídlo neochutnáte. Jedná se o ovoce (Ackee) připravované s rybou. Servírované spolu se zeleninou zvanou yam a zeleným banánem

Rýže s fazolemi („Rice and peas“) – jedná se o rýži s červenými fazolemi, vařenou s tymiánem, jarní cibulkou a kokosovým mlékem.

Jerk chicken – jedná se o kuřecí (většinou křídla) na grilu ve speciální jerk omáčce.

Jerk Chicken

Kuřecí/jehněčí na kari („Curry chicken“/Curry mutton“)

Bummy – placka, vyrobená z cassavy (maniok jedlý).

Festival – smažený knedlík, vyrobený z kukuřičné mouky.

Escoveited fish – smažená ryba s octem, cibulí a pálivými papričkami.

Gizzada – vynikající kokosový dezert.

Polévka je grunt, takže určitě vyzkoušejte jamajskou dýňovou, fazolovou, jehněčí (Mannish water – uvařenou z hlavy a orgánů jehněte) nebo například rybí polévku zvanou fish tea.

Zapít to všechno můžete:

 • Balenou vodou z Jamajky – „Island Mist“,
 • džusem z guávy,
 • jamajskou kávou Blue Mountain,
 • drinkem z mořských řas jménem Irish Moss.

Popřípadě doporučujeme zapíjet*:

 • Pivem Red Stripes – originální jamajské pivo,
 • rumem Appleton Estate nebo rumem značky Wray and Nephew.

*Pouze pro osoby starší 18 let.

Jak se stravovat jako místní

Na ulicích běžně uvidíte (resp. ucítíte) domácí udírny, v nichž Jamajčani připravují jejich místní delikatesu – „jerk chicken“. Koupit můžete od JMD 250.

Jejich typická jídla seženete v restauracích skoro na každém kroku. Jamajčani mají v oblibě tzv. patty. Je to taková kari taštička (vyrobená z podobného těsta jako je naše listové) a plněná hovězím masem, kuřecím masem nebo zeleninou.

Obvyklé ceny v restauracích

Za snídani v restauraci zaplatíte JMD 350–JMD 1.200. Pokud byste měli po ránu chuť na ackee and salt fish připravte si okolo JMD 500.

V rozmezí od JMD 300–JMD 1.600 pořídíte oběd a za večeři je možné utratit přibližně 850–3.800 jamajských dolarů.

Když půjdete „na jedno“ – pivo Red Stripe (0,33 l) vás vyjde na JMD 310–JMD 630.

Pokud jste přijeli na Jamajku a nechcete se stravovat jamajskými jídly, můžete se vydat do KFC. 15 kousků kuřete s vychlazenou Pepsi vás vyjde přibližně na JMD 3.070. Pozor – je to bez hranolek!

Pokud byste chtěli udělat druhé polovičce radost, vezměte ji na drink do Rick’s Cafe (Negril). Nabízejí tady speciální drink pro ni „Sex with Rick“ za JMD 1.005 a drink pro něj „Front end lifter a. k. a. Jamaican viagra“ také za JMD 1.005. (Složení si přečtěte v nápojovém lístku).

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Dobré trasy na pěší turistiku najdete v Rio Grande Valley, méně náročné stezky se nachází ve White Valley. Na túru se také můžete vydat do národního parku Blue Mountains, kde se nachází síť turistických stezek. Odtud je možné vyrazit až na vrchol hory Blue Mountain, z něhož je možné vidět Kubu. To ovšem při dobré viditelnosti.

Surfování

Surfovat se na Jamajce dá např. v Boston Bay, Bull Bay či Rozelle Beach.

Potápění a šnorchlování

Potápět se a šnorchlovat můžete například ve městě Montego Bay, v němž je přibližně 16 km2 korálových útesů. Dále např. ve městě Negril,Ocho Rios či na pláži Winnifred Beach blízko města Port Antonio.

Pláže

Ve městě Montego Bay je za nejlepší pláž považována Doctor’s Cave. Jedná se o zpoplatněný komplex, v němž najdete upravovanou písečnou pláž, trampolíny na moři, restauraci, bar, wifi. A ještě k tomu pěkný výhled na přistávající letadla.

Nejkrásnější pláž na ostrově najdete ve městě Negril. Pláž jménem „7 Mile Beach“ je světově známá a najdete zde nespočet vodních sportů, barů, restaurací a klidových zón.

Noční život

Ve městě Montego Bay si můžete jít povyrazit do známé Margaritaville. Přes den si v této vile můžete užít vodní park (tobogán, skákací hrady apod.), večer zajít na večeři či koktejl, a to vše v rytmu jamajské hudby.

Ve městě Negril to žije především v komplexu Rick’s Cafe. Zase si tu přes den můžete užít spoustu zábavy, a to například při skocích do vody a k večeru si vychutnat západ slunce, drink a živou hudbu.

Tulum Beach

Adrenalinová zábava

Pokud potřebujete vyplavit adrenalin, jste na správném místě. Ani o adrenalinové atrakce na Jamajce není nouze.

Montego Bay nabízí:

 • Rybaření na moři (cca 4 hodiny/JMD 28.300),
 • zipline (JMD13.850),
 • reggae katamarán – jídlo, pití, hudba (JMD 12.000),
 • jízda na čtyřkolkách (JMD 14.500),
 • 4x4 off road (JMD 12.444),

Ocho Rios:

 • Dolphin cove – plavání s delfíny a mnoho dalšího,
 • jízda na koni (JMD 11.300),
 • Mystic Mountain – najdete zde lanovku, zipline a nebyla by to Jamajka, kdyby tu neměli bobovou dráhu.

Negril:

Kool Runnings adventure park – aquapark, paintball, motokáry.

Na ostrově máte také možnost vyzkoušet rafting – na výběr máte čluny, kajaky nebo bambusový vor.

Parky a rezervace

Dunn’s River Falls – ne nadarmo se těmto vodopádům přezdívá národní poklad. Tyto vodopády najdete ve stejnojmenném parku přibližně 5 minut jízdy autem z města Ocho Rios. Hlavní atrakcí vodopádů je jejich zdolání. Hned u vchodu vám budou nabízet boty do vody. Koupě bot samozřejmě není povinností, ale zvažte to. Dá se to zvládnout bez bot, ale abyste předešli nebezpečnému pádu, boty si raději kupte. Při šplhání nahoru sledujte, kam šlapete, ať si nenarazíte holeň jako my. Většinou se šplhá ruku v ruce za sebou, ať se s ostatními znáte nebo ne. Po úspěšném zdolání vodopádu na vás budou čekat obchodníci, kteří vám budou nabízet předražené zbytečnosti. Nemá smysl tady nic kupovat, takže se jim raději vyhněte. Pokud vám nevadí větší dav turistů na jednom místě, dá se zde klidně strávit celý den. Pokud si budete chtít vychutnat vodopády bez většího množství turistů, zapózovat pro instagram a podobně, vydejte se do parku přibližně 2 hodiny před zavírací dobou. V parku najdete také několik restaurací a malou pláž.

Národní park Blue Mountains – viz treky.

Pro romantiky

Láká vás romantická projížďka po jamajském voru? Vydejte se na řeku Martha Brae.

Pokud jste romantická duše, můžete se také ve večerních hodinách procházet sem a tam po nekonečně dlouhé 7 Mile pláži. Pláž lemují restaurace, kde při sklence vína, svíčkách a skvělým jamajským menu romantiku zažijete určitě také. Pokud chcete sledovat úchvatný západ slunce, vydejte se do Rick’s Cafe.

Kultura

Na ostrově můžete každý měsíc navštívit nějaký festival nebo kulturní akci.

Například v:

 • Lednu – White River Reggae Bash, Ocho Rios,
 • únoru – oslava dne narození B. Marleyho, Ocho Rios,
 • březnu – West End Reggae Festival, Negril,
 • dubnu – jamajský karneval ve městech Kingston. Ocho Rios, Negril a Montego Bay,
 • květnu – negrilský karneval, Negril,
 • červnu – jazzový festival, Ocho rios,
 • červenci – Red Stripe Reggae Sumfest, Montego Bay,
 • srpnu – karibský fashion week nebo festival ke dni nezávislosti ve městě Kingston,
 • září – jamajský Spice Food Festival, Ocho Rios,
 • říjnu – Ocktoberfest, Kingston,
 • listopadu – Jamerican filmový a hudební festival, Montego Bay,
 • prosinci – Reggae maraton, Negril.

Golf

Milovníci golfu si na ostrově přijdou na své. Jamajka je oblíbenou destinací pro hráče právě tohoto sportu. Zahrát si můžete například v hlavním golfovém resortu ve městě Negril, dále v Tryall Golf necelou hodinu od města Montego Bay, Sandals Golf či Caymanas Golf.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Zdravotní péče je na Jamajce na dostatečné úrovni. Nejlepší fakultní nemocnice se nachází ve městě Kingston a Montego Bay. Dále zde existují veřejné nemocnice, pediatrické polikliniky a různé zdravotní střediska či kliniky. Záchranná služba vyjíždí pouze do přístupných míst a krátkých vzdáleností. Počítejte s tím, že mimo město pro vás nepojede.

Před cestou si určitě sjednejte kvalitní cestovní pojištění. V případě nemoci, úrazu, návštěvy doktora se platí hotově, většina středisek je soukromých. Vždy si uschovejte doklady o zaplacení pro případné proplacení od pojišťovny.

Pití vody z kohoutku je v turistických oblastech bezpečné, ale pro jistotu se zeptejte v hotelech či zakupte balenou vodu.

Kriminalita

Jamajka je 5. zemí světa s největší kriminalitou. Ale nebojte, Jamajka je poměrně bezpečnou zemí. Není se čeho obávat, pokud se budete zdržovat v turistických oblastech, budete se chovat jako návštěvník, nebudete porušovat zákony, nebudete navštěvovat ghetta apod. Po setmění se v turistických oblastech doporučuje zvýšená opatrnost a vyhýbání se nebezpečným místům (okrajové čtvrti velkých měst, slumy, temná zákoutí).

Vysoká kriminalita se týká chudých městských oblastí a zvláště některých částí města Kingston.

Vysokému riziku se vystavíte v případě, že budete konzumovat drogy. I přesto, že na ostrově roste marihuana jako plevel, kouření a prodávání drog je zde stále nelegální.

Riziko katastrof

Ostrov leží v hurikánové oblasti, ale tyto pohromy nezasahují ostrov často. Poslední silnější hurikán se přes Jamajku prohnal v roce 2002.

Internet a elektřina

K internetu se můžete připojit pomocí wifi, které je už běžně skoro v každé restauraci a hotelu. Počítejte s tím, že někde za wifi zaplatíte. Free wifi (rozumějte extrémně pomalá wifi) se většinou nachází v lobby. Samozřejmě to zase platí pro již zmiňované letoviska. Mimo tyto letoviska s připojením k internetu moc nepočítejte. K dostání jsou také simkarty s kreditem. Před koupí si určitě pozorně přečtěte podmínky.

Na ostrově se používají americké typy zásuvek, takže určitě nezapomeňte na redukci.

Důležité kontakty

 • Policie: 119
 • Záchranná služba: 110
 • Hasiči: 110
 • Je možné použít jednotné číslo: 911
 • Generální konzulát pro ČR v New Yorku:+1-646-422-3344,(KO-linka 3305, sekretariát 3301)
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Od 7. 3. 2013 umožnila jamajská vláda neomezenou výjimku z vízové povinnosti pro občany ČR. Tato výjimka platí pouze pro turistické cesty, kulturní výměny či obchodní cesty po dobu kratší než 30 dní.

Razítko (vízum) dostanete na letišti při celní kontrole zdarma.

V případě zájmu o jiný typ víza kontaktujte jamajskou ambasádu v Berlíně.

Další dokumenty

Ke vstupu do země je požadován pas s minimální 6měsíční platností. Dále se kontroluje zpáteční letenka a požadují přesnou adresu, kde budete ubytovaní první noc.

Očkování

Před cestou není potřeba se nechat speciálně očkovat, stačí běžné cestovatelské cestování (hepatitida typu A+B, břišní tyfus, tetanus, spalničky). Očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze při příjezdu ze zemí z oblasti výskytu této nemoci.

Celní předpisy

Na Jamajku je zakázán dovoz zbraní a střeliva, zemědělských produktů a domácích zvířat. Na jednu osobuje dovolen import 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 225 g tabáku, 1 litr alkoholu, 1 litr vína, 150 ml parfému.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Jamajku.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Jamajce.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Jamajce s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Jamajku

Low-costem přes Brusel do Dominikány a na Jamajku
-34 %

Akce starší 2 týdnů

Nové přímé spoje z Mnichova za exotikou
-30 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi na Jamajce?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili